Bilgisayar Monitörü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

25.10.2021
401
Bilgisayar Monitörü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Modelistlik Kursu

Teknolojinin giderek gelişmesiyle beraber yeni cihazlar da ortaya çıkmaya devam ediyor. Bilgisayar monitörü alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda kullanıcıların daha ideal sonuçlar elde etmeleri, daha verimli bir şekilde çalışabilmeleri ve gereken performansı gösterebilmeleri adına cihaz seçimlerini de önemli ölçüde dikkatli bir şekilde yapmaları gerekiyor. Bilgisayar donanımlarında da aynı yolu izleyerek, gereken standartlara sahip ürünlere yönelmelerinin etkisi de görülebiliyor. Bilgisayar monitörü alırken daha çok fiyat performans ilişkisini göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Buna bağlı olarak alım yapmaları halinde de daha da etkili sonuçlara ulaşmaları mümkün oluyor. Ancak satın alma evresinde her zaman dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da yer alabiliyor.

1. Ekran Tipi

Her zaman Bilgisayar monitörü alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda baz alınan temel konu ekranların tipidir. Günümüzde de piyasada var olan ekranlar arasında yaygın olarak iki farklı tip kendini gösteriyor. Bu aşamada ilk olarak görülen TN panel olarak adlandırılıyor. TN panel; uygun fiyatlı olmasının yanı sıra ekranı yenileme hızının da yüksek konumda bulunması sebebiyle ilgi görmektedir. Aynı zamanda da IPS panel de ilgi görmekte olup; bu monitör tiplerinin de diğerine göre dezavantajı bulunmaktadır. Düşük tepki süresi ve yenileme hızı nedeniyle tercih edilmemektedir. Monitör seçimi yapma evresinde kullanım alanı da dikkate alınmalıdır. Profesyonel olarak monitör kullanıcılarının IPS paneli seçmeleri gerekmektedir. Günlük kullanım için TN panel uygundur.

Ekran Boyutu

Ekran Boyutu

2. Ekran Boyutu

Monitör seçimi konusunda diğer ele alınması gereken husus da ekran boyutudur. Bilgisayar monitörü alırken dikkat edilmesi gerekenler piyasa genelinde pek çok farklı ebata sahip olan monitörler yer almaktadır. Satın alma sürecinde de ihtiyaca göre hareket etmekte de fayda vardır. Ciddi bir iş yapmak için genel olarak 27-32 inç monitörler tercih edilmelidir. Aynı zamanda da gündelik kullanım için de daha düşük ebatlara sahip olan monitörlere yönelmek söz konusu olabilmektedir. Kişilerin bilgisayarlarını kullanımları hususunda monitörler tercih edilebilecektir. Bu konuda da tamamen etkin bir görselliği yakalamak ve uygun kalitenin farkına varmak için farklı boyutlardaki monitörlere yönelmek olasıdır. Piyasada farklı boyutlardaki monitörlere dair bu şekilde seçim yapmak mümkündür.

3. Çözünürlük

Ekran kalitesini gösteren çözünürlük kriteri de monitör seçim şartları arasında yer almaktadır. Günümüzde genel itibarıyla piyasada 1920 x 1080 çözünürlüğe sahip Full HD monitörler kendini göstermektedir. Aynı zamanda da son dönemlerde 2K ve 4K monitörler de fazlasıyla revaçta olmaya başladı. Bilgisayar monitörü alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında genel olarak kullanım amacına uygun olarak hareket etmek gerekmektedir. Uzun vadede kullanmak ve daha da etkin bir görüntü yakalamak için 2K ile 4K desteği sunan monitörlere yönelmek gerekebilecektir. Ancak günlük kullanım için Full HD monitörler de gereken desteği verecek ve tüm ihtiyaçları da karşılayacak biçimde olacaktır.

4. Yenileme Hızı

Özellikle oyun oynarken muhakkak dikkat edilen konular arasında yer alan yenileme hızı, günümüz monitörlerinin seçimi konusunda da ele alınmaktadır. Bilgisayar monitörü alırken dikkat edilmesi gerekenler hususunda piyasada 60 ile 75 Hz monitörler satın alınmaktadır. Ancak 120, 144, 165,240 ve 360 Hz olarak adlandırılan monitörler de yer almaktadır.

Sıkı bir oyunu daha etkin bir biçimde oynamak için yenileme hızı yüksek olan modellere yönelmekte her zaman fayda vardır. Ancak gündelik kullanım için 60 ile 75 Hz olarak tabir edilen modeller de tüm yeterliliği karşılayacak düzeyde bulunmaktadır. Daha çok kullanım türüne bağlı olarak seçim yapılmalı ve ihtiyaçlar dahilinde de monitör alım süreci devreye sokulmalıdır. Bu aşamada da maksimum performansın ortaya çıkması söz konusu olacaktır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Tepki Süresi

Tepki Süresi

5. Tepki Süresi

Monitörlerde yer alan piksellerin renk değiştirme konusundaki başarısı da alım esnasında dikkat edilmelidir. Bilgisayar monitörü alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda milisaniye olarak tabir edilen ms kavramına bağlı olarak bu şekilde hareket edilmelidir. Piyasada var olan modeller de ele alınarak, en uygun monitör tercihlerinin 1 ms gibi bir tepki süresinin olması da dikkat edilmelidir.

Günlük kullanım esnasında 2 ile 7 ms arasında tepki değerleri bulunan monitörler gereken işlevi yerine getirecektir. Ancak profesyonel anlamdaki işlemler için monitörlere gerek duyulduğunda daha düşük tepki süresine sahip olan modellere yönelmekte de fayda vardır. Gereken renk değişim sürecini sağlayan monitörler de seçim esnasında baz alınmalıdır.

6. Ekran Parlaklığı ve Kontrastı

Hem göz sağlığı hem de monitörden alınan renklerin doğru olması açısından kontrast ve parlaklık değerleri son derecede önemlidir. Aynı zamanda da Bilgisayar monitörü alırken dikkat edilmesi gerekenler esnasında da her iki kriter ele alınmalıdır. Bu hususta 200 kandela değeri her zaman baz alınan bir konu olmalıdır.

Ekranın en parlak ve en karanlık hallerindeki farkı gösteren kontrast ayarlamaları özellikle profesyonel kullanıcılar için son derecede önemlidir. Monitör seçiminde renk algısı açısından kontrast değerleri her zaman baz alınması gereken konular arasında bulunmalıdır. Normal işler için 1000:1 oranı ideal olarak ifade edilmekteyken daha profesyonel kullanımlar için 3000:1 değerleri baz alınmalıdır.

7. Uygun Fiyat Aralığı

Monitör almadan önce piyasayı önemli ölçüde araştırmak da gerekecektir. Kaliteli bir PC monitörü her ne kadar pahalı olsa da piyasada ciddi bir bilgi toplama sürecine girildiğinde uygun olan seçeneklerle karşı karşıya kalmak da olası olarak görülebilmektedir. Bu aşamada bütçeyi oluşturmak ve ona uygun olan en ideal modelleri temin etmek de başlangıç aşamasında etkin bir yerde bulunacaktır. Ancak gündelik işlerin dışında daha profesyonel beklenti içinde olanların daha yüksek ödemeler yapmaları da gerekecektir. Uygun fiyatlara bakarak bu yönde sonuç almak isteyenlerin fiyat performans dengesini ayarlamaları da önemlidir. En makul sonuçlara ulaşmak için piyasayı kapsamlı bir biçimde ele almaları gerektiği de ifade edilmektedir.

Monitörde Olan Ekstra Girişler

Monitörde Olan Ekstra Girişler

8. Monitörde Olan Ekstra Girişler

Piyasada bulunan tüm modellerde USB-C girişi daha da yaygın hale gelebiliyor. Monitörlerde bulunan bu ek bağlantı yolu sayesinde farklı bir cihazdan yararlanma şansı da ortaya çıkmaktadır. Bu tip bir özelliğe sahip olan modellere yönelmek gerektiği de bilgisayar monitörü alırken dikkat edilmesi gerekenler esnasında tavsiye edilmektedir. Bu sayede de oluşacak olan kablo bolluğunun önüne geçecek ve aynı zamanda da uzun kablo durumundan da kurtulma durumu ortaya çıkacaktır. Aynı zamanda da bu ek bağlantı halinin olduğu monitörlerin seçilmesi durumun da da tepkime süresinde ciddi bir düşüş de ortaya çıkacaktır. Bu aşamada da genel olarak etkin bir sonuca ulaşma hali de gündemde yer edinecektir.

9. NVIDIA G-Sync ve AMD FreeSync

Oyun bilgisayarları için Bilgisayar monitörü alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda aktif bir işleyişe tabi olmak gerekmektedir. Oyun oynayan kişiler için ekranların sorun yaşaması ve monitör takılmaları gibi durumların ortaya çıkmaması için NVIDIA G-Sync ve AMD FreeSync teknolojilerine de dikkat edilmelidir. Bu iki seçeneğin olumlu ya da olumsuz yönleri bulunmaktadır. Bu şekilde hareket etmek isteyen ve etkin bir monitör alma amacı güden herkesin ekran kartına bakarak hareket etmeleri gerekmektedir. NVIDIA ya da AMD ekran kartına sahip olan bilgisayarların aynı donanıma sahip olan monitörlere yönelmelerinde fayda vardır. Bu teknolojileri içeren monitörleri satın almakla beraber tam da istenen deneyimlere erişmek mümkün olacaktır. Bu sayede tamamen ideal bir oyuncu deneyimine ulaşmak ve herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmamak gibi neticeler gözlemlenecektir.

YAZAR BİLGİSİ
Sosyal İçerik üreten, bilgi ve eğlence odaklı viral internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.