Reklamlar
Teknoloji

Windows 10 Mavi Ekran Hatası Nasıl Çözülür?

Reklamlar İş makineleri operatörlük kursu

Günümüzde, eskisinden daha az sıklıkla, Windows 10 mavi ekran hatası nasıl çözülür? Çalışmalarınızı sık sık kaydedip yedeklemezseniz ani bir mavi ekran ile zaman kaybedebilirsiniz. Peki, Windows’ta mavi ekran hatalarına neden olan nedir ve bu hatalar nasıl düzeltilir? Anakart hala BIOS ekranını kullanırken Windows’un eski sürümlerinde oluşan mavi ekran hatası, Windows 10’da devam ediyor. Farklı nedenlerle oluşan bu hatayı düzeltmenin de farklı yolları vardır. Güncellenen BIOS ekranı, UEFI ve Windows 10 mavi ekran hatası nasıl çözülür? Mavi ekranından biraz daha gelişmiş ancak bazı yazılım ve donanım hataları mavi ekran hatalarına neden olabilir.

Windows 10’da Mavi Ekran Hatasının Nedenleri

Yazılımsal nedenler;Yeni Yüklenen Programlar ve Sürücüler. Eski Programlar ve Sürücüler. Bozuk Sistem Dosyaları Virüsler ve Kötü Amaçlı Yazılımlar. Uyumsuz BIOS Sürümleri.

Donanımsal nedenler;Yetersiz hava sirkülasyonu. Yeterli alan yok. Bilgisayara bağlı yedek donanım. Anakart kabloları ve donanımı gevşek. Donanım birimi bozuk.

Yeni Yüklenen Programlar ve Sürücüler

Windows 10 mavi ekran hatası nasıl çözülür özelinde mavi ekran hataları, mevcut Windows sürümünüzde beklendiği gibi çalışmayan belirli program ve sürücülerden kaynaklanabilir. Bu nedenle, yeni bir program yükledikten veya bir sürücü güncelledikten sonra mavi ekran hatası alırsanız, yapmanız gereken ilk şey kurulu programı güvenli bir şekilde kaldırmaktır. Bilgisayarınızın sürücüsünü güncelledikten sonra mavi ekran hatası alırsanız, bunun yerine sürücünün önceki sürümüne dönmelisiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek kurulu programları güvenle kaldırabilirsiniz.

Reklamlar

Windows 10’da Programlar Nasıl Kaldırılır?

Başlat menüsünden Denetim Masası menüsüne gidin. Denetim Masası’ndaki Programlar’a gidin. Programlar ve Özellikler bölümünde Program kaldır’ı tıklayın. Görüntülenen program listesinden istediğiniz programı seçin ve kaldıra tıklayın.

Eski Programlar ve Sürücüler
Eski Programlar ve Sürücüler

Eski Programlar ve Sürücüler

Önceki yazılarda bahsedilenlerin aksine, Windows sürümünüz için eski programlar ve sürücüler mavi ekran hatalarına neden olabilir. Bilgisayarınıza yüklediğiniz programların ve sürücülerin daha yeni sürümleri, mavi ekran hatalarının çözülmesine yardımcı olacaktır.

Bozulmuş Sistem Dosyaları

Windows bile sistem güncellemelerini küçük hatalarla yayınlayabilir. Windows’u güncelledikten sonra mavi ekran hatası alıyorsanız, Windows Ayarları uygulamasının Güncellemeler ve Güvenlik menüsünde düzeltme içeren yeni bir güncelleme varsa öncelikle bu güncellemeyi yüklemenizi öneririz. Böyle bir seçeneğiniz yoksa en son yüklenen Windows Update’i kaldırabilir veya doğrudan bir “Sistem Geri Yükleme” gerçekleştirebilirsiniz.

Windows Güncellemeleri Nasıl Kaldırılır? Windows 10’da Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Güncelleme için; Başlat menüsünden “Ayarlar” uygulamasını açın. Güncelleme ve Güvenlik menüsüne gidin. Güncelleme Geçmişini Görüntüleyi tıklayın. “Güncellemeleri Kaldır” ı tıklayın. Açılır listesinden en son yüklenen güncellemeyi seçerek kaldırabilirsiniz. Sistem geri yükleme için; Denetim Masası’ndaki Başlat menüsüne giriş yapın. Arama yapmak için arama çubuğuna kurtarma yazın. Sistem listesinde, Geri Yükleme Noktası Oluştura tıklayın. “Sistem Geri Yükleme …” düğmesini tıklayın. İşlemi tamamlamak için istediğiniz geri yükleme noktasını seçin.

Reklamlar

Virüsler ve Kötü Amaçlı Yazılımlar ve Uyumsuz BIOS Sürümü

Windows 10 mavi ekran hatası nasıl çözülür? Bilgisayarınızda bulunan virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar, sistem veya sürücü dosyalarını bozabilir ve mavi ekran hataları alabilir. Bu durumdan kurtulmak için anti virüs yazılımınızı güncel tutmanız gerekir. Virüsten koruma yazılımınız yoksa virüsten koruma yazılımı edinmeniz ve bilgisayarınızda kapsamlı bir tarama yapmanız gerekecektir. Bilgisayarınızın birçok özelliğini yönetebilen BIOS ve UEFI ekranları, yıllarca süresiz olarak çalışabilir. BIOS ve UEFI’yi sık sık güncellemenizi önermiyoruz, ancak Windows sürümünüze bağlı olarak BIOS’un eski sürümleri mavi ekran hatalarına neden olabilir. Windows 10 mavi ekran hatası nasıl çözülür? Bu durumu çözmek için anakart markasının resmi web sitesine gidin ve anakart modeliniz için en son BIOS güncellemesini indirip yükleyin.

Yetersiz Depolama Alanı
Yetersiz Depolama Alanı

Yetersiz Hava Dolaşımı ve Yetersiz Depolama Alanı

Dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızda, aşina olmadığınız bir veya daha fazla arızalı fan bulunabilir. Windows 10 mavi ekran hatası nasıl çözülür? Sonuç olarak, işlemci aşırı ısınabilir ve mavi ekran hatasına neden olabilir.  Windows 10 mavi ekran hatası nasıl çözülür açısından aldığınız mavi ekran hatası yazılımsal bir sorun bulmuyorsa UEFI BIOS ekranından işlemci ve çalışan fanın sıcaklığını kontrol edebilirsiniz. Yeni bir işletim sistemi kurduğunuzda veya mevcut işletim sisteminizi yükselttiğinizde, disk alanı yetersizliğinden dolayı mavi ekran hatası alabilirsiniz. Bu hatalardan kaçınmak için, yeni bir güncelleme veya kurulumdan önce her zaman depolama alanınızı kontrol etmenizi önerilir.

Bilgisayara Bağlı Fazlalık Donanımlar ve Gevşek Anakart Kabloları ve Donanımlar

Klavye ve fare dışında bir bilgisayarda. USB stick, SD kart, harici hard disk, ikincil monitör, yazıcı, HDMI kablosu, akıllı telefon vb. ek donanımları bağladıktan sonra mavi ekran hatası alırsanız, bu donanım bilgisayarınızın işletim sistemiyle sorunsuz bir şekilde etkileşime girecektir. Çalışıyor olabilir. Mavi ekrandan kurtulmak için bu donanımı kademeli olarak kaldırarak bilgisayarınızın durumunu takip edebilirsiniz. Bilgisayarınızı kurduktan veya kasayı değiştirdikten sonra ana karta düzgün bağlanmamış kablolar, konektörlere takılmamış RAM ve HDD/SSD girişleri mavi ekran hatalarına neden olabilir. Bu sorunu çözmek için, anakartınızdaki tüm donanım ve kabloları kontrol edip yeniden kurmanız veya takmak için yetkili bir servis merkezine gitmeniz gerekecektir.

Bozulmuş Bir Donanımsal Birim

Bazen, kullanım ömrü sona ermiş bir cihaz, mavi ekran hata mesajı göndererek kullanıcıyı uyarabilir. Bu sorunu gidermek için bir donanım hatası testi çalıştırmalısınız. Çoğu dizüstü bilgisayar modeli, bilgisayarınızın içinde veya markanın resmi web sitesinde bu testler için ihtiyacınız olan araçlara sahiptir. Donanım arızası testi yaptıktan sonra hasarlı RAM, anakart veya diğer blokları değiştirmeli veya yetkili bir servis merkeziyle iletişime geçmelisiniz.

Tüm bunları yapmadan önce verilerinizi ve belgelerinizi yedeklemeyi unutmayın. Windows 10’da hatasının mavi ekranda görünmesine neden olabilecek bazı yaygın hatalar bunlardır. Şu anda Windows işletim sisteminde 500’den fazla mavi ekran hata kodu bulunmakta ve daha önce hiç duymadığınız hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bu listede bulunmayan bir hatayla karşılaşırsanız, yardım için resmi Microsoft destek ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kasada Elektrik Var Ama PC Açılmıyor

Reklamlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu