TV Alırken dikkat edilmesi gerekenler

29.08.2020
298
TV Alırken dikkat edilmesi gerekenler
Modelistlik Kursu

Televizyon alırken dikkat edilmesi gereken bir çok husus var. Bu yazının amacı bu hususların en önemli olanlarını sunmak ve daha sağlıklı bir tv alışverişi yapmanızı sağlamaktır.

TV Alırken dikkat edilmesi gerekenler

TV alırken dikkat edilmesi gereken kriterleri belirlemeniz gerekiyor. Yani alacağınız televizyonun en azından marka, model ve bütçesini belirlemiş olarak mağazaya gitmeli veya alışveriş sitesine girmelisiniz. Peki bunları belirlerken nelere dikkat etmeli ve neleri göz önüne almalısınız. Buyurun beraber bakalım.

TV Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
TV Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tv alırken dikkat edilecekler

Televizyon alırken dikkat edilecek o kadar çok detay var ki… Ekran kalitesi, Smart özelliği, USB desteği ve daha bir çok şey. İşte size bu konuda rehberlik edecek teknik detaylar.

Marka belirlemelisiniz

Marka seçimi aslında bütçe ile doğrudan ilişkilidir, önce bütçenizi göz önünde bulundurun. Sonra ise alacağınız markaya karar aşamasına gelirsiniz. Eğer bütçe konusunda herhangi bir sorunum yok en iyisini almak isterim diyorsanız bu durumda Lg, Samsung, Sony gibi kendini kanıtlamış markalar arasında kalacaksınız. En son kafamızda Lg mi alayım Samsung mu alayım sorusu belirecektir. Bu noktada size Lg mi Samsung mu Başlıklı şu yazıyı incelemenizi öneririm.

Eğer marka takıntınız yok ve tüm markalara göz atarım diyorsanız tercihinizi doğru şekilde yönlendireceğine inandığım https://tvtavsiye.com/tv-alirken-hangi-marka/ anket içerikli yazıya bakabilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Model Belirlemelisiniz

Marka tercihinizi yaptınız ve şimdi sıra model belirlemeye geldi, model belirken de marka seçiminde olduğu gibi bütçeye dikkat. İlk yapmanız gereken alacağınız televizyondan beklentinizin ne olduğunu belirlemek olmalı. Aşağıda tüm detaylarıyla bu seçiminizi kokaylaştıracak bilgilere yer vereceğim.

TV Özellikleri
TV Özellikleri

Bir televizyon size ne vaadedebilir?

TV alacaksınız ama bu televizyondan beklentilerinizi karşılayacak mı? Bir diğer soruyla bu televizyon kendini size nasıl sevdirecek? Ne tür özellikler olmalı? İşte bu detaylara değinelim.

İyi bir görüntü kalitesi

Görüntü kalitesi bir televizyonun olmazsa olmazıdır. En önemli özelşik budur diğer tüm özellikler ise artı özelliklerdir. Ama görüntü kalitesi iyi değilse diğerlerinin önemi yoktur. Televizyonun görüntü kalitesini anlayabilmek için ise siyah kalitesine, beyaz kalitesine ve renkli sahnelerdeki performansına bakmanız gerekiyor.

Eğer siyah ve beyaz doğru şekilde izleyiciye aktarılıyorsa o televizyonun görüntü kalitesi iyidir. Bunun diğer yolu ise televizyonunuzu belirledikten sonra bir mağaza ortamında diğer marka ve modeller ile yanyana görüntüsüne bakabilirsiniz. Bu karşılaştırma size fikir verecek kafanızdaki soru işaretlerini giderecektir.

Yeterli Hz Değeri

Hz değeri konusu aslında çok önemli mi derseniz değil derim ancak yinede yüksek bir tutar veriyorsanız alacağınız televizyonun gerçek Hz değerinin 100 olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Hz değeri yüksek olan televizyon özellikle oyun konsollarını kullanırken daha iyi performans sunacaktır.

İnternet keyfi (Smart)

Televizyonlarda artık çağa ayak uydurdu ve internet kullanımı ciddi düzeyde kullanıcı deneyimi sunuyor. Televizyonunuz smart ise her canınız istediğinde tv keyfini katlayabilir istediğiniz bir filmi açıp izleyebilirsiniz. İstediğiniz web sitesinden haber okuyabilirsiniz. Bu keyif için seçiminizi iyi yapmalısınız zira her televizyonda smart özelliği tüm detayları ile kullanılabilir olarak gelmiyor. Bu konuda model model belirtme yaomayacağım ama yorumları kullabarak soracağınız her model için özellik detayları konusunda cevap verebilirim.

Ekran boyutu

Ekran boyutu doğru seçilmelidir çünkü eğer boyut mesafenize uygun değil ise izleme keyfinizi düşürecektir bu durum. Boyut belirlenirken önce izleme mesafenizi belirleyin, ve mesafenizin 1/3 boyu düzeyinde bir ekran boyutu tercih edin. Yani 4 metre mesafeniz var ise 400cm demektir. Bunu 3 e bölün 133 ekran çıkar yani sizin mesafeniz için 123 yada 140 ekran tv uygun olacaktır.

Ek özellikler

Bazı televizyonları diğerlerinden farklı yapan özellikler vardır. Bu özellikleri sorgulayın örneğin akıllı kumanda, oled ekran, sesli kontrol, yapay zeka, airplay(apple senkronizasyonu) v.b özellikleri sorgulayarak ihtiyaçlarınızı karşılayan marla ve modeli tercih etmelisiniz.

Televizyon alırken doğru seçim yapmak önemlidir çünkü alacağınız televizyonu uzun yıllar kullanmanız gerekecek bu nedenle dikkat edilmesi gereken hususlar önemlidir.

Şimdilik televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler listemizi sonlandırıyorum. Bu liste aslında küçük detaylara da yer vererek uzatılabilir ama ben bunun yerine insanların sorunlarına cevap vererek uzatmak istiyorum. Bu nedenle yaşadığınız sorunlar ve kafanıza takılanlar ile ilgili lütfen soru sormaktan kaçınmayın.

YAZAR BİLGİSİ
Bilginin gücüne inanan, sosyal içerik üreticisi. Eğitim, Teknoloji, Bilim ve Mekan Değerlendirmeleri konusunda içerik üretiyorum. 20+ yıllık teknoloji geçmişimin bana kazandırdığı bütün deneyimi, sizleri bilgilendirmek ve bilgi ile eğlendirmek üzere sizlerle Sosyola'da paylaşacağım. Takip edin.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.