Afyonkarahisar Ücretsiz Kamp Alanları

13.06.2019
286
Afyonkarahisar Ücretsiz Kamp Alanları
Modelistlik Kursu

Merhaba değerli gezgin arkadaşlar bu yazımız da Afyonkarahisar ücretsiz kamp alanları hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Ege bölgesinde yer alan Afyonkarahisar kampçıların uğrak alanlarında biri. Bizde sizlere Afyonkarahisar ücretsiz kamp alanları nereler ve özelliklerinden bahsedeceğiz. İşte; Afyonkarahisar ücretsiz kamp alanları

Afyonkarahisar Ücretsiz Kamp Alanları

Frig Vadisi, İhsaniye

Geleceğin Kapadokya’sı olarak adlandırılan Frig Vadisi, Afyon’un İhsaniye ilçesinde bulunmaktadır. Doğa sporu ve macera severler için bulunmaz bir fırsattır. Bölgede Frigyalıların kullandığı antik yollardan geçen 400 kilometrelik trekking ve bisiklet rotaları bulunmaktadır. Burayı çoğu insan arabası ile geziyor. Ancak, burayı araba ile gezmek burayı harcamak olur.

3000 yıllık tarihi ile tur yapılabilecek en güzel yerlerden biri Frig Vadisi. Bölgede ücretli kamp alanları bulunuyor. Ancak bunların yanı sıra ücretsiz olarak kamp yapabileceğiniz alanlar da bulunmaktadır. Frig vadisine farklı noktalardan ulaşım imkânı bulunmaktadır. Toplu taşıma ile gidilebileceği gibi özel aracınızla da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Frig Vadisi Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Vadide kamp yapacaksanız, vadiye ulaşmadan önce mutlaka, su, elektrik ve gıda gibi ihtiyaçlarınızı karşılamalısınız.

Frig Vadisi – Afyonkarahisar

Erkmen Beldesi

Afyonkarahisar kamp alanları açısından çok zengin bir coğrafyaya sahip değildir. Ancak, kampçılar bu bölgede kamp alanlarını kendileri oluşturuyorlar. Afyonkarahisar sınırları içinde yer alan Erkmen Beldesi, kamp yapılabilecek güzel alanlardan biridir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Bushcraft kamplar için ideal bir yer olan Erkmen Beldesine giriş yaptığınızda yerli halktan herhangi birine nerede kamp atacağınızı sorsanız, size hemen cevap verecektir. Özellikle yerli halkı çok iyiliksever olduğu için tüm ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılayabilirsiniz.

Erkmen Beldesi Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Gıda, su, elektrik gibi ihtiyaçlarınızda yerli halktan yardım alabilirsiniz.

Erkmen Beldesi – Afyonkarahisar

Akdağ Tokalı Kanyonu

Karadeniz yaylalarını aratmayacak güzellikte bir yer olan Akdağ Tokalı kanyonu, mağarası, yaylası, bitki, örtüsü ve yaban hayatı ile muhteşem güzellikte bir yerdir. Tertemiz dağ havasını ciğerlerinizde hissederek, yamaç paraşütü, dağcılık, bisiklet gezileri, kısa mesafeli yürüyüşler ve kamp için ideal yerlerden biridir. Akdağ, yeşilin her tonun u barındıran rengârenk çiçeklerle kaplı bir doğa harikasıdır. Akdağ yaban hayatı açısından oldukça çeşitlilik göstermektedir.

Özellikle geceleri kurt ulumaları, gündüzleri yılkı atlarının koşuşturmaları ve liderlik savaşı yapan geyikler sizleri bambaşka bir dünyaya götürecektir. Özellikle macera tutkunlarının en çok hoşlanacağı yerlerden biri olan Tokalı Kanyonu yaklaşık 12-13 km uzunluğundadır. Genişliği 10-15 metreden yer yer 1-1,5 metreye kadar daralan kanyonu geçerken, tırmanmak, kayadan kayaya atlamak ya da zaman zaman yüzmek zorunda kalacaksınız.

Akdağ Tokalı Kanyonu Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Yakınında herhangi bir yerleşim yeri bulunmadığı ve yerleşim alanlarına uzaklığı nedeniyle, gıda, su ve elektrik gibi ihtiyaçlarınızı bölgeye gitmeden önce tedarik etmeniz yararınıza olacaktır.

Akdağ Tokalı Kanyonu – Afyonkarahisar

Eber Gölü Kamp Alanı

Afyon’un Bolvadin kazası dâhilinde yer alan Eber Gölü, özellikle mayıs aylarında göçen kuşların uğrak yeri olması bakımından doğa tutkunlarını bu aylarda buraya çekiyor. Eber Gölü, suların çekilmesi ile oluşan sazlık alanlarında birçok göçmen kuş türüne üreme ve yaşam alnı olarak ev sahipliği yapıyor.

Biyolojik çeşitlilik açısından oldukça zengin olan gölde su yılanı, bölgede domuz, saz vaşağı, kurbağa ve balık türlerini görmek mümkündür.  Özellikle fotoğraf tutkunları için nilüfer çiçekleri ile görsel bir şölen sunan Eber Gölü kamp bölgesi kampçıların doğayla iç içe kamp yapabileceği bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Göl bataklık özelliği taşıdığı için sivrisineklere karşı önleminizi almanızı öneririz.

Eber Gölü Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Bölgede herhangi bir tesisi ve yerleşim yeriş olmadığı için, kampçıların her türlü temel ihtiyaçlarını temin ederek bölgeye ulaşmaları gerekir. Bundan dolayı kamp alanına gitmeden gerekli ihtiyaç malzemelerinizi yanınızda götürmeniz gerekmektedir.

Eber Gölü Kamp Alanı – Afyonkarahisar

Kayıhan Göynüş Vadisi Kamp Alanları

Afyonkarahisar – Eskişehir yolunun 32. Kilometresinden 1,5 kilometre batıya dönülerek ulaşılabilen bir vadi olan Göynüş Vadisi, kamp severlerin ve doğa tutkunlarının tercih ettiği yerlerden biridir. 2008 yılında çekilen AROG filmine de ev sahipliği yapmış olan vadi içinde Aslantaş, Yılantaş mezar odaları ile Göynüş Kalesi bulunmaktadır. Kübele açık hava tapınağına da ev sahipliği yapan vadi doğal güzellikleri ile de kamp severlerin tercih ettiği bölgelerden biridir.

Kayıhan Göynüş Vadisi Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Vadi yerleşim merkezine uzak olduğundan ve su sorunu olabileceği için, kamp yapmak isteyenlerin kamp alanına gitmeden önce her türlü ihtiyaçlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Kayıhan Göynüş Vadisi Kamp Alanları

İhsaniye Ayazini Kasabası

Frigler zamanından beri kullanıldığı bilinen bu kasaba aynı zamanda Bizans ve Romalılar döneminde de kullanılmıştır. Afyon merkeze 30 km mesafede bulunan Ayazini Kasabası, Afyonkarahisar’ın kuzeyinde kalmaktadır. Buranın en önemli özelliği, Frigler döneminden beri kullanılıyor olması ve köy sınırları içinde bulunan kaya yerleşim yapılarının varlığıdır.

Doğa tutkunlarının ve fotoğrafçıların uğrak yerlerinden biri olan bu bölgede ücretsiz kamp yapmak için çeşitli yerler bulunmaktadır. Bölge tarihi güzellikleri ve doğal görünümü açısından oldukça zengin bir yer.

İhsaniye Ayazini Kasabası Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Bölgede kamp yapacaklar her türlü ihtiyacınızı buradaki köyden kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Ayazini köyü halkı, güzel ülkemin Türk misafirperverliğini çok iyi bir şekilde yansıtmaktadır. Ancak yine gitmeden önce yanınızda gerekli malzemelerinizi götürmenizi tavsiye ederiz.

İhsaniye Ayazini Kasabası

Buzluk Mağarası

Kirazlı Köyünden itibaren 3 saatlik zorlu bir yürüyüş ile Buzluk Mağarası’na ulaşılabilir. Fındık ve Ardıç ormanları arasındaki patikadan yürüyerek önce Kapı Kayalara daha sonra Yongalı mevkiine ulaşılır. Buradan ilerleyerek Elmas Deresine ulaşılır. Dereye ulaştıktan sonra asıl zorlu süreç başlar. Derenin karşısındaki yamaçta bulunan kayalıklara doğru tırmanmak gerekir.

Zorlu bir tırmanışın ardından peri bacasına benzeyen bir kaya kütlesi görülür. Daha sonra mağaranın girişine ulaşılır. Mağara girişi tek kişinin girebileceği büyüklüktedir. Bu bölgede çadırınızı istediğiniz bir yere kurarak kamp atabilirsiniz.

Buzluk Mağarası Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Buzluk Mağarası kamp alanı, merkeze uzak bir bölgede bulunmaktadır. Yerleşim alanlarına uzak bir bölge olduğu için bölgeye gelmeden önce gıda, su ve elektrik gibi ihtiyaçlarınızı temin etmenizde fayda vardır. Ancak görülmesi ve kamp yapılması gereken bir yerdir.

Buzluk Mağarası

Sandıklı Sorkun Kasabası

Afyonkarahisar ücretsiz kamp alanları arasında yer alan Sandıklı Sorgun Kasabasını gördükten sonra, Afyonkarahisar böyle bir yer miydi diyeceğinizden eminim. Hayal bile edemeyeceğiniz güzellikteki bu bölgenin halkı tıpkı Erkmen Beldesindeki gibi gayet misafirperver ve sizlere yardımcı olacaktır. Yeşilin ortasında, doğayla iç içe muhteşem bir kamp deneyimi yaşayacağınız bu alanda, çadırınızı kurarak harika zaman geçireceksiniz.

Sandıklı Sorkun Kasabası Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Bölgenin muhteşem güzellikleri eşliğinde kampınızı yaparken her türlü ihtiyacınızda Sorkun Kasabası halkı sizlere yardımcı olacaktır. Bu nedenle elektrik, gıda ve su gibi ihtiyaçlarınızı düşünmenize bile gerek yoktur.

Sandıklı Sorkun Kasabası

Sinanpaşa Balmahmut Köyü

Doğal bir kamp alanı olan Sinanpaşa Balmahmut Köyü, yine kampçıların tercih ettiği noktalardan biridir. Bu yörenin halkı kampçıları çok seviyor. Köyün muhtarı ile iletişime geçerek kamp atabileceğiniz yerler hakkında bilgi alabilir ve doğal bir kamp alanı olan bu bölgede eşsiz bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.

Bölgeye ulaşım oldukça zordur. Bu nedenle özel aracınızla bu bölgeye ulaşım sağlamalısınız. Yabani hayvanlar yönünden çok fazla sorun yaşamayacağınız bu yemyeşil arazide muhteşem bir kamp deneyimi yaşayabileceksiniz.

Sinanpaşa Balmahmut Köyü Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi köy halkı kampçıları çok sevdiğinden her türlü ihtiyacınızı köyden karşılayabilirsiniz. Bu konuda sorun yaşamazsınız.

Sinanpaşa Balmahmut Köyü

Başkomutan Tarihi Milli Parkı

 Afyon, Kütahya ve Uşak il sınırları içinde bulunan Başkomutan Tarihi Milli Parkı, Kurtuluş Savaşımızın geçtiği bölgelerdeki tarihi olguları ile göze çarpan yerlerden biridir. Bütün yıl içinde su bulunduran vadi boyları, Kocatepe ve Dumlupınar yörelerinde yer yer ormanlık alanlar ve birçok endemik türleri kapsayan doğal bitki örtüsü ve yaban hayatı ile özellikle doğaseverlerin tercih ettiği yerlerden biridir.

Özellikle Milli park içindeki tarihi alanlar ve ormanlık alanlardaki yeşil doğa örtüsü kampçıların oldukça ilgisini çekmektedir. Çalköy ve çevresi özellikle çadırla konaklamaya uygun olan bu alanda istediğiniz yere kampınızı atabilirsiniz.

Başkomutan Tarihi Milli Parkı Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Akören mevkiinde günü birlik ziyaretçiler için piknik alanları bulunmaktadır. Bu alandan her türlü temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Başkomutan Milli Markı: https://afyon.ktb.gov.tr/TR-63495/baskomutan-tarihi-milli-parki.html

Başkomutan Tarihi Milli Parkı

Ayrıca bkz:
Diğer Ege bölgesinde bulunan Muğla ücretsiz kamp alanları öğrenmek için tıklayın

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.