Çam Terebentin Yağı Ne İşe Yarar?

03.07.2019
251
Çam Terebentin Yağı Ne İşe Yarar?
Modelistlik Kursu

Çam terebentin yağı, terebentin yağları, çam ağaçlarından alınan reçinelerin damıtma işlemi ile elde edilen yaygın akışkanlardır. Esas olarak terpenlerden, resmi olarak alfa-pinen ve beta-pinenden oluşur. Çam yağı ve çam terebentin yağı genelde aynı sanılır, ancak ikisi birbirinden farklı yağlardır. Bu nedenle ikisini karıştırmamak gerekir. Çam yağı, esas olarak kök, dalların damlatma işlemi, iğneler ve çeşitli çam ağacı türlerinin en özel-pinus sylvestris kozalaklarının damlatma işlemi ile elde edilen uçucu yağlardır.

Çam Terebentin Yağı Nedir?

Terebentin, reçineli eksüda veya iğne yapraklı ağaçlardan elde edilen özellikle de Pinus cinsinden olanlardan alınan bir özüttür. Terebentin, uçucu bir yağda eritilmiş reçinelerden oluşan yarı sıvı maddelerdir ve bu karışım çeşitli damıtma teknikleriyle yağ olarak adlandırılan uçucu bir sıvı haline getirilebilir. Çam terebentin yağı, sıcak, hoş olmayan bir tada sahip renksiz, yağlı, kokulu, yanıcı, suyla karışmaz bir sıvıdır. Kükürt, fosfor, reçineler, mumlar, yağlar ve doğal kauçuk için iyi bir çözücüdür. Havaya maruz kaldığında sertleşir. Kimyasal olarak, neft yağı, siklik monoterpen hidrokarbonların baskın bir karışımıdır.

Çam terebentin yağı eski yıllarda daha çok boya ve vernik çözücü olarak kullanılmıştır. Eski yıllarda tiner bulamayan ressamlar, bu yağı genellikle boya inceltici ve fırça temizleyici olarak tercih ediyorlardı. Ancak, çam terebentin yağının en büyük kullanımı, şu anda kimya endüstrisinde, reçinelerin, böcek ilaçlarının, yağ katkı maddelerinin ve sentetik çam yağı ve kafurun sentezinde bir hammadde olarak kullanılmaktadır. Terebentin yağı ayrıca plastik üretiminde kauçuk çözücü olarak kullanılır.

Çam Terebentin Yağının Faydaları Nelerdir?

Çam terebentin yağı faydaları arasında en göze çarpan saç için olan faydalarıdır. Saçların kırılıp incelmesine ve dökülmesine karşı son derece etkilidir. Saç köklerini besleyen bu yağ, daha hızlı uzamasını da sağlar. Saç bakımı için çam terebentin yağı kullanmak isteyenler şampuanın içine ilave ederek kullanabilirler. Ek olarak, saça uygulamak için farklı karışımlara da konulabilir. Bu karışımlar mutlaka saça masaj yaparak uygulanmalıdır. Haftada 1- 2 defa düzenli olarak uygulanması halinde kıssa sürede saçlarda faydası görülecektir.

Çam terebentin yağı cilt hastalıkları için de iyidir. Cilt hücrelerini yeniler, cilde parlaklık ve nem verir. Sedef hastalığı, akne ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelir. Masaj yağı olarak veya banyo yağı olarak kullanılır. Banyo suyuna konulduğunda rahatlatır. Bazı insanlara keskin kokusu nedeniyle biraz rahatsız edici gelebilir. Sevdiğiniz güzel kokan bir yağ ile incelterek kullanmanız durumunda kokusu da sizi rahatsız etmeyecektir. Ancak kozmetik ürünlerinde, parfüm bileşiminde de kullanılır.

Çam Terebentin Yağı Faydaları
Çam Terebentin Yağı Faydaları

Çam terebentin yağı aynı zamanda ağrıyor hafifletici özelliklere de sahiptir. Genellikle romatizma ve eklem ağrısı gibi sorunlarda insanlar çoktur tercih eder. Bu yağ, antienflamatuar özellikleri sayesinde uygulandığı bölgede iltihaplanma ve kızarıklıkları da azalt. Rahatlatıcı etkisi nedeniyle çam terebentin yağı aynı zamanda strese karşı da kullanılabilen yağlardan biridir. Genellikle anksiyete gibi zihinsel stresin uzaklaştırılmasında yardımcı olur. Kaygı bozukluğuna karşı düzenli olarak bu yağı ile masaj yapmak iyileştirici etki sağlamaktadır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Yoğunlaşma ve hafıza sorunlarında da iddia edilmektedir. Bu tür sorunların çözümünde birçok kültürde geleneksel bir ilaç olarak da kullanılmıştır. Antioksidan özelliklerde gösteren bu ya aynı zamanda vücuttaki serbest radikallerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Göz sağlığının iyileştirilmesi ve yaşa bağlı katarakt problemlerinin giderilmesi için de tercih edildiği bilinmektedir. Çam terebentin yağının nefes darlığı gibi solunum problemlerinde de olumlu etkiler yaptığı ve alerjik nefes problemlerine iyi geldiği iddia edilmektedir.

Çam Terebentin Yağı Ne İşe Yarar?

Yukarıda faydalarında da belirttiğimiz gibi çam terebentin yağı birçok sorunun iyileştirilmesinde yardımcıdır. İnsanlar en bilinen etkisi nedeniyle genellikle saç bakımı için kullanılır fakat cilt bakımı için de olumlu sonuçlar sağlar. Özellikle ciltteki egzama ve kaşıntı gibi problemlere iyi gelmesi ile bilinen bu yana aynı zamanda yaralanmaları hızlı iyileştirir ve yaraların izinin kalmamasına yardımcı olur.

Uzun yıllardan beri geleneksel tedavi amacıyla kullanılan bu yağ aynı zamanda rahatlatan ve stresi uzaklaştıran etkileri ile de bilinmektedir. Özellikle banyo suyuna karıştırmak ya da bu yağ ile masaj yapmak anksiyete ile mücadele de olumlu etkiler yaratır. Yine de bünyesi alerjik olan insanların doğal bir yağ olsa bile bu yağı kullanmadan önce doktora başvurmaları tavsiye edilir.

Çam Terebentin Yağının Yan Etkileri

Çam terebentin yağı faydaları kadar yan etkileri ile de ön plana çıkan çok güçlü uçucu yağlardan biridir. Avantajların yanı sıra birkaç zararı da vardır. Bu yağı kullanırken özellikle hassas ciltler dikkatli olmalıdır. Özellikle çocuk saçlarına uygulanması tavsiye edilmez. Yaşlı insanların kullanması da önerilmez. Böbrek ve tansiyon hastaları bu yağı kullanmamalıdır. Yağı kullandıktan sonra bir yanma hissi oluşması halinde hemen kullanımı durdurulmalıdır.

Oldukça güçlü etkileri olan bu ya başka yağlarla seyreltilerek kullanılabilir. Ancak yine de cildi hassas olanlar ve alerjiye meyilli olanlar bu yağdan uzak durmalıdır. Hassas ciltlerde tahrişe neden olduğu gibi kızarıklık ve kaşıntı ya da yol açabilir. Beklenmeyen bir yan etki görülmesi halinde derhal bir doktora başvurulmasın da fayda vardır. Aynı zamanda yağın dahili kullanımı düşünülüyorsa mutlaka bir uzman görüşü alınmalı ve daha sonra kullanmaya başlanmalıdır.

Çam Terebentin Yağı Nasıl Kullanılır?

Çam terebentin yağı özellikle saç dökülmelerine karşı son derece etkili yağlardan biridir. Saç dökülmesi ve saç bakımı için kullanmak isteyenler şampuanın içerisine karıştırarak uzun süreli olarak kullanabilirler. Aynı zamanda saçlara masaj yapılarak da kullanılabilir ancak böyle durumlarda saç için faydalı zeytinyağı gibi başka yağlarla seyreltilmesi tavsiye edilir. Son derece güçlü etkileri olan bu yağı kullanırken göz ve ciltle temasından kaçınılmalıdır. Yağı direkt olarak cilde uygulamak ciltte tahrişlere yol açabilir. Cilt için kullanımı da uygundur fakat yine benzer özellikleri taşıyan bir inceltici yağ ile seyreltilmesi tavsiye edilir. Kaynar suyun içerisine bir iki damla çam terebentin yağı damlatarak buharı solumak, solunum yolu sorunlarını da iyileştirir. Fakat bütün uygulamalarda unutulmaması gereken en önemli şey bu yağın cilde direkt olarak temas etmemesidir.

İlginizi Çekebilir: Vişne Çekirdeği Yağının Faydaları

Çam Terebentin Yağını Kimler Kullanamaz?

Çam terebentin yağının güçlü bir yağ olması nedeniyle bazı kişilerin kullanılması uygun değildir. Hamileler çam terebentin yağı kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır. Aynı zamanda emziren annelerin de kullanması tavsiye edilmez. Küçük çocuklarda, boğmaca hastalarında, astım hastalarında ve akciğer hastalarında çam terebentin yağının kullanılması tavsiye edilmez.

Çam Terebentin Yağı Nereden Alınır?

Aktarlardan ve eczanelerden Çam terebentin yağı kolaylıkla temin edilebilir. Aynı zamanda internet üzerinde online bitkisel yağ satan sitelerden de temin etmek mümkündür. Fakat başta da belirttiğimiz gibi bu yağının kullanımı sırasında çok dikkatli olmak gerekir. Tavsiye edilen ölçülerin üzerine çıkılması durumunda yağın yakıcı etkileri devreye girebilir. Saç bakımı sırasında yağı doğrudan ve hiçbir yağ ile seyreltmeden uygulamak saç diplerinize yapabilir ve saçlarınızın daha fazla dökülmesine yol açabilir. Kullanma talimatına uyumadan bu yağı kullanmak ciltte tahrişlere de yol açabilir.

Çam terebentin yağı hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Cilt bakımı yazılarımıza bakmanızı öneririm.

Çam terebentin yağı ürününü burdan kontrol edebilirsiniz.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/sosyolacom

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. Zeki dedi ki:

    Paylaşımınız için teşekkür ederiz. Dp daily perfection ailesi olarak çam terebentin şampuan üretttik ve destek veriyoruz.