Reklamlar
Aromaterapi

Çilek Yağının Faydaları

Reklamlar İş makineleri operatörlük kursu

Çilek yağının faydaları, eski yıllardan beri özellikle de cilt ve saç için kullanılan, doğal bir yağ olan çilek yağı; cildin pürüzsüz bir görüntü kazanmasına yardımcı olacağı gibi aynı zamanda sivilce ve akne problemine karşı da korunma sağlar ve sivilce ile akne oluşumunu önleyerek ciltte var ise sivilceyi de akneyi de azaltır.

Çilek Yağının Faydaları

Cildi temizler ve bakterilerden arındırır, ciltte özellikle de sivilce oluşmasını önler. Bu yönü ile oldukça etkili bir bakım ürünü olan çilek yağı, mevcut sivilce ve aknelerin de gelişimini durdurarak beslenmelerini engeller, oluşumlarını durdurur ve kolaylıkla mikrop kapmadan ve gelişmeden iyileşmesini sağlar. Çoğu akne ve sivilce ilacının da içeriğinde yer alan çilek yağı, asitli yapısı ile gözeneklerin de temizlenmesine yardımcı olarak ciltteki bakterileri öldürür, yaraların da temizlenmesini sağlar ve mikrop kapmalarına engel olur.

Çilek Yağının Faydaları

Yorgunluk ya da uykusuzluk gibi etkenlerle oluşan gözaltı morlukları ve gözaltı torbalarına da iyi gelen çilek yağı, uygun şekilde kullanıldığı takdirde morlukların geçmesini sağlar ve torbalanmaların da oluşmasını önleyerek mevcut torbaların da geçmesini sağlar.

Çilek Yağının Cilde Faydaları ve Sağladığı Etkiler

Çilek yağı, göz altındaki torbalanmaların oluşmasını önlemekle kalmayıp aynı zamanda göz altı morluklarının da geçmesine yardımcı olur. Bunun için göz altı maskelerinin içine az miktarda çilek yağı karıştırmak ya da göz altına çok az miktarda çilek yağı sürerek bekletmek yeterli olacaktır ancak çilek yağını başka yağlar ile karıştırarak ya da maske ve benzeri ürünlere katarak kullanmak daha yararlı olacaktır, hassas bölgelerde ve hassas ciltlerde alerji ve kızarmalara yol açabilir, kaşınmalara sebep olabilir. Seyreltilerek kullanılması daha iyi olacaktır.

Reklamlar

Birçok yaşlanma karşıtı kremde ve bakım ürününde de bulunan çilek yağı, yalnızca cildi temizlemek ve nemlendirmekle kalmaz aynı zamanda cildin gergin kalmasına da katkı sağlar. İçeriğindeki vitaminler ve asidik yapısı sayesinde cildi yağından arındırırken aynı zamanda nemlendirir ve pürüzsüzleştirir de. Birkaç kullanımdan sonra gözle görülür derecede etkili sonuç elde etmek mümkündür.

Özellikle de otuzlu yaşlardan sonra bakım kremlerine karıştırılarak kullanımı sağlanabilecek olan çilek yağı, cildin gergin kalmasına, sarkık oluşmamasına, gözeneklerin temiz kalmasına ve yaraların da mikrop kapmamasına yarar. Küçük yaralar, çatlaklar ve benzeri hasarlar üzerinde oldukça etkili bir iyileştirici etkiye sahiptir. Bu sayede cilde bakım yapılırken aynı zamanda mevcut yaraların da iyileşmesine katkı sağlanmış olur.

Çilek Yağının Cilde Faydaları

Dudakta da kullanılabilecek olan çilek yağı, kışın özellikle de soğuktan ya da yazın aşırı sıcaklardan oluşabilecek olan dudak çatlaklarını da önler ve oluşmamalarını sağlarken bir yandan da oluşan mevcut çatlakların da tedavisini sağlar. Bu gibi hasarlarda oldukça etkili iş gören bu doğal yağ, dudak nemlendiricilerinin içine eklenerek kullanılabileceği gibi başka yağlar ile yeni bir dudak nemlendiricisi elde edilerek de kullanılabilir.

İçeriğindeki antioksidanlar ile cilt temizliği düzgün şekilde sağlanmış olacağı gibi aynı zamanda da pürüzsüz bir görüntü elde edilmiş olur. Ciltteki siyah noktalar temizlenir, gözenekler temizlenmiş olur ve makyaja da bakıma da hazır bir cilt sunulur. Cildin derinlemesine temizlenmesi ve sivilce ile akne sorununun oluşmaması için bu çilek yağı ile yapılan bakım işleminin belli bir düzende belli aralıklar ile yapılması gerekmektedir.

Reklamlar

En azından gün aşırı ya da üç günde bir kez maskeye ya da kreme karıştırılarak, peeling içine damlatılarak ya da cilde doğrudan uygulanarak kullanılabilecek olan çilek yağı, ciltte herhangi bir kir kalmaması için düzenli şekilde uygulanmalıdır. Kullanımına, miktarına ve kullanım sıklığına göre etki gösterecek olan fakat çok fazla da kullanılmaması gereken çilek yağı, ilk kullanımdan itibaren cildi yumuşatarak gözeneklerin temizlenmesinde olumlu etkide bulunacaktır. Cilt hem kirlerden arınmış hem de yumuşamış olacak ve doğal bir bakım görmüş olacaktır.

Çilek Yağının Kullanım Şekli Nasıldır?

Çilek yağı, belli aralıklarla kullanılması gereken bir bakım ürünü olarak görülebilir. Masajlarda da yağ olarak kullanılabileceği gibi miktarı aşırıya kaçmamalıdır. Asitli yapısından dolayı cildin hassas bölgelerine ya da hassas ciltlere seyreltilmeden ya da yoğun miktarda kullanılmamalıdır. Doğru miktarda ve doğru zamanlarda kullanımını sağlamak için doktora başvurulabilir ya da aktarlardan ve eczanelerden çilek yağı alınırken bu da danışılabilir. Aktarlardan ya da eczanelerden çilek yağını elde etmek oldukça kolay olduğu gibi kullanımı da oldukça basittir.

Çilek Yağının Kullanım Şekli Nasıldır?

Cilde bir pamuk yardımı ile ya da fırça yardımı ile çok fazla olmamak koşulu ile az miktarda da uygulanabileceği gibi belli bakım ürünleri içinde de uygulanabilir. Bunları yapmak zor geliyor ise içeriğinde çilek yağı olan maskeler ya da cilt bakım ürünleri alınarak kullanımı da sağlanabilir ancak doğrudan yoğun miktarda çilek yağı içeren ürün bulmak kolay olmayacağı için çilek yağını alıp başka yağlar ya da ürünler ile karıştırmak daha doğru ve daha az maliyetli bir bakım sağlayacaktır. Kaliteli yağ kullanımı özellikle de ciltte oluşabilecek rahatsızlıklara karşı önemli bir önlemdir.

Çilek yağının faydaları hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Cilt bakımı yazılarımıza bakmayı unutmayınız. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Reklamlar

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu