Cypriol Yağı Faydaları

23.11.2019
149
Cypriol Yağı Faydaları
Modelistlik Kursu

Cypriol yağı, potansiyel bir gaz giderici yağdır ve aynı zamanda iyi bir saç toniğidir. Bu açıdan faydaları saymakla bitmez. Cypriol bitkisi ve ondan elde edilen cypriol esansiyel yağı, terapötik olarak yüzyıllar boyunca kullanılmıştır. Bu nedenle, cypriol tohumu yağı hakkında farkındalık ve bilgi sahibi olmak çok önemlidir.

Bunu göz önünde bulundurarak, sizlere, burada cypriol bitkisi yağının yararlarını, özelliklerini, yan etkilerini, kullanımını açıklayan ayrıntılı bir rehber hazırladık.

Cypriol Yağı Nedir?

Cyperus scariosus bitkisi, yüzyıllardır yaygın biçimde bir sindirim kolaylaştırıcı tonik olarak kullanılır. Genellikle Nagarmotha olarak bilinen cyperus scariosus, Cyperaceae adlı bir aileye aittir.

Bitki narin, küçük ve ot gibi bir bitkidir ve Bangladeş’e ve Hint kıtasının doğu ve güney bölgelerine özgüdür. Ancak, bitki tüm dünyaya yayılmıştır. Nehirler, şelaleler, diğer nemli yerler veya bataklık alanların içinde ve çevresinde kolayca tespit edilebilirler.

Hindistan’da yaklaşık 60 tür cyperus cinsi vardır ve dünya genelinde 700 tür bulunmaktadır. Çin’de, cyperus bitkileri güçlü ve hoş kokuları ile biliniyordu ve mutfak, parfüm ve tütsüler için kullanılıyordu.

Bitki, yerli ilaçların temel bir bileşenidir. Karaciğer hasarı, ishal, ateş ve çok daha fazlası gibi çeşitli bozuklukları tedavi eder. Bitkinin rizomlarından elde edilen cypriol esansiyel yağı parfümeride geniş uygulama alanına sahiptir. Antik çağlardan beri saç toniği olarak da kullanılır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Cypriol yağının rengi altın sarısı, koyu kahverengi veya kehribar rengidir. Cypriol esansiyel yağının kıvamı oldukça yoğundur. Kokusu ise baharatlı, topraklı ve odunsudur.

 Cypriol yağı
Cypriol yağı

Cypriol Yağı Neye İyi Gelir?

Bu esansiyel yağ, birçok önemli hastalığın tedavisinde doğal bir yöntem olarak kullanılır. 

Diyabetle savaşmaya yardımcı olur

Araştırmacılara göre, aromatik bileşiklerin mükemmel bir anti-enflamatuar, anti-diyabetik ve antioksidan oldukları görülmüştür.

Bileşikler, tip 2 diyabet nedeniyle kan şekeri seviyelerini ve iltihabını önemli ölçüde azaltmak için incelenmiştir. Yapraklar ve yağ, doza bağlı olarak ümit verici bir anti-hiperglisemik aktivite sergilemektedir.

Zihni rahatlatır

Modern dönemlerde yoğun çalışma temposu ve hareketsiz yaşam tarzıyla, stres daha yaygın hale geldi. Görünüşe göre, stres vücuttaki kortizol seviyelerini arttırır ve çoklu sağlık sorunlarına neden olur. Artan kan şekeri, tip 2 diyabet ve diğer yaşam tarzı ile ilgili hastalıklar genellikle doğrudan bir stres nedenidir.

Cypriol yağının antidepresan özellikleri vardır. Topraksı ve odunsu aroması stresi azaltır ve zihni doğal olarak rahatlatır. Yağı bir hava nemlendirme cihazı ya da difözörde kullanabilirsiniz. Alternatif olarak seyreltilmiş halde masaj yağı olarak da kullanabilirsiniz.

Solunum yollarını temizler

Cypriol esansiyel yağın en iyi faydalarından biri, mükemmel bir dekonjestan olmasıdır. Solunum sıkışmasını kolaylaştırmak, balgam söktürmek ve inatçı mukusu temizlemek için yağı difüzörde kullanarak dağıtabilirsiniz. Bu yağın içinde buhur ve kafur kokuları gizlidir.

Baharatlı dumanı tıkanıklığı azaltır, zihni sakinleştirir ve merkezi sinir sistemine yarar sağlar. Doğru kullanıldığında sakin bir his verir. Bununla birlikte, uzun süreli maruz kalma nefes darlığına neden olabilir.

Mide hastalıklarını tedavi eder

Cypriol esansiyel yağı, muhteşem bir gaz gidericidir. Aroması ise iştah açıcı görevi görür. Karın üzerine cypriol yağı ile masaj yapıldığında, sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırır ve sindirimi kolaylaştırır.

Ayrıca bu yağ, bağırsak solucanlarının öldürülmesine ve mide bulantısının kontrol edilmesine yardımcı olur. Mide ve bağırsakları rahatlatmak için uygun bir masaj yeterlidir. Bu, anti-dizenterik özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

Antik çağda, insanlar mide kaynaklı sorunları iyileştirmek için bitkinin kök sapıyla yapılan çaylarını içtiler. Ancak cypriol esansiyel yağını seyreltilmiş olması koşuluyla masaj yapmak en iyisidir.

Vücuttaki toksinleri dışarı atar

Bu esansiyel yağ aynı zamanda bir idrar söktürücü olarak kullanılır. Vücuttaki fazla suyun idrar ve ter yoluyla giderilmesine yardımcı olur. Yağı bir difüzörden havaya dağıtarak ya da lokal olarak kullanabilirsiniz. Yağdan çıkan kimyasallar deriden emilir ve kan dolaşımına karışır, bu da sık sık idrara çıkma sağlar. Yağın emilimi, idrar miktarını da arttırır.

Krampları rahatlatır

Cypriol yağının en iyi faydalarından bir başkası ise, herhangi bir ağrıyı iyileştirebilmesidir. Seyreltilmiş cypriol yağı ile yapılan rahatlatıcı bir masaj, karın kramplarını, eklem ağrılarını, kas spazmlarını, ağrıları ve adet kramplarını iyileştirir.

Araştırmacılara göre, kıbrıs yağı iyi bir adet düzenleyici, analjezik ve antispazmodiktir. Regl sırasında ağrıyı hafifletmenin yanı sıra, regl döneminin diğer semptomlarını yatıştırmaya da yardımcı olur. Cyperene ve pachoulenone ağrıyı gideren önemli bileşiklerdir.

Romatizma semptomlarını tedavi eder

Cypriol esansiyel yağı, çok eski zamanlardan beri romatizmal rahatsızlıkları iyileştirmek için kullanılmıştır. Potansiyel anti-enflamatuar, anti-romatizmal ve analjezik özellikleri gösterir. Romatizmaya genellikle eklem ağrıları ve eklemlerde iltihap eşlik eder. Bazen, hareket etmek bile zordur.

Bununla birlikte, düzenli olarak cypriol yağı uygulamak, artrit semptomlarını belirgin şekilde azaltmaya yardımcı olur. Seyreltilmiş cypriol esansiyel yağı ile ağrılı ve iltihaplı bölgelere masaj yaparak daha hızlı bir rahatlama sağlayabilirsiniz.

Cypriol Yağı Cilde Faydaları

Cypriol esansiyel yağı, cildi genç ve parlak hale getirir. Cypriol esansiyel yağı, anti-enflamatuar özellikleriyle cilt sağlığını destekler. Bitki, cilt hastalıkları için ayurveda reçetelerinin ana bileşenlerinden biri olarak kullanılır.

Dermatit ve sedef hastalığı gibi farklı cilt hastalıklarının tedavisinde yardımcı olabilir. Yağı lokal olarak ancak seyreltilmiş biçimde, ağrıyı hafifletmek, kızarıklığı ve kaşıntı hissini azaltmak için uygulayabilirsiniz.

Ayrıca cildin kurumasını ve pul pul dökülmesini azaltarak mükemmel bir nemlendirici işlevi görür. Antibakteriyel özelliği sayesinde bu yağ, sivilcelere etki eder. Aroması, çeşitli cilt bozukluklarının neden olduğu tahrişi yatıştırır.

Sakinleştirici bir masaj için, cypriol esansiyel yağı mükemmel bir seçimdir. Cypriol yağını temel olarak hindistan cevizi yağı, tatlı badem yağı veya jojoba yağı gibi taşıyıcı yağlarla karıştırın ve iltihaplanmayı azaltmak için eklemlere masaj yapın.

Bilim adamları bu yağda bulunan antioksidan özellikleri derinlemesine inceledi ve sonuçlar mükemmeldi. Antioksidan özellikleriyle bu esansiyel yağ, cildin toksinlerden arınmasına yardımcı olur. 

Oksidatif stres birçok hastalığa ve yaşlanmaya ev sahipliği yapan serbest radikal oluşumuna neden olur. Bu bitkideki bileşikler hücrelere zarar vermeden serbest radikal temizliğini kolaylaştırır. Aslında, bitki Hintli kadınlar tarafından yaşamları boyunca kırışıklıkları ve izleri iyileştirmek için kullanılmıştır.

Cypriol Yağı Nasıl Kullanılır?

Cypriol esansiyel yağı, uygun şekilde kullanıldığında birçok açıdan faydalıdır. Yağ oldukça konsantre veya güçlü olduğundan, kullanırken dikkatli olmalısınız.

Lokal uygulama

Konsantre şeklindeki cypriol yağı toksik olabilir ve cildi tahriş edici olabilir. Küçük miktarlarda kullanıldığında en iyisidir. Cildinize uygulamadan önce yağı hindistan cevizi yağı, jojoba yağı veya badem yağı gibi uygun bir taşıyıcı yağ ile karıştırdığınızdan emin olun. Saçlar için kullanmadan önce 3 damla cypriol yağını yeterli miktarda organik hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Ayrıca sıcak suyla dolu banyo küvetine damlattığınız cypriol esansiyel yağı, harikalar yaratır.

Aromaterapi

Cypriol esansiyel yağı tarçın, sedir ve buhur alt notalarıyla baharatlı ve topraksı bir aromaya sahiptir. Kokusu güçlüdür. Bu nedenle, yağı bir hava nemlendirme cihazı veya bir difüzör kullanarak dağıtmak her zaman en iyisidir. Bu aromaterapi uygulamasını büyük ve geniş mekanlarda yapmanız gerektiğini unutmayın.

Bu esansiyel yağ kesinlikle ağızdan tüketilmemelidir. Yutulduğunda zehirlidir. Kazara cypriol yağını yutursanız derhal tıbbi yardım alın.

Cypriol Yağı Saça Faydaları

Eski zamanlardan beri insanlar, cypriol bitkisinin köklerinin ve saplarını suyla kaynatarak, bu solüsyonla saçlarını yıkadılar. Cypriol yağı bir antienflamatuar ve antibakteriyeldir. Böylece, saç derisi rahatsızlıklarını ve saç derisi iltihabını tedavi eder ve başka enfeksiyonları da önler.

Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı veya tatlı badem yağı gibi taşıyıcı yağlar ile cypriol esansiyel yağını karıştırıp saç köklerine, saç boylarına ve saç uçlarına uygulayabilirsiniz. Bu ürün, yağ bezlerine etki eder ve saç köklerini uyarır. Saçları köklerinden güçlendirir ve saç derisine küçük kılcal damarların açılmasına yardımcı olarak yeni saç köklerinin çıkmasını kolaylaştırır. Masaj yaparken yağ aynı zamanda saçı besler, sağlıklı ve parlak saçların oluşmasını sağlar.

Cypriol Yağı ile Yapılan Tedaviler

Analjezik olduğu için vücuttaki ağrı hissini azaltır. Anti-inflamatuar özellikleri ile vücuttaki iltihabı azaltır. Antifungal özellikleriyle mantar oluşumunu önler. Antimikrobiyal olduğu için mikroorganizma gelişimini önler. Anti-bakteriyel özellikleri ile bakteriyel büyümeyi önler. Bağırsak parazitlerini uzaklaştırır. Antidepresan özellikleriyle mutlu eder ve depresyonu hafifletir. 

Doğal bir antiseptik olduğu için mikropları yok eder ve mikropların gelişimlerini önler. Güçlü bir antioksidan olduğu için vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Sıkılaştırıcı özellikleriyle dokuları sıkılaştırır. Sakinleştirici ve sinirleri yatıştırıcı özellikleri vardır. Karminatif olduğu için sişkinliği giderir, karın ağrısını iyileştirir ve gazı giderir.

Diüretik özellikleriyle vücuttaki fazla suyun ve ödemin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Hipotansif olduğu için kan basıncını düşürür ve tansiyonu dengeler. İmmunostimülan özellikleriyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Müshil etkisi olduğu için bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Spazmolitik olduğu için düz kas spazmlarını kolaylaştırır.

Cypriol Yağı Hakkında Merak Edilenler

Cypriol, çok yıllık bir bitkidir ve son derece istilacı olduğu için “dünyanın en kötü otu” olarak kabul edilir. Ancak, bitki Hindistan’ın gizli iksiri olarak kabul edilir. Bitkinin terapötik yararları, Ayurveda sisteminin en eski ve en saygın tıp kitaplarından biri olan Charaka Samhita’da belirtilmiştir.

Ayurveda’ya göre, Vata, Pitta ve Kapha’daki dengesizlik insan vücudundaki herhangi bir hastalığın ana nedenidir. Cypriol esansiyel yağı, Pitta ile Kapha Dosha’nın pasifleştirilmesi için çalışır. Ayrıca Vedik literatüründe cypriol esansiyel yağının hipnotik ve yatıştırıcı nitelikte olduğu belirtilmektedir.

Eski zamanlarda, Hintli kadınlar kıyafetlerine bu esansiyel yağı sürüyor ve yağı parfüm olarak kullanıyorlardı. Tazeleyici aroması, güzellik endüstrisinde yer almasını sağladı. Muhtemelen parfüm endüstrisinde iyi bilinen yağlardan biridir.

Cypriol esansiyel yağı genel olarak bergamot yağı, karabiber yağı, sinameki yağı, sedir ağacı yağı, tarçın yağı, adaçayı yağı, sardunya yağı, greyfurt yağı, yasemin yağı, mür yağı, neroli yağı, paçuli yağı, gül yağı, sandal ağacı yağı, mandalina yağı, vanilya yağı ve ylang ylang yağı ile karıştırılabilir.

Cypriol esansiyel yağını kullanmadan önce doktora danışmanız ve alerji testi yaptırmanız gerekir. 

Cypriol Yağı Fiyatı

Cypriol esansiyel yağı, henüz ülkemizde satılmamaktadır. Yurt dışında cypriol esansiyel yağı, 20 dolar ile 35 dolar arasında satışa sunulmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. aysel dedi ki:

    Cypriol yağ nedir ne için kullanılır gibi soruların cevabı içerikte detaylı bir şekilde verilmiş çok güzel. Bu tarz aromaterapi yağlar hep dikkatimi çekmiştir. Cypriol yağı da çok dikkatimi çekti. Birçok rahatsızlığa faydası varmış. Zihni rahatlatmasının yanı sıra anti – diyabetik olduğu için kan şekeri seviyesini azaltma da faydalı. Solunum yollarından mide rahatsızlıklarına, idrar söktürücüden kas gevşeticisine kadar derde deva bir aromaterapi yağı. Türkiye’de satılmaması beni üzse de yurtdışından getirteceğim.