Çilek Yağının Faydaları

24.06.2023
373
Çilek Yağının Faydaları
Modelistlik Kursu

Çilek yağı nedir?

Çilek yağının faydaları, çilek ilk olarak Romalılar tarafından çok eski zamanlarda kullanılmıştır. İçerisinde bulundurduğu mineraller ve vitaminlerden dolayı insan cildine sayamayacağımız kadar birden fazla faydası bulunmaktadır. Çilek yağının mucizelerini çoğu insan hala da bilmemektedir. Çilek yağının faydaları, birçok uzman tarafından da çilek yağı tavsiye edilmektedir. Şimdilerde çilek yağını genellikle insanlar güzellik amaçlı kullanmaktadır. Ama sağlık için de çok faydalıdır. Magnezyum, bakır, folik asit, biotin, ellajik asit ve vitamin B5 gibi mineraller içerisinde bulundurur. İçerisinde bulundurduğu antioksidanlardan dolayı sivilce tedavilerinde başlıca kullanılmasının sebebidir. Böylelikle yüzünüzde sivilce çıkmasını da azaltmış olacaktır. İçerisinde C vitamini de bulunmaktadır. Çilek yağı aynı çilek gibi kokmaktadır bundan dolayı parfümlerde de kullanılır. İşte; Çilek yağının faydaları

Çilek yağı nedir

Çilek yağının faydaları nelerdir?

Çilek yağ dişleri beyazlatır

Gün içerisinde asitli içecekler çok içiyorsanız dişlerinizin sararmasını sağlayacaktır. Bundan dolayı her ne kadar fırçalarsanız fırçalayın ama hala dişlerindeki sarılık geçmiyorsa çilek yağı sizlere yardımcı olacaktır. Çilek içerisinde bulundurduğu malik asitten dolayı dişlerinizin beyazlamasında yardımcı olacaktır. Ayrıca diş macunu yerine çilek yağı ve kabartma tozunu karıştırıp diş macunu yerine düzenli kullanırsanız dişlerinizin beyazladığını sizler de fark edeceksiniz. Ancak bunu unutmayalım günde en az 2 kez dişlerimizi fırçalamalıyız.

Çilek yağı mantar enfeksiyonunu engeller

Mantar enfeksiyonu insan vücudunda mineral ve vitamin eksikliğinden kaynaklanan bir hastalıktır. Bunun giderilmesi için çilek yağını kullanabilirsiniz. Çilek yağın içerisinde bulundurduğu vitamin ve minerallerden kaynaklı mantar enfeksiyonu olmanızı engelleyecektir. Eğer şu anda mantar enfeksiyonunuz bulunuyorsa düzenli kullanırsanız mantar enfeksiyonunuzun her gittikçe azaldığını ve sonunda da gittiğini zaten göreceksiniz.

Çilek yağı saç dökülmelerine engeller

Günümüzde saç dökülmelerini hemen hemen her insanda görmekteyiz. Bu sorunu çözmek için de çilek yağını kullanabiliriz. İçerisinde bulundurduğu vitaminlerden dolayı saç dökülmelerini azalacaktır. Düzenli kullanımlarda da saç dökülmelerinin yok olduğunu sizler de fark edeceksiniz. Saçınıza çilek yağını uygularken sadece çilek yağını uygulamayın ek olarak aloe vera, yumurta, zeytinyağı gibi malzemelerle birlikte maskenizi yapabilirsiniz. Bu malzemeleri karıştırarak saçınızın köklerine masaj yaparak uygulayın. Bu maske hem saç dökülmelerine hem de mantar enfeksiyonuna karşı saçlarınızı koruyacaktır. Bu maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz.

Çilek yağının cilde faydaları nelerdir?

  • Çilek yağının sayamayacağımız kadar birden fazla faydası bulunmaktadır Bizler şu anda sizlere bunlardan sadece birkaç tanesini kalem alacağız;
  • Dediğimiz gibi çilek gibi koktu için birçok parfümde kullanılmaktadır Bundan dolayı terapi yağı olarak da kullanılabilir. Çilek yağının hafif bir kokusu vardır. Sizlere gün içerisinde çilek yağı kokusu mutluluk verecektir.
  • Çilek yağı yaşınız ilerledikçe yüzünüzde oluşan kırışıklıkların giderilmesi için sizlere yardımcı olacaktır. Düzenli kullanımlarda yüzünüze tazelik katacaktır. Daha genç kalmanızı sağlayacaktır. Yüzünüz her gittikçe daha da güzelleşecektir. Genç kalmanızı sağlayacak.
  • Yüzünüzü sıkılaştıracaktır . Böylelikle erken yaşlanmamızı engelleyecektir. Eşit miktarda çörek otu yağı ve çilek yağının karıştırıp yüzünüze sürüp sürebilirsiniz. Sizlerde yüzünüzün sıkılaştığını fark edebilirsiniz

Çilek yağının zararları nelerdir?

İçerisinde bulundurduğu asitlerden kaynaklı olarak tahriş edebilir. Bundan başka yan etkisi bulunmamaktadır. Tahriş olmamak için ise su ile inceltip öyle kullanabilirsiniz ya da çilek yağının sürmeden önce boynumuza sürüp belirli bir süre bekletin. Boynunuzda herhangi bir kızarıklık yoksa su ile inceltip kullanmanızı da gerek kalmaz.

https://www.youtube.com/watch?v=1b7EvaDvWPk

Çilek yağı nasıl yüze sürülür?

Çilek yağını yüzünüze uygularken içerisinde herhangi bir şey koymanızı gerek bulunmamaktadır. Çünkü sadece çilek yağı cildinizin düzenlenmesinde yardımcı bir etkendir. Eğer etkinliğini arttırmak istiyorsanız içerisine zeytinyağı, aloe vera gibi ürünlerde ekleyebilirsiniz. Bu karışımı yüzünüze masaj yoluyla uygulayabilirsiniz uyguladıktan sonra yarım saat bekletin. Sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Düzenli kullanımlarda istenen sonuçları sizlerde gözle görülür şekilde görebileceksiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Çilek yağını hangi sorunlarda kullanabiliriz?

Çilek ya yüzümüzdeki ölü derilerden kurtulmanızı sağlar

Çilek yağı içerisinde bulundurduğu asitlerden dolayı yüzümüzde oluşan ölü derilerden kurtulmanızı sağlar. Cildinizi temizler. Örneğin yüzümüze fondöten sürüdükten sonra fondötenin belirli bir süreden sonra yüzümüzde katman gibi duruyorsa bu yüzümüzde ölü derilerin bulunduğuna işarettir. Bu ölü derilerden kurtulmak için günde 1 kez çilek yağını yüzümüze sürelim ve yarım saat bekletelim. Sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayalım. Düzenli kullanımlarda yüzünüzdeki ölü derilerden kurtulmuş olacaksınız. Ayrıca yüzünüzü korumak için de kullanabilirsiniz çilek yağı içerisinde bulundurduğu C vitamini ile birlikte cildinizi gün içerisindeki etkenlerden korunmuş olacaktır. Ayrıca gün içerisinde dudaklarınız çok kuruyorsa bunun içinde çilek yağını kullanabilirsiniz dudağınızdaki ölü derilerden de kurtulmuş olursunuz.

Çilek yağı göz altı morluklarını yok eder

Çilek yağının bir diğer özelliği gerginleştirici olmasıdır. Bu özelliğinden dolayı gözaltı morluklarını yok edilmesinde yardımcı olur. Uyumadan önce çilek yağını göz altınıza birkaç damla dökün veya mesaj yoluyla uygulayın. Yarım saat sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Ardından yüzünüzü bolca nemlendirin. Gözaltı kaslarınızı gevşetmek için soğuk bir yerde uyuyun. Göz altı morluklarınız kaybolana kadar sizler bu tedavi yöntemini uygulayabilirsiniz. Göz altı morluklarınız kaybolduktan sonra ayda bir  yüzümüze aynı şekilde uygulayın. Böylelikle İlerideki zamanlarda Göz altı morluklarının oluşmasını engellemiş oluruz.

Çilek yağı iyi bir yüz temizleyicisidir

Çilek yağı cildimiz için iyi bir temizleme yöntemidir. Özellikle bayanlarda makyaj sonrası yüzümüzde oluşan tıkanıklıkları gidermek için çilek yağı önemli bir faktördür. Böylelikle yüzünüzde makyaj kalmayacaktır ve sizlerin erken yaşlanma sorunu da çözmüş olacaktır. Gün içerisinde yüzümüze etki edecek birçok şeyle karşılaşabiliyoruz. Gün sonunda çilek yağı ile yüzümüzü temizleyebiliriz. Çilek yağını herhangi bir pamuğun üzerine döküp yüzümüze tampon hareketlerde sürüp bekletin. Yarım saat sonra soğuk suyla yıkayın.

Balık yağı kullananlar

40 yaş üstü kadınlarda düzenli kullanımlarda yüzdeki kırışıklıkların giderilmesinde yardımcı olduğu görülmüştür.

Gün içerisinde kullandığımız içerisinde birçok kimyasal madde bulunduran makyaj malzemelerini temizlemek için ne kullanılır. Bunu bir arkadaş tavsiyesi ile öğrendim çilek yağı yüzümüzde kalan makyaj malzemelerini temizlemek için yardımcı oluyormuş ve böylelikle erken yaşlanmayı da önlüyormuş. Ben de her akşam çilek yağını söyle inceltip yüzüme sürüyorum makyaj sonrası temizleme peelingi olarak bunu yapıyorum. Çünkü makyaj temizleyicisi olarak kullandığımız ürünlerde kimyasal madde bulunuyor. Çilek ya daha organik olduğu için kullanıyorum.

Göz altı morlukları her insanda bulunan bir sorundur. Bu sorunu gidermek için çilek yağını kullanabilirsiniz çilek yağı göz altı morluklarını gitmesi için yardımcı bir etken olacaktır. Ben her gece göz altı morluklarıma birkaç damla çilek yağını pamuğa damlatarak göz altlarıma masaj yaparak uyguluyorum. Yarım saat bekletip sonra soğuk suyla yıkıyorum. Gözaltı kaslarının gevşemesi için ılık bir yerde uyuyorsun sıcak olmasın. Ben bu uygulamayı bir ay boyunca yaptım ve gözle görülür şekilde göz altı morluklarım azaldı ve düzenli kullanımda ise göz altı morluklarım tamamen kayboldu.

Çilek yağı maske tarifleri

Çilek yağının birçok maske tarifi bulunmaktadır. Bizler şu anda sizlere bunlardan sadece birkaç tanesini kalemi alacağız. Ayrıca sadece çilek yağından değil çilekten de maske uygulayabilirsiniz.

Yüzdeki yağları dengeleyecek çilek yağı maskesi

Üç dört tane çileği bir kaseye alıp homojen olana kadar ezin. Sonra o kasenin içerisine limon suyunu koyun karıştırın. Ayrıca yüzünüze bu maskeyi sürmeden önce gül suyu ile yüzünüzü temizleyin. Maskeyi yüzünüze uygulayın. Yüzünüzde yaklaşık olarak 20 dakika beklesin. Direkt olarak yüzünüzü yıkamayın önce ılık bir bezle yüzünüzde maskeyi silin ve ardından soğuk suyla yüzünüzü yıkayın böylelikle bu maske ile birlikte yüzünüz canlanacak ve parlayacaktır. Böylelikle yüzünüzdeki yağ dengesini azaltmış olacak ve yüzünüz çok yağlı olmayacaktır. Bu uygulamayı haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Çilek yağının insanlara birçok faydası bulunduğu bilinmektedir. Çilek yağını birçok kadın doğal maske olarak kullanmaktadır. Böylelikle kadınların yüzleri hem bakımlı, canlı ve parlak durmaktadır. Çilek yağı maskesi yapan bayanların hepsi çilek yağı maskesini tavsiye etmektedir. Her yaş grubunda olan bayanların ve erkeğin bu maskeyi kullanabilir. Bu maske için kullanacağınız malzemeler şunlardır; 20 miligram buğday yağı, 20 miligram kayısı yağı, 20 miligram mavi anemon çiçeği yağı, 20 miligram çilek yağı bizim yapacağımız maskenin malzemeleri bunlar. Bütün bu malzemeleri cam bir kaseye boşaltıp birbirini buluncaya kadar karıştıralım.

Ayrıca bu maskeyi yapmadan önce yüzünüzün temiz olması gerekmektedir. Yüzünüzü temizlemek için de küçük bir pamuk parçasına bir kaç damla gül suyu döküp nazik hareketlerle yüzümüzü temizleyelim. Yüzümüzü temizledikten sonra hazırladığımız çilek maskesini yüzümüze masaj hareketleriyle uygulayalım. Yüzümüzde çilek yağı maskesi kuruyana kadar bekleyelim. Çilek yağı maskesi kuruduktan sonra öncelikle alkolsüz bir ıslak mendille önce yüzünde olan maskeyi temizleyin. Ardından soğuk suyla yüzümüzü yıkayalım. Ama maskeyi yaptığımız gün soğuk bir yerde uyumalıyız. Çünkü yüzünüzde gözeneklerin açılmasından dolayı soğuk yerde uyumanız cildinizin daha serinlemesini sağlayacaktır. Bu maskeyi 2 haftada bir uygulayabilirsiniz.

Çilek yağının faydaları hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Güzel bir cilde sahip olmak için cilt bakımı yazılarımıza bakabilirsiniz. Daha fazla bilgiye link üzerinden de ulaşabilirsiniz.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/sosyolacom

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. Esralev dedi ki:

    Peki hangi markanın çilek yağını kullanmalı ?