Siyah Kimyon Tohumu Yağı Faydaları

07.01.2020
514
Siyah Kimyon Tohumu Yağı Faydaları
Modelistlik Kursu

Siyah kimyon tohumu yağı, Nigella sativa botanik tohumlarından elde edilir. 3000 yıldan fazla bir süredir kimyon tohumları ve ürettikleri yağ kozmetikte, tıbbi olarak ve mutfak uygulamalarında kullanılmıştır. Bitkisel ilaçlar, çeşniler, ısırıklar, yaralar, iltihaplar ve döküntüler dahil olmak üzere ağrılar ve lokal tahrişleri tedavi yöntemi olarak kimyon tohumu yağı kullanıldı. Tarihsel kaynaklara göre, siyah kimyon yağı ilk defa eski Mısır’da Asurlular tarafından kullanıldığı, burada cilt bakım rutinlerinde, güzellik banyolarında kullanıldı. Ünlü Kleopatra ve Nefertiti gibi kraliyet figürleri tarafından kullanıldığı sanılmaktadır.

Hindistan ve Orta Doğu’da, karabiber, soğan ve kekik karışımına benzeyen acı ve keskin bir tada sahip olan siyah kimyon tohumları, kuru bir şekilde kavrulur ve sebzelerde baharat ve lezzet maddesi olarak kullanılır. Bakliyat, ekmek, köri ve peynirde kullanılır.

Ayurveda’da siyah kimyon tohumu yağı, genel olarak uyarıcı, ısınma ve tonik özellikleri ve ayrıca mutluluk veren etkileri için çok çeşitli uygulamalarda kullanılmıştır. Geleneksel olarak, anoreksi, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve jinekolojik rahatsızlıklar gibi sağlık durumları için kullanılmıştır. Ayrıca iştah ve metabolizmanın uyarılması, nörolojik rahatsızlıkların hafifletilmesi, olumsuz mizacın olumlu yönde geliştirilmesi ve beden ve zihin içindeki uyumu arttırmada yararlı olduğuna inanılıyordu.

Yunanlı hekimlerin 1. yüzyıldaki tarihi kayıtlarına göre, diş ağrısı, baş ağrısı, burun tıkanıklığı ve bağırsak solucanlarını iyileştirmek için kimyon esansiyel yağı kullandılar. Kimyon esansiyel yağının kuvvetlendirici özelliği nedeniyle, Hipokrat gibi doktorlar genel hastalık ve zayıflık yaşayan hastalara bu yağı kullanmayı önermişlerdir. Diğer antik Yunanlılar, regl dönemlerini düzenleme ve kadınlarda süt üretimini artırmak için kullandı. “Şifa Kitabı” nda Avicenna olarak da bilinen yazar ve hekim İbn Sina, canlandırıcı, teşvik edici ve önleyici özellikleri ile övgüde bulunarak şifa verme kabiliyetlerine sahip kimyon esansiyel yağını onayladı. Kitap tohumlardan, enerjiyi artırmaya ve zayıflığı, yorgunluğu, üzüntü ve depresyon duygularını hafifletmeye yönelik bir madde olduğundan bahseder. Dahası, kimyon esansiyel yağı soğuk algınlığı, ateş, baş ağrısı, tahrişler, yaralar, cilt hastalıkları, diş ağrısı, bağırsak solucanları ve parazit semptomlarına yönelik tedavi edici uygulamalarını onaylamıştır.

Siyah Kimyon Tohumu Yağı Nedir?

Geleneksel olarak, siyah kimyon tohumu yağı uyarıcı, ısıtıcı ve tonik özelliklerinin yanı sıra ruh halindeki olumlu etkisi için de kullanılmıştır.

Kimyon ağacı yağı cildi nemlendirmek, yatıştırmak, pürüzsüzleştirmek ve beslemek, mantar enfeksiyonlarını ve koyu lekeleri gidermek için kullanılır. Cildin tazelenmesini ve yenilenmesini teşvik etmek ve böylece daha pürüzsüz, daha net ve daha parlak bir ten elde etmek için kullanılır. Saçlara uygulandığında da aynı etkiyi gösterdiği bilinmektedir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Tıbbi olarak kullanıldığında, siyah kimyon tohumu yağı zararlı bakterileri ortadan kaldırır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca cildin iyileşme sürecini kolaylaştırır ve kas ağrıları ve eklem ağrısını iyileştirir. Kimyon esansiyel yağı bir difüzörde dağıtıldığı zaman, solunum ve sindirim sistemlerinin sağlığını arttırır ve destekler.

Siyah Kimyon Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

Romatoid artrit hastalığını tedavi eder

Siyah kimyon tohumu esansiyel yağı sağlığa etkileri konusunda yapılan araştırmalar oldukça sınırlı olsa da, bazı faydalar sağlayabileceğine dair bazı kanıtlar var. İşte mevcut çalışmalardan elde edilen bazı önemli bulgular…

Bir araştırmaya göre, romatoid artrit tedavisinde siyah kimyon tohumu yağı yardımcı olabilir. Bu araştırmada, hafif-orta dereceli romatoid artritli 43 kadın, her gün küçük bir miktar kimyon esansiyel yağı aldı. Diğer grup ise plasebo aldı.

Çalışma sonuçları, kimyon esansiyel yağı ile yapılan tedavinin, artrit semptomlarında, kan iltihabı belirteç seviyelerinde ve şişmiş eklem sayısında azalma sağladığını göstermiştir.

Burun iltihabını tedavi eder

Kimyon esansiyel yağı alerjilerin tedavisinde ümit vaat ediyor. Çalışmalar, kimyon esansiyel yağının burun tıkanıklığı ve kaşıntı, burun akıntısı ve hapşırma gibi burun iltihabı ve belirtilerini iyileştirdiğini ortaya koyuyor.

Siyah kimyon tohumu yağı anti-enflamatuar, antioksidan, antihistaminik, antimikrobiyal ve analjezik özellikleri sayesinde bu hastalığın tedavisinde terapötik potansiyele sahip olduğu sonucuna varmıştır.

Şeker hastalığını tedavi eder

Araştırmalara göre siyah kimyon yağı, kan şekeri seviyesini dengeler ve düzenler. Bu açıdan hem diyabeti önler hem de diyabeti kontrol altına alır.

Astım hastalığını tedavi eder

Ön araştırmalar, siyah kimyon esansiyel yağının astımlı kişilere fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Fitoterapi Araştırmaları’na göre, siyah kimyon esansiyel yağı astım hastalığının belirtilerini ve astım hastalığını iyileştiriyor.

Obezite hastalığını tedavi eder

Bir araştırmaya göre, siyah kimyon uçucu yağı obez olan kadınlarda risk faktörlerini azaltabilir. Çalışma için kadınlar, sekiz hafta boyunca düşük kalorili bir diyet uygularken siyah kimyon esansiyel yağı veya plasebo tükettiler. Kimyon esansiyel yağını alan grupta çalışmanın sonunda kilo, bel çevresi ve trigliserit seviyeleri daha da azalmıştı.

Diğer kullanımları

Kimyon esansiyel yağı ayrıca alerji, astım, diyabet, baş ağrısı, yüksek tansiyon ve sindirim bozuklukları gibi durumlar için bir çare olarak kullanılır. Ek olarak, bu esansiyel yağın bağışıklık sistemini güçlendirdiği, iltihaplanmayı azalttığı ve enfeksiyonlarla mücadele ettiği bilinir. Ayrıca sivilce, kuru saçlar, sedef hastalığı, saç dökülmesi ve kuru cilt gibi cilt ve saç sorunları için bölgesel olarak kullanılır.

Siyah Kimyon Yağı Cilde Faydaları

Kimyon yağının cilde olan faydalarını öğrenmek ister misiniz? 

Doğal olarak sivilce, tıkanmış gözenekler ve iltihaplanmalarla savaşır

Kimyon tohumu yağının en ilgi çekici yararlarından birisi, egzama dahil kızarıklık ve tahrişi azaltmasıdır. Bunun yanı sıra tıkanmış gözenekleri azaltır ve yağı kontrol eder. Çünkü bu esansiyel yağ antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Kimyon esansiyel yağından birkaç damla yüzünüze damlatın ve masaj yapın. Sonuçları hızlı bir şekilde yani birkaç gün içinde göreceksiniz.

İnce çizgileri ve kırışıklıkları etkili bir şekilde doldurur

100’den fazla vitamin ve mineral içeren kimyon esansiyel yağından daha besleyici bir yağ bulmakta zorlanacaksınız. Bu uçucu yağ genel olarak cildin nemi korumasına, esnekliğini korumasına ve sizi daha hızlı yaşlandıran zararlı serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olan A, B ve C vitaminlerini içerir. Üstelik, siyah kimyon esansiyel yağı ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltan yağ asitlerine sahiptir.

Koyu lekeleri yok eder ve cilt tonunu eşitler

Siyah kimyon esansiyel yağını her gün tutarlı bir şekilde kullanın. Zamandan, yaşlanmaktan, hormonlardan ve güneşten kaynaklanan koyu lekelere sonsuza dek elveda deyin. Bu, zamanla cilt rengini eşitler. Bunun nedeni cilt hücrelerini yeniden oluşturmak için işbirliği yapan A vitamini, amino asitler ve yağ asitleridir.

Siyah Kimyon Yağı Nasıl Kullanılır?

Cildinize sürmeden önce yağı, suyla seyreltin. Birçok insan iltihabı tedavi etmek için kimyon yağı kullanır ancak doğrudan uygulama cildi daha fazla tahriş edebilir. Bunun yerine, önce suyla seyreltin. 230 gram suya yaklaşık 10 damla kimyon yağı ilave edin ve karıştırın. 

Seyreltilmiş yağı böcek ısırıkları ve diğer tahrişlerde kullanabilirsiniz. Vücudunuzdaki şişlikler ya da kızarıklıklar bu karışımla lokal olarak tedavi edebilirsiniz. Bunun için yine suyla seyreltilmiş siyah kimyon yağına bir pamuk pedi batırın ve etkilenen bölgeyi temizleyin. Ekstra etki için, pamuk pedi etkilenen alanda biraz bekletebilirsiniz veya tahriş olmuş bölgeyi beş dakika bu karışıma batırabilirsiniz. Bunun dışında su ve yağ karışımını temiz bir sprey şişesine alarak, sprey olarak da püskürterek kullanmanız mümkündür.

Ayrıca aromaterapi uygulaması için bir difüzöre birkaç damla kimyon esansiyel yağdan damlatıp havaya dağıtabilirsiniz.

Siyah Kimyon Yağı Saça Faydaları

Siyah kimyon yağı saçları iyileştirir ve sağlıklı hale getirir. Bunun dışında bu esansiyel yağın, saçlar için birçok mucizevi etkisi vardır.

Antioksidan ve antienflamatuar etkileri vardır

Bu esansiyel yağın içinde olan antioksidan ve anti-enflamatuar özellikler, enfeksiyon riskini azaltır, acı veya ağrıyı hafifletir, saç derisi rahatsızlıklarını azaltır, egzama veya sedef hastalığını tedavi eder. Bu kadar çok yönlü bir şifa kaynağı olan kimyon yağı gerçekten de oldukça harikadır.

Sivilcelerin tedavisine yardımcı olur

Siyah kimyon esansiyel yağı tonlarca dermatolojik ve tıbbi etki sunan bir maddedir. Araştırmalara göre, kimyon esansiyel yağı ile saç derisine masaj yaparak sivilce ve iltihabı giderebilirsiniz. Bunun nedeni, yağın içindeki bileşenlerin antibakteriyel özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

Saçın uzamasına yardımcı olur

Çörek otu yağı güçlü bir antihistamin olan timokinon içerir. Mesele şu ki, antihistaminikler saç dökülmesini önler ve alopesi hastalarına sıklıkla reçete edilir. Bu yüzden saçınızı uzatmak, saçlarınızın yumuşak, nemli ve parlak olmasını isterseniz kimyon esansiyel yağı kullanabilirsiniz.

Siyah Kimyon Yağı ile Cilt Bakımı Maskeleri

Kimyon esansiyel yağıyla yapılan mucize cilt bakımı maskelerle güzelliğinize güzellik katabilirsiniz.

Nemlendiren Yüz Maskesi Tarifi

Besin yönünden zengin yağların faydalarını sunan bir nemlendirici yapmak için 150 mililitrelik, koyu renkli ve temiz bir damlalık şişesine 30 ml jojoba taşıyıcı yağı, 30 ml tatlı badem taşıyıcı yağı, 20 ml hodan taşıyıcı yağı, 15 ml kuşburnu yağı, 9 ml kimyon yağı ve 6 ml sıvı E vitamini ekleyin. Şişenin kapağını kapatın ve tüm yağların iyice karışmasını sağlamak için hafifçe sallayın. 

Bu karışımı uygulamadan önce, yüzünüzü temizleyin ve hafifçe nemli bırakarak kurulayın. Daha sonra, bu iksirin 8 damlasını avcunuza dökün ve avuçlarınızda yağı ısıtın. Ardından yukarı doğru hafif vuruşlarla, hafifçe yüze ve boyuna masaj yapın. Karışımı göz çevresine uygulamaktan kaçının. Bu formülasyonda koruyucu bulunmaması nedeniyle, 6 ay içerisinde kullanılmalıdır.

Cildi Besleyen ve Koruyan Yüz Maskesi Tarifi 

Cildi besleyen, ölü derilerden arındıran ve dış etkenlere karşı koruyan bir maske uygulamak için öncelikle cildinizi bir yüz temizleme jeliyle temizleyin. Ardından 1 yemek kaşığı siyah kimyon yağı, 3 yemek kaşığı saf bal ve 3 yemek kaşığı ince kıyılmış kayısı kabuğunu bir cam kasede karıştırın. 

Parmak uçlarınızı kullanarak ve dairesel hareketlerle nazikçe masaj yaparak, 1 yemek kaşığı maskeyi yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Kalan maskeyi temiz bir cam kavanozda saklayın. 10 dakika bekleyin. Cildinizi ılık suyla durularken derinlemesine masaj yapın. Cildi kurulayın ve 2 damla kimyon yağıyla nemlendirin. Bu maskenin cildi arındırdığı, lekelerin görünümünü azalttığı ve kırışıklıkların görünümünü azalttığı ve sağlıklı bir ışıltıyla pürüzsüzleştirdiği bilinmektedir.

Siyah Kimyon Yağı ile Saç Bakımı Maskeleri

Kimyon esansiyel yağıyla yapılan mucize saç bakımı maskeleriyle güzelliğinize güzellik katabilirsiniz.

Siyah Kimyon Yağı ile Saç Masajı

Masaj yapmak saç köklerini uyarmaya yardımcı olur ve saç uzamasını hızlandırır. Buna ek olarak, kimyon esansiyel yağı, saç foliküllerinizi sağlıklı saçlar üretmek için ihtiyaç duyduğu temel besinlerle besler.

2 yemek kaşığı kimyon yağını avucunuza dökün ve yağı avuçlarınızda ısıtın. Yağı, saç derinize masaj yapmaya başlayın. En çok saç dökülmesine olan bölgelere odaklanın. Saç derinizi tamamen kimyon yağı ile kapladıktan sonra, yağı saç boylarına ve saç uçlarına da uygulayın. 1 saat bekleyin. Ardından saçlarınızı normal şampuanınızla yıkayın. Haftada 2-3 kez bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Saçları Uzatan Maske Tarifi

Bu saç maskesi kuru saçlı insanlar için idealdir. Hint yağı, saçın hızlı uzamasını sağlayan özellikleriyle bilinir. Antibakteriyel ve antifungal özelliklerle doludur ve ayrıca E vitamini, mineraller, proteinler ve omega-1 ve 2 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu, saç kalınlığını ve saçınızın uzama hızını arttırmaya yardımcı olur. Kimyon yağı ile birlikte kullanıldığında, saçların dökülmesini engelleyerek sağlıklı ve hızlı saç uzamasını destekler.

2 yemek kaşığı kimyon esansiyel yağı ve 1 tatlı kaşığı hint yağını bir cam kasede karıştırın. Saç maskesini, en çok saç dökülmesi olan bölgelere odaklanarak saç derinize masaj yapmaya başlayın. Saç derinizi bu maskeyle kaplayın. Daha sonra bu saç maskesini saç boylarına ve saç uçlarına da uygulayın. Normal şampuanınızla yıkamadan önce yağı yaklaşık 1 saat kadar bekletin. Haftada 2 kez bu maskeyi yapabilirsiniz.

Siyah Kimyon Yağı ile Yapılan Tedaviler

Tıbbi uygulamalarda kullanıldığında, kimyon esansiyel yağı çok çeşitli rahatsızlıklara ve hastalıklara faydalı olduğu bilinmektedir. Bu esansiyel yağ özellikle eklem ağrıları, kas ağrıları, morluklar ve romatizma semptomlarını hafifletme kabiliyeti ile bilinir. 

Cildin zararlarını onarmaya ve cilt tonu eşitsizliğini azaltan basit ama etkili bir restoratif masaj için, özellikle lekeli bölgelere odaklanarak, etkilenen bölgelere 60 ml kimyon yağı ile hafifçe masaj yapın. Bu, ağrı ve iltihaplanma ortadan kalkıncaya ve renk normale dönene kadar günde 2 kez tekrarlanabilir. Bu uygulama aynı zamanda egzama ve sivilce için de yararlıdır. Ayrıca, yorgun kaslara enerji verir, bağışıklık sistemini güçlendirir, sertliği azaltır, sindirim şikayetlerini hafifletir, vücuttan toksinlerin atılmasını teşvik eder.

Burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve diğer soğuk algınlığı semptomlarından kurtulmak için bir difüzöre 2 damla kimyon yağı damlatın ve havada dağıtın. Rahatlatıcı kokusunun, sinir gerginliğini ve uyuşukluğu azalttığı bilinmektedir. Bu buhar soluma rejiminin etkilerini arttırmak için, ağrıları hafifletmek, solunum yollarını temizlemek ve tahrişi yatıştırmak için boyun ve göğüs gibi etkilenen bölgelere 2 damla yağ damlatılabilir.

Siyah Kimyon Yağı Hakkında Merak Edilenler

Kimyon esansiyel yağı, çok küçük bir miktarda ağızdan alındığında güvenlidir. Kimyon yağı, ağız yoluyla alındığında veya cilde uygulandığında alerjik döküntülere neden olabilir. Ağız yoluyla alındığında, mide rahatsızlığına, kusmaya veya kabızlığa neden olabilir. 

Hamilelik ve emzirme sırasında bu esansiyel yağ kesinlikle kullanılmamalıdır.

Çörek otu bazı insanlarda kan şekeri seviyesini düşürebilir. Düşük kan şekeri (hipoglisemi) belirtilerine dikkat etmelisiniz.

Kimyon uçucu yağını kullanmadan önce alerji testi yaptırın ve doktorunuzla görüşün.

Siyah Kimyon Yağı Fiyatı

Siyah kimyon tohumu yağı satın almak isterseniz bu yağın fiyatı 112 TL’dir.

Kara Kimyon Yağı Faydaları

Araştırmalar, kara kimyon yağının, insanların vücut kitle indeksini düşürmeye yardımcı olabileceğini ve obezite ile mücadelede etkili olabileceğini göstermiştir. 

Siyah kimyon tohumu yağı el egzamasının şiddetini azaltabilir. Araştırmalar, bu yağın antimikrobiyal ve anti-enflamatuar etkilerinin sivilceyi iyileştirebileceğini göstermektedir. 

Ayrıca kara kimyon esansiyel yağı saçları nemlendirir, cildi yumuşatır ve nemlendirici olarak işlev görebilir.

Siyah Kimyon Yağının Bebeklere Faydaları

Araştırmalar kimyonun pankreas enzimi üretimini, özellikle de amilaz, tripsin ve kimotripsin’i artırarak sindirimi artırdığını göstermiştir. Amilaz nişastayı parçalar, tripsin ve kimotripsin ise proteini işler. Bu yağın ayrıca ishal karşıtı etkileri vardır. 1 su bardağı suyun içine 1 damla kimyon yağı damlatın. Gaz sancısı çeken bebeklere bu karışımdan birkaç yudum verebilirsiniz. Fakat bu uygulamaları yapmadan önce mutlaka bir doktora danışın.

Bebekler olgunlaşmamış sindirim sistemlerine sahiptir ve büyük oranda besin bakımından zengin olan mercimek ve fasulye gibi yiyecekleri sindirmek için daha sert bir şekilde parçalanma ve özümseme konusunda zorlanabilirler. Kimyon ilavesi, sindirilebilirliği arttırır ve lezzetini arttırır ve sık sık söylemek istediğimiz gibi, bu bir kazançtır.

Kimyon, bağışıklık tepkimizin vazgeçilmez bir kolunu oluşturan T hücrelerini aktive eder, bakteri ve virüs gibi yabancı istilacıları tanır ve yok eder. Bağışıklık fonksiyonunu güçlendirir.  Ayrıca küçük miktarlarda kullanılsa bile kimyon yağı anlamlı miktarda demir içerir.

Siyah Kimyon Tohumu Yağı Nerede Satılır?

Siyah kimyon yağı satın almak için güvenilir e-ticaret sitelerini kullanabilirsiniz ya da aktarlardan satın alabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. Dilan dedi ki:

    Siyah kimyon tohumu yağını bir arkadaşım tavsiye etmişti. Vücutta beliren kızarıklık ve iltihaplı durumlara iyi geldiğini ve bu yağın çok faydalı olduğunu söyleyerek bana önerdi. İnternette araştırma yaptım ve içeriğinizdeki bilgileri gördüm. Bunun üzerine çok faydalı olduğunu görüp satın aldım. Ayağımda oluşan tahriş ve iltihaba sürdüm. İşe yaradı, ancak siyah kimyon yağını su ile seyreltip öyle sürmelisiniz bunu unutmayın.

  2. Noorali dedi ki:

    Merhaba arkadaşlar bana biraz yardımcı olabilir misiniz Ben siyah kimyon tohumu yağı istiyorum Nerede bulacağım çoğun Dükkanı baktım bulamadım