Calamondin Yağı Faydaları

18.08.2019
420
Calamondin Yağı Faydaları
Modelistlik Kursu

Calamondin yağı, aromaterapide kullanılan çok hoş kokulu ve yararlı bir yağdır. Calamondin ya da calamansi ülkemizde süs mandalinası adı ile bilinir. Çamaşır, yemek pişirme, temizlik ve meyve sularında kullanım alanı bulur. 

Calamondin, Filipinlere özgü ve narenciye grubuna ait bir meyvedir. Limonlar ve diğer turunçgiller gibi, calamondin kabuğundan esansiyel yağlar üretebilir. Bu özel uçucu yağ, meyveli aroması nedeniyle aromaterapi için uygun olan kalamansi özlerinden elde edilir. Aynı zamanda, vücuttaki kötü kokuları gidermek için yararlı olduğu için cilt bakım ürünü olarak da kullanım alanı bulur. Calamondin yağı, hem dahili hem de harici olarak tıbbi kullanım alanları geniştir.

calamondin yağı

Cildi Temizler ve Arındırır

Kötü kokuların giderilmesine ek olarak, calamondin esansiyel yağı, cildi çok fazla C vitamini ürettiği için arındırmak için de kullanılabilir. Bunun nedeni C vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Ayrıca calamondin yağı, cildin esnekliğini arttıran ve yaşlanmayı geciktiren kollajen üretimini destekler.

Hafif, tamamen doğal ve etkili ekstraktı nedeniyle, yüze ve vücuda uygulanan calamondin esansiyel yağı, kesinlikle tahrişe neden olmaz. Ayrıca bu değerli yağı, diğer doğal malzemelerle karıştırmak mümkündür. Yüz ve vücut maskelerinde kullanım alanı bulur.

Kepek ve Kaşıntı Tedavisinde Etkilidir

Kepek, saç derisinde kaşıntı hissi ile birlikte gelir. Çeşitli ebatlardaki bu pullar, hızla kaşınmaya neden olur. Calamondin esansiyel yağını, kaşıntı ve kepek tedavisinde kullanmak için doğrudan saç derinize sürün. Saç derisindeki tahrişi ve kaşıntıyı yatıştıran calamondin esansiyel yağı ek olarak kuruluğu da önler. Saçlardaki kepeği gidermenin yanı sıra, saçlara ekstra hacim de kazandırır. Saç bakım yağları içerisinde calamondin esansiyel yağı, bir saç bakımı ürünü ve saç temizleyici olarak harika işler yapar.

Solunum Problemlerini İyileştirir

Calamondin yağı ayrıca bazı solunum problemlerinin semptomlarını gidermek için de yararlıdır. Okaliptüs ve nane esansiyel yağları ile en iyisidir. Birkaç damla süs mandalinası yağı, okaliptüs yağı ve nane esansiyel yağını bir kaynar suya damlatın, sonra buharı içine çekin.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Tıkanıklık, vücut sıvılarının aşırı veya anormal birikmesidir. Terim tıpta geniş kullanım alanı bulur. En yaygın olarak karşılaşılan sorun burun tıkanıklığıdır. Burada aşırı mukus ve salgı, soğuk algınlığı gibi burundaki hava geçişlerini tıkar.

Etkili Bir Koku Gidericidir

Bu esansiyel yağ, kötü kokuları gidermek için de kullanılabilir. İnsan burnu narenciye kokusuna daha duyarlı olduğu için havadaki diğer koku moleküllerini güçlendirerek istenmeyen kokuları giderir. Calamondin esansiyel yağı, evdeki herhangi bir bölgeyi taze ve narenciye kokulu tutmak için bir sprey şişesinde suyla karıştırılarak kullanılabilir.

Bu esansiyel yağ hem vücutta hem de kumaşlardaki istenmeyen kokuları gidermede ve güçlü kokuları emme konusunda çok iyidir. Kötü kokuyu gidermek ve etkili bir şekilde kullanmak için calamondin esansiyel yağını bir sprey şişesine koyun. Bu etkili spreyi, vücudunuzda kullanmak için, yağın çoğunu emecek bir süngerle kullanmak yerine doğrudan cilde sürmek daha iyi bir fikirdir.

Ağız Kokusunu Yok Eder

Kötü nefes kokusu önemli bir sosyal sorundur. Su ve calamondin yağı çözeltisi ile gargara yaparak ağız kokusunu yok etmeniz mümkündür. Bu yağın antibakteriyel yapısı, kokuya neden olan bakterilerin yok edilmesine yardımcı olabilir. 

Ağzınızda oldukça yararlı bakteriler bulunduğundan bunu çok sık yapmamak önemlidir. Antibakteriyel maddelerin çok sık kullanılması, yalnızca ağzınızdaki sağlıklı ekosisteme zarar vermekle kalmaz aynı zamanda daha güçlü ve daha dirençli bakteriler oluşturur. 

süs mandalinası yağı

Gevşemeyi ve Rahatlamayı Sağlar

Aromaterapide bu yağ kullanıldığında, insanı yatıştırmaya ve rahatlamaya yardımcı olabileceği iyi bilinmektedir. Aromaterapi, psikiyatrik ilaçların yerine geçmezken, günlük kaygı ve stres üzerinde şaşırtıcı bir etkisi olabilir. Genel anksiyete bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu ve anksiyeteyi etkileyen diğer zihinsel bozukluklarda bile, sorunlarının giderilmesinde yardımcı olabilecek aromaterapi tedavileri bulunabilir. Rahatlamanın gerekli olduğu bir ülke varsa, o da kesinlikle Türkiye’dir!

Pek çok insan hastalıklarıyla başa çıkabilmek için ilaç tedavisine ihtiyaç duyarken, hastalıklarını ilaçsız tedavi edebilecek de çok insan vardır. Akut anksiyete rahatsızlığınız varsa derhal bir doktora danışmalısınız. Bununla birlikte, rahatlamanıza ve stresi azaltmanıza yardımcı olacak bir şeye ihtiyacınız olursa, difüzöre veya bir fincan çay veya kahveye birkaç damla calamondin yağı koymak çok yardımcı olabilir.

Doğal Bir Antiseptiktir

Calamondin esansiyel yağının antibakteriyel özelliklerinden bahsetmiştik. Bakteriyel bir enfeksiyona uygulandığında, bu yağ bakteri üremesini engellemeye yardımcı olabilir. Tek başına bir tedavi olmasa da, uygun tedaviyi almadan önce enfeksiyonun kötüleşmemesini sağlamanın harika bir yoludur.

Çok fazla antibakteriyel ürün kullanılması güçlü, esnek bakterilere yol açtığından, temizleme çözeltilerinizde belirli bir ihtiyaç olmadan kullanılmasından kaçınmak daha iyidir. Bakteriyel bir büyüme probleminiz varsa, temizlik solüsyonlarınıza birkaç damla ekleyerek uzun bir yol kat edebilirsiniz. 

Neyse ki, calamondin esansiyel yağı büyük bir antibakteriyel maddedir. Fakat tahrişe ve hassasiyete neden olmaz. Bu sayede cilt ve diğer hassas yerlerdeki tedavilerde güvenle kullanılabilir. 

Doğal Bir Cilt Beyazlatıcıdır

Narenciye meyvesi olan calamondin, cilt için doğal bir ağartma maddesi görevi görür. Doğrudan deri üzerinde çalışarak ciltteki koyu lekeleri aydınlatmaya yardımcı olan güçlü bir asit içeriğine sahiptir. Meyve aynı zamanda bu bölgelerde bulunan hücreleri gençleştirir ve onları daha beyaz veya daha net hale getirir. Dahası, calamondin esansiyel yağı, renk atmasını azaltarak ve lekeleri düzelterek cilt tonunun dengelenmesine yardımcı olur.

Güçlü ve Doğal Bir Eksfoliyatördür

Calamondin esansiyel yağının asidik özellikleri onu güçlü bir doğal eksfoliyatör yapar. Derinin ölü hücrelerini tamamen soyar ve altında yatan taze hücre katmanını ortaya çıkarır. Bu nedenle, yumuşak, pürüzsüz ve gözle görünür derecede parlak bir cilde kavuşursunuz.

Cildin Gençleşmesini Sağlar

Calamondin meyvesinde bulunan C vitamini veya askorbik asit, ciltteki doğal kolajen proteininin üretilmesine yardımcı olur. Bu, daha güçlü, daha sıkı ve daha sağlıklı görünen bir cilt için zorunlu olan taze hücrelerin ve kan damarlarının büyümesini ve gelişmesini teşvik eder. Kısacası, calamondin yağı cildi içten onarır ve cildin gençleşmesine yardımcı olur, böylece yüzünüzde doğal bir parıltı meydana getirir.

Sebum Salgısını Düzenler

Calamondin uçucu yağı, ayrıca sebum salgısını düzenleyerek cildin doğal yağ dengesinin korunmasına yardımcı olur. Adeta doğal bir tonik gibi işlev görür. Aşırı yağ üretimini azalttığı için cilt, sivilce, akne, siyah nokta ve çil gibi sorunlara neden olacak kadar yağlı hale gelmez. Dolayısıyla, lekesiz, kusursuz ve pürüzsüz bir ten rengini doğal olarak koruyabilirsiniz.

calamondin yağı nasıl kullanılır

Calamondin Yağı Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Şimdi, günlük cilt bakım rutinine calamondin esansiyel yağını dahil etmenin bazı yöntemlerini sizlerle paylaşacağım. 

Calamondin yağını bir pamuk pedin üzerine damlatın ve vücudunuzun her tarafına uygulayın. Özellikle dirsek ve diz gibi nispeten koyu kısımlara odaklanın. Koyu lekeleriniz veya eski yaralarınız varsa, o kısımlara yoğunlaşın. Yarım saat sonra, vücudunuzu ılık suyla durulayın ya da duş alın. Bu uygulamayla cildinizdeki koyu bölgelerin rengi açılacak ve aydınlık bir görüntüye kavuşacak. 

Calamondin yağını bir pamuk pedin üzerine damlatın ve cildinizdeki koyu lekelere uygulayın. 10 dakika bekleyin ve ardından ılık suyla durulayın. Bu uygulamayı haftada 2 kez yapabilirsiniz. Bir süre sonra cildinizdeki koyu lekelerin renklerinin açıldığına şahit olacaksınız. 

2 yemek kaşığı süt ve 1 tatlı kaşığı calamondin esansiyel yağını bir kasede karıştırın. Bu karışımı yüzünüze ve vücudunuza uygulayın. 10 dakika sonra ılık suyla yıkayın. Böylece cildiniz pürüzsüz ve yumuşacık olacaktır. Bu esansiyel yağ, ciltteki çilleri beyazlatır ve sivilcelerden kurtulmanızı sağlar.

Calamondin yağı, saçları şampuanla yıkadıktan sonra kullanılabilir. Bu mucizevi yağ, saç derisindeki kaşıntıyı ve kepekleri giderir. Hızlı saç uzamasını sağlar.

Ayrıca calamondin esansiyel yağını biraz suyla karıştırıp, sprey şişesine boşaltarak vücut spreyi olarak da kullanabilirsiniz. Çünkü bu esansiyel yağ, fresh narenciye kokusuyla ferahlık verir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.