Ardıç Yağının Cilde Faydaları

09.08.2019
376
Ardıç Yağının Cilde Faydaları
Modelistlik Kursu

Ardıç yağının cilde faydaları, aktarlarda dahi pek fazla bulunmayan ve Türkiye’de de kullanımı yeni yeni yaygınlaşmaya başlamış olan ardıç yağı, pek çok rahatsızlığa iyi geldiği gibi aynı zamanda da farklı farklı kullanım yöntemlerine sahip olan bir doğal yağ çeşididir ve doğal olanını almak, vücuttaki pek çok hastalık ile rahatsızlığın giderilmesine doğal yoldan katkı sağlayabileceği gibi pek çok rahatsızlık ve hastalığın da oluşmasını önleyecektir.

Ardıç ağacı dikilmeye gerek olmadan, kendi kendine yetişen bir meyvedir. Genellikle kurak bölgelerde yetişir. Meyve olarak çok severek yediğimiz ardıç, sağlığımız için de oldukça faydalıdır. Ardıç ağacı yaz kış demeden yaprak dökmez. Yaprakları dikenli olup, mavi ve siyah renkteki tomurcuk şeklinde bir meyvedir. Ardıç ülkemizin birçok yerinde yetişmektedir. Ardıç yağı kendine has kokusu ve tam belli olmayan rengi ile bilinmektedir.

Ardıç yağı doğal bir yağ olup içerisinde antiseptik, antiromatik ve analjezik özelliklere sahip, bu sayede insan sağlığı için önemli bir yere sahiptir. Orta çağda ardıç alternatif tıp olarak kullanılmaktaydı. Günümüzde de birçok ilaç içerisinde kullanılmaktadır. Ardıç yağının insan sağlığına faydalarını sıralayalım.

Ardıç Yağının Cilde Faydaları

Ardıç Yağının Cilde Faydaları

 • Ardıç yağı vücuttaki enfeksiyonun azalmasını sağlar. Vücudumuza girecek olan zararlı bakterilere karşı savunma oluşturur ve bakterilerin hücrelerimize girmesini engeller.
 • Ardıç yağı antiseptik özelliği sayesinde vücudumuzda ki ağrıların azalmasını sağlar. Kas, kemik ve ayak ağrılarını hafifletir. Duş alacağınız zaman küvet suyunuza bir kaç damla damlatarak ağrılarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak kullandığınız vücut losyonunun içerisine de katabilirsiniz.
 • Ardıç yağı vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve vücuttaki ödemi de atar. Artrit tedavisinde de kullanılır.
 • Ardıç yağı solunum sistemimizin rahatlamasını sağlayıp, nefes almayı kolaylaştırır. Boğazdaki kuru öksürüğe de iyi gelir. Boğazdaki mukusu dengede tutar. Nefret alıp vermekte zorlanıyorsanız? Bir kabın içerisine kaynar su katıp, içerisine bir kaç damla ardıç yağı ekleyin, başınızı suyun üzerine tutup havlu ile başınızı örtün bu şekilde yarım saat kalırsanız, solunum sisteminizin düzelmesine yardımcı olabilirsiniz.
 • Ardıç yağı beyin ve mide sağlığı için faydalıdır. Alzheimer ve emes hastalığının oluşmasına engel olur. İdrar yolu enfeksiyonuna da iyi gelir.

Ardıç Yağının Hastalıklar Ve Rahatsızlıklara Karşı Vücutta Gösterdiği Savunma

Ardıç yağı; baş ağrıları, sinüzit ve bronşit gibi çeşitli solunum yolu rahatsızlıklarına ve ağrı gibi rahatsızlıklara iyi geldiği gibi aynı zamanda da romatizma ağrılarında etkili bir ağrı kesicidir. Bu faydası ile de özellikle yurtdışında çokça kullanılır ve özellikle de masajlarda başka yağlara karıştırılıp sıkça uygulanması sağlanır. Vücutta sağladığı gevşetici etkisi ile de ağrıların geçmesini sağlamakla kalmayıp aynı zamanda da gergin olan kasların yorgunluğunu alır ve kasılmalarını engeller. Özellikle de spor ya da antrenman sonrası vücutta oluşabilecek etkili ağrıları ve kaslarda oluşabilecek kasılmaları önlemek amacıyla kullanımı sağlanabilecek olan ardıç yağı, evde kullanılabilecek ve farklı yağlar ya da bakım ürünleri ile karıştırılıp uygulanabilecek değerli bir doğal yağ çeşididir.

Bunların yanı sıra idrar yollarındaki iltihaplanmalara iyi gelen, mesane ağrılarını gideren ve boşaltım sisteminin de düzene girmesini sağlayan ardıç yağı bir tatlı kaşığı olacak şekilde birkaç günde bir tüketilebilir.

Kanın temizlenmesine yarayan, kan basıncını düzenleyen ve kalp ritmindeki dengesizliğe de iyi gelen ardıç yağı, aynı zamanda kan akışının da düzenlenmesine katkıda bulunur. Adet sancılarının giderilmesinde de etkili olan ardıç yağı, adet döngülerinin de düzene girmesine yardımcı olmaktadır. Adet döngülerinin de düzene girmesini sağlamasının yanı sıra adet döneminde oluşabilecek bulantı, ateş ve benzeri rahatsızlıklara da iyi gelmesi ile bilinir. Selüloit tedavisinde dahi kullanım alanı olan ve cildin sıkılaşmasına da yardımcı olan ardıç yağı, çeşitli bölgelerde oldukça etkili olurken gençliğin korunmasında da kullanılır ve çeşitli kremlerde ve bakım kremlerinde de özellikle yer alır. Cildin sağlıklı kalması ve bakımlı olması için özellikle kullanımı sağlanabilecek olan ardıç yağı üç ya da dört günde bir kez bakım sırasında kullanılırsa da cildin sıkılığını korumasına ve kırışıklık oluşmamasına katkıda bulunacaktır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Ardıç Yağının Cilde Faydaları

 • Ardıç yanının sağlığa faydası kadar, cilt sağlığı içinde oldukça faydalı bir yağdır.
 • Ardıç yağı ciltteki selülitler için kesin çözümdür.
 • Ardıç yağı cilt üzerinde oluşan egzama ve mantar hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Cilt bakımı üzerindeki ölü derileri atarak cildin yenilenmesini ve nefes almasını sağlar.
 • Sivilce ve aknelerin yok olmasını ve tekrardan çıkmasını engeller.
 • Cildin nem dengesini korur.
 • Cildin kırışmasını önleyerek, yaşlanmayı geciktirir.
 • Cilt üzerinde oluşan kesik, yırtık ve yaraların erken iyileşmesine yardımcı olur ve iz bırakmasını da engel olur.
 • Fazla kilo alıp vermede ve hamilelik döneminde sonra cildin fazla gerilmesiyle meydana gelen çatlakların tedavisinde etkili bir yağdır.
Ardıç Yağının Cilde Faydaları

Evde Ardıç Yağı Yapımı

Ardıç yağını satın almak yerine kendinizde doğal olduğundan emin olduğunuz ardıç yağını yapabilirsiniz. Bu işlem sizin için biraz zahmetli olacaktır. Öncelikle topladığınız ardıçları yapraklarından ayırınız. Serin bir yerde bekletip olgunlaşmasını beklemeniz gerekir. Olgunlaşan ardıçları blendırdan geçirip, üzerine 2 bardak doğal zeytinyağını ekleyip kapalı bir kapta 3ay bekleyelim. Üç ay sonunda yapımızı süzerek kullanıma hazır hale getirebiliriz.

Ardıç Yağının Kullanım Şekilleri

Ardıç yağı antialerjenler olduğu için tüm cilt tiplerinin kullanımına uygundur. Ardıç yağı hafif bir yağ olduğundan pamuk yardımı ile direk cilde uygulanabilir, burada dikkat etmeniz gereken, ardıç yağını sürdükten sonra dışarı çıkılmamasıdır. Aksı halde güneşin zararlı ışınlarından dolayı leke oluşumuna neden olabilir. Ardıç yağı hassas ciltlerde tahrişe neden olabileceğinden, cilde sürmeden zeytinyağı ile seyrelterek uygulamanız gerekir.

Ardıç Yağının Faydaları Nelerdir

Ardıç yağının özellikle de hamileler, şeker hastaları ve böbrek hastaları tarafından kullanılması ve tüketilmesi tavsiye edilmez. Bu kişiler ardıç yağı kullanmak istiyorsa doktora danışmadan bunu yapmamalıdır. Aksi takdirde oldukça zararlı yan etkilere ve alerjilere maruz kalabilecekleri unutulmamalıdır. Bu gibi rahatsızlıklara sahip olan kişiler ya da hamileler özellikle doktora başvurmadan bu gibi doğal içerikli yağları kullanmamalıdır veya kullanmadan önce doktora başvurup bununla ilgili kullanım talimatı almalı ve nasıl kullanacağını öğrenmelidir ancak genellikle hamilelere, şeker hastalarına ya da böbrek hastalıklarına sahip olanlara bu gibi yağlar tavsiye edilmez ve verilmez.

Ardıç yağı uygulanabilen ve aynı zamanda da tüketilebilen de bir yağ çeşididir. Bu sayede çeşitli rahatsızlıklarda doğrudan kullanılan ardıç yağı, özellikle de sindirim ve boşaltım sistemi rahatsızlıklarında tüketilerek iyi gelmesi sağlanmış olur.

Ağrı, yara ve benzeri durumlarda tüketmek değil uygulamak daha yararlıdır. Özellikle de masaj yaparak cildin belli bölümlerine uygulamak hem cildin canlanmasına yara hem nemlenmesini sağlar hem de yorgunluğunun giderilmesine katkıda bulunur.

Hem tüketmek hem de uygulamak için oldukça uygun olan bu doğal yağ, pek çok yerde kullanım konusunda oldukça ilgi görürken Türkiye’de henüz bu kadar yaygınlaşmamıştır.

Ardıç yağını kullanmış olduğunuz kozmetik ürünlerinin içerisine katarak kullanabilirsiniz.

Selülitler İçin Ardıç Yağı Maskesi

Ardıç yağının toplum içerisinde bilinen en önemli faydası selülitleri azalmasıdır. Cildi sıkılaştırarak, elastik özelliğine geri dönmesini sağlar, bu sayede selülitler kaybolur.

Gerekli Malzemeler

 • 3 bardak su
 • 1 su bardağı ardıç yağı

Hazırlanışı

Öncelikle kaynar suyun içerisine ardıç yağını katarak karıştıralım. Daha sonra suyumuz ılıyınca buz kapılarına boşaltarak maskeyi donduralım. Her duştan önce selülitli bölgelere masaj yaparak buzlarımızı sürelim. Düzenli olarak her duştan önce yaparsanız selülitlerinizin azaldığını göreceksiniz.

Cilt Üzerindeki Lekeler İçin Ardıç Yağı Maskesi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı karbonat
 • 1 çay kaşığı ardıç yağı
 • 1 çay kaşığı pirinç unu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir kabın içerisine süzme yoğurt, karbonat, ardıç yağı ve pirinç ununu katınız. Maskenizin bütün malzemelerini iyice karıştırarak, krem kıvamına gelmesini sağlayınız. Cildinizin lekeli bölgelerine oval hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Maske cildimizde 15dk kaldıktan sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi hafta da bir defa yapmalısınız.

Ciltteki Çatlaklar İçin Ardıç Yağı Maskesi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı susam yağı
 • 1 yemek kaşığı balmumu
 • 1 tatlı kaşığı ardıç yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Öncelikle bir cezve yardımıyla balmumunu eritelim, ılıyan balmumunu bir kabın içerisine alarak üzerine susam yağı ve ardıç yağını ekleyelim. Tüm malzemeleri iyice karıştırarak homojen hale getirelim. Maskeyi çatlakların üzerine metal bir fırça ile sürelim. Cildimizde yarım saat kaldıktan sonra soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Maske sonrasında cildinize nemlendirici sürmeyi unutmayınız. Bu maskeyi ayda 4 defa düzenli olarak yaparsanız, cildinizdeki çatlakların %90oranında azalmasını sağlayacaksınız.

Ardıç Yağının Yan Etkileri

 • Ardıç yanı doğal bir ürün olup herhangi bir yan etkisi yoktur. Ama bilmelisiniz ki her ciltte etkisi ve yan etkisi değişmektedir.
 • Ardıç yağını düzenli olarak ilaç kullananlara önerilmez. Çünkü esansiyel yağlar, ilaçlarla etkileşime girip sağlığımıza zarar verebilir.
 • Ardıç yağı az miktarda düzenli olarak kullanılmalıdır. Aksi halde yan etkiye neden olacaktır.
 • Böbrek ve kalp hastası olanların kullanmalarına uygun değildir. Hamile ve emziren kadınların doktor bilgisinde kullanmaları gerekir.

Ardıç Yağı Nerede Satılır? Ne Kadardır?

Ardıç yağı birçok kozmetik mağazalarında, aktarlarda ve alışveriş sitelerinde satılmaktadır. Aldığınız ürünün karışım olmadığına dikkat etmelisiniz. Ardıç yağını ayırt etmek için kokusundan ve soluk renginden ayıt edebilirsiniz. Ardıç yağı fiyatı 20 – 30 TL arasında değişmektedir.

Ardıç Yağı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Soru 1: Ardıç yağını harici olarak yüzüme sürebilir miyim?

Cevap 1: Ardıç yağı kimyasal madde içermeyip, yoğun bir yağ olmadığından yüzünüze sürebilirsiniz.

Soru 2: Ardıç yanını içebilir miyim?

Cevap 2: Ardıç yağını bir bardak suyun içerisine 3 damla katarak tüketebilirsiniz.

Soru 3: Selülitlerim için ardıç yağını kullanmak istiyorum. Nasıl kullanmam gerekiyor?

Cevap 3: Ardıç yağını selülitlerin üzerine direk sürebileceğiniz gibi zeytinyağıyla da bire bir ölçü ile karıştırarak ta sürebilirsiniz. Yazımdaki selülit Maskesi tarifini de yapabilirsiniz.

Soru 4: Ardıç yağını bebeğime de kullanabilir miyim?

Cevap 4: Ardıç yağı bebeklerde kullanıma uygun değildir.

Soru 5: Ardıç yağını ayak parmaklarımdaki mantar tedavisi için kullanabilir miyim?

Cevap 5: Ardıç yağı iyi bir iltihap ve enfeksiyon gidericidir. Cilt üzerinde ki mantar ve egzama tedavisinde kullanılabilir.

Daha fazla bilgiye linkten ulaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. arzu dedi ki:

  çok bilgilendirici olmuş teşekkür ederim.