Peru Balsam Yağı Faydaları

12.09.2019
694
Peru Balsam Yağı Faydaları
Modelistlik Kursu

Peru balsam yağına aşina olmasanız da vanilya kokusuyla kolayca tanınır. Sık kullanılan banyo malzemelerine vanilya kokusu eklemek için kullanılır çünkü vanilyadan daha ekonomiktir ve benzer bir aroma sunar.

Peru balsam esansiyel yağı, Orta ve Güney Amerika’ya özgü olan Myroxylon balsamumundan elde edilir. Bu esansiyel yağ, aslında bu ağacın özsuyu olarak bilinen balsamdan özü alınır ve bu açıdan eşsizdir. 

Peru Balsam Otu
Peru Balsam Otu

Peru Balsam Yağı

Peru balsam yağının her ne kadar adı Peru olsa da aslında El Salvador’da yetişir. Peru balsam adı, balsamın tıbbi amaçlarla Peru’dan Avrupa’ya ihraç edildiği sömürge zamanlarından gelmektedir.

Peru balsam ağacı yağının rengi koyu kahverengidir ve tarçın, karanfil ve vanilya karışımı gibi kokar. Reçinenin çıkarılması için üç farklı ham balsam gerekir. Daha sonra, yaklaşık 15-20 gün süren reçineyi toplamak için ağaçların altına bezler döşenir. Bezler daha sonra kaynatılır ve buharla damıtılan reçinenin esansiyel yağa toplanması için preslenir. Esansiyel yağ, altın renginden kahverengiye döner ve tatlı vanilya aromasına sahiptir.

Öksürük tedavisi için yardımcıdır

Maya, Aztek ve İnka medeniyetleri bu ağacın balsamını yaraları tedavi etmek ve romatizma, astım ve soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmek için kullandılar.

Bronşit tedavisinde kullanılır

Perulular, peru balsam bitkisi yağını öksürüğü iyileştirmek, bronşiti düzeltmek ve ateş düşürmek için kullanırlar. Hindistan’da kanamayı durdurmak, solucanları gidermek ve idrar söktürmek için kullanılır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Günümüzde Peru balsam esansiyel yağı, şampuanlarda ve sabunlarda, şeker ve unlu mamüllere lezzet vermek için ve tıbbi olarak enfeksiyonlarla mücadele etmek, cilt hastalıklarını tedavi etmek ve öksürüğü tedavi etmek amacıyla kullanılır.

Peru Balsam Yağı Faydaları
Peru Balsam Yağı Faydaları

Peru Balsam Yağı Faydaları

  • Peru balsam esansiyel yağı antioksidan, terlemeyi önleyici, antienflamatuar, uyarıcı, balgam söktürücü, antiseptik, antibakteriyel ve idrar söktürücüdür. Bu güçlü iyileştirme özelliklerinin tümü, bu yağın terpen bileşiminden kaynaklanmaktadır. 
  • Yağın içinde bulunan benzoik asit, cilt iltihabını ve egzama semptomlarını azaltmaya yardımcı olan bir antibakteriyeldir.
  • Benzil benzoat, saç biti ve uyuz böceklerinin azaltılmasında faydalı olmasına rağmen, alerjik reaksiyonlara neden olabilecek ana bileşiklerden biridir.
  • Sinamik asit, bakterileri ve mantarları öldüren güçlü bir antioksidan ve antimikrobiyal bileşiktir.
  • Nerolidol, birçok bitki çayında bulunur ve sağlığı iyileştirdiğine inanılır. 
  • Peru balsam esansiyel yağının içinde aynı zamanda izoöjenol, limonen, benzil alkol, vanilin, kumarin, homovanillik asit ve öjenol maddeleri bulunur.

Peru Balsam Yağı ile Tedaviler

Peru balsam yağının sağlığa çok çeşitli faydaları vardır. Öksürük, bronşit gibi faydaları için yaygın olarak kullanılıyor olsa da bunun dışında etkili olarak kullanıldığı farklı alanlar da bulunmaktadır. Gelin bu faydaları sıralayalım ve birlikte bakalım…

Peru Balsam Yağı Solunum Fonksiyonunu Geliştirir

Peru balsam esansiyel yağı balgam söktürücü olduğundan, ciğerlerin aşırı balgam çıkarmasına yardımcı olur ve öksürüğü azaltır. Bu soğuk algınlığı, grip ve bronşit semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. 

Akciğerleri temizlemek ve daha kolay nefes almak için, bu yağın birkaç damlasını bir difüzörle odaya dağıtın. Bunun dışında büyük bir küvete çok sıcak su koyabilir ve bu yağdan birkaç damla ekleyebilirsiniz. Ardından buharı solumak için üzerinize bir örtü örtebilir ve derin bir şekilde nefes alabilirsiniz. 

Peru Balsam Yağı Enfeksiyon Riskini Azaltır

Bir ağaç yaralandığında, kendisini mantar veya bakteriyel enfeksiyonlara karşı korumak için balsam salgılar. Peru balsam esansiyel yağı da bize aynı faydaları sağlıyor. Yağı lokal olarak kullanmak, kesik, sıyrık, böcek ısırması ve küçük yanıkların üzerine uygulandığında mikroplara karşı koruyucu bir tabaka sağlar.

Tarih boyunca, Peru balsam esansiyel yağı akarlarındaki etkinliği nedeniyle uyuz tedavisinde kullanılmıştır. Günümüzde, tipik olarak uyuz, bebek pişikleri, egzama ve döküntüler için lokal tedavilerde kullanılmaktadır.

İyileşmeyi hızlandırmak ve enfeksiyon riskini azaltmak için, bu uçucu yağın bir kısmını bir taşıyıcı yağ ile karıştırın ve etkilenen bölgeye uygulayın.

Peru Balsam Yağı Kepekleri Yok Eder

Peru balsam esansiyel yağı özellikle kuru, tahriş olmuş bir saç derisini rahatlatmak ve kepekleri yok etmek konusunda etkilidir. Kepekten kurtulmak için, şampuanınıza birkaç damla yağ damlatın ve her zamanki gibi yıkayın. Şampuanladıktan sonra temizleyici durulama maddesi olarak kullanmak için bir bardak suya birkaç damla ekleyebilir veya birkaç damla peru balsamı yağını bir taşıyıcı yağla karıştırıp saç derisine masaj yapabilirsiniz.

Peru Balsam Yağı Kaslardaki Ağrıyı Tedavi Eder

Bir anti-enflamatuar olarak, Peru balsam esansiyel yağı, kas ve eklem ağrısının yanı sıra kızarıklığı azaltmaya yardımcı olur.

Uzun bir günün ardından ağrılı kasları yatıştırmak için, bu esans yağından birkaç damla taşıyıcı yağa ekleyin ve doğrudan ağrıyan bölgelere masaj yapın. Ayrıca banyo küvetinizdeki suya da birkaç damla ekleyebilirsiniz.

Peru Balsam Yağı Stres ve Kaygıyı Azaltır

Peru balsam esansiyel yağının tatlı vanilya kokusu, zihni sakinleştirmek ve stresi azaltmak için idealdir. Gün boyunca bunalmış hissediyorsanız, taşınabilir uçucu yağ difüzörü kullanarak bu yağın kokusunu solumak yeterlidir. 

Peru Balsam Yağı Tahriş Olmuş Cildi Yatıştırır

Bu esansiyel yağ, çatlamış, kurumuş veya hasar görmüş cildi nemlendirme konusunda özellikle etkilidir ve cildin nem kaybını önlemeye yardımcı olur. Ek olarak, döküntüleri ve egzamayı azaltır, cildin yumuşak ve esnek olmasını sağlar.

Tahriş olmuş cildi sakinleştirmek için birkaç damla Peru balsam esansiyel yağını hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırın ve etkilenen bölgeye masaj yapın. Cildin görünümü düzelene kadar bunu günde iki kez tekrarlayabilirsiniz.

Peru Balsam Yağı Vücuttaki Toksinleri Temizler

Peru balsam esansiyel yağı bir idrar söktürücü işlevi gördüğünden idrara çıkmaya ve zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olabilir. Bu, böbreklerin düzgün çalışmasını sağlar.

Peru Balsam Yağı Dişleri ve Diş Etlerini Sağlıklı Tutar

Peru balsam yağı, diş hijyeni ürünlerinde yaygın bir bileşen olarak kullanılır. Antiseptik ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle bakterilerin azaltılmasında ve enfeksiyonların önlenmesinde özellikle etkilidir. Ayrıca bir diş çekildikten sonra ortaya çıkabilecek acıyı dindirmek için kullanılabilir.

Peru Balsam Yağı Bağışıklık Sistemi Fonksiyonunu Artırır

Peru balsam esansiyel yağının antioksidan özellikleri, bağışıklık sisteminin işlevini güçlendirir, serbest radikallerle savaşır ve yaşlanma belirtilerini azaltır.

Peru Balsam Yağı Yatak Yaralarını Tedavi Eder

Bir ağaç yaralandığında, kendisini mantar veya bakteriyel enfeksiyonlara karşı korumak için balsam salgılar. Peru balsam esansiyel yağı da bize aynı faydaları sağlıyor. Peru balsam yağını lokal olarak kullanabilirsiniz. Özellikle uzun süre yatağa bağımlı kişilerde oluşan yatak yaralarını tedavi etmek için mucize şifayı kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra peru balsam esansiyel yağı kesik, sıyrık, morarma, böcek ısırması ve küçük yanıkların üzerine uygulandığında mikroplara karşı koruyucu bir tabaka sağlar.

Tarih boyunca, Peru balsam esansiyel yağı, akarları öldürme gücü nedeniyle uyuz tedavisinde kullanılmıştır. Günümüzde genel olarak uyuz, pişik, egzama ve cilt döküntülerini iyileştirmek için lokal tedavilerde kullanılmaktadır.

İyileşmeyi hızlandırmak ve enfeksiyon riskini azaltmak için, bu uçucu yağı bir taşıyıcı yağ ile karıştırın ve etkilenen bölgeye uygulayın.

Ağız yoluyla almayın. Yalnızca bölgesel olarak uygulayın. Bu esansiyel yağı uygulamadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın. Yatak yaralarının üzerine ince bir ilaç katmanı uygulayın. Peru balsam yağı genellikle günde en az 2 kez uygulanır. Uygulamayı yaptıktan sonra yarayı gazlı bez ile kapatabilir veya yarayı açık bırakabilirsiniz. Doktorunuz yarayı kapatmanız gerekip gerekmediğini size söyleyecektir. Bu esansiyel yağı, ılık suyla yıkayarak cildinizden temizleyebilirsiniz.

Peru Balsam Yağı Uyuz Tedavisinde Kullanılır

Peru balsam esansiyel yağı, uyuz akarlarının neden olduğu bir cilt hastalığı olan uyuz tedavisinde kullanılır. Uyuz genel olarak deriye dökülen ve döküntüye neden olan mikroskobik akarlardır. Bu cilt hastalığı, hindistan cevizi yağı, susam yağı ya da zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmiş peru balsam yağı uygulanarak giderilebilir. Sızma zeytinyağına, bu esansiyel yağdan 2-3 damla ekleyin ve cildinizde etkilenen bölgeye masaj yapın. Düzenli uygulamada, kişinin uyuz belirtileri yok olur ve iyileşir.

Benzer şekilde egzama lezyonlarından kurtulmak ve rahatlamak için de peru balsam yağı, etkilenen bölgeye uygulanabilir.

Peru Balsam Yağı Alerjiye İyi Gelir

Peru balsam yağı, özellikle toz ve polen gibi maddeler yüzünden oluşan alerjilere iyi gelir. Peru balsam yağını, zeytinyağı ile karıştırın. Bu karışımı bir hava nemlendirme cihazı ya da difözere ekleyin. Bu karışımı buharla havaya dağıtın. Düzenli uygularsanız alerjinin azaldığını göreceksiniz. Bu uygulamayı yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Peru Balsam Bitkisi
Peru Balsam Bitkisi

Peru Balsam Esansiyel Yağı Kullanım Alanları

Peru balsam esansiyel yağı çok çeşitli tıbbi kullanımlara sahip olsa da, yiyecek ve içecekleri tatlandırmak ve tuvalet malzemelerine vanilya kokusu eklemek için de kullanılır.

Peru balsamı genellikle pudingleri, unlu mamulleri, çayları, alkolsüz içecekleri ve aperatifleri lezzetlendirmek için kullanılır.

Tatlı vanilya kokusundan dolayı, Peru balsam esansiyel yağı çoğunlukla parfümler, deodorantlar, losyonlar, şampuanlar ve tıraş sonrası ürünler gibi tuvalet malzemelerinde bir koku olarak kullanılır.

Peru Balsam Yağı
Peru Balsam Yağı

Peru Balsam Yağı Nasıl Kullanılır?

Peru balsam esansiyel yağı tarçın yağı, karanfil yağı, vanilya yağı, paçuli yağı, karabiber yağı, lavanta yağı, buhur yağı, sedir ağacı yağı ve ylang ylang yağı ile karıştırılabilir.

Stresi ve kaygıyı hafifletmeye yardımcı olan sakinleştirici bir aromaterapi karışımı oluşturmak için peru balsam ağacı yağı, lavanta yağı ve paçuli esansiyel yağlarını bir difüzörde karıştırın. Bu karışımın buharını solumak iyi gelir.

Sakinleştirici, basit bir parfüm için, 1 damla peru balsam esansiyel yağını, 2 damla buhur esansiyel yağı ve 3 damla hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Nabız noktalarına bu karışımı sürün.

Peru balsamı esansiyel yağı ve ylang ylang esansiyel yağını yatıştırıcı bir cilt balsamı yapmak için kullanabilirsiniz. Birkaç damla peru balsamı yağı ve birkaç damla ylang ylang yağını bir taşıyıcı yağ ile karıştırın. Cilt tahrişinden kurtulmak için cilde bu karışımla masaj yapın. Balmumunu eriterek ve karışıma ekleyerek bu karışımı bir merheme dönüştürebilirsiniz.

YORUMLAR

  1. salise dedi ki:

    Peru balsam yağı ne için kullanılır diye soracak olursanız birçok kozmetik ürünün içinde koku amaçlı kullanılıyor derim. Bunun dışında, aromaterapilerde sakinleştirici ve stres giderici olarak kullanılır. Ayrıca bir de, bazı hazır yiyeceklerin içinde yer alır çünkü aroması vanilya gibidir. Vanilya gibi kokan peru balsamı, birçok kozmetik ürün yani şampuan, duş jeli, parfüm, vücut jeli gibi ürünlerde kullanılır. Peru balsamı yağının bir sürü faydası vardır. Eğer kokusu için kullanmak isterseniz şampuan, duş jeli ya da herhangi bir parfümün içine iki üç damla sıkabilirsiniz.