Adaçayı Yağının Faydaları

07.08.2019
265
Adaçayı Yağının Faydaları
Modelistlik Kursu

Adaçayı yağı birçok farklı rahatsızlığa iyi geldiği gibi aynı zamanda ciltteki problemlerin de giderilmesini sağlarken bir yandan da saçta kullanıldığı zaman da çoğu probleme iyi gelebilmektedir. Bu tür çeşitli faydaları olan bu adaçayı yağı, doğru miktarda ve düzenli olarak belirli aralıklarla kullanıldığı zaman oldukça yararlı olmaktadır ancak bir doktora da danışmadan kullanmaya başlanılmamalıdır. Yan etkileri göz önünde bulundurularak kullanıldığında daha sağlıklı gelişim gözlemlenebilir ve sorunlar da ortaya çıkmamış olur.

Adaçayı Yağı Nelere Sebep Olabilir?

Çeşitli alerjilere sebep olabileceği gibi ciltte kuruluklara, midede rahatsızlıklara ve saçta yıpranmalara sebebiyet verebilir. Bunun için miktarını doğru ayarlamak önemlidir ve doğru zamanlarda uygun şekilde kullanılmalıdır. Hastalıklara iyi gelebileceği gibi aynı zamanda hastalıktan başka sorunlara da sebebiyet verebileceği unutulmamalıdır.

Adaçayı Yağının Faydaları

Bunun için kesinlikle bir doktora danışmadan kullanılmaması gerekir. Bu tarz yağlar özellikle de hassas ciltlerde alerjilere sebep olabilmektedir. Bu da kullanılan miktara bağlıdır. Yine de doktor gözetiminde ve yönlendirmesinde kullanılan adaçayı yağı birçok hastalığa iyi gelip ciltteki problemlerin de giderilmesine yardımcı olacaktır.

Adaçayı Yağının Hastalıklar Ve Rahatsızlıklar Üzerindeki Etkisi

Adaçayı yağı, ciltte özellikle anti bakteriyel görevi gördüğü için sivilce oluşumunu engellemekte ve var olan sivilcelerin de beslenmemesini sağlamaktadır. Deride herhangi bir bölgenin mikrop kapmasını önler ve cildi nemlendirir.

Ciltteki cilt lekelerini önler ve aynı zamanda ciltteki mevcut çatlakların da onarımını sağlar. Bu sayede ciltte oluşacak olan çatlakları da önlemiş olacağı gibi aynı zamanda mevcut çatlakları da tedavi etmiş olur.

İdrara çıkmayı kolaylaştırır, gaz sıkıntısına iyi gelir. Bunun yanı sıra kadınlarda adet düzensizliğine de uygun bir doğal çözüm olabilmektedir ve adet sırasında yaşanabilen mide bulantısı, ishal, baş ağrısı, kasık ağrısı gibi durumlara da iyi gelmektedir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Adaçayı Yağı Kullanımı

Soğuk algınlığı ve gripte göğüs ağrılarına ve öksürüğe iyi geldiği gibi aynı zamanda balgam söktürücü olarak da kullanılır. Astım ve bronşitte de önemli bir olumlu etkiye sahiptir, nefes açar ve bu sayede özellikle de grip hastalarında ya da nefes alma güçlüğü çeken boğaz enfeksiyonu sahiplerinde rahatlamaya yol açar.

Antidepresan ve stres giderici olarak da anılan ve aynı zamanda mikropları da öldürme özelliğine sahip anti bakteriyel özellikteki adaçayı yağı çok farklı kullanım alanlarına sahip olmakla birlikte aktarlarda ve eczanelerde de satılmaktadır ve kullanımı da oldukça kolaydır. Mevcut rahatsızlık satın alınan aktara ya da eczaneye belirtildiğinde dahi kullanım önerisi alınabilir ancak doktor denetiminde bu tarz yalar kullanmak daha faydalı olacaktır ve yan etkilere maruz kalma olasılığı da bu sayede en aza indirilecektir.

Adaçayı Yağının Cilde Faydaları

Adaçayı yağı, cildin temizlenmesi ve nemlenmesinde önemli bir yere sahiptir. Doğal içerikli makyaj temizleyicilerinde de özellikle kullanılan, cilt bakım kremlerinde yer alan ve cildin daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olan adaçayı yağı aynı zamanda ciltte onarıcı görevi de üstlenmektedir.

Cildi bakterilerden arındırdığı ve temizlediği için özellikle de sivilce ve akne oluşumu olan ciltlerde kullanılabilmektedir. Çeşitli sivilce ve akne kremlerinin içeriğinde de adaçayı yağı bulunur. Anti bakteriyel özelliği ile sivilcelerin gelişmesini ya da çoğalmasını kolaylıkla engellerken aynı zamanda gözeneklerin de temizlenmesine katkı sağlar. Çeşitli yüz maskeleri ya da peelingler ile karıştırılarak kullanılabilir.

 Açık yaraların tedavisinde kullanılabileceği gibi aynı zamanda anti bakteriyel görevi gördüğü için mikrop kapmaması için kabuk tutmuş yaralara da kullanılabilmektedir. Bu sayede adaçayı yağı hem yağlı ciltlerde hem de kuru ciltlerde oluşabilecek mikropları temizler.

Ciltte ilerleyen yaşlarda oluşabilecek sarkma problemini engeller ve bunun için özellikle de bacak bölgelerinde ve yüzde çokça kullanılmaktadır. Yaşlanma karşıtı kremlerde ve serumlarda da adaçayı yağı bulunabilmektedir. İlerleyen yaşlarda ciltte sarkma oluşmaması için ya da cildin her yaşta gergin kalması için özellikle tercih edilir.

Adaçayı Yağının Hastalıklarda Faydaları

Adaçayı yağı özellikle de ağrılarda ve kramplarda kullanılmaktadır. Mide ağrılarına çok iyi gelebileceği gibi adet sancılarında da etkili olmaktadır. Adet sancılarında ilaç kullanmak yerine tercih edilebilir alternatif doğal bir çözümdür. Adet döneminde yalnızca sancılara değil aynı zamanda bulantı, sızı ve baş dönmelerine de iyi gelmektedir.

İdrar söktürücü özelliği ile de kabızlığa iyi gelişi ile de sindirimi sistemindeki düzenleyici etkisini gözler önüne serer ve bu en önemli özelliklerinden biridir. Gaz problemleri olanlara da iyi gelmesi başka bir iyi özelliğidir ve sindirim sistemi ile bağırsaklarda oldukça etkili iş görür.

Astım, bronşit gibi rahatsızlıklarda da görev alarak yan etkilerinin giderilmesini sağlar. Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklarda öksürüğün giderilmesinde, ağrıların dindirilmesinde ve balgam söktürülmesinde oldukça etkili bir çözüm olarak yer alır.

Bu gibi iyi etkilerinin yanında antidepresan olarak da görev almaktadır ve rahatlayıp gevşemeyi sağlar. Sinir sisteminde de etkili olan bu yağ gereken dozundan fazla kullanılmamalı, doktor gözetiminde kullanılarak gerektiği şekilde tüketilmeli ya da uygulanmalıdır.

Adaçayı Yağının Saçlara Faydaları

Saç derisindeki kuruluğu alan ve aynı zamanda kafa derisini mevcut kepekten de arındırmaya yarayan adaçayı yağı, düzenli masaj yaparak kullanıldığı zaman ya da eser miktarda şampuan ya da saç kremine eklenerek uygulandığı zaman oldukça etkili şekilde iş görmektedir. Saç derisine ihtiyacı olan nemi sağlayacağı gibi kepeği de önler ve aynı zamanda saç köklerinin de beslenmesini sağlayarak daha hızlı ve sağlıklı uzayan saçlara gelişmede katkı sağlar.

Bunların yanı sıra saçların parlaklığını korumasına ya da parlaklığını yitirmiş saçların tekrardan canlılık kazanmasına da yardımcı olur. Bu yönüyle bazı bakım kremlerinde de kullan adaçayı yağı, özellikle de kadınlar tarafından ağrılı dönemlerde ya da saç bakımında çokça tercih edildiği gibi günlük hayatta hastalıkların tedavisinde ve yaraların iyileştirilmesinde de etkili bir ilaç olarak görev alır ve anti bakteriyel olarak sivilce ve akne problemine karşı da oldukça etkilidir. Tüm bunların yanında doktora danışmadan kullanılmamalıdır ve ne kadar ne zaman kullanılacağı daima danışılarak uygulanmalıdır.

Adaçayı yağı hakkında vereceğim bilgiler bu kadardı. Cilt bakımı yazılarımıza bakmayı unutmayınız. Daha fazla bilgi için tıklayın.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.