Discord Bot Yapımı

09.10.2021
273
Discord Bot Yapımı
Modelistlik Kursu

Discord, oldukça kullanışlı bir paylaşım noktası olarak kendini gösteriyor. Bu aşamada da Discord bot yapımı da çoğu işlemleri daha da kolay hale getirebiliyor. Her zaman kullanıcıların rahatlıkla paylaşım yapabilmeleri ve iletişim kurabilmeleri açısından botlar farklı işlevleri yaratabiliyor. Öte yandan Discord sunucusunda düzenli bir halin oluşmasını da destekleyebiliyor. Discord botlarının farklı işlevleri ortaya çıktığından dolayı her birini kullanmak da Discord sunucularının daha da ideal bir hale gelmesini sağlıyor. Buna bağlı olarak da kullanıcıların tam da aradıkları gibi bir gelişmenin parçası olmaları durumu kendini gösterebiliyor. Botların her biriyle daha da etkili bir kullanım durumu ortaya çıkmış oluyor.

Hazır olan Discord botlarının kullanımının yanı sıra Discord bot yapımı da bir hayli kolay olarak kendini gösterebiliyor. Bunun için aşama aşama ilerlemek gerektiği belirtilmekte ve sürecin bir hayli kolay bir biçimde yapılacağı da ifade edilmektedir.

  • Discord botları için programlama bilgisine sahip olunmalıdır.
  • Discord botlarına kimlik verilmelidir.
  • Meydana getirilen botlar test edilmelidir.
  • js dosyası düzenlemek gerekmektedir.
  • Botun son ayarları yapılmalıdır.

Discord botlarını meydana getirmek için kimlik detayı son derecede önemlidir. Discord bot yapımı hususunda bu platformun resmin sitesinde yer alan Discord Developer Portal kısmından kimlik sahibi botları meydana getirmek de mümkün olmaktadır. Bu aşamada da ilk olarak gerekli uygulamaları indirmek gerekmektedir. Sonrasında da Node.js uygulaması bilgisayarlara kurulmalıdır.

Discord Bot Yapımı 2021

Discord için bot yapma süreci hususunda bilgisayarlar tercih edilmektedir. Discord bot yapımı mobil cihazlardan da gerçekleştirilse de bu süreç biraz daha zor olmalıdır. Öte yandan bot meydana getirmek için programlama bilgisinin de iyi düzeyde olması gerekmektedir. Aksi takdirde bu işlemi gerçekleştirmek için gerekli eğitimler alınmalı ya da kapsamlı videolar izlenerek öğrenilmelidir.

İnternet ortamında hazır Discord botlarına dair komutlar da bulunmaktadır. Bu komutlarda değişikliğe gidilerek botların istenen düzeye gelebilmesi sağlanabilir. Aynı zamanda da Python da kullanılarak bu botlar rahatlıkla meydana getirilebilir. Temelden bir Discord botu yapmak için uygun yazılım programı tercihi önemlidir.

Discord Bot Yapımı Uygulamaları

Discord için bot yapma uygulamalarına odaklanarak rahat bir biçimde bu yönde sonuç elde edilebilir. Bu aşamada pek çok seçenek ortaya çıktığından dolayı kullanıcıların en beğendikleri ve en pratik biçimde kullanacaklarını düşündükleri uygulamalara yönelmelerinde fayda vardır. Discord bot yapımı hususunda da bu uygulamaların her birinden etkin sonuçlar alınacaktır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
  1. Python

En yaygın biçimde kullanılan Python, 1980 yılından beridir kendini gösteriyor. Bu yüzden bu uygulama dili Discord bot yapımı için de kullanılabilmektedir. Bu yazılım dili zor olarak ifade edilse de ders alınarak rahatlıkla uygulanabilir. Bu sayede de Discord botu oluşturma hususunda etkin bir yer tutacağı da bilinmektedir.

  1. Microsoft Visual Studio

Microsoft tarafından meydana getirilen Visual Studio ile beraber etkin bir kodlama imkanı ortaya çıkabilmektedir. Discord bot yapmak için aynı zamanda da bu uygulama son derecede popüler olarak kendini gösterebilmektedir. Öte yandan hata oluşumlarını rahatlıkla gidermek ve otomatik düzenleme seçeneklerinden faydalanmak da mümkün olabilecek bir durumdur.

  1. Atom

Atom yazılım dili Pyhton ve Microsoft Visual Studio ile kıyaslandığında biraz daha kolay kullanıma sahiptir. Yeterli ayrıntıyı içerisinde barındırmamasından ötürü Discord bot yapımı konusunda ilk başlarda karmaşıklığa neden olabilir. Ancak yazılım bilgisine güvenen kullanıcıların Discord botu meydana getirmek için Atom etkili bir kullanım seçeneğini de ortaya koyacaktır.

Discord Bot Yapımı İçin Kimlik Oluşturma

Discord platformu için Discord bot yapımı aşamasında ilk olarak web sitesine girmekte fayda var. Burada yer alan “developer portal” kısmına girilmelidir. Sonrasında da sağ üst kısımda yer alan “new application” kısmına giriş yaparak bot kimliği belirlenebilir. Aynı zamanda da bu kısımdan bot ismi, gerekli açıklamalar ve izinler de kolaylıkla ayarlanabilir.

Discord botları oluşturulduktan sonraki zaman zarfında botun, Discord sunucusundan davet edilmesi gerekmektedir. Bu aşamada Discord sunucusuna girerek, ekleme işlemini gerçekleştirmek önemlidir. Ama ilk olarak Discord içerisinde farklı bir sunucu açarak deneme yapmakta da fayda vardır. Bu aşamada test edilmeli ve sonrasında gerçek sunucuda kullanılarak herhangi bir soruna mahal verilmemelidir.

Discord Bot Yapımı Kodlaması

Discord Bot Yapımı Kodlaması

Discord Bot Yapımı Kodlaması

Discord için bot kimliği meydana getirmek için kodlama işlemleri de önemlidir. Discord bot yapımı hususunda uygulamalardan yararlanarak rahatlıkla bu süreci gerçekleştirmek mümkündür. Ancak bu botların altyapısını meydana getirmek için bir modüle de gerek duyulacaktır. Bu aşamada da tam olarak istenen Discord botlarını elde etme gibi bir durum da ortaya çıkacaktır.

Discord bot yapımı için modül olarak Discord.js kullanılmalıdır. Kolay bir biçimde kullanılması durumunda da istenen botun işlevini yerine getirmesi de söz konusu olmaktadır. Botun Discord ana sayfasında bulunması için dosya meydana getirmeyi sağlamaktadır. Aynı zamanda da bu süreci daha da kolay bir hale getirerek, kullanıcıların tam anlamıyla aradıklarını sağlamaktadır.

Discord Bot Yapımı İçin Discord.js Kurulumu

Discord.js modülünü kullanmak için ilk aşamada dosya oluşturmak gerekiyor. Sonrasında da Discord bot yapımı hususunda boş klasöre giriş yapılmalıdır. Burada komut satırını çalıştırmak ve Powershell penceresini bu kısımda açmak gerekmektedir. Bu sayede Discord.js modülü bu kısımda açılmış olacaktır.

Pencere açıldıktan sonra da “npm init” yazılarak bot kimliği aktarılmalıdır. Sonrasında da “nmp install discord.js” yazılarak bu kurulum süreci başlatılmalıdır. Kurulum tamamlandıktan sonraki zaman zarfında da “node_modules” ve package-lock.json” dosyaları görülecektir. Sonrasında yazılım kısmı halledilecek ve bu işlem sonrasında da “Tüm dosyalar” seçeneği seçilerek kayıt etme işlemiyle kurulum başarıyla tamamlanacaktır.

Discord Bot Yapımı Esnasında Discord.js Nasıl Kullanılır?

Discord.js için ilk aşamada Bot.js dosyasını oluşturmak gerekiyor. Bu aşamada da botun online olarak görülmesi adına bir dizi kodlamaları girmek de önemli olarak sayılıyor. Aynı zamanda da bot kimliği de bu kodlar içerisine eklenmelidir. Discord bot yapımı konusunda bu husus da ele alınmalıdır.

Discord Bot Yapımı Sonrasında Aktifleştirme İşlemi

Discord botunu aktifleştirmek de komutlardan geçiyor. Bu aşamada da komut satırlarında bu yönde bir süreç de kullanıcıların gerçekleştirmesi gereken bir işlem oluyor. Discord bot yapımı sonrasında Node uygulamalarıyla botu aktifleştirme işlemi gerçekleştirebilmek söz konusu olacaktır. Dosyanın açılmasıyla beraber shift tuşuna bastıktan sonra sağda ortaya çıkacak olan komut satırına giriş yapmak gerekecektir. Sonrasında da “node bot.js” yazarak botu aktifleştirmek mümkün olacaktır.

Kod satırı dışında herhangi bir işlem yapılmadığında Discord sunucusu içerisinde ping olarak bu kodların görüldüğü izlenimi uyanacaktır. Bu süre zarfında da gereken bot yapımı süreci de tamamlanmış olacaktır. Her zaman bu yönde bir yol izlenebilecek ve Discord odaklı botlara yönelik farklı seçeneklerden de faydalanılması durumu meydana gelecektir.

Sunucular için Discord bot yapımı hususunda farklı işlevlere sahip yazılımlar kullanılabilir. Böylelikle tüm botlar farklı işleve sahip olacak ve Discord sunucusunda yapılan faaliyetler de daha memnun edici ve pratik kullanımda olan seviyede bulunmaya başlayacaktır. Her zaman bu yönde Discord botlarına dair hareket etmek mümkündür.

YAZAR BİLGİSİ
Sosyal İçerik üreten, bilgi ve eğlence odaklı viral internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.