Avşa Ücretsiz Kamp Alanları

11.05.2024
418
Avşa Ücretsiz Kamp Alanları
Modelistlik Kursu

Avşa Adası Bandırma’ da yer almaktadır. Balıkesir Bandırma ilçesinde bulunan bu küçük adanın tamamı kamp yapmaya müsaittir. Fakat resmi makamlar ile onaylanmış yazı ile her yerde kamp kurulmasına izin verilmemektedir.

Bu işin asıl nedeni özel mülklerin bazen kamp alanı sayılıyor olması ve bundan kaynaklı sorun çıkması, ikinci nedeni ise, kamp alanlarında ateş yakan olduğunda olası bir yangının önlememesi durumudur.

Avşa Adası’na Nasıl Ulaşılır:

Avşa Adası’na İstanbul’dan deniz otobüsüyle veya Erdek’ten gemiyle ulaşabilirsiniz.

  • Deniz otobüsü: İstanbul’dan Bostancı, Yenikapı veya Kabataş’tan kalkan deniz otobüsleri ile Avşa Adası’na 2,5 saatte ulaşabilirsiniz.
  • Gemi: Erdek’ten kalkan gemiler ile Avşa Adası’na 1 saat 50 dakikada ulaşabilirsiniz.

Avşa Kamp Alanları

Her yerde kamp yapılmadan da belirli yerler belirlenerek Avşa ücretsiz kamp alanları bulunabilmektedir. Çünkü Avşa adası turistlerin yoğun ilgi ile geldikleri ve birçok bungalov ev, apart ya da özel çadır kamp mülkiyetlerinin bulunduğu bir yerdir.

Buna rağmen ücretsiz kamp alanı yapılan yerlerde de ücretsiz kamp yapmak isteyen kampçıları ağırlamaktadır. Bu yerlerden bir kısmı aşağıda belirtilmiştir. Bu sayede sizler de Avşa ücretsiz kamp alanları hakkında bilgi sahibi olabilir ve bu alanlarda kamp yapmak için yola çıkabilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Avşa ücretsiz kamp alanlarının en önemli özelliği çocuklu ailelere önerilmiyor olunmasıdır. Yemek, su, duş, elektrik gibi şartları kişi kendi imkanları ile karşılayacak olduğu için bireysel kamplarda ya da arkadaş grubu ile gerçekleştirilen kamplarda tercih edilmesi önemlidir.

Avşa Ücretsiz Kamp Alanları
Avşa Ücretsiz Kamp Alanları

Avşa Adası İskele Yanı Kamp Alanı

Burada ücretsiz olarak kamp yapabileceğiniz bir alan bulunmaktadır. Bu kamp alanı denize sıfır sahilden oluşmaktadır. duş imkanı ne yazık ki bulunmamaktadır. Sahil adanın merkezinde bulunduğu için yemek konusunda birçok yerden faydalanabilirsiniz.

Restoran ve tesislerden yemek alabilirsiniz. Bu alanda ateş yakılmasına ve mangal yapılmasına izin verilmemektedir. Bu nedenle de iskele yanında kamp yapacak kişilerin kurallara uymasında fayda vardır. Ayrıca bu bölge oldukça hareketlidir.

İnsanlar feribot iskelesini sürekli olarak kullandıkları için hem adaya giriş hem de adadan giriş yönünde bir trafik akışı olmaktadır. İnsan kalabalığı ve gezmeye gelen insanların da kalabalığı nedeni ile çoğu kişi burada kamp yapmaktan hoşlanmamaktadır.

Lavabo imkanı olarak çevrede bulunan tesislerin lavabosunu kullanmak avantajlıdır. Yemek avantajı da bulunmaktadır. Kalabalıktan hoşlanan biriyseniz burada ücretsiz kamp yapmanın tadını oldukça fazla çıkarırsınız.

 Avşa Adası İskele Yanı Kamp Alanı
Avşa Adası İskele Yanı Kamp Alanı

Adanın Arka Tarafı

Burası konum itibariyle, Avşa Adası iskelesinin tam karşı istikametinde yer almaktadır. Adanın arka kısmı olarak geçmektedir. Bu kısım oldukça sakin ve huzurludur. Kalabalıktan hoşlanmayan kişiler için burada ücretsiz olarak kurabilecekleri çadır kampları ile tatillerini başlatmaları önerilir.

Hem tatillerde hem de hafta sonu kaçamaklarında dinlenmek için en ideal yerlerdendir. Bu bölgede ücretli kamp alanı da bulunmaktadır. Fakat feribot ile gelen kişiler çadırlarını da yanında getirdikleri zaman ücretsiz olarak burada orman içinde kamp yapabilmektedirler.

Buraya gidebilmek için Avşa’nın direkt olarak içinden geçilmektedir. Bu nedenle sizler de hem ada gezinizi yapabilir hem de adanın en güzel yeri olan bu arka kısmına çadırınızı kurabilirsiniz.

Ücretsiz imkanların tadını çıkarabilir ve sadece yemek ücreti ödeyerek tatilinizi uygun fiyatlı yapma fırsatı bulabilirsiniz. Burada yapılacak aktiviteler incelendiği zaman bisiklet ile ada turu önerilmektedir.

Ada içinden bisiklet kiralayabilirsiniz. Çadırınız ve bisikletiniz ile de feribotla Avşa’ ya gelebilirsiniz. Tamamen sizin tercihinize kalmış bir durumdur. Çadır için ya da bisiklet için feribotta ekstra ücret ödemenize de gerek yoktur. Bir bilet ile Avşa’ da ücretsiz kamp yapabileceğiniz bir alana gelebilirsiniz.

 Avşa Adanın Arka Tarafı
Avşa Adanın Arka Tarafı

Çınar Koyu Kamp Alanı

Çınar Koyu Kamp Alanı Avşa’ da bulunmaktadır. Burada su ve yiyecek bulunmamaktadır. Bu nedenle burada kamp yapmaya gelecek olan kişilerin yanlarında malzemelerini getirmeleri tavsiye edilir.

Kamp alanında bakir bir koy olmasından kaynaklı olarak su kaynağının bulunmaması kısa kamp tatilleri için bu alanı ideal kılmıştır. Lavabo ihtiyaçları için çevre yerlerden ya da doğadan yararlanırsınız.

Bunun dışında elektrik ihtiyacınız için de ateş yakmak ve bunun gibi yanıcı aydınlanma malzemeleri kullanmak yasaktır. El feneri ile kamp malzemelerinizi tam getirmeniz beklenmektedir.

 Avşa Çınar Koyu Kamp Alanı
Çınar Koyu Kamp Alanı

Cennet Koyu Kamp Alanı

Avşa adası kamp yapmaya uygun bir yer olsa da belediye tarafından kamp için zor izin verilen bir yerdir. Her ücretsiz kamp alanında olduğu gibi Cennet koyunda kamp yapmak isteyen kişilerin de mutlaka belediyeden ya da zabıtadan izin almaları gerekmektedir.

İzin belgeniz ile ücretsiz olarak kamp yapabilirsiniz. Bu izin belgenizde kamp yapacağınız alanı ve kaç gün kalacağınızın belirtilmiş olması gerekmektedir. Oldukça sistematik bir biçimde ilerleyen bu sistem ile sizler de kamp yapmanın keyfini Avşa’ da yaşayabilirsiniz.

Cennet koyu adından da anlaşılabileceği üzere tamamen cenneti andıran bir doğa güzelliğine sahiptir. Denizde kısım kısım kayalık bulunmaktadır. Bu nedenle deniz ayakkabıları ile suya girmeniz tavsiye edilir.

Kayalar oldukça sert ve keskindir. Ayrıca midye ve yengeçler de ayakları kesebilir bu nedenle burada kamp yapmak isteyenlerin muhakkak denize girmesi için ayakkabı edinmesi gerekmektedir. Deniz oldukça güzeldir. Yaz mevsiminde bile buz gibidir. Yemek yenilecek yakınlarda bir alan yoktur. Bunun için adanın merkezine gitmeniz gerekecektir.

Avşa  Cennet Koyu Kamp Alanı
Cennet Koyu Kamp Alanı

Kumburnu Kamp Alanı

Kumburnu Kamp Alanı adanın ender kumluk arazilerinden biridir. İnce kum olarak denize girilebilir. Denizin içinde de bir kısım kumdan oluşmaktadır. Fakat bu kum kendiliğinden oluşmuştur, dökme değildir.

Burada denize girmek ve tatil için çadır kampı yapmak amacı ile belediyeden izin almanız gerekmektedir. Eğer burada kamp yapmanıza dair izin çıkmazsa ne yazık ki kamp yapamazsınız.

Çünkü buralar zabıtalar tarafından denetlenmekte ve izin belgeleri sorulan bir bölgedir. Bu nedenle Avşa adasında kamp yapmak için geldiğiniz zaman tüm kamp malzemelerin hazır olması gerekmektedir. Eksik kamp malzemesi olan ve kamp yapmaya elverişli olmayan kişiler için izin çıkmamaktadır.

Bu alan oldukça güzel denizi bulunan ve sahilde çadır kampı kurulabilecek bir alandır. Sessiz ve sakindir. Çevrede diğer kampçıları görmek mümkündür. Sık tercih edilir. Duş imkanı ne yazık ki bulunmamaktadır. Bu nedenle kısa kamp tatilleri önerilmektedir.

Avşa  Kumburnu Kamp Alanı
Kumburnu Kamp Alanı

İncirli Koyu

İncirli Koyu da Avşa’ da bulunan bir başka güzel koydur. Burası oldukça sessiz ve bakir bir koy olarak geçmektedir. Az bilinir, kampçılar tarafından da oldukça özen gösterilerek temiz tutulur.

Bunun yanında burada kamp yapmak isteyen kişilere önereceğimiz en önemli şey, el feneri, yemek ihtiyacı ve su ihtiyacını karşılamış olarak buraya gelmiş olmalarıdır. Bu sayede de uzun bir süre kamp yapabilirler. Duş imkanı bulunmamaktadır.

Lavabo imkanı da ne yazık ki yoktur. Fakat doğa güzellik ve ormanlık alan ile hem lavabo hem de duş imkanları kişinin kendi imkanlarınca karşılanabilmektedir. İncirli Koyu çevresinde ne yazık ki yemek yenecek bir tesis bulunmamaktadır.

Bunun için Avşa merkeze gitmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede de hem yürüyüş yapmış hem de Avşa’ nın yöresel yemeklerini denemiş olursunuz.

Avşa  İncirli Koyu Kamp
İncirli Koyu

Karadut Koyu

Karadut Koyu, Avşa’ da İncirli Koyu’ nun yanında yer almaktadır. Bu ada koyları ile meşhurdur. Her koyu birbirinden farklı ve birbirinden güzeldir. Sizler de bir hafta sonu için Karadut Koyunu tercih edebilirsiniz.

Her yerde olduğu gibi burada da ücretsiz kamp yapabilmek için belediye izni gerekmektedir. Sizler de izninizi aldıktan sonra kolay bir şekilde kamp yapabilirsiniz. Lavabo, duş ve yemek ihtiyaçlarınızı kendinizin karşılaması gerekmektedir.

Avşa  Karadut Koyu Kamp
Karadut Koyu

Avşa Adasının hemen yanı başında Marmara adası bulunmaktadır. Başka bir ada deneyimi yaşamak isterseniz Marmara adası ücretsiz kamp alanları makalemize bakabilirsiniz.

Avşa Adası Plajları

Avşa Adası, Marmara Denizi’nde bulunan ve İstanbul’a yakınlığıyla da bilinen bir tatil cennetidir. Temiz denizi ve kumsallarıyla öne çıkan Avşa Adası’nda her bütçeye ve zevke uygun plajlar bulmak mümkündür.

Avşa Adası’nın En Popüler Plajları:

1. Çınar Plajı: Avşa Adası’nın en popüler plajı olan Çınar Plajı, uzun kumsalı ve sığ deniziyle özellikle aileler için idealdir. Plajda şezlong ve şemsiye kiralama imkanı bulabileceğiniz gibi, çeşitli kafe ve restoranlarda da serinletici içecekler ve atıştırmalıklar bulabilirsiniz.

2. Tavşanlı Plajı: Çınar Plajı’na komşu olan Tavşanlı Plajı da oldukça geniş bir kumsala sahiptir. Denizin sığ olması ve dalgasız olması nedeniyle bu plaj da çocuklar için güvenlidir. Tavşanlı Plajı’nda da şezlong ve şemsiye kiralama imkanı bulabileceğiniz gibi, su sporları da yapabilirsiniz.

3. Karadut Plajı: Avşa Adası’nın en sakin plajlarından biri olan Karadut Plajı, bakir koyu ve berrak deniziyle doğayla iç içe bir tatil yapmak isteyenler için idealdir. Plajda herhangi bir işletme bulunmamaktadır, bu nedenle kendi yiyecek ve içeceklerinizi getirmeniz gerekmektedir.

Diğer Popüler Plajlar:

  • Altınkum Plajı: Çam ormanları ile çevrili olan Altınkum Plajı, altın sarısı kumsalı ile dikkat çekmektedir.
  • Yiğitler Plajı: Avşa Adası’nın en uzun plajlarından biri olan Yiğitler Plajı, rüzgar sörfü gibi su sporları için idealdir.
  • Değirmenardı Plajı: Sakin ve huzurlu bir ortam arayanlar için Değirmenardı Plajı iyi bir seçenek olabilir.
  • Mamula Koyu: Adanın güneybatısında yer alan Mamula Koyu, el değmemiş koyları ve berrak deniziyle doğaseverler için idealdir.
YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.