Defne Yağının Cilde Faydaları

19.08.2019
263
Defne Yağının Cilde Faydaları
Modelistlik Kursu

Bu yazımızda sizlere defne yağının cilde faydaları hakkında bilgiler vereceğin. Defne yağının cilde faydaları yanında sağlık içinde oldukça faydalıdır.

Defne Yağı Neye İyi Gelir?

Evde kullanabileceğiniz doğal yağ mı arıyorsunuz? Defne yağı kullanmayı deneyin. Defne yağı defnenin tohumlarından elde edilir. Saç dökülmelerini azaltır, romatizmadan dolayı oluşan ağrıları azaltır, sivilceleri kurutması, ağrı kesici, antibiyotik ve antiseptik özelliği olan defne yağının faydalarından birkaçıdır. Faydalarından birkaçı bundan ibaret değildir. Odanızda güzel kokuları sayesinde parfüm olarak da kullanabilirsiniz. Güzellik ürünü olarak kullanılmanın yanında hastalıkları doğal bir yöntem ile tedavi eder.

Defne Yağı Neye İyi Gelir?

Ateşinizi Düşürür

Soğuk algınlığa veya gribe yakalandığınızda kendinize defne yağından hazırlanmış buhar banyosuna girmenizi tavsiye ediyoruz. Göğüs tedavisi ile nemli ısı pedi uygulayabilirsiniz. Defne yağı ilk olarak soğuk algınlığın ve gribin verdiği enfeksiyonları azaltır. Sürekli vücut sıcaklığınız değiştiğinde düzene sokmak için terlemeyi artırır.

Doğal antibiyotiktir.

Defne yağının mükemmel bir antibiyotik özelliklere sahip olduğunu bilmelisiniz. Vücudunuzda bulunan zararlı bakteri, mikrop ve mantar türlerinin yok olmasını veya büyümesini engeller.  Yağın bir diğer faydası ise vücudunuzdaki oluşan bir izi, her türlüğü yarayı, deride su toplayan kabarcıkları veya yanığı temizleyebilirsiniz. Vücuda hiçbir yan etkisi bulunmamakla birlikte, evdeki küçük veya büyük yaşadığınız kazaların üstesinden kolaylıkla gelmek için birebir doğal ilaçtır.

Gaz oluşumunu önler

Hem yetişkinlerde hem de bebeklerde görülen gaz sorunları ve şişkinlik sindirim sisteminin sorunlarından biridir. Bunun için kimyasal ilaçlara başvurmadan doğal olan defne yağına başvurmaları sağlık açısından daha önemlidir. Bebeklerde daha sık meydana gelen gaz sancılarını azaltabilmek için 1-2 damla defne yağı içirilebilir.

Sakinleştirici bir etkisi vardır

Sinir ve stres altında çalışıyorsanız defne yağı sizin için yaratılmış en büyük nimetlerden biridir. Depresyon, epilepsi veya sinirsel bozuklukların yarattığı etkilerden arındırır ve sizleri rahatlatır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Uykusuzluğa İyi Gelir

Eğer uyku problemleriniz bulunuyorsa defne yağı kullanın. Araştırmalara göre defne yağının kaliteli uyku uyumak için doğal ilaç gibi olduğu ortaya çıkmıştır. Uykudan önce defne yağı tüketmeniz dâhilinde uykularınızda daha rahat olacaksınız. 

Saç bakımında kullanılır

Defne yağının cilde faydası olduğu gibi saçlara da faydalıdır. Saç diplerine yedirilerek masaj yapılarak sürülen defne yağı saçlarınızın dökülmesini engeller. Boneyle kapatılarak birkaç saat bekledikten sonra saçlarınızı sabunla yıkamanız gerekmektedir. Defne yağının özünde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde saçın en diplerine yedirildikten sonra saç tellerinizi çeşitli vitamin ve minerallerden oluşan besinler korumaktadır.

Defne yağının cilde faydaları

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için defne yağını kullanmanızı öneriyoruz. Bu yağın cilt bakımı için vitamin, antioksidan besinler ve mineraller açısından çok zengin olduğunu söylemeliyiz. Ayrıca cildimizin yaşlanmasını engeller, ona zarar veren toksinlerden ve mikroplardan arınmanızı sağlar.

Defne yağı kas gevşemesine neden olur

Defne yağı güçlü bir kas gevşeticidir. Sinir sistemlerinin gevşemesini ve kasılmasını sağlar. Kan dolaşımını hızlandırır. Damarlarınızı büzer. Bu sebeple sırtınız veya boynunuz ağrıdığında bu yağ ile masaj yapmanız sizleri rahatlatacaktır. Baş ağrısı ve migren gibi sorunlara da çözüm bulmaktadır.

Defne yağı terleticidir

Defne yağının yapısında bulunan maddeler sebebiyle terlemenize neden olur. Toksinlerden, aşırı tuz, su veya yağın vücuttan atılmasını sağlar. Bu durum vücudunuzu daha sağlıklı yapmaktadır. Vücudunuzda su, tuz ve toksinlerden biriken hastalıklara karşı sizleri daha dirençli yapar. Ayrıca terleme yoluyla vücut ısınızı düşürür.

Mükemmel bir toniktir

Araştırmalara göre defne yağının bu faydası cilt için çok faydalıdır. Cildinizi daha aktif ve canlı görünmesini sağlar. Cildinizde bulunan toksinlerden kurtulmanıza yarar.

Cilt kuruluğuna iyi gelir

Eğer yüzünüz yağlı veya karma cilt değilse cildiniz kuruluğundan kurtulmanız için doğal bir ilaç gibidir. Bu yüzden kimyasal kremleri kullanarak düzelmesini beklemek yerine doğal olan defne yağını kullanmak cilt sağlığınız için çok önemlidir. Son günlerde birçok insanın çektiği cilt kuruluğu defne yağının içinde bulunan maddeler yardımıyla bu sorunu çözmenize yardımcı olur.

Ciltteki çatlakları geçirir

Vücudunuzun kuruması, yara ve yanık izlerinden oluşan çatlaklıkları cildinizi nemlendirerek düzene girmesine yardımcı olacaktır. İçerisinde bulunan mineraller ve vitaminler sebebiyle cildinizin ilk günkü gibi görünmesini sağlar. Bu nedenle ve doğal olması sebebiyle birçok insan tarafından tercih edilmektedir.  İçerisinde bulunan mineraller ve vitaminler sebebiyle cildinizin ilk günkü gibi görünmesini sağlar.

Defne yağı ile cilt bakımı yapmak

Vücudunuzda bulunan sivilce ve siyah nokta tedavilerinde kullanılan doğal ilaç görevi gören defne yağı vücudunuzda oluşan kırışıkları en aza indirger. Kış ve yazları yaprağı dökülmediği için tercih edilmesi daha fazladır. Defne yaprağını kaynayan suyun için atarak 10-15 dakika bekledikten sonra biraz dinlendiriyoruz. Sonra isterseniz yüzünüzdeki sivilce ve siyah noktaların bulunduğu kısımlara masaj yaparak sürülmesi buna benzer sorunları bitirecektir. Genellikle kadınların ergenlik döneminde sık sık kullanması öneriliyor. Aşırı sinir ve stres altında bulunduğunuzda çıkan aknelerin tedavisinde kullanılır. Günümüzdeki kadınların birçoğunun maskesini kullandığı bir üründür. Evde yapılması çok kolaydır. Vücudunuzun herhangi bir yerinde bulunan yara veya izlerin kapanmasına yardımcı olur.

Defne yağı ile cilt bakımı yapmak

Defne yağı ile yapılan maskeler

Parlak bir cilt için maske

100 gr defne yaprağına bir bardak suyu ilave edin ve kaynatın. Kaynattıktan sonra 10-15 dakika dinlendirilmeli. Yüzünüze ve boynuna sürün ve ardından nemlendirici kullanmayı unutmayın.

Düzenli kullanımlarınız sonucunda yüzünüzün yumuşak, parlak ve daha hoş bir yüze sahip olduğunuzu fark edeceksiniz.

Sivilcelere iyi gelen maske

Maskenin malzemeleri

 • 2 su bardağı su
 • 2 çorba kaşığı kil
 • 6 adet defne yaprağı
 • Gül suyu

2 su bardağı suyu tencerenin içerisine koyarak kısık ateşte kaynatmaya başlatınız. Kaynayan suyun içerisine 2 çorba kaşığı kil ekleyerek karışmasını sağlamalısınız. Karışım tamamlandıktan sonra defne yapraklarını bu karışıma ekleyin. Karışımı hazırlarken kaynattığınız suyu 20-25 dakika dinlenmeye bırakın. Bekledikten sonra hazır olan maskeyi yüzünüze sürün ve 10 dakika boyunca bekleyin. Bekledikten sonra yüzünüzü temizlemek için gül suyunu kullanın. Bu maskeyi sivilcelerin bitmesi için günde 1 defa düzenli olarak yapmalısınız.

Defne yağı ile saç bakımı

 • Saçlarınızda ortaya çıkan kepek sorunlarını çözer. Düzenli kullanmamız sonucunda kepenk sorununuzun tamamen ortadan kalkmasını sağlar.
 • Saçınızda oluşan enfeksiyonların tedavi edilmesinde önerilir. Düzenli kullanımlarımız sonucunda deri enfeksiyonlarını en aza indirger.
 • Saç kırılmalarının engelleme konusunda çok faydalı bir üründür.
 • Saçları çok yağlı olan kişilerin, saçlarının yağ dengesini düzenleyebilmek için kullanılır.
 • Düzenli kullanımlarımız da saçlarınızı daha da güçlendirir. İnsanların çeşitli saç bakım ürünlerini kullanmak yerine doğal olan defne yağını kullanmaları saç sağlığı açısından daha iyidir.
Defne yağı ile saç bakımı

Defne yağı ile cilt tedavileri

 • Sivilce ve akne sorunlarına birebir çözüm olmaktadır.
 • Cildinizde bulunan çatlakları en aza indirir.
 • Defne yağı yapısında bulunan maddeler sebebiyle kaslarınızın gevşemesini ve rahatlamasını sağlayarak sizlere daha kaliteli bir yaşam sunmaktadır.
 • Cildinizin kuruluğu ile ilgili bir rahatsızlığınız bulunuyorsa, defne yağının içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde cildinizi nemlendirir.
 • Cildinizde bulunan kesik, yanık ve sivilce izi gibi sorunları defne yağını düzenli kullanarak bir çözüme kavuşturabilirler.
Defne yağı ile cilt tedavileri

Bu yazımızda defne yağı hakkında vereceğimiz bilgi bu kadardı. Daha fazla bilgi için linke tıklayın.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.