Babassu Yağı Faydaları

02.09.2019
250
Babassu Yağı Faydaları
Modelistlik Kursu

Babassu yağı, ülkemizde henüz adı pek duyulmamış bir taşıyıcı yağ türüdür. Sadece cildiniz ve dudaklarınız için değil, yemek pişirmek için de kullanabileceğiniz çok amaçlı bir yağ mı arıyorsunuz?

Bunun çok zor bir rüya olduğunu düşünüyorsanız, size güzel bir haberimiz var. Babassu otu yağı, sayısız amaç için kullanılabilecek mucizevi bir yağdır. Daha ne olsun? Üstelik bu yağ size bir servete mal olmaz!

Babassu Yağı Faydaları
Babassu Yağı Faydaları

Babassu Yağı Faydaları

Babassu, Brezilya’nın kuzeydoğu kesiminde bulunan bir palmiye ağacıdır. Bu palmiye ağacı üzerinde yetişen fındıklardan soğuk presleme yöntemi kullanılarak babassu yağı elde edilir.

Babassu bitkisi yağı yemeklik yağ olarak kullanılır ancak başka birçok kullanım alanı vardır. Babassu yağını merak ettiniz mi? Bu yağın yararları hakkında bilgi sahibi olmak için okumaya devam edin, bu sizin bakış açınızı ve hislerinizi değiştirebilir!

Cildi Yumuşatır

Bu yağ, özellikle yağlı ve kuru cilt tipleri için mükemmel bir cilt yumuşatıcı ve nemlendiricidir. Çünkü babassu yağı, ciltte yağlı bir his bırakmaz. Cilt tarafından kolayca emilir, böylece cilt yumuşak ve pürüzsüz hale gelir. Cildi nemlendirir ve su desteği sağlar. Kuru ve kabuklanmış cildi pürüzsüz ve yumuşak yaparken, yağlı ciltlerin sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Bu yağ cilde uygulandığında cildin doğal sebum oranını dengeler.

Mükemmel Bir Yemeklik Yağdır

Babassu yağı, yıllardır yemek pişirmek için kullanılmıştır. Onu harika bir yemeklik yağ yapan şey ise bileşimidir. Yağ çoğunlukla lorik asit içerir fakat aynı zamanda stearik asit, miristik asit, palmitik asit ve oleik asit karışımı içerir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Bu asitler sağlık için mükemmeldir ve babassu kökü yağını da çok sağlıklı bir yağ olarak kabul edilen hindistan cevizi yağına benzer hale getirir. Bu nedenle, babasu yağını hindistan cevizi yağı yerine kullanabilirsiniz.

Anti-İnflamatuar Özellikleri Vardır

Babasu yağı, E vitamini ve fitosteroller gibi antioksidanlarla doldurulur. Bu antioksidanlar inflamasyonla çok etkin bir şekilde savaşabilir. Yağın, egzama gibi çeşitli cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılmasının nedeni budur. Çalışmalar halen devam etse de, babassu taşıyıcı yağının, anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu ve cilt hastalıklarını iyileştirmek için kullanılabileceği güvenle söylenebilir.

Serbest Radikalleri Yok Eder

Babassu yağını, lokal olarak da oral olarak da kullanabilirsiniz. Her iki durumda da antioksidan özelliklerinden faydalanırsınız. Yağ, kanser ve erken yaşlanma gibi bazı ciddi hastalıklara yol açan serbest radikalleri yok eder.

Cildi Korur ve Cildi İyileştirir

Babassu yağı sıcak havalarda kullanıldığında cildi serinletebilir. Yağda bulunan mistik ve lorik asitler vücudun sahip olduğu bir sıcaklıkta erir. Böylece, yağ cilde uygulandığında, ısıyı çeker ve cildi soğutur.

Aynı zamanda cilt üzerinde kirleticilerden ve diğer kirleticilerden koruyan toz benzeri bir kaplama oluşturur. Yapılan kapsamlı araştırmalar, bu yağın küçük yanık ve kesiklerin iyileşmesinde de kullanılabileceğini kanıtlamıştır.

Saç Kırıklarını Onarır

Saça uygulandığında, yağ saçınızın kaybettiği sağlığı geri kazandırır. Saçınızı şampuanladıktan ve bakımdan geçirdikten sonra köklerden uçlara biraz bu yağdan uygulayın. Babassu taşıyıcı yağı, saç kırıklarını tedavi etmeye yardımcı olacaktır.

Saç Bakım Yağı Olarak Kullanılır

Saçınızı şampuanlamadan önce az miktarda bir babassu yağı uygulayın. Saç kuruluğunu giderir. Yağı uygulayıp yıkadıktan sonra saçlarınız parlak ve ışıltılı hale gelir. Saçlarınızdaki esnekliği geri kazanmaya yardımcı olur, hacimli ve dolgun görünmesini sağlar. Hasar görmüş ve kırılgan saçların tedavisi için mükemmel bir yağdır.

Dudakları Yumuşatır

Kimyasal yüklü dudak balsamı almayı unutun! Bunun yerine, biraz babassu yağını, shea yağı ile karıştırın ve dudaklarınıza uygulayın. Çatlamış dudakların kaybolduğunu göreceksiniz ve seksi, yumuşak dudaklara sahip olacaksınız.

Kuru Saç Derisini Tedavi Eder

Babassu yağı, saç derinizin sağlığını korumak için tüm bileşenlere sahiptir. Saç deriniz sağlıklı olduğunda saçlarınız dökülmez. Bunun yerine, sağlıklı ve parlak olur. Yağ, kuru saç derisi ile mucizeler yaratabilen asitlere sahiptir. Bakteriyel olmayan bir kepek probleminiz varsa, seçmeniz gereken yağ budur.

Harika Bir Taşıyıcı Yağdır

Yüzünüzde ve vücudunuzda başka bir yağ kullanmak istiyorsanız, babassu yağından başka bir yere bakmayın. Mükemmel bir taşıyıcı yağdır. Jojoba yağı ve cilde dost yağ olan shea yağı ile karıştırılarak kullanılabilir.

Brezilya’da sıkça üretilen bu egzotik yağ hakkında çok az şey duymuş olsak da, bu yağın basit kesikler ve yanıklar için ümit vaat ettiği kolayca söylenebilir. Jojoba ve hindistan cevizi gibi diğer doğal yağlarla birlikte, bu yağ harikalar yaratabilir. Saçınız veya çatlamış cildiniz için deneyin ve olağanüstü sonuçları kendiniz görün!

Babassu Yağı Kullanımı
Babassu Yağı Kullanımı

Babassu Yağı Kullanım Alanları

Yemek pişirmede kullanılmasının yanı sıra babassu yağının başka birçok kullanım alanı vardır. Babassu taşıyıcı yağı yakıt, kayganlaştırıcı, sabun, temizlik ürünleri ve makyaj malzemelerinde bir bileşen olarak kullanılır. Tüm bunların yanı sıra babassu taşıyıcı yağının presslendikten sonra kalan posa kısmı hayvanları beslemek için yem olarak kullanılır.

Babassu Yağının Cilde ve Saçlara Faydaları

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizden çok daha fazlası var. Cilt bakım rejiminiz genel sağlığınız için çok önemlidir. Biliyorsunuz ki cildiniz aslında vücudunuzun en büyük organıdır!

Kullandığınız sabunlar, losyonlar, yağlar, kremler ve diğer ürünler cildiniz tarafından emilir ve genel sağlığınızı önemli ve bazen korkutucu şekillerde etkileyebilir. Bu nedenle, toksinleri, kimyasalları ve sentetik kokuları içeren ürünleri gözden geçirmek için özen göstermelisiniz.

Bu kimyasal ürünlerin yerine ne kullanabilirsiniz? Neyse ki, kimyasal madde içermeyen cilt bakım ürünleri artık yaygın hale geliyor! Giderek daha fazla insan, cildi ve saçları için kimyasal maddelerin zararlı yan etkileri olmadan bakım sağlayan tamamen doğal maddeler içeren cilt ve saç bakım ürünlerini seçmeye eğilimli hale geldi.

  • Babassu yağı, bazen babassu tohumu yağı olarak da adlandırılır, bir palmiye ağacı meyvesidir. Oda sıcaklığında katıdır ancak cildinize sürdüğünüzde eriyecektir. Yağ bazı çok önemli vitaminler ve yağ asitleri içerir.
  • Güney Amerika’nın Amazon bölgesinde yetişen, açık sarı renkli bir bitki olan babassudan elde edilen yağ, başta laurik ve miristik asitler olmak üzere sağlıklı yağ asitleri bakımından zengindir ve cilt ile temasında erimesi nedeniyle çok etkili bir nemlendiricidir.
  • Babassu yağı aslında hindistan cevizi yağına çok benzer. Bu iki aromaterapi taşıyıcı yağı birbirine çok benzer bir dokuya sahipler ve iki doğal yağ da cilt ve saçları besler.
  • Her iki yağ da, hem yemek pişirmek hem de cildi ve saçları temizlemek ve nemlendirmek amacıyla kullanılır.
  • Ayrıca çatlamış topuklar, çatlamış dudakları yumuşatmak ve manikür yaparken kütikülleri yumuşatmak için de kullanılabilir.
  • Hafif yanıklar, böcek ve sinek ısırıkları, güneş yanıkları, küçük yaralar, yüzeysel kesikler, bitkilerden kaynaklanan cilt alerjileri, egzama, sedef hastalığı ve rosacea hastalıklarının tedavisinde babassu taşıyıcı yağı kullanılır.
Babassu Yağı Saç Bakımı
Babassu Yağı Saç Bakımı

Babassu Yağı ile Saç Bakımı

Bir saç nemlendiricisi olarak kullanılan hindistan cevizi yağında yaygın şikayetlerinden biri, ağır bir dokusu olmasıdır ve saçlarda kalan yağlı pırıltıyı gidermek için uygulamadan sonra ilave durulama gerektirir.

Babassu yağı ise hindistan cevizi yağına harika bir alternatiftir çünkü çok daha hafif dokuludur ve saçlardan hemen durulanarak çıkar. Saçlarda yağlı bir his bırakmaz ve uygulamadan bir saat kadar sonra muhtemelen farkına bile varmazsınız.

Derinlemesine yumuşatan bir saç kremi gibi olduğu için babassu taşıyıcı yağının, saçlar için faydaları dikkat çekicidir. Sadece birkaç hafta kullanmanız yeterlidir.

Daha yumuşak saçlarınız olduğunu ve saçlarınızda daha az kırılma olduğunu zamanla fark edersiniz. Bazı insanlar uygulamayı kolaylaştırmak için bu yağı şampuanlarına ve saç kremlerine birkaç damla eklemeyi severler.

Yağ eriyene kadar kısa bir süre ısıtın, sonra şampuan veya saç kreminize ekleyin ve karıştırmak için iyice çalkalayın. Yağın, şampuan ya da saç kremi için en iyi oranını öğrenene kadar küçük miktarlarda deneyler yapmak isteyebilirsiniz.

Kuru saç derisi sağlıksız bir saç derisidir. Babassu yağının saç uzaması için olan özellikleri sağlıklı bir saç derisine ve beslenmiş saçlara sahip olmanız anlamına gelir. Saçınızın elastikiyetini ve gücünü eski haline getirerek ve saç derinizin cildini nemlendirerek saçınızın dökülmesini engeller. 

Bu yağ aynı zamanda bir masaj yağı olarak saç deriniz için fevkalade besleyicidir ve hindistan cevizi yağı gibi saçınızın köklerine yapışmaz. Babassu taşıyıcı yağı, kepek de dahil olmak üzere çeşitli saç derisi tahrişlerinin belirtilerini azaltabilir.

Ayrıca babasu yağını erkekler, bıyık ve sakal bakımında da nemlendirici olarak kullanabilir.

Babassu Yağı ile Cilt Bakımı
Babassu Yağı ile Cilt Bakımı

Babassu Yağı ile Cilt Bakımı

Babassu yağı en çok cilt yumuşatıcı ve nemlendirici faydaları için kullanılır. Cilt bakımı için kullanılan babassu taşıyıcı yağı, yatıştırıcı, koruyucu ve nemlendirici özellikleri için avantajlıdır. Hızlı kurur ve kolay uygulama için cildinizle temas ettiğinde hafiftir. Cildinize uyguladığınızda hemen erir ve gözeneklerinizi tıkamadığı için yağlı cilde veya akne eğilimli cilde sahip kişiler için harikadır.

Sağlıklı hücreleri destekleyen temel asitler bakımından zengin olduğu için babassu taşıyıcı yağı, cildinizin gücünü yeniden kazanmaya ve daha iyi cilt nemlendirmesi için su kaybını azaltmaya yardımcı olur. Babassu yağı, cildinizi hücre yenilenmesi için gerekli olan E vitamini içerir ve anti-bakteriyeldir.

Babassu yağındaki mistik asitler ve laurik asitler, cilde uygulandığı zaman soğuma hissi yarattır. Bu, sıcak veya ılık bir ortamda yağı uyguladığınızda cildinizi rahatlatacağı ve nemlendireceği anlamına gelir. Cildinizi kirlenmeye ve dökülmeye neden olabilecek kirletici maddelerden korumak için koruyucu, pudra benzeri bir kaplama şeklinde sarar.

Babassu yağı bir antioksidandır ve erken yaşlanmaya ve kansere neden olan serbest radikallerin yok edilmesine yardımcı olur. Yağ doğal olarak anti-inflamatuardır ve genellikle egzama gibi cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır.

Babassu yağının aşırı yumuşak kokusu, ev yapımı bir scrub yapmak için kullanılabilir. Bu scrub’ı yapmak için en sevdiğiniz esansiyel yağı, shea yağı ve şekeri bir kasede karıştırın. Karışımın içine babassu yağını ekleyin. Kurumuş ve çatlamış dudaklar, kurumuş cilt ve vücut için bu scrub’ı düzenli olarak kullanabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.