Telefon Ekran Kartı Bozulursa Ne Olur?

11.04.2022
196
Telefon Ekran Kartı Bozulursa Ne Olur?
Modelistlik Kursu

Telefon ekran kartı bozulursa ne olur, RAM’i, kamerası ve belleği ana kartın konektörleri aracılığıyla ana karta bağlıdır ve bu donanım anakart sayesinde çalışır ve diğer donanımlarla ortak işlemleri gerçekleştirir. Anakart arızalanırsa telefon açılmaz ve herhangi bir işlem yapılmaz. Son zamanlarda bazı telefonlarda meydana gelen bu sorun, bootloop logosunda takılıp kalmış bir sorundur. Anakart arızalanırsa, diğer donanımlar etkilenir. Tabii ki, telefon da genellikle başarısız olur. Anakartı telefon üzerinden yakarsanız, onun da değiştirilmesi gerekir. Bununla ilgili en ilginç şey, Telefon ekran kartı bozulursa ne olur değiştirme fiyatıdır. Fiyat açısından telefon ekran kartı için önemli bir bileşen olduğu için donanımın bir parçasıdır.

Telefonun Ekran Kartı Neden Yanar?

  • Sıvı teması; suya düşen telefon açılmaz ve telefon ekran kartı bozulursa ne olur gibi diğer cihazlarda arıza yapar. Cep telefonunuzu ter ve sıvılarla temastan korumanız gerekir. İlk olarak, pili açıkta kalan telefondan çıkarmanız gerekir. Ardından, telefonunuzu temizlemeniz ve kurutmanız gerekir. Telefonu açmadan önce kuruması için 12-24 saat beklemeniz gerekir.
  • Darbe ve Düşme: Yüksekten düşme Telefon ekran kartı bozulursa ne olur arızalanmasına neden olabilir. Bu sorun, görüşme sırasında kulak ve bel hizasında sert bir zemine düşerseniz anakartın kılcal damarlarındaki elektron akım yolunun zarar görmesi nedeniyle oluşabilir. Genel olarak konuşursak, telefon ilk başta hala çalışır, ancak zamanla hasarlı parçalar, titreşimler ve küçük darbeler anakartı tahrip edebilir.
  • Yazılım çökmesi: Yazılım tüm telefonlara yüklenir. Akıllı telefon Android işletim sisteminde çalışır. Bu yazılım işletim sisteminde sürekli güncellenir. Telefon ekran kartı bozulursa ne olur arızalanırsa, genellikle Android işletim sistemi kullanılır. Bu hizmet, anakart arıza servisi tarafından onarılan bazı telefonlarda Android yazılımını yeniden yüklememenizi önerir. Telefonunuzda kurulu harici bir yazılım varsa, telefonunuzun ana kartına da zarar verebilir. Güvenilmeyen yazılımları yüklemeyin.
Ekran Kartın Yandığını Nasıl Anlarız?

Ekran Kartın Yandığını Nasıl Anlarız?

Ekran Kartın Yandığını Nasıl Anlarız?

Bunu anlamanın en kesin çözümü profesyonel yardım almaktır. Normalde açılmayan ve logoyu göstermeyen telefonlar anakartın arızalanmasına neden olabilir. Ancak bu, yalnızca anakart arızalanırsa logoya yapışmayabilir. Telefon yazılımı çökerse veya yanlış yazılımı yüklerseniz, telefon logoya yapışabilir. Bunu anlamak için profesyonel operatörlerden ve teknisyenlerden yardım almanız önerilir. Bir cep telefonu anakart arızasını belirlemeye yardımcı olabilecek birkaç şey vardır. Telefon ekran kartı bozulursa ne olur hasarsız olup olmadığını kendiniz kontrol edebilirsiniz. Cep telefonu anakart arızalarını anlamak düşündüğünüzden daha kolaydır.

Bir telefon vs. açtığınızda ekranda ışık görüyorsanız anakart hala çalışıyor demektir. Siyah veya mavi bir kurtarma ekranı görüyorsanız, telefonunuz hala çalışıyordur ve Android’inizde bir sorun olabilir. Telefon ekranında bir “ışık” görürseniz, hata anakart arızasını gösterir. Ancak bu aynı zamanda bir ekran arızasını da gösterebilir. Anakart arızalanırsa, telefon tamamen çalışmayı durduracaktır. Bu nedenle cihazınızı bilgisayarınıza bağlarken cihazınızın tanımlandığından emin olun. Ancak cihaz tanımlanırsa cihaz çalışıyor ve anakart sağlamdır.

Ekran Kartı Nedir?

İşlem bilgisayarınızda veya herhangi bir telefonda çalışırken bilgisayarınızın veya telefonunuzun ekranından işlemi görebilirsiniz. İşlem sonuçlarının kaydedildiği ortam veya cihaza çıkış cihazı, grafik kartı denir. Telefon ekran kartı bozulursa ne olur olarak da bilinen grafik kartı, bilgisayar monitöründe her türlü metin, grafik, görüntü ve film oluşturulurken işlemci ile monitör arasında kullanılan bir adaptördür. Monitörde görüntülenen tüm çıktı türleri grafik kartından alınan bilgilerdir. Yani, ekranda görüntülenen görüntüdür. İşlemci ile ekran arasındaki ara yüz olan grafik kartı tarafından toplanan ve üretilen bilgiler, ekran kartından ekrana video sinyali olarak iletilir.

Ekran Kartının Önemi

Ekran Kartının Önemi

Ekran Kartının Önemi

Bir ekran kartı, monitörünüzde yüksek kalitede görüntü üretmesi, verileri hızlı bir şekilde işlemesi ve aynı zamanda bilgisayarınızın performansını düşürmemesi açısından oldukça önemlidir. Grafik tasarım ve video düzenleme programları, üst düzey bilgisayar oyunları ve 3D uygulamalar, güçlü bir grafik kartı olmadan verimli bir şekilde çalışamaz. Bu uygulamalarda video kartlarının önemi artmaktadır. Özellikle yeni nesil oyunlarda ekran kartının oyun performansı üzerinde önemli bir etkisi var. Kartınızın gelişmiş kullanıma uygun olup olmadığını anlamak için bilgisayarınızda ekran kartınızın modelini incelemeniz gerekecektir. Bu özelliğe sahip olmayan bir video kartı için bir yükseltme yöntemi seçebilir veya yeni bir bilgisayar satın alabilirsiniz.

Ekran Kartı Nasıl Çalışır?

Telefon ekran kartı bozulursa ne olur özelinde tüm ekran kartlarının farklı özellikleri vardır. Ancak, üç ana özellik vardır. Bunlar; VideoChip; ekrana yansıtılması amaçlanan bir görüntü üreten bir sinyal üretir. Ram; Bu bölüm ekrana gönderilen görüntü bilgilerini saklar. Erişim mümkün olan en kısa sürede yapılmalıdır. RAMDAC; Grafik işlemci tarafından işlenen ve video belleğine aktarılan bilgiler monitöre gönderilemez. Bunun nedeni, bu sinyallerin dijital olmasıdır.  Bu görev, grafik kartının RAMDAC birimi tarafından gerçekleştirilir. Bu üç bileşenin teknolojilerine göre çalışırlar ve bilgisayar işlemcileri için önemli destek sağlarlar. Grafik kartı PCI veya AGP veri yolunu kullanır. CPU’dan alınan veriler hızlı bir şekilde ekrana yansıtılır. Bu CPU’yu rahatlatacaktır. Ekrana yansıtılan görüntünün hızını ve kalitesini grafik kartının performansı ve belleği belirler.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Ekran Kartı Ne İşe Yarar?

Ekran Kartı Ne İşe Yarar?

Ekran Kartı Ne İşe Yarar?

Ekran kartı, anakart üzerindeki AGP ve PCI Express yuvalarına bağlanır. Bu bağlantı noktaları verileri daha hızlı aktarabilir. Bu işlemci üzerinde çalışan bir grafik kartı ve grafik kartı belleği üzerinde işlemleri gerçekleştiren bir GPU (grafik işlem birimi) bulunur. Grafik kartı belleği, kartın çalışmasını hızlandırmak için grafik kartına takılır. Bu, tüm görüntü işlemenin bilgisayar belleği kullanılmadan grafik kartında yapıldığı anlamına gelir.

Yani ekran kartının asıl görevi, diğer arayüzlerden (işlemci, hard disk, RAM vb.) aldığı dijital bilgileri gerekli dönüştürme işleminden sonra ana kart üzerinden monitöre aktararak bir görüntü oluşturmaktır. Ekranın bilgisayarınızda çalışması için grafik kartının bilgisayarınızın kasasında veya dizüstü bilgisayarında bulunması gerekir. Bilgisayarınızda her türlü yazı, grafik, resim, film vb. oluştururken işlemci ile monitör arasında çalışan bir cihazdır.

İlginizi çekebilir: İnternetten Para Kazanma Nasıl Yapılır?

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.