Tarçın Yağı Ne İşe Yarar?

24.06.2023
311
Tarçın Yağı Ne İşe Yarar?
Modelistlik Kursu

Tarçın yağı, oldukça faydalı olup kan dolaşımını hızlandırıp, ağrıları azaltır ve anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Bunun yanında cilt bakımı için kozmetikte oldukça kullanılmaktadır. Kadınların korkulu rüyası olan kiloların azalmasında da oldukça faydalı olacaktır. Tarçın yağı cildimizin genç ve güzel kalmasında sindirim sistemi ve kalp rahatsızlıklarında da oldukça etki bir yağdır. Cildimizin yaşlanmasını önleyen, sindirim sistemini düzenleyen, kan şekerini kontrol altına alan mucizevi baharat olan tarçın, daha pek çok şeye iyi gelir.

Tarçın Yağı Nedir

Tarçın Osmanlı dada oldukça kullanılan bir baharat olup, güzel bir aroma ya sahip olduğundan tatlı ve yemeklerde oldukça Osmanlı mutfaklarında kullanıldı. Bu yağ tarçın tohumlarının ezilmesi ile elde edilmiş olup iki çeşit tarçın yağı vardır. Bu yağlarının rengi siyah ve beyazdır. Tarçın yağı içerisinde bulunan vitamin ve mineral sayesinde oldukça yararlı bir yağdır.

Tarçın Yağının 18 Farklı Faydası

Tarçın  yağı içerdiği vitamin mineral ve yağlar sayesin de oldukça faydalı bir yağdır. Tarçın günümüzde birçok ilaçta da kullanılmaktadır. Şimdi tarçın yağının faydalarını inceleyelim.

Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir
Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir

1- Diyabeti  Kontrol Altında Tutar

Tarçın yağı vücudumuzdaki şeker dengesini koruyarak diyabeti kontrol altında tutar. Tarçın yağının  içerisinde bulunan yağ asitleri kandaki kan şekerini düşürüp bunun yanında iyi kolesterolü de yükseltir. Bu nedenle uzmanlar tarafından  da bitkisel bir yağ olduğundan oldukça fazla önerilmektedir.

2- Adet Kramplarını Ve Ağrılarını Azaltır

Adet dönemdeki arıların azalmasında oldukça faydalıdır. Tarçın yağını kullanırsak  âdetimiz kesilir diye boşuna korkmayınız. Tarçın yağını doğru dozlarda kullanırsanız âdetinizde kesilme olmayacaktır. Ama tarçın yağı yiyerek kesmeyi sağlayabilirsiniz.  Tarçın kimyasal olmayan bitkisel bir adet kesicidir. Bunun için yapmanız gereken  2 tane  çubuk tarçını  ilk suyun içerisine katıp 15 dk bekletip sonrasında içe bilirsiniz. Günde 3 defa bu suyu içerek adetimiz geçiştire bilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

3- İyileştirici Özellikler Sunar

Tarçın yağı sürüldüğü bölgeyi oldukça kısa sürede iyileştirme etkisine sahiptir. Bu nedenle gönül rahatlığıyla yara, bere eksiklerimizi üzerine uygulayabiliriz. Herhangi bir operasyon geçiren kişinin yarasının üzerine gün içerisinde iki defa uygulayabiliriz. Her ihtimale karşı hekiminize danışın alerji riskinizde olabilir. Alerjiniz var ise kullanmayınız. Operasyon sonrası kullana bilirsiniz dememizin altında sürülen bölgede kanın pıhtılanmasını sağlayarak yararının kapanmasında da oldukça faydalı olacaktır.

4- Doğal Bir Parfüm Görür

Tarçın yağı kozmetikte parfüm esaslarında oldukça kullanılmaktadır. Tarçın hem uçucu ve bitkisel olduğundan parfüm firmalarınca oldukça rağbet görmektedir. Kendine has güzel kokusu ile tarçın kalıcılığı ile öteki parfümlerini önüne geçmektedir.

5- Antienflamatuar Özelliklere Sahiptir

Birçok ilaç içerisinde bulunur. Belki sizde duymuşsunuzdur antienflamatuar diye doktorların ağzından. Antienflamatuar toplum içerisinde iltihap giderici olarak bilinmekle beraber eklem ağrılarına da iyi geldiği bilinmelidir.  Tarçın yağının çok  güçlü bir ağrı kesici özelliği vardır. Tarçın yağını bir bardak ılık suya bir kaç damla damlatarak tükürebilirsiniz. Bu çayı her gün içmenizde bir sıkıntı olmayacaktır.

6- Antibakteriyel Ve Antimikrobiyal Çözümler Üretir

Sağlık alanında  kullanılabilir olup olmadığını uzmanlar tarafından birçok araştırma yapılarak hiç bir sakıncasının olmadığı,  aksine sağlığımıza Antibakteriyel ve Antimikrobiyal  faydasının olduğu tespit edilmiştir.  Bu nedenle tarçın yağını gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Yapılan araştırmalar doğrultusunda bakteri ve enfeksiyon giderici olduğu tespit edilip ilaç sanayisinde de oldukça kullanılmaktadır. Bunun yanında idrar yolu Enfeksiyonları’nın da giderilmesinde faydalıdır.

7- Diş Ve Ağız Sağlığı Üzerinde Etkilidir

Tarçın Anti bakteriyel özellik bakımından oldukça faydalı bir yağ olup diş ağrılarını, diş çürüklerini ve diş etleri kanamalarında faydalıdır. Bunun dışında tarçın yağının güzel kokusu ve aroması sayesinde ağız kokusunun  gecesinde bize oldukça yararlı olacaktır.

8- Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Yağ yakımın da oldukça faydalı olup kilo vermede   tarçın yağı bize oldukça faydalı olup bitkisel olduğundan sağlığımıza bir zararı da bulunmamaktadır. Tarçın yağı lif oranı oldukça yüksek olan bir yağ olduğundan  bağırsakların çalışmasın o hızlandırarak sindirim sistemini de hızlandırma etkisi vardır.

Tarçın yağı insan vücuduna girdiğinde içerisindeki yağ asitleri sayesinde tokluk hissi yaratır. Sabah uyandığımızda bir bardak ılık suyun içerisine bir kaç damla tarçın yağını veya evde yok ise bir tatlı kaşığı toz tarçını katıp karıştırıp içersek midede tokluk etkisi yaratıp zayıflamamıza yardımcı olacaktır.

9- Kanseri Önler Ve Gelişimini Engeller

Tarçın yağı enfeksiyon giderici ve anti bakteriyel özelliğe sahip olduğundan kanser hücrelerinin oluşmasını, çoğalmasını ve vücudumuza girecek olan kanser hücrelerinin uzaklaştırılmasını sağlayıp kanser riskinizi minimuma indirecektir. Tarçın yağı oluşan kanser hücresini tamamen sararak o bölgeye karşı savunma oluşturup kanser hücrelerinin vücuttan atılmasını sağlar.

10- Solunum Yolu Enfeksiyonlarını Tedavi Eder

Tarçın Yağının içerisinde bulunan vitamin, mineral ve uçucu yağ asitleri solunum yolunda oluşan bakterilerin yok olmasını sağlar. Bunun yanında alınan tarçın yağı burun içerisindeki mukus ve enfeksiyonun atarak solunumu kolaylaştırır. Tarçın yağının güzel aroması  ile içmekle beraber  tarçın tozunu koklamanın da solunumumuzu düzenlemeye yardımcı olur.

11- Sakinleştirici Etkiye Sahiptir

Hoş kokulu  ve uçucu özelliği ile beyin hücrelerin sakinlemesini, rahatlamasını sağlayıp depresyonu Önler. Tarçın yağını yastığımızın köşesine damlatarak gece boyu rahat yatmayı ve beynimizi dinlendirip güzel bir güne başlayabiliriz. Kafa yorgunluğunu gidermek için gün içerisinde içtiğimiz suyun içerisine  tarçın yağını damlatarak gün boyu isteğiniz zaman tükürebilirsiniz.

12- Güçlü Bir Doğal Ağrı Kesicidir

Analjezik ağrı özellik bakımından oldukça faydalı bir yağdır, içerinde bulunan vitamin mineraller sayesinde. Eğer ki başınız arıyor ise tarçın yağını avucunuzun içine alarak alın bölgesine masaj yaparsanız baş ağrınızın azaldığını göreceksiniz. Ağrınızın azalması için bir başka yöntem ise duş aldıktan sonra cildinize oval hareketlerle masaj yaparsanız ağrınız ve  vücut yorgunluğunuzun azaldığını fark edeceksiniz. Tabii ki bu uygulamaları yapmadan önce alerjinin olmadığını bilmeniz gerekir. Bunun için avucunuzun içerisine bir damla tarcın yağı sürüp bekleyin herhangi bir etki görmez iseniz rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tarçın yağının alarjezik özelliği sayesinde birçok ilaç firmalarında ilaçlarda kullanmaktadır.

13- Haşereleri Uzaklaştırır

Tarcın yağı keskin kokusu ve tadıyla sine, börtü ve böceklerin uzaklaşmasında oldukça faydalıdır. Tarcın yağını cildinize sürerek sinek ısırıklarından kurtulabiliriz.

14- Sindirimi Kolaylaştırır

Midemizde tokluk hissi yaratarak yeme isteğimizin önüne geçer. Tarçın gün içinde içeceğimiz suyun içine katarak sindirim sistemimizi düzene katabiliriz. Tarçın yağı kabızlık sorunuz var ise ona da çözüm olacaktır.

15- Doğal Bir Detoksifikasyon Ajandır

Tarçın Yağı ile detoks suları hazırlayıp vücudumuzdaki şişkinliklerden kurtulmamız mümkün. Bu sayede kilo verdikten sonra kilo almayıp aynı kiloda kalmayı sağlayabilirsiniz.

16- Sindirimi Kolaylaştırır

Tarçın yağı mide, bağırsaklarımız için çok önemli bir yağdır.

Tarçın yağı lif açısından oldukça yoğun olduğundan sindirim sistemini hızlandırıp kabızlığı da önler.

17- Kan Dolaşımını Düzenler

Kalp hastalıklarında oldukça faydalı bir yağ olup  kanı sulandıran bir madde bulunur. Bunun yanında kalp hastalıklarının oluşmasını da minimuma indirir ve kalp krizini de engeller. Tarçın yağı cildinize sürdüğümüzde ya da içtiğimizde hücrelerin canlanmasını ve kan akışının düzene girmesini sağlar.

18- Doğal Bir Dezenfektandır

Tarçın yağının iyi bir anti bakteriyel özelliğinin olduğunu söylemiştik. Bu sayede evimizde, iş yerimizde temizlik yapacağımız her yerde kullandığımız takdirde bakterilerin ölmesini sağlayıp, bölgeye bakteri gelmesini de engelleyecektir. Yüzey temizliği yaparken suyunun içerisine bir kaç damla yağ ilave ederek evimizi dezanfekte edebiliriz.

Tarçın Yağının Cilde Faydaları

Bitkisel bir yağ olup cildimizde tabii ki kullanabiliriz, bilmeliyiz ki kullandığımız birçok kozmetik ürününde tarçın yağıda bulunmaktadır. Burada tek dikkat edilmesi gereken alerjinizin bu yağa olup olmadığı. Tarçın yağının içerisinde bulunan vitamin, mineraller ve yağ asitleri sayesinde cildimizin nemlenmesini, güzel ve genç görünüp, kırışık oluşumunu engelleyecektir. Sadece cildimizle kalmayıp fazla kilolardan kurtulup fit görünmemizde yardımda bulunacaktır. Analjezik (ağrı kesici) özelliğinde unutmamalıyız. Cildiniz için bal ve tarçınla yüz yıkama

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
  • 3 tatlı kaşığı saf bal
  • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
  • 10 damla tarçın yağı
  • 1 kapsül canlı probiyotik

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Hindistan cevizi yağı, balı, elma sirkesini, tarçın yağını ve kapsülleri güzelce karıştırıp homojen hale gelmesini sağlıyoruz. Bu yağlı karışım ile günde 3 defa yüzünüzü yıkayıp sonrasında nemlendirici sürmelisiniz. Bir kaç gün sonra farkı göreceksiniz.

Tarçın Yağının Saça Faydaları

Bu yağı saçınıza sürerken yağ bu kullansak mı demeyin, tarçın yağı saçınızın parlak, bakımlı, güçlü ve kırılmasını engelleyecektir buna ek olarak saç dişlerinin nem değerini sağladığından kepek oluşumunu da engelleyecektir. Tarçın yağını duşa girmeden saç diplerine masaj yaparak uyguluyoruz. 20 dk bekledikten sonra saçlarımızı su ile ıslatmadan önce kullandığınız şampuanı uygulayınız ki yağlı his bırakmasın. Düzenli olarak haftada 2 defa yaparsanız farkı göreceksiniz.

Tarçın Yağı Zayıflatır Mı?

Tarçın yağı kilo vermede oldukça faydalı olan liflerden oluşup, yağ asitleri sayesinde yağ Yakımı nı kolaylaştırıp zayıflamayı sağlar. Zayıflamak istiyor isek tarçın yağını yemeklerimizde tatlılarımızda bolca kullanabiliriz ve bunun yanında içtiğimiz suya bir çubuk tarçın ekleyerek içersek ödemlerimizden de kurtulabiliriz.

Tarçın Yağı Nasıl Yapılır

Evde kendiniz tarçın yağını yapabilirsiniz dilerseniz yâda güvenilir Bir aktardan temin  edebilirsiniz.  Tarif bu şekilde;

  • 3 adet çubuk tarçın ya da 1 tatlı kaşığı toz tarçın
  • soğuk sıkım zeytinyağı 

Hazırlanışı ve Uygulanışı

3adet çubuk tarçını bir cam kavanozun içerisine alalım. Üzerine zeytinyağımızı ekleyip kapağını sıkıca kapatıp vakumlayıp hava almamasını sağlayalım. Bir ay bekleyip bu süre zarfında arada kavanozumuzu ters düz etmeyi unutmayınız. Bu kadar bekledikten sonra doğal tarçın yağını yapmış olacağız. Yaptığımız yağı istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. 

Tarçın Yağı Fiyatı

Bu yağ oldukça pahalı olmayıp hepimizin ulaşabileceği aktar ve sosyal maddeden alabiliriz. Yaklaşık olarak 20ml 50 TL şeklindedir. Almak istemiyorsanız doğal tarçın yağını kendiniz yapabilirsiniz.

Tarçın Yağı Kullananlar

Hiç birimiz birbirimizle aynı olmamakla beraber başkasına iyi gelen  yağ bize iyi gelmeyebilir. Bu nedenle  tarçın yağının faydası kişiden kişiye değişir.  Bilinmelidir ki doğal bir yağ olup tek zararı alerjinizin olduğundan kızarıklık, tahriş ve  deri döküntüsü yapabilir. Alerjinizin olup olmadığını  test etmek çok kolay. Bir miktar tarçın yağını avucunuza damlayıp bir süre bekleyip yıkayarak kolaylıkla anlayabiliriz.

Tarçın Yağının Zararları

Bu yağ doğal bir yağ olup bilinen belli başlı bir zararı yoktur ama alerjiniz var ise yan etkisi olabilir. Alerjisi olanlar ciltlerine zeytinyağı ile karıştırıp sürebilirler. Tarçın yağı şekeri düşük olanlarda kan şekerini daha fazla düşürebilir bu nedenle şeker hastalığı olanların kullanması önerilmez uzmanlar tarafından. Hamile veya çocuk düşünenlerin de kullanmaması gerekir. Tarçın yağını fazla içtiğiniz takdirde bulantı yapabilmektedir.

Tarçın Yağı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tarçın yağı ayak mantarına iyi gelir mi?

Ayak parmakları arasındaki yarışmalara, kötü kokuya ve mantara oldukça iyi gelen bir yağdır. Tarçın yağını ayaklarınıza günde 2 defa uygulayabiliniz.

Tarçın yağı bronzlaştırır mı?

Tarçın Yağının içerisinde malenin pigmenti olmadığı için bronzlaştırma etkisi yoktur ama cildimizin parlak görünmesini sağlar.

Tarçın yağı ile göğüs büyütme

Esansiyel olup göğüs büyütücü etkisi olan bir yağdır. Her gün düzenli olarak duştan önce  yer çekimine karşı masaj yaparak uygulayabilirsiniz ki göğüslerinizde sarkmasın. 

Tarçın yağı dudağa nasıl sürülür

Tarçın yağı göğüs büyüttüğü gibi dudaklarında daha dolgun olmasını da sağlar. Dudak damlatıcımızın içerisine bir kaç damla damlatarak düzenli olarak dudaklarınıza süre bilirsiniz.

Tarçın yağı yakar mı?

Tarçın yağı yanmaya neden olabilir.

Tarçın yağının faydaları hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Cilt bakımı üzerine yazmış olduğumuz içeriklere göz atmanızı öneririm.

Tarçın yağını buradan inceleyebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.