Mersin Ücretsiz Kamp Alanları

25.04.2023
437
Mersin Ücretsiz Kamp Alanları
Modelistlik Kursu

Merhabalar, bu yazımızda sizlere Mersin ücretsiz kamp alanları hakkında bilgi vereceğiz. Mersin ücretsiz kamp alanları kamp severler için Akdeniz bölgesi kamp alanlarında oldukça tavsiye edilen ve kampçılar tarafından sık gidilen Mersin ücretsiz kamp alanları

Mersin Ücretsiz Kamp Alanları

Boğsak Koyu ve Boğsak Adası

Türkiye’nin en güzel coğrafyalarından birine sahip olan Mersin, tarihi ve coğrafi güzellikler açısından oldukça zengin bir ilimizdir. Silifke ilçesi Yeşilovacık sınırları içinde yer alan Boğsak Koyu, Akdeniz kıyılarının en güzel yerlerinden biridir. Yapılaşmadan uzak, yeşil ev mavinin birbirine karıştığı doğal bir mekândır. Çadır ve karavan kampçılarının uğrak yerlerinden biri olan Boğsak Adası, Caretta Caretta’ların üreme yerlerinden birdir. Koyun açık denizle arasında bulunan Boğsak adasında kampınızı atabilir ve çadırınızı kurarak doğanın muhteşem güzelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Bölgede tesis olduğu için tuvalet, duş gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bunun yanı sıra yiyecek ve su gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yerlerde bulunmaktadır.

Boğsak Koyu ve Boğsak Adası Kamp Alanı

Talat Göktepe Kamp Alanı

Mersin’in ilçelerinden olan Erdemli ilçesinin en büyük çamlık alanı burada bulunur. Çamlığın ilerisinde mavi bayraklı bir plaj bulunmaktadır. Erdemli çamlığı, çadır ve karavan kamp alanları için deniz kenarında bulunan yeşilliklerin arasında bir alandır. Plajı, ince kumları, çakıl ve kayalıklı ince uzun bir plajdır. Çamlığın hemen yanında bulunan buz gibi akan ve soğuk su adıyla bilinen bir dere var ve tatilciler özellikle bu soğuk su kanalını tercih ediyorlar. Deniz kenarı kamp alanları içinde Erdemli Talat Göktepe Çamlığı en büyüklerinden biridir.

Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Kamp alanında wc, elektrik, su, duş ve buzdolabı bulunmaktadır. Duş, wc ve elektrik ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Ancak buzdolabı ihtiyacınız varsa ücret karşılığı kiralanmaktadır.

  • Talat Göktepe Kamp Alanı Adresi: Akdeniz, Mersin – Antalya Yolu, 33730 Erdemli/Mersin
Talat Göktepe Kamp Alanı

Çinili Göl

Çamlıyayla ilçesi sınırları içinde yer alan Çinili Göl, Bolkar Dağları’nda yer alan buzul göllerinden biridir. 2500 metre yükseklikte bulunan bir krater gölüdür. Ülkemizin görülmeye değer doğal güzelliklerinden biri olan Çinili Göl, daha çok trekkingciler ile doğaseverler tarafından ziyaret edilmektedir. Kampçılar gölün çevresinde istedikleri bir yerde çadırlarını kurabilirler. Bölge, endemik bir tür olan Toros Kurbağasının yaşam alanlarından biridir. Gölün ölçülebilen en derin yeri 100 metrenin üzerindedir. Yaz aylarında gölün çevresinde kamp kuranların sayısında artış olmaktadır.

  • Çinili göl kamp alanının yüzey rakımı: 2.650 m

Çinili Göl Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Kamp için gidenler yanlarına her türlü ihtiyaçlarını almalıdırlar. Bölgede herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra gölün suyu içilebilir özelliktedir.

Çinili Göl Kamp Alanı

Erdemli Yaylaları

Erdemli ilçesinin 49. Kilometre kuzeyinde bulunan Sorgun köyü yolunun 41. kilometresinden sonra kuzey doğuya doğru dönülerek 8 km stabilize yola ulaşılır. Toplu taşıma ile gidecek olanlar için yaz aylarında Erdemli ilçesinden minibüsler bulunmaktadır. Altyapısı tamamlanmış olan yaylada yörenin mimarisine uygun yayla evleri ve meyve sebze bahçeleri bulunmaktadır. Yaylanın 2 km doğusuna doğru ilerlerseniz yerden kaynayan birçok su kaynağının bulunduğu mevkide kamp yapılabilir. Muhteşem doğal güzelliklere ev sahipliği yapan bu alanda çadırınızı kurabilir ve doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Erdemli Yaylaları Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Bölgeye gitmeden önce yaylada bulunan marketten alışverişinizi yapabilir, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bölgede tuvalet ve duş gibi imkânlar bulunmamaktadır.

Erdemli Yaylaları Kamp Alanları

Aslanköy Beldesi Yaylası

Mersin’den 52 kilometrelik asfalt yol ile bölgeye ulaşılabilmektedir. Toros Dağları’nın tam ortasında kurulmuş olan Aslanköy Beldesi, meyve ve sebze bahçeleri ile iç içe şirin bir köydür. Yaylanın alt yapısı tamamlanmıştır. Beldenin 500 metre kuzeyinde bir yeraltı mağarası bulunmaktadır. Aslanköy ve Gözne Beldesi arasındaki orman içinden geçen toprak yol yakınına ve orman kenarına kamp atılabilir. Bölgede çevre gezileri ve kuş gözetleme yapılabilir.

Aslanköy Beldesi Yaylası Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Bölgede herhangi bir tesis bulunmadığı için kamp yapacak olanların her türlü ihtiyaçlarını yanlarında getirmeleri gerekmektedir. Kamp alanında wc ve duş bulunmamaktadır.

Aslanköy Beldesi Yaylası Kamp Alanları

Gözne Beldesi Yaylası

Bölgeye günün belirli saatlerinde Mersin’den minibüsler çalışmaktadır. Mersin’den 27 kilometrelik bir asfalt yol ile ulaşılabilmektedir. Mersin ilinin kuzeyinde bulunan yayla, Toros Dağları’nın 1.200 metre yüksekliğinde bulunur. Akdeniz maki bitki örtüsüne sahip olan yaylada çam, ardıç ve meşe gibi ağaçlar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra elma, kiraz, vişne ve ayva ağaçları da bulunmaktadır. Yaylanın alt yapısı tamamlanmıştır. Yaylada PTT, jandarma ve sağlık ocağı gibi hizmetler bulunmaktadır. Gözne kalesi ve çevresi çadır kampı için oldukça uygun yerlere sahiptir.

Gözne Beldesi Yaylası Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Yaylada kır kahvesi, bakkal ve lokanta bulunmaktadır. Kamp alanına giderken buradan yiyecek ve içecek gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Kamp alanı çevresinde tuvalet ve duş bulunmamaktadır.

Gözne Beldesi Yaylası Kamp Alanı

Çamlıyayla (Namrun)

Mersin’den günün belirli saatlerinde minibüsler ile ulaşım sağlanabilmektedir. Yaklaşık olarak 90 kilometre mesafededir. Külpet Dağı’nın eteğinde 1,430 metre rakımda bulunan Çamlıyayla, Namrun Kalesi çevresinde tarihi ve doğal güzellikleri ile iç içe oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Alt yapısı tamamlanmış olan yaylada yazlık evler bile bulunmaktadır. Bölge yaban hayatı yönünden oldukça zengindir. Cehennemderesi ve çevresi yaban keçisi koruma ve üreme bölgesi olarak ilan edilmiştir. Cehennemderesi kanyonu trekking için ideal rotalardan biridir. Bölge çadır kampı için oldukça geniş bir alana sahiptir.

Çamlıyayla (Namrun) Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Kampçılar bölgeye giderken temel ihtiyaç malzemelerini yanlarında götürmelidirler. Bölgede tuvalet ve duş bulunmamaktadır. Yerleşim merkezine uzak olduğundan bu ihtiyaçları karşılayıp gidiniz. Yoksa bölge halkı sevecan ve yardım sever.

Çamlıyayla (Namrun) Kamp Alanı

Ilısu Şelalesi

Ilısu Şelalesi yüksek debili bir suya sahiptir ve yaklaşık 70 metreden dökülerek inanılmaz bir görüntü oluşturur. Mersin ilinin Gülnar ilçesi sınırları içinde bulunan şelale, yazın sıcaklarından bunalıp gelenleri serin havasıyla karşılıyor. Doğaseverlerin ve doğa fotoğrafçılarının tercih ettiği bölgelerden biri olan şelalenin yakınlarında istediğiniz bir yere ücretsiz olarak çadırınızı kurabilirsiniz. Şelaleden akan suyun sesini dinlemek bile sizi dinlendirmeye yetecektir. Sadece bununla yetinmeyip çevreyi keşfe de çıkacak ve doğanın muhteşem güzelliği karşısında hayranlığınız bir kat daha artacak.

Ilısu Şelalesi Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Bölgeye gelirken her türlü yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı temin ederek gelmelisiniz. Bununla birlikte bölgede tuvalet ve duş gibi imkânlar bulunmamaktadır.

Ilısu Şelalesi Kamp Alanı

Tarsus Şelalesi

Mersin ili Tarsus ilçesi içinde bulunan Tarsus Şelalesi, tam bir mesire yeri özelliği taşır. Doğayla iç içe olmak isteyenlerin gideceği yerlerden biridir. Tam bir dinlenme alanıdır. Şelalenin çevresi keşfedilmeyi bekleyen güzellikler barındırmaktadır. Bu doğa güzelliklerine şahit oldukça doğaya hâkim olduğunuzu hissedeceksiniz. Şelalenin yakın çevresinde kamp atabilir ve istediğiniz bir yere çadırınızı kurabilirsiniz. Bu muhteşem doğa manzarası eşliğinde keyifli vakit geçireceğinize emin olabilirsiniz.

Tarsus Şelalesi Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Bölge yakınında çeşitli otel ve pansiyonlar bulunmaktadır. Ancak, siz yine de yiyecek ve içecek gibi ihtiyaçlarınızı temin ederek bölgeye gitmelisiniz. Bölgede wc ve duş gibi imkânlar bulunmamaktadır.

Tarsus Şelalesi Kamp Alanı

Kayacı Vadisi (Lamos Kanyonu)

Mersin ili Erdemli ilçesi Limonlu Beldesinde yer alan Kayacı Vadisi, merkeze 45 kilometre mesafede yer almaktadır. Vadi içinden geçen Limonlu Çayı, vadiye huzur vermektedir. Bununla birlikte vadinin sahip olduğu yeşillikler de insana huzur vermektedir. Vadide kaya tırmanışı, piknik yapma, balık tutma ve kamp kurma gibi etkinlikler yapılabilmektedir. Lamos Kanyonu olarak da bilinen Kayacı Vadisi, doğa tutkunlarının mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir. Bölgede heyecanlı yürüyüş yolları, değişik bitki türleri ve hayvan türleri bulunmaktadır.

Kayacı Vadisi Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Bölgeye gelirken her türlü gıda ve içecek ihtiyacınızı temin ederek gelmelisiniz. Ayrıca, ateş yakmak için daha önceden ateş yakılmış yerleri tercih etmelisiniz.

Kayacı Vadisi (Lamos Kanyonu) Kamp Alanı

Yanışlı Mağarası, Gülnar

Mersin iline bağlı Gülnar ilçesi sınırları içinde bulunan Yanışlı Mağarası, sahili ve manzarası ile gerçekten büyüleyici bir yer. Özellikle denizi ve kumsalı ile dikkat çeken Yanışlı Mağarası, sessizliği ve doğal manzarası ile gelenleri büyülüyor. Son yıllarda yatırımlarla canlanan belediye ileriki yıllarda bu bölgeyi turizm alanında canlandıracağa benziyor. Ücretsiz kamp yapmak isteyenler için Yanışlı sahilinde kamp yapmak mümkündür. Buraya kuracağınız çadır ile tüm bu güzelliklerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Yanışlı Mağarası Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Buraya gelirken yanınızda gıda, su ve elektrik gibi ihtiyaçlarınızı getirmelisiniz. Bunun yanı sıra tuvalet ve duş imkânı da bulunmamaktadır.

Yanışlı Mağarası, Gülnar Kamp Alanı

Mersin ücretsiz kamp alanları hakkında verdiğimiz bilgiler bunlardı. Size tavsiyemiz Tarsus Şelalesinde bir gece kamp yapmanız yanında bulunan restoran çalışanı Mustafa bey kampçılara karşı oldukça nazik ve sevecen bir insan bir daha ki yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın.

Ayrıca bkz:
Diğer Ege bölgesinde bulunan 
Antalya Ücretsiz Kamp Alanları öğrenmek için tıklayın.

Bizi Pinterest te takip edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. Kenan dedi ki:

    Sağol