Ajwain Yağı Faydaları

11.08.2019
255
Ajwain Yağı Faydaları
Modelistlik Kursu

Ajwain yağı, ajwain bitkisinin karambol tohumlarından elde edilir. Yani Trachyspermum ammi’nin tohumlarıdır. Hint mutfağında çok yaygındır. Her ne kadar “tohum” olarak adlandırılsa da, karambol tohumları aslında ajwain bitkisinin meyvesidir. Rengi biraz yeşilden kahverengiye döner ve keskin hatta biraz acı bir tada sahiptir. Görünüş bakımından kimyon tohumlarına çok benzerler ancak tadı ve aroması kekik baharatına daha çok yakındır. Genellikle bütün tohumlar olarak satılırlar ancak toz halinde öğütülebilir ve pişirme baharatı olarak kullanılabilirler.

Karambol tohumları ve ajowan yağı inanılmaz derecede besleyicidir, lif, antioksidanlar ve diğer vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Bu nedenle, ajwain tohumu yağı sağlığa oldukça faydalıdır ve uzun süredir geleneksel Hint tıbbı uygulamalarında kullanılmıştır. Peki ajwain yağının sağlığa faydaları nelerdir? Merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

ajwain yağı

Ajwain Yağının Özellikleri

Ajwain yağı; böcek ilacı olarak kullanılabilir. Bu harika esansiyel yağ antibakteriyel, antifungal, antioksidan, antimikrobiyal, anti-enflamatuar, anti-filaryal, nematicidal, antelmintik, hipotansif, analjezik ve antitussif özelliklere sahiptir.

Ajwain tohumu yağı antibakteriyel özelliklere sahip etanol ve aseton özütleri içerir. Ayrıca ajwain esansiyel yağı, antioksidan koruma sağlayan karotenoidler ve flavonoidler gibi vitaminler, mineraller ve fito-besinler açısından zengindir. Bunların dışında ajwain, alkaloitler, terpenoidler, glikozitler ve diğer çeşitli biyoaktif bileşikler içerir.

Ajwain bitkisi yağı, kas spazmları için mükemmeldir. İçinde bulunan timol maddesi nedeniyle antispazmodik özellikler içerir ve bu, onu büyük bir ağrı kesici yapar. Bu, ajwain yağının kolik tedavisi ve ağrıları, astımı, menstrüel krampları, artriti ve ödemi tedavi etmek için mükemmel olduğu anlamına gelir.

Ajwain otu yağı tüm bunların yanı sıra nem, protein, karbonhidrat, yağ, mineral, lif, kalsiyum, fosfor, demir, karoten, tiamin, riboflavin ve niasin bakımından da zengindir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
ajwain yağı faydaları

Bakteri ve Mantarlarla Mücadele Eder

Ajwain cilt bakımı yağı, güçlü antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Bu muhtemelen bakteri ve mantarların büyümesini engellediği gösterilen,  aktif bileşiklerinden timol ve carvacrol’un ikisine atfedilmiştir.

Test tüpü çalışmaları, bu bileşiklerin, Escherichia coli ve Salmonella yani gıda zehirlenmesi suçluları ve diğer sağlık sorunlarına neden olan potansiyel olarak zararlı bakterilerle mücadele edebileceğini göstermektedir.

Bir bilimsel araştırmada, ajwain yağı; Candida albicans, Candida krusei ve Streptococcus mutans dahil olmak üzere çok ilaca dirençli bakteri ve mantarlara karşı diğer çözücülere kıyasla daha etkili olduğu görülmüştür.

Böbrek ve Karaciğer Bozukluklarını İyileştirir

Çeşitli Ayurveda ilaçları, böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarında rahatlama sağladığından Ajwain yağını önemli bir bileşen olarak içerir. Bu yüzden bu harika esansiyel yağ böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarını tedavi etmek konusunda destekleyici olarak kullanılabilir.

Cilt Hastalıklarını Tedavi Eder

Ajwain tohumu yağı, sivilce ve akne tedavisi konusunda yardımcı olabilir ve cildin harika olmasına yardımcı olan sindirim için etkilidir.

Doğum Sonrası Bakımda Etkilidir

Yeni annelere doğum sonrası vücudun güçlenmesi ve temizlenmesi için bir hafta boyunca kaynamış suyun içine ajwain damlatılıp verilir.

ajwain yağı cilt

Sindirim Sistemini Düzenler

Mineral, lif, nem, karoten, tiamin ve kalsiyum, demir, fosfor, niasin ve riboflavin içeren ajwain yağı, birçok sindirim ve cilt rahatsızlığının tedavisinde yardımcı olur. Timol mevcudiyeti nedeniyle, ajwain esansiyel yağı çeşitli terapötik özelliklere sahiptir. Antiviral, sindirim, spazmodik, anti-bakteriyel, antiseptik, balgam söktürücü, antipiretik, tonik ve antiseptiktir. 

Bağırsak Hastalıklarına Karşı Etkilidir

Kolera ve ishal gibi akut sindirim hastalıklarının iyileştirilmesinde açıkça faydalıdır. Sindirim hastalıkları arasında yer alan hazımsızlık, ülser ve bağırsaktaki diğer çeşitli bakteriyel enfeksiyonları ajwain tohumları ve uçucu yağ ile tedavi edebilir.

Solunum Hastalıklarını İyileştirir

Boğaz ağrısı, öksürük ve soğuk algınlığı, astım, boğmaca ve bronşit gibi solunum rahatsızlıkları ajwain yağı ile tedavi edilebilir.

Yara Temizliğinde Kullanılır

Ajwain tohumlarında timol adı verilen bir bileşen, güçlü bir fungisit ve mikrop öldürücü görevi görür. Böylece, ajwain uçucu yağı enfeksiyonları veya kesikleri tedavi etmek için cilde uygulanabilir. Bu yüzden bir dahaki sefere böyle bir yaralanma ile karşılaşırsanız, ajwain esansiyel yağını kullanabilirsiniz.

Astım Tedavisinde Kullanılır

Bu durumla ilgilenenler için nefes almakta zorlanmak çok korkunç bir deneyim olabilir. Bu yağ, emekçi akciğerleri olanların nefes almalarını çok daha kolay hale getirebilir. Bu yağın birkaç damlasını bir hava nemlendirme cihazı veya bir difüzöre koymanız ve buharla solumanız etkili bir astım tedavisi olabileceği için yapmanız gerekir. Cihazla birlikte gece boyunca uyumak ve gerektiğinde aralıklı 15 dakikalık seanslar yapmak, sağlıklı nefes almanın en iyi yoldur.

Saçların Beyazlamasını Durdurur

Ajwain tohumları saçın griye dönmesini durdurma konusunda yardımcı olur. Saçların beyazlamasını durdurmak için bir karışım hazırlamalısınız. Bu karışımı hazırlamak için, tek bir su bardağına köri yaprağı, kuru üzüm, şeker ve ajwain yağı ekleyin ve bu karışımı pişirin. Sonuçları görmeye başlayana kadar her gün bir bardak bu karışımı tüketin.

Doğal Bir Sivrisinek İlacıdır

Piyasadaki kimyasal sivrisinek kovucu ilaçlardan satın almak istemezsiniz, her zaman evde bir tane yapabilirsiniz. Hardal yağı ile ajwain esansiyel yağını birleştirin ve sivrisinekleri uzaklaştırmak için odanızın köşelerine koyabileceğiniz karton parçalara bu karışımı dökün. Bu karışımı sinek kovucu olarak kullanmak, evinizi güzel bir koku ile doldurur.

Cildinizi Temizler

Ajwain yağı özellikle sivilce izlerinin hafifletilmesinde yararlıdır. Etkilenen bölgeye ajwain yağı sürün. 15 dakika bekleyin ve ardından cildinizi ılık suyla durulayın. Bu etkili ev yapımı tarif, ciltteki sivilce izlerinden kurtulmaya çok yardımcı olabilir. Ayrıca cildi derinlemesine temizler.

Ajwain yağı, sayısız cilt sorunuyla mücadele için harika bir yoldur. Doğal olarak hassas bir cilde sahipseniz ve farklı koku veya materyaller sizi parçalara ayırmaya veya kaşıntıya sokmaya neden oluyorsa, bu sizin için mükemmel bir yağdır. Bu ayrıca, genellikle şişebilen ve son derece acı veren kronik kistik akneler için de harikadır. Ajwain yağından birkaç damla günlük cilt bakımında kullandığınız toniğe damlatın. Bu toniği düzenli olarak cildinize uygulayın. Kabaran ya da inanılmaz derecede tahriş olan cildi sakinleştirir ve yatıştırır. 

Aromaterapide Kullanılır

Aromaterapide faydalı olan ajwain yağı, nevralji ve migreni hafifleten sakinleştirici duyumlar sunar. Özellikle migren tedavisinde çok etkilidir.

ajwain yağı nasıl kullanılır

Ajwain Yağı Nasıl Kullanılır?

1 damla ajwain yağını bir su bardağı ılık suda karıştırın. Bu özel karışımla diş ağrısı, boğaz ağrısı ve farenjit hastalığını hafifletmek için gargara yapın.

2 damla ajwain yağını, 1 damla karanfil yağı, 1 damla kekik yağı ve 2 ml tatlı badem yağı ile karıştırın. Burun akıntısı, baş ağrısı, sulu gözler, göğüs tıkanıklığı ve solunum problemlerinde rahatlama sağlamak için bu karışımla alnınıza, göğsünüze, boğazınıza ve sırtınıza hafifçe masaj yapın.

1 damla çörek otu yağı ve 1.5 ml hindistan cevizi yağı ile 2 damla ajwain yağını karıştırın. Ateşi azaltmak ve bağışıklığı arttırmak için ayak tabanlarına bu karışımla masaj yapın.

Buhar inhalatörüne 2 damla ajwain yağı ekleyin ve terleme yoluyla vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayın.

Eğer böbrek taşı veya idrar yolu enfeksiyonlarından muzdarip iseniz, aromaterapik yağ karışımı uygulamanız çok faydalı olabilir. Banyo suyunuza 2 damla ajwain yağı ekleyin. Ya da alt karın bölgenize masaj yapın. Masaj yapmak için öne bir kasede, 2 damla kimyon yağı ve 5 ml susam yağı ile karıştırılmış 4 damla ajwain yağını hazırlayın. Daha sonra alt karın bölgenize biraz bastırarak bu yağlarla masaj yapın.

Hamile kadınlar, emziren anneler ve çocuklar, nitelikli bir doktorun talimatı altında ajwain esansiyel yağı kullanmalıdır. Karaciğer rahatsızlıklarından veya hiperasiditeden muzdaripseniz, ajwain yağı kullanmamanız gerekir.

Ajwain Yağı Hangi Taşıyıcı Yağlar ile Karıştırılabilir?

Ajwain esansiyel yağı; adaçayı yağı ve kekik yağı gibi diğer baharatlı yağlarla iyi karışır. Ajwain yağı ayrıca portakal yağı, limon yağı ve bergamot yağı gibi narenciye yağları ile de iyi çalışır.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.