Finike Ücretsiz Kamp Alanları

29.08.2019
472
Finike Ücretsiz Kamp Alanları
Modelistlik Kursu

Merhabalar, bu yazımda sizlere Finike ücretsiz kamp alanları hakkında bilgi vereceğim. Finike kamp alanları kampçıların tercih ettiği nadir yerlerden biridir. Lafı uzatmadan gelin bakalım neden kampçılar tarafından terhcih edilmekte görelim.

Antalya’nın bir ilçesi olan Finike, Teke Yarımadası olarak da bilinmektedir. Eski çağda ise bu bölge Likya olarak bilinmekteydi. Tarihi MÖ 3000 yıllarına kadar dayanmaktadır. Bizans döneminde Arap saldırıları sebebi ile hasar görmüştür. Daha sonra Anadolu Selçukluların hakimiyetine girmiştir. Teke oğulları Beyliği’ne de katılan Finike, son olarak 1426 senesinde Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetine girmiştir. I. Dünya Savaşı sırasında kısa süreli İtalya egemenliğine de girmiştir.

Finike, Akdeniz iklimine sahip olup, yazları sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Finike, yılın neredeyse 8 ayı tatil bölgesi olarak kullanılmaktadır. Antalya’nın Finike ilçesinde pek çok konaklama yeri bulabileceğiniz gibi kamp da yapabilirsiniz. Finike Ücretsiz Kamp Alanları hakkında her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Finike Ücretsiz Kamp Alanları

Finike Ücretsiz Kamp Alanları

Limyra Antik Kenti

Limyra Antik Kenti, Finike karayolu üzerinde bulunmaktadır. Tabelalar ile bulmak oldukça basittir. Girişinde hiçbir ücret ödenmemektedir. Girişte hemen antik tiyatrosu bulunmaktadır. Tiyatroyu geçtikten sonra Xatabura anıt mezarını görürsünüz. En çok göze çarpan eserler evler, kaya mezarlar, akrapol ve kilisedir. Aşağı kısımda ise İmparator Augustus’un oğlu Gaius’un anıt mezarı bulunmaktadır. Gaius Kudus’ten Roma’ya giderken bu antik kentte hayata gözlerini yummuştur. Anıt mezarın burada olmasının sebebi, burada vefat etmesidir. Bu bölgede kaynak su da bulunduğundan piknik ve kamp yapmak için en uygun alanı bu aşağı kısımdır.

Kamp yapmak için tarihi yerleri de tercih ediyorsanız burası sizler için kamp yapılabilecek güzel alanlardan bir tanesidir. Buraya ulaşmak için Kumluca Finike Yolu’ndan 5,5 kilometre yol gitmeniz gerekmektedir. Yolun kenarında kahverengi renkli tabelası mevcuttur. Buradan giriş yaptıktan sonra yaklaşık 1 kilometre daha yol giderek antik kente ulaşmanız mümkündür. Kendi arabanız ile gitmeniz gereken bir yerdir. Toplu taşımalar ile gitmek zordur. Buranın saat sınırlanması olmadığı için herhangi bir izin almanıza gerek de bulunmamaktadır. Kente giriş dahil tamamen ücretsizdir. Bütün ihtiyaçlarınızı yanınıza alarak gelmeniz gerekmektedir.

Limyra Antik Kenti Kamp Alanı

Arykanda Antik Kenti

Karayol üzerindeki bir başka antik kent de Arykanda Antik Kenti’dir. Finike’den yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Buradaki kazı çalışmaları halen devam etmektedir. Günümüzde bile buradan tarihi eserler çıkartılmaktadır. Bu nedenle oldukça önemli bir antik kenttir. Antik kentte kat kat teraslar mevcuttur. Yaklaşık 1 saatte gezilebilecek büyüklükte bir alandır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Arykanda kelime anlamı ile Yüksek Kayalığın Yanındaki Yer anlamına gelmektedir. Farklı dönemlerde farklı isimler ile anılmıştır. Bu isimlerden bazılar Akalanda ve Ortkanda’dır. Tarihi 11. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Güneye doğumlu eğimli bir arazidir. Sarp kayalık üzerinde bulunmaktadır. Bu kayalıkların ismi ise Şahin Kaya’dır. Kaya üzerinde gözetleme kulesi de mevcuttur. İslamiyette Önce 4. Yüzyıla dayanan bir tapınak mevcuttur. Bu tapınak güneş tanrısı Helios adına inşa edilmiştir. Tapınağın alt kısmında ise küçük bir tiyatro bulunmaktadır. Agora ve meclis binası olan kullanılan bir odeos da mevcuttur. Geçmişten günümüze kadar hiç bozulmadan gelen antik mezarlar da burada sık rastlanan yapılar arasındadır. Bu mezarlar adeta teras vazifesi görmektedir. Bu antik kentte kamp yapmak istiyorsanız kapanış saati bulunması sebebi ile gerekli izinleri almanız gerekiyor. Gelirken ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmeyi unutmayınız.

Arykanda Antik Kenti Kamp Alanı

Andrea Doria Koyu

İsmini ünlü deniz amirali Andrea Doria’dan alan bu koy, Finike’nin merkezine yaklaşık 3,5 kilometre mesafede bulunmaktadır. Bu koy da caretta carettalar da yaşamaktadır. Bu nedenle büyük bir öneme sahiptir. Caretta carettaların yumurtlama mevsiminde buraya gelirseniz çok güzel bir manzara ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca nesli tükenmek üzere olan Akdeniz Foklarını da burada görmek mümkündür. Caretta caretta ve akdeniz foklarını görmek için buraya gelen birçok yerli ve yabancı turist mevcuttur.

Andre Doria Koyu’nda geçmişte korsanlar yaşamaktaydı. Bu sebeple oldukça merak edilen bir yerdir. En popüler koylardan bir tanesidir. Beton hiçbir bina olmaması sebebi ile doğal güzelliği aynen korunmaktadır. Radyofor koyu olarak da bilinen bu koy da servi ağaçları bulunmaktadır. Servi ağaçları sayesinde koyun yoldan görünmesi mümkün değildir.

Andrea Doria Koyu’nda kamp yapmak da oldukça zevkli olacaktır. Buraya gidebilmek için kendi aracınızın olması ya da tur ile gitmiş olmanız gerekmektedir. Yat turları buraya çok uğramaktadır. Bu koy Finike – Demre karayolu üzerinde yer almaktadır. Antalya’dan gelmek isterseniz 117 kilometre yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk ile buraya varmanız mümkündür.

Andrea Doria Koyu Kamp Alanı

Rhodiapolis Antik Kenti

Tepelerin üzerinde kurulu olan Rhodiapolis Antik Kenti, ilçenin merkezinden yaklaşık 5 kilometre uzaklıktadır. Bu antik kent Rodoslular tarafından kurulmuştur. Antik kentin tam ortasında halen varlığını sürdüren çok güzel bir tiyatro bulunmaktadır. 16 sıralı oturma alanı bulunan bu tiyatro çok dikkat çekmektedir. Likya Birliği üyelerinden bir tanesi olan antik kentte, hamam, agora, stoa, sebastian, tapınak, kenotaph, su sarnıçları, kiliseler ve nekropeller de göreceğiniz tarihi eserler arasında yer almaktadır.

Kamp yapmak için tarihi bir yer arıyorsanız ve Rhodiapolis Antik Kenti’ni tercih ettiyseniz tüm kamp malzemeleriniz ile birlikte kendi aracınızla buraya gelmeniz gerekmektedir. Sarıcasu Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Kemer Finike yolunda bulunur. Tabelaları takip ederek bu antik kente rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Rhodiapolis Antik Kenti Kamp Alanı

Suluin Mağarası

Bu mağara Asya Kıtası’nın en derin mağaralarından bir tanesidir. Finike’nin merkezine yalnızca 1 kilometre uzaklıktadır. Merkezden yürüyerek gidilebilmektedir. Yerel halk tarafından İncirli Mağarası olarak bilinmektedir. Tatlı su kaynakları bu mağarayı doldurmaktadır. İçerisinde ise sarkıtlar ve dikitler mevcuttur. Daha önceleri kural bölge olan burası şimdi ise sulu bir yerdir. 45 metreden 83 metreye kadar derinlikleri mevcuttur. Duvarlarında travertenler, sarkıtlar görünmektedir. Suluin Mağarası içerisinde yalnızca profesyonel dalış yapanlar dalış yapabilmektedir. Onlarda yalnızca bir bölümüne kadar gidebilmektedir. Suluin Mağarasının etrafında kamp yapabilir, buranın temiz havasından ve doğasından keyifli vakit geçirerek dinlenebilirsiniz.

Suluin Mağarası Kamp Alanı

Kırkgöz Kemeri

Kırkgöz kemeri 700 metre uzunluğunda bir köprüdür. 41 tane kemeri bulunmaktadır. Burada iki adet köprü bulunmaktadır. Eski dönemlerde çok önemli iki kent olan Rhodiapolis ve Limyra’yı birbirine bağlayan önemli bir köprüdür. Ayrıca bu bölgeyi başka önemli yerlere de bağlamak gibi önemli özellikleri de bulunmaktadır. Kırkgöz kemeri etrafındaki alanlarda kamp yapabileceğiniz güzel bir alan bulabilirsiniz.

Kırkgöz Kemeri Kamp Alanı

Gökbük Koyu

Doğa harikası olan Gökbük Koyu, Antalya’ya da 14 kilometre yer almaktadır. Kanyonu çok insan bilmemesi sebebi ile doğallığını ve güzelliğini halen temiz bir şekilde korumaktadır. Doğa sporlarına da çok uygun olan bu koy da kamp yapmakta oldukça zevkli olacaktır. Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan pek çok hayvanı buralarda görmek mümkündür. Burada yapılabilecek doğa sporları; trekking, yamaç paraşütü, kano sayılabilmektedir. Kanyon da balık tutulma imkanı da bulunmaktadır. Gökbük Koyu’nda kamp yapma imkanınız bulunmaktadır.

Gökbük Koyu Kamp Alanı

Gökliman Plajı

Altuncan Hatun Kadınlar Plajı yani Andrea Dori Koyundan ayrılan bir yarım adadır. Burada da Likya döneminden kalma antik kalıntılar bulunmaktadır. Çok şirin bir koydur. Mendikli adı da verilmektedir. Ortamı çok sessiz ve sakindir. Dinlenmek için çok ideal bir yerdir. Balık avcılığı ile ilgilenenler burada balık da tutmaktadır. Genel olarak ailelerin geldiği bir yerdir. Suyu çok temizdir. Denizin berraklığına inanamayacaksınız. Burada bir tesiste bulunmaktadır.

Bazı ihtiyaçlarınızı bu tesisten giderebilirsiniz. Finike’den Gökliman Plajı’na sürekli kalkan dolmuşlar bulunmaktadır. Bu nedenle buraya toplu taşıma aracı ile de gelme imkanınız bulunmaktadır. Dilerseniz kendi aracınız ile dilerseniz toplu taşıma araçları ile buraya ulaşabilirsiniz. Gökliman Plajı’nda kamp yapma imkanınızda bulunmaktadır. Hem tatil yapabilir hem de burada dinlenebilirsiniz.

Finike, portakal şehri olarak da bilinmektedir. Her yerinde portakal ağacı görmeniz mümkündür. Dilerseniz portakal ağaçları arasında kamp yapabilecek alanlar da bulabilirsiniz. Batısında Antalya merkez, doğusunda Kumluca, kuzeyinde Elmalı ve batısında Demre yer almaktadır. Çok tatlı bir ilçedir. Dağları çam ormanları ile kaplıdır. Bu ormanlar içerisinde de kamp yapabilecek çok yer bulabilirsiniz. Akdeniz kıyılarının en güzel en sakin kıyılarında bulunmaktadır. İnsanı da oldukça misafirperverdir. Finike’nin portakalı dünya çapında meşhurdur. California Üniversitesi’nde yapılan araştırma ile birincilik almıştır.

Finike’ye ulaşabilmeniz için öncelikle Antalya’ya gelmeniz gerekmektedir. Antalya’ya geldikten sonra otogardan Finike servisleri ile de Finike’ye gelebilirsiniz. Kendi aracınız ile de Antalya’dan Finike’ye kolayca ulaşabilirsiniz. Kumluca sahil yolundan buraya ulaşmanız mümkündür. 139 kilometrelik bu yolu yaklaşık 2 saatte gidebilirsiniz. Muğla’dan 223, Kumluca’dan 15, Demre’den 16, Kaş’tan 75, Fethiye’den 172 kilometre yol giderek Finike’ye ulaşabilmeniz mümkündür.

Gökliman Plajı Kamp Alanı

Finike ücretsiz kamp alanları hakkında vereceği bilgiler bu kadardı. Listemizde bulunan kamp alanları ile ilgili düşüncelerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın.

Ayrıca Marmara Adası Ücretsiz Kamp Alanları yazımıza bakmayı unutmayınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.