Reklamlar
Teknoloji

YouTube Shorts Nasıl Kullanılır?

Reklamlar İş makineleri operatörlük kursu

En kapsamlı video blog sitesi olan YouTube farklı özellikleri de içerisinde barındırmaya devam ediyor. Bu aşamada YouTube Shorts nasıl kullanılır gibi bir soru da kendini gösteriyor. Son derecede işlevsel ve etkin bir yer tutan bu kısa video seçeneği son zamanlarda popüler olarak adlandırılmaya başplandı. Kısa videoları bu mecraya yüklemek isteyenler de tamamen istedikleri gibi bir YouTube kullanımı durumunu ortaya koyuyor. Her zaman kullanıcıların aradıkları gibi bir sonuca ulaşmalarında da gereken desteği verebiliyor. YouTube bu video seçeneğiyle TikTok ve Instagram gibi sosyal medya platformlarının rakibi olmaya hazırlanıyor. Henüz tam anlamıyla sonuç sağlamasa da tamamen kullanıcıların istedikleri biçimde olacağa benziyor.

Özellikle TikTok sosyal medya platformunun konsepti olan kısa video seçeneği, özellikle genç kesimin fazlasıyla ilgisini çekti. Bu durum da ister istemez popülerlik kazanan bu konsepte diğer platformların da geçmesine neden oldu. Instagram Reels videolarının yanı sıra YouTube Shorts seçeneği de kısa videolara yönelmeye başladı. Bu sayede de kullanıcıların tam da istedikleri gibi bir YouTube kullanımı durumunu deneyimlemeleri hali ortaya çıkacak. En fazla 1 dakika uzunluğunda olacak olan bu videolara olan rağbetin giderek artış göstermesine vurgu yapılıyor. Bu aşamada da kullanıcıların genel itibarıyla aradıkları gibi bir sonuca ulaşmaları hali de gözlemlenebiliyor. Daha etkin bir YouTube odaklı olarak kullanıcıların tam da istedikleri gibi bir sonuç kendini gösteriyor.

YouTube Shorts Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?
YouTube Shorts Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

YouTube Shorts Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

YouTube içerisinde var olan içeriklere yeni bir soluk geliyor. YouTube Shorts nasıl kullanılır biçiminde bir soru da böylelikle ortaya çıkabiliyor. Kullanıcıların sadece mobil cihazlardan olmak üzere kısa videoları çekmesini sağlayan bir özellik olarak kendini gösterebiliyor. Bu kısa video seçeneğinde aynı anda birkaç farklı çekim yapılmasının yanı sıra müzik eşliğinde gerekli kayıtların yapılması da ortaya konulabiliyor. Aynı zamanda videonun hızı da değiştirilebiliyor. Öte yandan YouTube Shorts içerisinde var olan kronometre ve geri sayım seçeneklerine bağlı olarak mobil cihaza dokunmadan video çekme şansı da ortaya çıkabiliyor.

YouTube Shorts, TikTok ve Instagram Reels’e rakip olarak kendini gösteriyor. İlk olarak Hindistan’da denenen bu uygulama kısa sürede olumlu yönde dönüşler almayı da başardı. Kullanıcıların YouTube Shorts özelliğine ilgi göstermesiyle beraber tam da istenen düzeyde bir sonuç yaratmasına sebep oldu. Milyonlarca kullanıcının yöneldiği ve bu kısa videolar sayesinde daha da popüler olma isteği uyandı. YouTube içerik üreticilerinin bu şekilde hareket etmeleriyle beraber genel itibarıyla olumlu bir etki ortaya çıktı. YouTube kısa video özelliği sayesinde daha etkin içeriklerin oluşturulması gibi bir durum da kendini göstermeye başladı.

Reklamlar

YouTube Shorts, diğer sosyal medya mecralarıyla aynı konsepte sahip bir özellik olarak kendini gösteriyor. YouTube Shorts nasıl kullanılır şeklinde bir soru da oldukça kolay yoldan yanıt bulabiliyor. Instagram Reels ile benzerlik gösteren bu seçenek, daha çok diğer sosyal medya platformlarında rağbet edilmesinden dolayı öne çıkmaya başladı. Instagram’daki Reels adı verilen videolarla bire bir aynı özelliği içeriyor. Instagram Reels içerisinde de 15 dakikalık kısa videoların kaydedilmesi, düzenlenmesi ve paylaşılması gibi bir seçenek de ortaya çıkabiliyor. Bu aşamada da beğenilen uygulama olmasından dolayı da YouTube içerisinde de kendine yer bulabiliyor. YouTube Shorts ile de kısa süreli bir hizmet olsa da milyonlarca kısa video izlenmeye sunuyor. Bu konuda da kullanıcıların tam da bekledikleri gibi bir işlem yerine getirilebiliyor.

Para Kazanma Şartları Nelerdir?
Para Kazanma Şartları Nelerdir?

YouTube Shorts Nasıl Kullanılır? Para Kazanma Şartları Nelerdir?

YouTube video blog sitesinin son hizmetlerinden olan YouTube Shorts ile sosyal medya mecralarına daha da yakın bir halde bulunuyor. Video içerik üreticileri bu kanal üzerinden kısa videolar meydana getirerek, YouTube içerisinde kazanç elde etme şansına erişebiliyor. Bu videolar YouTube içerisinde yayınlanarak aylık olarak 10 bin dolar gibi bir gelir elde etmeleri durumu söz konusu olabiliyor.

YouTube Shorts, ilk aşamada Brezilya, Hindistan, Endonezya, Japonya, Meksika, Nijerya ve Rusya kullanıcıları için kendini göstermeye başladı. Sonrasında da YouTube yerli içerik üreticileri için uygun hale geldi. Böylelikle kısa videolarla kazanç elde etme durumu da ortaya konulmuş oldu.

YouTube Shorts ile para kazanmak için birtakım şartlar da yer alıyor. YouTube Shorts nasıl kullanılır konusunda harekete geçecek ve para kazanmaya başlayacak olan kişilerin bu şartlara uyum sağlamaları gerekiyor. Ancak yaşı 13 ile 18 arasında değişen içerik üreticilerinin velilerinin izniyle AdSense hesabı oluşturmaları gerekiyor. Bu koşulları ebeveyn izniyle halletmeleri halinde de gerekli videoları yüklemeleri ve kazanç elde etmeleri olası hale gelebiliyor. Öte yandan 180 gün içerisinde YouTube Shorts içerisinde bir videolarının yüklenmiş olmaları da gerekebiliyor. Bu sayede de YouTube Shorts odaklı olarak para kazanma imkanı ortaya çıkacaktır. Aktif bir kazanç elde etmek için bu yönde girişimlerin gerçekleştirilmesi de önemlidir. Her bir kullanıcının YouTube içerisinde kazanç elde etmesi adına bu şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Reklamlar
Hangi Kriterlere Dikkat Edilmelidir?
Hangi Kriterlere Dikkat Edilmelidir?

YouTube Shorts Nasıl Kullanılır? Hangi Kriterlere Dikkat Edilmelidir?

Aktif bir biçimde kısa videoları meydana getirmek için belli başlı kriterler ele alınmalıdır. YouTube Shorts nasıl kullanılır sorusunun cevabı bu şekilde ortaya çıkacaktır.

1. Thumbnail

Kısa videolar için kapak tasarımı her zaman önemlidir. Video içerisinde en fazla dikkat çekeceği düşünülen anın YouTube Shorts videosu içerisine dahil edilmesi de gerekebilecektir. Ancak bu kesitler seçilmemesi halinde algoritma tarafından rastgele bir anın tercih edilmesi gibi bir durum da ortaya çıkacaktır.

2. Başlık

Kapak kadar başlık seçeneği de bu videolar için ilgi çekecek şekilde olmalıdır. Merak uyandıran, düşündüren ve alaka oluşturan kelimelerin seçilmesi gerekmektedir. En fazla 40 karakter olması gereken bu başlıklar hususunda da düşünmek önemli bir konudur. YouTube Shorts hususunda hareket edecek olan kişilerin bu kriteri de fazlasıyla baz almaları gerekmektedir. Bu sayede daha fazla izlenme imkanına da erişebileceklerdir. YouTube Shorts nasıl kullanılır sorusuna da bu şekilde yanıt bulacaklardır.

3. Açıklama

Video kadar açıklama metni de bu içeriklerde önemlidir. Aynı zamanda da içerikle metnin de uyumlu olması gerekmektedir. Başlığın desteklenebilmesi ve daha da cazip hale getirilmesi konusunda da açıklamaların da fazlasıyla ilgi görebilecek kapasiteye sahip olması gerektiği ifade edilmektedir.

4. Hashtagler

Sosyal medya kullanımında olduğu gibi YouTube Shorts nasıl kullanılır hususunda da hashtag adı verilen etiketler son derecede önemlidir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken ana konu da #Shorts etiketinin muhakkak kullanılması gerektiğidir. Geri kalan etiketler de kullanım durumuna bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Konsepte ve içeriğe uygun olan seçimleri vurgulamak da bu süreçte önemli bir yer tutmaktadır.

5. Etiketler

Etiket seçimi de YouTube Shorts nasıl kullanılır videoları için son derecede önem teşkil eden bir konu olarak öne çıkmaktadır. Bu aşamada 4-5 etiket girdikten sonra söz konusu videolara daha fazla trafik çekmek de mümkün olmaktadır. İçerik ya da markayla uyumlu olan etiketler seçildikten sonra da videolar daha da ön planda yer alacaktır.

Reklamlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu