Ekran Kartı Fanı Dönüyor Ama Görüntü Yok

14.01.2022
362
Ekran Kartı Fanı Dönüyor Ama Görüntü Yok
Modelistlik Kursu

Ekran kartı fanı dönüyor ama görüntü yoksa yazımızı okumaya devam edin. Bilgisayar kullanımda değilken ve web sitelerine göz atmak, GPU kullanılmadığında temel uygulamaları başlatmak gibi basit görevleri yerine getirirken çoğu video kartı, pasif bir soğutma ekipmanından (radyatör) yerleşik bir soğutma seçeneğine sahiptir. Bu durumda, fanın kapatılması mantıklıdır, çünkü bunun video kartının çalışması üzerinde zararlı bir etkisi olmayacaktır. Fikrin ana noktası, GPU’yu kabul edilebilir.

Sıcaklık aralığında tutmak için yalnızca gerektiğinde soğutma da dâhil olmak üzere gürültüyü boğmaktır. İlk kez yeni bir yapıya başlarken kanatların dönme sesi olmamasına rağmen, davranış endişe kaynağı değildir. Fan, yalnızca sıcaklık sınırı yükseldiğinde yük altında çalışmaya başlar. Karmaşık bir oyun veya bir test aracı çalıştırırsanız, fan hemen başlayacaktır. Açılmazsa, ciddi bir sorun olduğunu gösterir.

PC’ nin Yeniden Başlatılması

Durumdan çıkmanın en iyi yolu en basit olanıdır. Tüm BT uzmanları, ekran kartı fanı açılmazsa bilgisayarı yeniden başlatmanın yardımcı olacağını iddia ediyor. Yeniden başlatma, sorunu mucizevi bir şekilde çözer – sistemi günceller, gerekli performansı sağlamak için ayarları değiştirir, GPU’daki fanları açar. Yeni bir grafik kartınız varsa, konektörlerinin güç kaynağına bağlı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir (modele bağlı olarak 8 ve 6 pin kombinasyonu olabilir). Muhtemel bir sebep, kartla zayıf temas veya tamamen yokluğu olabilir. Grafik kartının PCI-E yuvasındaki anakarta düzgün şekilde oturup oturmadığını kontrol edin.

Konektörleri Kontrol Etme

Konektörleri Kontrol Etme

Konektörleri Kontrol Etme

Güç kaynağının grafik kartına güç sağlamak için gerekli watt değerine sahip olup olmadığına bakın. Bilgisayarın sürekli kapanması, çevresel cihazlardan yanıt gelmemesi, yetersiz güç kaynağı ünitesini gösterir. Satın aldıktan sonra yeni bir kartı kontrol etmek zor değil, ancak RTX serisinin zirvesinde güç gereksinimlerini kontrol etmeden kaç tane ünlü ustanın aceleci adım attığını görünce şaşıracaksınız. Mevcut güç kaynağı video kartının gücünü azaltırsa, daha güçlü bir kartla değiştirmek gerekir, bu fanın açılmasını ve normal çalışmasını sağlayacaktır.

Yağlayıcı ile Fan Ömrünü Uzatma

Fan yatakları da dâhil olmak üzere tüm mekanik elemanlar, yağlama yapılmadan düzgün çalışmayı durdurur. Durumu düzeltmek kolaydır – bir veya iki damla normal makine yağı veya bir dikiş makinesi için tasarlanmış bir yağ damlatın, motor hemen çalışacaktır. Bunu yapmak için, fandan (üstte) etiketi çıkarın, plastik kapağı çıkarın, yataklara yağ damlatın. Aşırıya kaçmayın, çünkü küçük bir damla istenen etkiye sahip olacaktır ve bıçaklara, grafik işlemcisine büyük miktarda yağ sızabilir ve bu da kritik bir duruma yol açabilir. Bittiğinde, yağı hapsetmek için kapağı değiştirin.

Soğutucuyu Temizleme ve Engelleri Kaldırma

Çoğu zaman, bıçaklarda toz birikintisi birikmesi, video kartı fanlarının arızalanmasına neden olur. GPU’lara takılan fanlar çok az torka sahiptir. Biriken toz, fanın durumu üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir, dönmesini zorlaştırır – kısa sürede kanatları hareketsiz hale getirebilir. Video kartından sıcak hava çıkarıldığında, fan kanatları bilgisayara giren toz parçacıklarıyla temas eder. Bıçakların yüzeyinde yavaş yavaş tortu birikir ve dönüşü zorlaştırır. Ana sorun, bilgisayarın sık kullanılması ve nadiren temizlik nedeniyle ortaya çıkar.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Grafik Kartı Yazılımı ve Sürücüleri

Grafik Kartı Yazılımı ve Sürücüleri

Grafik Kartı Yazılımı ve Sürücüleri

Lütfen sürücülerinizi, grafik kartı modelinize bağlı olarak AMD veya Nvidia’nın en son sürümleriyle güncelleyin. Sürücüleri yeniden yükleyin – bunu yapmak için eskilerini silin, yenilerini yükleyin. AMD GPU ve Nvidia yazılımı ile benzer bir prosedür gerçekleştirin. Bu, RadeonSoftware ve GeForceExperience için geçerlidir. Bazı ayarlar, belirli koşullar altında dönüşün başlangıcını belirleyen fan kontrol elemanları ile yanlışlıkla birbirine bağlanır. En son sürümleri yükledikten sonra da benzer sorunlar ortaya çıkıyor, yanlış kurulum (işlemin sonuna kadar tamamlanması için zaman olmadığında). Yamada güncelleme sağlayan üreticinin hatasından kaynaklanan durumlar vardır.

Fan Değiştirme

GPU’nuzu izlemenize ve overclock etmenize ve ayrıca fan ayarlarını en yüksek hıza ayarlamanıza izin veren kullanışlı bir MSI Afterburner uygulaması var. Uygulama başlamazsa, her şeyi talimatlara göre yaptınız, işin sırrı donanımda. Bu durumda, iki seçeneğiniz vardır: gerekli beceri ve beceriye sahipseniz, fanı açın ve arızayı kendiniz düzeltin, ikinci çıkış yolu yeni bir fan satın almaktır. Fan kanatları, yalnızca fan arızası nedeniyle dönmeyebilir. Arıza, anakarttaki PCI-E yuvasının arızalanmasına neden olabilir. Fanın arızalanmasına neyin neden olduğunu belirlemek için – anakart veya PCI-E yuvası, video kartını başka bir PCI Express yuvasına bağlamanız ve fanı neyin etkilediğini görmeniz gerekir.

Ekran Kartındaki Fanın Çalışmaması

Ekran Kartındaki Fanın Çalışmaması

Ekran Kartındaki Fanın Çalışmaması

Her ekipmanın kendi ömrü vardır. Zamanla, video kartının çalışmasında sorunlar veya kesintiler meydana gelebilir. Çok ısınmaya başlarsa, sorun soğutucuda olabilir – hiç dönmeyebilir. Soğutucuyu elle çevirelim, bir süre dönebilir ama sonunda yine de duracaktır. Ekran kartına dikkat edin, orada birkaç parça yanabilir. Bu durumda, soğutucu arızasının ana sorunu bu olabilir. Video kartın bulunan fanlar şayet dönmüyorsa, mevcut fanların üzerine yeni fanlar takabilirsiniz. Donanımınızda kaç tane soğutucu olduğunu görün.  Ona göre bulunan fanları birbirine bağlayın.

Grafiğinin Kötü Görünmesi Durumunda

Aynı zamanda, % olarak, hız sabittir, sıçramalar nadirdir ve oldukça normaldir. Sıcaklığa bağlı olarak döndürücülerin çalışması için özel bir ayarım var. Fan hızının yenileme süresini değiştirmek sadece yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hiç çalışmaz, yine de saniyede birkaç kez atlar. Basit bir videoda sırasıyla yaklaşık% 13 oranında 38-41 dereceye kadar ısınır, döndürücüler çalışmalıdır. Bu, hız izleyicinin bir hatası gibi görünüyor, ancak gerçek şu ki, döndürücülerin kendileri de aynı garip şekilde davranıyor. Boştayken, biri döner, bu %13’lük normdur, ancak ikincisi tam anlamıyla 1 saniye açılır ve hemen durur, vb. Üçüncüsü yine normal davranır ve yalnızca kart 45+ dereceye kadar ısındığında kapanır.

İlginizi çekebilir: Android Cep Telefonu Televizyona Nasıl Bağlanır?

Youtube kanalımız: https://www.youtube.com/channel/UCZ9Fvcs8yk7J9glrgA9CNkA

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.