Kasada Elektrik Var Ama PC Açılmıyor

14.03.2022
116
Kasada Elektrik Var Ama PC Açılmıyor
Modelistlik Kursu

Bilgisayarlar  hayatımızda çok önemli bir yere sahip. Artık güncel işlerimizi, giyim-kuşam, gıda, ofis işleri, banka ve finans  gibi pek çok işi bu cihazlar olmadan yapamıyoruz. Ancak belirli bir kullanım sonucunda her teknolojik cihazda olduğu gibi bilgisayarlarda da bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu sorun karşımıza ‘’Kasada Elektrik Var Ama PC Açılmıyor.’’ olarak çıkabilir.

Özellikle kasa kullanımı olan bilgisayarlarda sıkça meydana gelen bir sorundur. Bu sorun farklı farklı arızalar nedeni ile kaynaklanabilir. Bazen bir tamirci çağırmak yerine, kendi olanaklarımız ile arızayı ortadan kaldırmak isteyebiliriz. Ancak ‘’Kasada Elektrik Var Ama PC Açılmıyor:’’ arızası çoğu zaman tek başınıza halledebileceğiniz bir sorun değildir. Eğer bu problemi kendiniz çözmeye çalışırsanız bilgisayarınız kullanılmaz bir duruma gelebilir. Kasada elektrik var ama Pc açılmıyorsa sorun ciddi bir nedenden kaynaklanıyor olabilir.

PC Kasası Nedir Ne İşe Yarar?

PC kasası cihaz için en önemli unsurdur. Bu cihazın içinde; anakart, bellek, modem, merkezi işlem birimi ve ethernet kartı gibi bilgisayarlar için en önemli parçalar bulunur. Bu parçalardan bir tanesi eksik olduğunda PC çalışmaz. Kasa bilgisayar için öncelikle bir koruma duvarı görür.  Bu nedenle ‘’Kasada Elektrik Var Ama PC Açılmıyor.’’ arızası kasanın çalışmamasında bir etken olacaktır. Kasa içerisinde bulunan sistemi olası sıkıntılara karşı korur.  İçerisindeki mekanizmalar sayesinde cihazların ısınıp yanmasını önlemek için fanları devreye koyarak sıcak havayı soğutur.

PC Kasalarının Teknik Donanımları

PC Kasalarının Teknik Donanımları

PC Kasalarının Teknik Donanımları

Kasa içerisinde bulunan anakart sayesinde bilgisayarınız bütün mekanizmasının çalışmasını sağlar. Bu nedenle kasa tüm bilgisayarların evi gibidir. Sistem tamamen burada oluşur ve içerideki mekanizma tamamen bu yapı içerisinde korunur. ‘’Kasada Elektrik Var Ama Pc Açılmıyor.’’ problemi ile karşılaşıldığında yine kasanın içindeki sistem bağlamında bir sorun çıkması oldukça muhtemel bir durumdur. PC kasası aynı zamanda teknik donanım unsurlarına bağlı olarak bir yalıtım sistemi oluşturur. Bu sistem sayesinde elektrik akımı kontrol edilir ve herhangi olası yangın gibi olumsuz durumlar ile karşı karşıya gelinmemiş olunur.

Kasada Elektik Varken PC Neden Açılmaz?

‘’Kasada Elektrik Var Ama PC Açılmıyor.’’ problemi pek çok nedenden kaynaklanabilir. Bilgisayar kasaları uzun süre çalıştırıldığında fazla ısınmaya bağlı olarak kapanabilir. Bu sorun genellikle kolay çözüme kavuşabilen bir arıza türüdür. Bir diğer sorun ise kasanın içerisinde toz birikmesidir. Kasa açılarak içerisinde biriken tozların temizlenmesi halinde sorun kısa sürede ortadan kalkıyor. Kasanın çalışıp, bilgisayarın çalışmaması gibi bir sorun ise PSU ( güç kaynağı) arızalanmasından da olabilir. Bu sorun için mutlaka teknik destek almak önem taşıyor. Bu sorun özellikle zayıf priz çıkışlarından kaynaklanabiliyor. ‘’Kasada Elektrik Var Ama Pc Açılmıyor.’’

Sarsıntı ya da Darbe Gören PC

Problemini herhangi bir darbe ya da sarsıntı sonucu da yaşayabilirsiniz. Böyle bir süreçte eğer kasada herhangi bir bağlantı kopukluğu olmamışsa belirli bir süre sonra Pc yeniden çalışmaya başlayabilir. Ancak anakart ve diğer aparatlarda sorun yaşanmışsa profesyonel destek almak gereklidir. Özellikle güç kaynağı odaklı konularda ciddi sorunlar yaşanabiliyor. Kısa devre sonucu güç kaynağında önemli sorunlar meydana gelebiliyor. Böyle bir problemle karşılaşıldığında servisiniz gerekli incelemeyi yaptıktan sonra yeni bir güç kaynağı takmayı uygun görebilir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Bilgisayar Kasası Açılmasa Ne Yapmak Gerekir?

Bilgisayar Kasası Açılmasa Ne Yapmak Gerekir?

Bilgisayar Kasası Açılmasa Ne Yapmak Gerekir?

‘’Kasada Elektrik Var Ama PC Açılmıyor.’’ Sorunu ile karşı karşıya gelindiğinde eğer sorun basit ve sizin çözebileceğiniz boyutta ise bazı püf noktalar  ile sorunu gidebilirsiniz. Ancak genel anlamda kasanın çalışmaması konusunda uzman bir teknik destek ekibinden yardım almak gerekiyor. Bazen kasa aşırı ısınma sorunu nedeni ile kapanabilir. Böyle bir durumda biraz bekledikten sonra kasayı yeniden çalıştırabilirsiniz.. Ya da kasanın içerisine doluşan tozlar yine kasanın çalışmamasına sebep olacaktır. Bu da basit ve evde çözülebilecek bir arıza gibi görünse de, sonuçta kasa açılıp sökülecektir. Bu sorun ve  yaşanacak diğer tüm sorunlar için cihazınızı alanında uzman bir teknik servise götürmeniz gerekiyor.

Bilgisayarlarda Isınma Problemi

Bilgisayarlar uzun süreli kullanımda mutlaka ısınırlar. Bu durum hemen hemen pek çok bilgisayar için geçerlidir. Aşırı ısınma nedeni ile bazı parçalarda kalıcı hasar meydana gelebilir. Bunun için ise cihazın açılarak arızasın nedeni tespit edilmelidir. Eğer parçalarda kısa deve sorunu olmuşsa, yanma ya da benzeri geri dönüşümsüz bir bozulma meydan gelmişse mutlaka parça değişikliği yapılmalıdır. ’Kasada Elektrik Var Ama PC Açılmıyor.’’ arızasının oluşmasında topraklama priz kullanılmaması da geliyor. Eğer prizinizden kaynaklı sorun yaşanıyorsa, priz değişikliği kesinlikle yapılmalıdır.

Bilgisayarınızda Kasa Çalışmıyor Sorunu ile Karşılaşmamak İçin Ne Yapılmalıdır?

’Kasada Elektrik Var Ama PC Açılmıyor.’’ sorunu ile karşılaşmamak için bazı önemler yeterli olabiliyor. Bilgisayarın kullanıldığı mekân içerisinde elektrik donanımının, teknolojik cihazların çalıştığı süreçleri kaldırabiliyor olması önemlidir. Periyodik aralıklar ile kasa temizliğini ve bakımını ihmal etmemeniz daha uzun süreli kullanımı için destek sağlayacaktır. Bilgisayarı uzun süre çalıştırmak hem kasanın iç donanımını yoracaktır, hem de uzun süreli çalışmaya bağlı olarak içerindeki cihazların yanmasına sebep oluyor. Bu ve benzeri durumlarda cihazınızı belirli aralıklar ile kapatarak dinlenmeye almanız gerekiyor. Bu önlem hem kasadaki diğer mekanizmalarında dinlenmesini sağlayacak hem de aşırı ısınmanın önüne geçecek bir uygulamadır.

Her ne kadar günümüzde teknoloji ilerlemiş olsa da pek çok cihaz son model üretim desteği ile tasarlansa da belirli aralıklar ile ürünün kullanılmaması önemlidir. Bilgisayar kasanızı tozlanacak bir alana yerleştirmemeye özen göstermeniz gerekiyor. Kasa içerisinde biriken tozlar da kasanın çalışmasına engel oluyor. Bu ve benzeri sorunlar yaşandığında bu konuda uzman firmalardan destek almak cihazınızın uzun ömürlü olması için önem taşıyor.

İlginizi çekebilir: İphone Dns Ayarları Nasıl Değiştirilir?

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.