Reklamlar
Teknoloji

ZIP Dosyası Nedir? – ZIP Dosyası Nasıl Açılır?

Reklamlar İş makineleri operatörlük kursu

Günümüzde PC konusunda pek çok terimle karşılaşmakla beraber bunlar arasında ZIP dosyası da yer alıyor. PC kullanımında yaygın olarak tercih ettiğimiz programların başında WinRAR geliyor. WinRAR dosyasıyla birlikte ZIP dosyalarını oluşturarak hem daha rahat saklamak hem de iletimini gerçekleştirmek mümkün olabiliyor.

PC kullanımının artmasıyla beraber ZIP dosyaları da her gün gördüklerimiz arasında olmaya başladı. Kelime olarak bakıldığında “zipper” sözcüğünün kısaltılmışı olan ZIP terimi, fermuar manasına gelmektedir. Dosyaların daha küçük boyutlara indirgenerek, taşınması ve saklanması işlemlerini kolay bir hale getirmektedir. Bu anlamda da ZIP uzantılı dosyalar herkesin kullanım alanının içinde olmaktadır.

ZIP olarak tabir edilen dosyalar, arşivler için oldukça etkili bir kolaylık sağlamaktadır. Farklı dosyaların uzantısı olan ZIP kavramı her dosyaya uygulanabilmesinden ötürü de öne çıkmaktadır. ZIP dosyası kullanma aşamasında da kişilerin düzenli ve daha az yer kaplayan bir depolama sürecine girmeleri mümkündür. Bu yüzden de bilgisayar kullanıcıları için oldukça önemli bir yerde bulunmaktadır.

ZIP dosyasını WinRAR ya da WinZIP uygulamaları sayesinde meydana getirme işlemi gerçekleştirilmektedir. ZIP dosyasının oluşturulması ya da kullanılması anlamında da bu programın olması gerekmektedir. Neredeyse her bilgisayarın olmazsa olmazı ve ilk yüklenen uygulamaları arasında yer alan ZIP sayesinde işlemler daha da kolay hale getirilmektedir. Bu sayede de bilgisayarların disklerinin daha etkili kullanılması da sağlanmaktadır.

Reklamlar
ZIP Dosyaları Nasıl Açılır?
ZIP Dosyaları Nasıl Açılır?

ZIP Dosyaları Nasıl Açılır?

Windows işletim sistemlerine uygun olarak varlık gösteren bir yazılım olan ZIP dosyası yazılımı, sıkıştırma işlemlerini gerçekleştirmektedir. WinRAR uygulamasını indirerek bu işlemleri gerçekleştirmek son derecede kolay bir haldedir. Kolay kullanımı ve işlevselliğiyle dikkat çekmesinden dolayı da işletim sistemlerinin vazgeçilmezi olarak tabir edilmektedir.

Herhangi bir dosya ya da belgeyi ZIP haline getirmek oldukça kolay bir işlemdir. ZIP dosyası olarak herhangi bir unsuru dönüştürmek için ilk aşamada seçim yapmak gerekmektedir. Dosyanın üzerine sağ tık yapılarak ortaya çıkan seçeneklerde ZIP dosyası haline getir seçeneğinin tıklanması gerekecektir. Böylelikle tek bir tıklamayla bu sonucu elde etmek mümkün olan bir durumdur.

ZIP işlemleri kolay ve hızlı bir işlem olarak tabir edilmektedir. Bu süreci gerçekleştirdikten sonra söz konusu dosya sıkıştırılacak ve daha küçük boyutlarda yer almaya başlayacaktır. Öte yandan söz konusu dosyaları istenen bir isme dönüştürmek de mümkündür. Ancak dosyanın aslında da herhangi bir değişim ya da kaybolma durumu da söz konusu olmayacaktır. Daha sistematik ve kullanışlı bir dosyalama ya da arşivleme işlemlerini gerçekleştirecek olan kişiler için ZIP uzantısı yerinde bir tercih olarak görülebilecektir. Bu nedenden ötürü de her bilgisayarda en yaygın olarak kullanılan programlar arasında da bu uzantıyı sağlayan yazılımlar yer alacaktır. Genel olarak etkili ve kısa sürede sonuç veren bir yerde olmaktadır.

Reklamlar

ZIP Dosyası Nasıl Çalışır?

Dosya formatı ZIP olan unsurlar daha fazla kullanılmaktadır. Birden çok belge ya da uygulamayı tek bir ZIP dosyası içerisinde kullanmak hem dosya karmaşasından kurtaracak hem de daha az bellek harcayacak olan bir durum olacaktır. Tek bir klasör içerisindeki tüm dosyaları ciddi oranda sıkıştırarak arşivleme işlemi ZIP süreciyle beraber gerçekleşebilecektir. Kısa yoldan dosyaları daha rahat bir arşiv işlemine tabi tutmak amacıyla ZIP uzantısı gereken şartları içerebilecektir. Bu anlamda da gereken şartları karşılayan bu uygulama Windows işletim sistemi genelinde en fazla tercih edilen yazılımlar arasında da yer almaktadır. Her zaman kullanıcılara gereken desteği vermesiyle de öne çıkmaktadır.

ZIP Dosyasını Mobil Cihazlarda Açma İşlemi

ZIP kavramı eskiden sadece kişisel bilgisayarlarda kullanımda olsa da kapsamını giderek genişletti. Özellikle son zamanlarda mobil cihaz kullanımının giderek artmasından ötürü kişilerin ZIP dosyası açımını ya da kontrolünü mobil cihazlarıyla gerçekleştirmelerine dair imkanları da ortaya koydu. WinZIP gibi genel olarak kullanılan program kadar Windows ve macOS içerisinde tercih edilen PeaZIp, Files2Zip ve ezyZIP gibi uygulamalar kişisel bilgisayarların vazgeçilmezleri arasında yer almaya başladı. Ancak ZIP dosyası konusunda sadece kişisel bilgisayarlara odaklı bir çalışma yürütülmediği de yakın geçmişten beridir görülmeye başlandı. Dosya formatını değiştirmek ve kolaylıkla kullanmak adına da tercih edilen alternatifler arasında varlık gösterdi.

Sadece Windows ya da macOS işletim sistemleri tarafından kullanılmayan ZIP dosyası yazılımı, tüm mobil cihazları da içerisinde barındırıyor. Tüm akıllı telefon ve tablet modellerine dair etkili programlar da bulunuyor. Dosyaları açarak, işlem yapmayı mobil cihazlarda gerçekleştirme imkanını da ortaya koyuyor. Android işletim sistemine odaklı olarak 7Zipper programı öne çıkıyor. iOS işletim sistemi için ise ZIP dosyası konusunda işlem yapmak adına iZip uygulaması öne çıkıyor. Her iki yazılım da gerekli standartları koruyarak, öne çıkmaktadır. Mobil cihazlarda da ZIP dosyalarına dair işlemleri gerçekleştirmek için bu uygulamalar rahatlıkla kullanılabilir. İstenen şartları karşılayan ve ZIP uzantılı dosyalara dair işlemleri gerçekleştirme konusunda da gereken işlevi sağlamasıyla bilinmektedir.

ZIP Dosyasındaki Şifreler Nasıl Kaldırılır?
ZIP Dosyasındaki Şifreler Nasıl Kaldırılır?

ZIP Dosyasındaki Şifreler Nasıl Kaldırılır?

ZIP uzantılı dosyaların şifreli halleri de isteğe bağlı olarak kullanılabilmektedir. Dosya içerisinde bulunan tüm verileri korumak ve üçüncü kişilerin kullanımını engellemek adına bu yolu izlemek söz konusudur. Ancak ZIP dosyası şifrelerini unutma durumunda da parola kırıcı yazılımlardan kullanmakta fayda vardır. Ancak bu şekilde gerekli sonuçları elde edebilmek söz konusudur. Dosyanın asıl halini bulamama durumunda tek yöntem şifre kırma uygulamaları olacaktır. Bu uygulamaların hepsi kesin sonuç veremeyeceğinden ötürü doğru programı bulmak da önemlidir. Böylelikle ZIP dosyası parolalarını kaldırmak da mümkün olmakta ve yeniden dosyaları kullanmaya başlamak da söz konusu olarak görülebilmektedir.

ZIP ile RAR Arasındaki Farklar

ZIP formatı yaygın olarak kullanılan dosya sıkıştırma yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Ancak ZIP formatının yanı sıra RAR ve 7-ZIP formatları da aynı işleve sahiptir. Bu üç sıkıştırma formatları karşılaştırıldığında hız, performans ve yazılım farklılıkları da öne çıkmaktadır. Popülarite ve güvenlik hususunda da bu dosya sıkıştırma uygulamaları arasında tercih yapma kriterleri bulunmaktadır. Gerekli şartları her biri karşılasa da her birinin kıyaslandığında kişilerin bu değişiklikleri görebilmeleri durumu da söz konusu olabilmektedir.

ZIP formatı hayatımıza 1986 yılında girmişken RAR ise 1993 yılında bu sürece dahil oldu. ZIP dosyası hususunda sıkıştırma durumu RAR formatına göre daha düşük bir seviyede yer alıyor.

ZIP uygulamaları her bir işletim sistemi içerisinde farklı bir uygulamaya gerek duymadan rahatlıkla açılabiliyor. RAR ise ZIP dosyası aksine uygulamalara gerek duyarak; WinRAR uygulamasıyla erişime açık hale gelebiliyor. Sıkıştırma oranı açısından bakıldığında RAR formatı, ZIP’e nazaran daha yüksek bir performans ortaya koyuyor. Popülerlik açısından ise ZIP, RAR’a göre daha fazla aktif bir yerde bulunuyor. Bunun sebebi de daha öçnce çıkmış olması ve insanlar arasında popüler haline gelmesi olarak tabir ediliyor.

Güvenlik hususunda ZIP dosyası daha rahat bir şifreleme sistemine dahil olabiliyor. Her işletim sistemi de bu konuda gereken desteği veriyor. Ancak RAR dosya formatı için şifreleme işlemlerinde WinRAR programını kullanmak gerekiyor.

Reklamlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu