Modeme İnternet Gelmiyor Ne Yapmalıyım?

04.04.2022
231
Modeme İnternet Gelmiyor Ne Yapmalıyım?
Modelistlik Kursu

İnternete bağlanmanızı sağlayan modemin etimolojisi, “modülatör” ve “demodülatör” kelimelerinin birleşimine dayanmaktadır. İnternet ağ sistemlerini öğrenirken, kelimenin nereden geldiğini ve ne anlama geldiğini anlamak çok daha kolaydır. Modeme internet gelmiyor ne yapmalıyım? Talimat vermeden önce sistemi anlamak, sorunun çözülmesine yardımcı olacaktır. Modülasyon, taşıyıcı ve veri sinyallerini birleştirme işlemidir. Demodülasyon, taşıyıcı sinyalin veri sinyalinden ayrıldığı işlemdir.

Modem bunların ikisini de yapar ve internet bağlantısını çevirir. Modemler, güç ışıkları, WAN ışıkları, LAN ışıkları, İnternet (çevrimiçi) ışıkları ve WLAN ışıkları şeklinde sistemin çalışma durumunu gösteren ışıklara sahiptir. Modeme internet gelmiyor ne yapmalıyım? Modeminizin üzerindeki ışıktan neden bağlantı sorunları yaşadığınızı anlayabilirsiniz. Modem üzerindeki İnternet LED’i kapalı ise internete bağlı değilsiniz demektir. Modeminizdeki İnternet ışığının açılmamasının bazı olası nedenleri şunlardır:

Kablo sorunları: yanlış bağlantı, kablo hasarı vb. Koaksiyel veya fiber optik kablonun eksik montajı. DSL bağlantısı, değiştirme veya son bağlantıyla ilgili sorunlar. İnternet servis sağlayıcı sorunu. Modem donanım veya yazılım hatasıdır. En yaygın sorun servis sağlayıcı sorunudur. İnternet servis sağlayıcınız tarafından sağlanan trafik yoğunluğu ve hava koşulları gibi sebeplerden dolayı internet sinyallerine ulaşılamayabilir. Modem İnternet Işığının çalışmaması ile ilgili sorunlarla karşılaşırsanız aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz;

Modeme internet gelmiyor ne yapmalıyım? Modemi kapatıp açın ve modemi yeniden başlatın. Kablosunu ve bağlantısını kontrol edin. Kablolu modem kullanıyorsanız, Kablo TV yayınına bakın. DSL bağlantısını kontrol edin. DNS ayarlarını değiştirin. Teknik probleminizi internet sağlayıcınıza bildirin.

Modem ışıkları da bir sorun olabilir. Bu Modeme internet gelmiyor ne yapmalıyım? İnternete farklı cihazlarda bağlanmaya çalışıyorsanız ve tüm cihazlarınızda sorun yaşıyorsanız sorun bağlantınızla alakalıdır. Kablo sorunu mu yoksa bağlantı sorunu mu olduğunu belirledikten sonra bir çözüm bulabilirsiniz. Bağlantı sorunlarınız varsa, servis sağlayıcınız yardımcı olabilir. Bu esnada Modeme internet gelmiyor ne yapmalıyım? Kablo gibi sorunları kendiniz çözebilirsiniz. Ancak harici kablo hasarlı ise servis sağlayıcının teknik ekibi tarafından kontrol edilmelidir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

İnternet ışığı kırmızı veya internet ışığı mavi ise modem servis sağlayıcıdan IP adresi alamıyor demektir. Bu durumda modemin arkasındaki mavi porttan (WAN portu) kabloyu çıkarıp sarı porta (LAN portu) bağlamanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra hala internet ile ilgili sorunlarınız varsa, Modeme internet gelmiyor ne yapmalıyım? modeminizi sıfırlamanız gerekecektir. Modeminizi sıfırlamak İnternet sorununuzu çözmezse, servis sağlayıcınızın teknik desteğine başvurmalısınız. İnternet ışığınız yanıp sönüyorsa servis sağlayıcınızda yazılımsal veya teknik bir sorun olabilir.

İnternet LED’i yanıp sönüyorsa ancak DSL LED’i yanıyorsa, sorunu kendiniz çözebilirsiniz. Bu, internet altyapısında bir sorun olmadığını, ancak başka sebeplerden dolayı bir sorun olduğunu gösterir. DSL ışığı yanmıyorsa ve internet ışığı yanıp sönüyorsa kabloyu kontrol edin. DSL ve İnternet ışıklarınız kapalıysa aşağıdakileri deneyin; Doğrudan modeminize bağlanın. VPN’i devre dışı bırakın. Başka bir DNS sunucusu deneyin. Modemi fabrika varsayılanına sıfırlar. ISS kullanarak sorunu çözmeye çalışın.

Kablonet Modemlerde İnternet Işığı Sorunun Çözümü

Kablonet Modemlerde İnternet Işığı Sorunun Çözümü

Kablonet Modemlerde İnternet Işığı Sorunun Çözümü

Kablonet’in internet bağlantısı telefon hattı üzerinden DSL modem gibi çalışmaz. Koaksiyel kablo üzerinden internet hizmeti vermektedir. Türkçe uyumlu modemlerde internet ışığı yanıp sönüyorsa modemde yapılacak hiçbir ayar arızayı düzeltemez. Modemin internet bağlantı ayarları otomatiktir ve değiştirilemez. Teknik ekip desteğiyle iletişime geçmeden önce kontrol etmeniz gereken şeylerin bir listesi:

Kablo TV’nin çalıştığından emin olmak için önce TV’nizi kontrol edin. TV hizmetinde bir sorun varsa, genel bir arıza olabilir. Teknik destek için çağrı merkezini arayabilirsiniz. Kablo TV olduğunda modeme bağlı olan koaksiyel kablonun ucundaki F konektörünün sıkıldığından emin olunuz. Kablonun modeme tam olarak bağlı olduğundan emin olun. Modemi kapatın, yaklaşık 30 saniye bekleyin ve ardından yeniden açın.

Modem İnternet Işığı Yanmıyor Sorununun Çözümleri

Modeme internet gelmiyor ne yapmalıyım? Daha önce de belirtildiği gibi modemin internet göstergesi çeşitli nedenlerle açılamadı. İlk ve en önemli şey, sorunun ne olduğunu bulmaktır. Peki modeminizle ilgili İnternet ışığıyla ilgili sorunların temel nedenini nasıl belirleyebilirsiniz? Modeme internet gelmiyor ne yapmalıyım? Çeşitli cihazlarda internete bağlanmanız gerekiyor.  Akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar gibi cihazlar aracılığıyla İnternet’e bağlanın. Tüm cihazlarda sorun varsa sorun modemde değil internet bağlantısındadır. Modem uzun süreli kullanımdan sonra çalışmayabilir. Modeminiz eskiyse, değiştirilmesi gerekecektir. İnternete bağlıysanız ve internet göstergesi kırmızı ise modeminizin ışığı arızalı olabilir. Modeminiz eski değilse modeminizi sıfırlamanız gerekecektir. Modemi kapatıp açmak ve ara yüzü yeniden yapılandırmak modemle ilgili sorunu çözecektir.

Kablonet Modemlerde İnternet Işığı Sorunun Çözümü

Kablonet Modemlerde İnternet Işığı Sorunun Çözümü

Kablo Kaynaklı Sorunları Tespit Etme

Modeminizdeki diğer ışıklara bakın. İnternet LED’i dışındaki DSL LED’inin açık olup olmadığını kontrol edin. DSL LED’i kararsızsa, bu bir kablo sorunu olabilir. Öncelikle, kablonun doğru yere bağlandığından emin olmanız gerekir. Kullanım kılavuzu, hangi kablonun modemin hangi bağlantı noktasına bağlanacağını açıklar. Kablonun kıvrılmış veya hasarlı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Modem ile internet ışığının çalışmamasının sebebi kablo ise çözüm basittir. Kabloyu değiştirerek ve bağlantıyı onararak sorunu çözebilirsiniz.

DSL Bağlantı Sisteminden Kaynaklı Sorunu Tespit Etme

DSL telefon hatları üzerinden İnternet veri aktarımını sağlayan bir sistem. DSL bağlantısının kesilmesi bir altyapı sorunundan kaynaklanabilir. Hasarlı kablolar da bu soruna neden olabilir. DSL ışığı sabit değilse kabloyu kontrol edin. İnternet bağlantınızı yeniden test edin. Doğrudan modeminize bağlanın. Modemi açar ve kapatır. Ayırıcı olmadan bağlanın. Güç kaynağını bağlayıp ve bağlantısını kesin.

DNS Sunucusu Kaynaklı Sorunu Tespit Etme

Modem, kablo veya bağlantı iyiyse, bu bir DNS sunucusu sorunu olabilir. DNS sunucuları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli sorunlara neden olabilir: Modem internet ışığı var ama internet yok. İnternet bağlantınızı kaybederseniz, DNS sunucu ayarlarınızı kontrol etmeniz gerekir. Modeminizi, kablonuzu ve bağlantılarınızı kontrol etmek ve DNS ayarlarınızı değiştirmek sorunu çözmüyorsa, ISS’nizde bir sorun vardır. Sık bağlantı kesilmesi veya yavaş internet, servis sağlayıcınızın bir altyapı sorunu olduğu anlamına gelir. ADSL ve İnternet ledleri yanmıyorsa altyapı ve teknik sorunlar olabilir.

İlginizi çekebilir: İnternet Özelliği Olmayan TV’yi Smart Yapma

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.