Tekirova Ücretsiz Kamp Alanları

29.08.2019
304
Tekirova Ücretsiz Kamp Alanları
Modelistlik Kursu

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Tekirova Ücretsiz Kamp Alanları hakkında sizlere bilgiler vereceğim. Tekirova Ücretsiz Kamp Alanları neden çok tercih ediliyor gelin beraber görelim

Tekirova Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunmaktadır. Kemer, ülkemizin en önemli turistik yerlerinden bir tanesidir. Antalya’ya yalnızca 40 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Mavi bayraklı plajı, antik kentleri, gece hayatı, doğası ve havası ile her yıl yabancı ve yerli turistler tatil için bu bölgeyi tercih etmektedir. Batı Toros Dağları’nın eteklerinde yer almaktadır. Buraya yabancı turist olarak gelip, yerleşen pek çok yabancı vatandaş bulunmaktadır. Akdeniz iklimine sahip olması sebebi ile yılın neredeyse 8 ayı burada denize girilebilmekte ve tatil yapılabilmektedir.

Bu bölgenin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. MÖ 690 yıllarına kadar tarihi dayanmaktadır. Eski zamanlarda önemli bir liman kenti olarak kullanılan bu bölgede Phaselis kalıntıları oldukça fazladır. 1980’li yıllarında Güney Antalya Turizm Projesi ile bu bölge çok daha gelişmiştir. 1991 yılında Kemer ilçe olmuş ve turizm daha da gelişmiş seviyeye gelmiştir. Tarım ve hayvancılık ile geçim sağlanmaktadır. Yine de bu bölgelerin en önemli geçim kaynağı hiç şüphesiz turizmdir. Burada çok sayıda otel bulunmasına rağmen çam ormanlarında kamp yapmak da çok keyifli bir tatil olacaktır. Sizler için Kemer’in en güzel beldelerinden bir tanesi olan Tekirova için Tekirova Ücretsiz Kamp Alanları listeledik. Bu bölgede kamp yapmayı düşünüyorsanız gitmeden önce mutlaka yazımızı okumalı ve ona göre karar vermelisiniz.

Tekirova Ücretsiz Kamp Alanları

Tekirova Ücretsiz Kamp Alanları

Phaselis Koyu Kamp Alanı

Tekirova beldesinin en güzel doğal güzellikleri, koyu, plajı ve antik kenti Phaselis Koyu desek yanlış demiş olmayız. Antalya’nın Kemer ilçesine yaklaşık 12 kilometre uzaklıktadır. Likya antik kentidir. Antalya’nın en güzel yerlerinden bir tanesidir. Tarihi olarak da çok önemli bir yerdir. İçerisinde antik tiyatro, su kemeri, hamam ve agora bulunmaktadır. Bu antik kalıntılar eşliğinde denize girmek ve kamp yapmak inanılmaz bir deneyim olacaktır.

Antik Kentinde tapınak ve nekropol yani mezarlık bulunmaktadır. Orta liman ve Hadrianus Kapısı’da burada yer almaktadır. Kentin en önemli yapısı ise hamam kalıntıları ve antik su kemeridir. Hadrianus Agorası ve Domitian Agora’da oldukça güzel tarihi eserlerdir. Fakat en görkemli yapıt 1500 kişilik bir Phaselis Antik Tiyatrosu’dur.

Phaselis Koyu Kemer’in eşi benzeri bulunmayan denizidir. Doğası ve çam ağaçları kamp yapmak için adeta biçilmiş kaftandır. Phaselis Koyu’nun hemen yanında yer almaktadır. Bu koy da hem dinlenebilir hem de tatil yapabilirsiniz. Çadırınızı kuracağınız çok güzel alanlar mevcuttur. Kamp yaparken doğanın güzelliğine hayran kalacaksınız. Yaz mevsiminde özellikle hafta sonları günübirlik ziyaretçisi çoktur. Bu nedenle biraz kalabalık olabilir. Phaselis Koyu’nun kumu çok güzeldir. Denizinin de en güzel yanı derinleşmesinin çok uzun sürmesidir. Neredeyse 100 metre kadar kıyısı vardır. Çocuklar için çok idealdir. Burada günübirlik tekne turuna gelen birçok tekne olmaktadır. Bu tekne turlarında bazı misafirler koya da çıkarak, antik kenti de gezmektedir. Piknik yapıp, denize giren de çok sayıda misafir mevcuttur. Bir tarafı deniz olan bu bölgede kamp yaparken bir tarafınızın da Toros Dağlarının çam ormanları ile kaplı alanlarının olması mükemmel bir sabaha günaydın demenizi sağlar.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Antalya Kaleiçi’nden buraya kalkan deniz otobüsleri bulunmaktadır.  Bu deniz otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 1 saat kadar sürmektedir. Bu deniz otobüsleri Kemer merkeze gitmektedir. Kemer merkezden de Antik kente giden minibüsler mevcuttur. Kemer Saat Kulesi’nin oradan kalkmaktadır. Yolculukta 25 dakika kadar sürmektedir. Özel araç ile gitmek isteyenler ise Antalya – Kumluca kara yolunun 57. Kilometresinden güneye doğru dönmelidir. Döndükten hemen 1 kilometre sonra Phaselis’e ulaşılmaktadır. Antik kentin girişinde otopark mevcuttur. Otoparka aracınızı park edebilirsiniz. Zaten koy da hemen antik kentin yanında bulunmaktadır.

Phaselis Koyu Kamp Alanı

Olympos Dağı Kamp Alanı

Olimpos Dağı’nın sınırları ülkemizi aşmaktadır. Yunanistan’ın kuzeyinden başlamaktadır. 2917 metre yüksekliği bulunmaktadır. Zirvesine kurulmuş bir de teleferik bulunmaktadır. Doğası ve havası ile mükemmel bir yerdir. Manzarası karşısında adeta büyülenebilirsiniz. Teleferiğe bindiğiniz andan itibaren çam ormanların kokusu ile büyüleneceksiniz. Özellikle yamaç paraşütü sporunun da gerçekleştiği Olympos Dağı’nda çadır kurarak kamp yapma imkanınızda bulunmaktadır. Burası Tekiorova’ya 40 kilometre mesafede bulunmaktadır. Milli parkın olduğu bölgeden toplu taşıma araçları da hareket etmektedir.

Olympos Dağı Kamp Alanı

Kleopatra Koyu Kamp Alanı

Kleopatra Koyu’nun bir hikayesi bulunmaktadır. Efsaneye göre Kleopatra Sezar ile burada tanışmış. Kleopatra Koyu’nun kumsalı çok güzeldir. İncecik ve sarı bir kumu mevcuttur. Denizin rengi ise turkuazdır. Deniz çok temizdir. Denizin yavaş yavaş derinleşmesi sebebi ile çocuklar için de çok uygundur. Buraya genelde aileler gelmektedir. Bu koy kamp kurmak için çok ideal bir alandır. Kumsalın yanında ağaçlık alanlar da mevcuttur. Çadırınızı alarak buraya ailece gelebilirsiniz.

Kleopatra Koyu, Tekirova’ya yalnızca 3 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Sahilden yürüyerek bile bu koya gelmeniz mümkündür. Tekirova Ücretsiz Kamp Alanları içerisinde en ideal kamp yapılacak yer burasıdır.

Kleopatra Koyu Kamp Alanı

Alacasu Cennet Koyu Kamp Alanı

Alacasu Cennet Koyu, Antalya’nın el değmemiş olan koylarından bir tanesidir. Alacasu Koyu da Cennet Koyu denen kişiler de mevcuttur. Bu sizlerde karmaşıklık yaratmasın. İki isim de aynı yere söylenmektedir. Cennet koyu denmesinin sebebi ise cennet kadar güzel olduğunun düşünülmesindendir. Gerçekte ismi Alacasu Koyu’dur.

Cennet Koyu’nda hiçbir yerleşim alanı bulunmamaktadır. Burada yalnızca günübirlik gelen ya da kamp yapan insanlar bulunmaktadır. Günübirlik gelen kişiler de piknik ve mangal yapmaktadır. Buraya kamp yapmaya gelirken mutlaka yanınızda bolca malzeme getirmelisiniz. İçme suyunuz, yiyecek içeceğiniz ve elektriğiniz yanınızda olmalıdır. Çünkü yakınlarda alışveriş yapabileceğiniz herhangi bir yer bulunmamaktadır. Bu nedenle çocuk için biraz zor olabilir. Çocuklu aile iseniz mutlaka yanınızda tüm malzemelerinizin olduğundan emin olun. Gelmeden önce bütün eksiklerinizi fazla fazla tamamlayın. Çadır ya da karavanda kamp yapacağınız için hayvan ile karşılaşma olasılığınız da bulunmaktadır. Çünkü bu koy gerçekten insanlar tarafından çok uzak kalınan bir bölgededir.

Alacasu Koyu’na bir başka deyişle Cennet Koyu’na Antalya Kemer daha sonra da Tekirova istikametinden gidilmektedir. Yalnız ulaşım oldukça zordur. Toplu taşıma ile gitmek imkansızdır. Hatta arabanız da arazi tipi bir araç olması gerekmektedir. Bu nedenle buraya herkes gelmemektedir. Normal araçla da tabii ki ulaşım sağlanır ama arazi tipi ile daha rahat gidilir. Cennet Koyu’na tekne ile de ulaşım mümkündür. Çıralı Plajından Likya yolu güzergahına da doğru gidildiğinde bu koya rahatça ulaşılmaktadır.

Alacasu Cennet Koyu Kamp Alanı

Tekirova Plajları Kamp Alanı

Tekirova beldesinde çok sayıda plaj bulunmaktadır. Plajların hepsi de hem sahil hem de deniz açısından çok güzeldir. Tekirova’da yer alan plajlarda çadır ya da karavan ile kamp yapma imkanınız bulunmaktadır. Çadırınızı ve diğer kamp malzemelerinizi alarak Tekirova’da dilediğiniz plajda kamp yapabilirsiniz.

Tekirova’ya Antalya’dan 61 kilometre yol giderek ulaşılabilmektedir. Kemer ilçesinde bağlı olan bu güzel belde Kemer ilçesinde ise 17 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Antalya’dan Kemere’e doğru geldiğinizde Kemer’den sonra Tekirova’ya ulaşmak mümkündür. Tabelalar ile rahatlıkla buraya ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Antalya hava alanı ya da Kemer’den araç kiralama imkanınız da bulunmaktadır. Kendi aracınız ile gelirseniz Tekirova’ya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kemer’e bağlı olan bu bölge henüz yakın zamanlarda muhtarlık olarak bilinen bir yerdi. Yani bir nevi köydü. Fakat hem turizmi hem de halkın desteği ile belediye haline geldi. Burası tatil ve turizm için mükemmel yerlerden bir tanesidir. Hem tarihi, hem kumsalı hem de ormanları ile gelen ziyaretçileri kendine hayran bırakmaktadır. Doğasının yanı sıra tarihi de çok eskiye dayanmakta ve dikkat çekmektedir. Burada en fazla 2 katlı olan küçük küçük evler bulunmaktadır. Mimarisi de çok güzeldir. Buranın yerel halkı bu bölgenin zarar görmemesi ve doğal kalması için büyük bir çaba harcamıştır. Bu nedenle de doğallığını korumuş ve dolayısıyla da ormanlık alanları çok fazla bulunmaktadır. Buralarda kamp rahatlıkla yapılabilir.

Tekirova sezonu çok uzun sürmektedir. Buraya tatil için gelen turistler Nisan ayında gelmeye başlamaktadır. Bu sezon hareketliliği de Ekim ayının sonuna kadar sürmektedir. Genel olarak buraya gelen turistler çok dışarı çıkmamaktadır. Bu nedenle de geceleri de diğer tatil yerlerine oranla daha sakindir. Sakin olmasına aldanmayın otelleri her zaman doludur. Kamp yapmak için de çok sayıda vatandaş gelmektedir. Bu nedenle kamp yapacağınız alanı önceden seçerek birkaç alternatif bulmanızda fayda var. İstediğiniz yerlerin dolu olma ihtimali de bulunmaktadır. Ulaşımı da son derece keyiflidir. Çünkü Tekirova’ya varana kadar hep manzara eşliğinde yolculuk devam eder ve yolun nasıl geçtiğini bile fark etmezsiniz.

Tekirova Plajları Kamp Alanı

Tekirova Ücretsiz Kamp Alanları hakkında vereceğim bilgiler bu kadardı. Sizlerde en çok beğendiğiniz kamp alanını yorum kısmından bize yazabilirsiniz. Bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın…

Ayrıca Olimpos Ücretsiz Kamp Alanları adlı yazımıza bakmayı unutmayınız.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.