Anason Yağının Faydaları

18.08.2019
247
Anason Yağının Faydaları
Modelistlik Kursu

Anason Yağı nedir?

Anason yağı elde edilen anason bitkisi Doğu Akdeniz kökenli bir bitkidir. Dünya çapında 32 farklı anason bitkisi türü yetiştirilmektedir.

Anason bitkisi yağı, özellikle de zayıflamak için kullanılan ve diyetlerde çokça tercih edilen bir doğal yağ çeşididir. Yarattığı tokluk hissi sayesinde diyetlerde oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

Anason Bitkisinden elde edilen bu yağ, aromaterapi alanında da etkin olarak kullanılmaktadır. Henüz dünya çapında elde edilen yağlar hakkında bilgi sahibi olunmayan çok fazla bitki bulunmaktadır. Araştırmalar açıklandıkça bu bitkisel yağlar hakkında blog yazılarımızı okuyabilirsiniz.

anason yağı faydaları

Anason Yağının Kullanım Alanları

Çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde, cilt bakımında ve saç bakımında kullanılabilen anason otu yağı; hemen hemen her aktarda ve eczanede bulunabilecek ve kullanımı da oldukça kolay olan bir yağ çeşididir.

Anason yağı özellikle de boşaltım sistemi üzerinde oldukça etkili olan bir yağdır. Kabızlığa birebir çözüm yolu olan ve aynı zamanda gaz problemine de iyi gelen anason, sindirim sisteminin de düzenlenmesini sağlayarak vücutta yaşanan problemlerin giderilmesine yardımcı olur.

anason yağı kullanım alanları

Anason Yağının Rahatsızlıklardaki ve Hastalıklardaki Olumlu Etkileri

Anason bitkisi yağı özellikle de kabızlığa iyi gelen ve boşaltım sistemi ile sindirim sistemini düzenleyen bir yağdır. Boşaltım sisteminde çalıştırıcı ve düzenleyici etkiye sahiptir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Fazla tüketimi de boşaltım sisteminde fazla etkiye sahip olduğunda olumlu sonuç elde edilemeyecektir. Boşaltım sisteminin üzerinde kabızlık olduğunda olumlu etkiye sahip olsa da kabızlık ya da gaz problemi harici durumlarda sorunlara yol açabilir ve boşaltım sisteminin fazla çalışmasına sebep olabilir.

Gaz Problemlerine iyi gelir

Gaz problemine de iyi gelen anason yağı, sistemlerin rahatlamasına yarayarak çalışmalarına yardımcı olacak bileşenler içerir ve düzenli olarak çalışmalarına yardım sağlar.

Kilo vermeye yardımcı olur

Yarattığı tokluk hissi ile kilo verilmesine de yarayan ve aynı zamanda bağırsakları da çalıştıran ve metabolizmayı hızlandıran anason yağı özellikle de diyetlerde sıklıkla tercih edilmektedir.

Bu yönü ile aktarlardan alırken kullanımı şekilde de sorulabileceği gibi bir doktora görünerek de ürünü kilo verme amacıyla kullanmakta fayda vardır.

Belirlenen miktarda ve belirlenen zamanlarda anason yağını kullanmak daha etkili olacaktır ve aynı zamanda da herhangi bir yan etki oluşmasına da engel olacaktır.

Soğuk algınlığını önleyicidir

Öksürüğü kesme özelliği ile de grip ya da soğuk algınlığı gibi durumlarda da etkili çözüme sahip olan anason yağı aynı zamanda hıçkırığın da hemen kesilmesinde önemli rol oynayan bir doğal yağdır.

Böbrek taşı ya da kum dökümünde yardımcıdır

Böbrek taşı ya da kum dökecekler için de oldukça yararlı bir çözüm yolu olan bu anason yağı kum ya da taş dökülmesini hızlandırarak kişiye katkıda bulunur.

Mide hastalıklarına iyi gelir

Mide hastalıklarına karşı da önlem olarak kullanılabilecek olan organik anason yağı aynı zamanda mide hastalıklarının tedavisinde de kullanılır. Bu sayede sistemleri düzenlemekle ve diyette işe yaramakla kalmayıp aynı zamanda da midenin rahatlamasını sağlar ve rahatsızlıklara karşı da korunmuş olur.

Tansiyonu Dengeleyicidir

Rakılık Anason yağı tansiyon problemi olanlar için faydalıdır. Düzenli tüketimi sağlandığında tansiyonu dengeleyerek rahatsızlığın önlenmesinde fayda sağlar. Tansiyon ilacı ile birlikte kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Romatizma Tedavisinde etkilidir

Ağrı veren romatizma hastalıklarında anason yağı romatizma tedavisine katkı sağlar. Kan dolaşımını hızlandırarak romatizma sebebiyle oluşan ağrının azalmasına katkı verir.

Anason Yağı kullanmadan önce doktorunuza danışın

Anason otu yağını kullanırken özellikle de tüketileceği zaman doktora danışılması gerektiği unutulmamalıdır. Aksi takdirde yan etkileri ile kullananı olumsuz şekilde etkileyerek olması gerekenin dışında etkiler de yaratabilir. Alerji de yapabileceği unutulmamalı ve anason yağı doktor kontrolünde düzenli olarak kullanılmalıdır.

anason yağı ile cilt bakımı

Anason Yağını Kimler, Nasıl Kullanabilir?

Anason bitkisi yağını özellikle de hamileler ya da emziren anneler doktora danışmadan kullanmamalıdır ve doktorlar da genellikle hamilelerin ya da emzirmekte olan annelerin anason yağını kullanmamasını tavsiye etmektedir.

Ayrıca kullanımı konusunda da doktora başvurmak veya eczane ya da aktarlardan bilgi almak yararlı olacaktır, saf anason yağını içmek ya da olduğu hali ile herhangi bir gıdaya ekleyip tüketmek bazı durumlarda yarardan çok zarara sebep olabilecek durumdadır.

Doktor tavsiyesi ile belli dönemlerde belli zaman aralıkları ile ve belli miktarlarda söylenildiği şekilde kullanıldığı takdirde var olan rahatsızlığın giderilmesine katkı sağlayacağı gibi aynı zamanda da belli rahatsızlıkların da oluşmasına engel olacaktır. Bunun gibi durumlarda anason yağının yeteri kadar kullanılması gerektiği de daha iyi anlaşılacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.