Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir?Nasıl kullanılır?

06.10.2021
185
Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir?Nasıl kullanılır?
Modelistlik Kursu

Çay ağacı yağı son birkaç yılda çokça duymaya başladığımız bir şey. Çay ağacı yağını akne tedavisinde kullanıyorlar. Çay ağacı cilt maskesi veya çay ağacı yağı cilt bakımı konularında mucizevi etkileri olduğu Avustralyalı insanlar tarafından uzun yıllardır biliniyor.

Son zamanlarda sık sık duyulmasının sebebi ise bu alanda çalışma yürüten bilim insanlarının elde ettiği başarılı sonuçlardır. Bu sonuçlara bağlı olarak da bazı firmalar çay ağacı yağı ürünleri üreterek piyasaya sürdüler. Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir? Çay Ağacı Yağı sivilce sorununa iyi gelir mi? Çay ağacı yağı tüylenme yapar mı? Çay Ağacı Yağının Saça Faydaları ve tüm bilgileri kapsamlı olarak derledik. 

Neler Okuyacaksınız? →

Çay Ağacı Yağı

Ağaç Hakkında bilgi yazalım.

Türkiye’de de farmasi firması çay ağacı yağı satışı yapıyor. Bununla birlikte dr tuna çay ağacı yağı da aynı şekilde satıştadır.

Çay ağacından birçok ürün üretilmektedir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

 • Çay ağacı yağı
 • Çay ağacı yüz toniği
 • Çay ağacı matlaştırıcı krem
 • Çay ağacı gece maskesi
 • Çay ağacı peeling
 • Çay ağacı lekelere karşı jel
 • Çay ağacı yüz temizleme köpüğü
 • Çay ağacı yüz yıkama jeli
 • Çay ağacı arındırıcı kil maskesi
 • Çay ağacı yüz temizleme mendili
 • Çay ağacı peeling maske
 • Çay ağacı Akne Losyonu
 • Çay ağacı gözenek küçültücü

Çay Ağacı Yağı Nedir?

Çay ağacı yağı Avustralyalı halk arasında oldukça bilinen, yassı yapraklı Hint Defnesi adı verilen bir bitkiden elde edilen yağdır. Bir anlamda Hint defnesi yağı da diyebiliriz. Çay ağacı yağı neye iyi gelir diye merak ediyorsanız faydalarını anlatmaya başlayabiliriz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
çay ağacı yağı

Çay Ağacı Yağının Faydaları

 • Çay ağacı yağı insan vücudunu hastalıklardan korur. Yağın özellikleri arasında antiviral olması ve antibakteriyel özellik taşıması öne çıkar. Bu özellikleri ile hastalıkların engellenmesinde fayda sağlar.
 • Böcek veya sineklerin ısırması ya da sokması gibi durumlarda ısırılan bölgenin kaşıntı, kızarıklık oluşumunu engelliyor ve hızlıca geçmesini sağlıyor.
 • Burun tıkanıklığı, nezle, grip, soğuk algınlığı ya da tekrar eden öksürük gibi rahatsızlıklarınız varsa çay ağacı yağını buhar banyosu ile birlikte yaparak bu rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz.
 • Ağız içerisinde oluşan yaralara karşı iyileştirici özelliği bulunuyor. Bununla birlikte diş eti iltihap tedavisinde iltihaplı yaraların iyileştirilmesi için de kullanılıyor.
 • Çay ağacı yağı iltihap tedavisi için kullanılabiliyor. Özellikle tırnak batması durumunda oluşan iltihaplanmalarda etki göstererek iltihabın kurumasına fayda sağlıyor.
 • Ağız yaraları, cilt sorunları, deri sorunları gibi sorunların tamamında iyileştirici rol üstleniyor. Hem koruyucu hem de iyileştirici olması nedeniyle cilt bakımı tedavisinde de son yıllarda yoğun olarak öne çıkıyor.

Çay Ağacı Yağı Tonik Yapımı

Bu tonik cildiniz için çok faydalı olan esansiyel yağları içerir. Melaleuca yağı olarak da bilinen çay ağacı yağının, ciltteki koyu lekeleri yok ettiği bilinir. Çay ağacı yağı güçlü bir kokuya sahip olduğundan, lavanta yağı kullanımı bu toniğe daha iyi bir koku verir. Stresi azaltabilecek hoş ve rahatlatıcı bir kokuya sahiptir.

⅓ su bardağı cadı fındığı , ⅓ su bardağı filtrelenmiş su, 15 damla çay ağacı esansiyel yağı  ve 10 damla lavanta yağını bir cam kasede karıştırın. Daha sonra temiz bir sprey şişesine karışımı boşaltın. 

Çay Ağacı Sabunu Faydaları

Çay ağacı yağı sabunu, en saf haliyle uçucu yağ kullanılarak üretilir. Çay ağacı yağı genel olarak bakterilere, mantarlara ve döküntülere, alerjilere ve diğer cilt hastalıklarına neden olan diğer mikroorganizmaları tahrip edebilen güçlü biyokimyasal olan terpenleri içeren güçlü bileşenlerden oluşur. Sabundaki yağ, cilt yüzeyindeki varlığının ilk işareti olan mikropları yakalayarak çalışır. Antiseptik etkisinin yanı sıra, çay ağacı yağı sabununun küçük kesik ve yaraların iyileşmesini hızlandırabilen antiseptik özellikleri vardır. Ayrıca çeşitli cilt enfeksiyonlarını yok eden etkilere de sahiptir.

Akne ve diğer cilt lekelerini yok eder

Birkaç sivilceden ciddi bir akne salgınına kadar değişen cilt problemleriniz varsa, çay ağacı sabunu kullanmayı düşünmelisiniz. Kullanıcılar sabunun düzenli olarak kullanılsa bile, cildin nemini kaybetmediğini belirtiyor. Antiseptik özellikleri sivilce ve diğer lekeleri ciltten temizlemeye yardımcı olur ve yüze doğal bir parlaklık verir. Kimyasal akne karşıtı kozmetik ürünlerinde bulunan sert bir kimyasal olan benzoil peroksit, cildin kuruluğunun yanı sıra yanma ve kızarıklık hissine neden olur. Çay ağacı sabunu, iltihaplanmayı tedavi ederek ve kimyasal bazlı akne formülasyonlarına göre cilt dostudur. Üstelik mikropları elimine ederek cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Kötü vücut kokusunu ortadan kaldırır

Deride ve giysilerde üreyen bakteriler vücutta kötü kokulara yol açar. Düzenli olarak banyo yapmak ve çay ağacı yağı sabunu kullanmak genellikle sorunu çözer. Çay ağacı yağı antiseptik özelliklere sahip olduğu için, kötü vücut kokusuna neden olan bakterileri kolayca yok eder.

Kesik ve sıyrıkların iyileşmesini hızlandırır

Çay ağacı yağı sabunu, küçük kesik ve sıyrıkların iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olan antiseptik özelliklere sahiptir. Doğal bileşenleri cilde karşı nazik davranır ve hasarlı cilt dokularını etkili bir şekilde iyileştirir. Sabun, yanıkları ve küçük yaraları tedavi etmek ve dezenfekte etmek için de kullanılabilir.

Mantarı tedavi eder ve yok eder

Çay ağacı yağı sabununun düzenli kullanımı, vücudu, mantar bazlı cilt hastalıklarına neden olabilecek zararlı mantarların gelişmesinden kurtarır. Sabundaki güçlü mantar öldürücü bileşenler, mantarların vücudun herhangi bir yerinde gelişmesini ve yayılmasını engelleyebilir. Bu, sabunun saçkıran, egzama, ayak mantarı ve sedef hastalığı gibi mantar enfeksiyonlarını etkili bir şekilde tedavi edebileceği anlamına gelir.

Güneş yanığı tedavisinde kullanılır

Etkilenen bölgeye çay ağacı yağı sabunu uygulanması, şişliği azaltır, rahatlama sağlar ve güneş yanığı olan bölgeyi yatıştırır.

Saç derisi bakımı sağlar ve saçlardaki kepekleri temizler

Çay ağacı yağı sabunu sert kimyasal maddeler içermez ve sağlıklı bir saç derisi için her gün kullanılması gereklidir. Saçların ve saç derisinin sabunla düzenli olarak yıkanması kepekleri temizler ve kepek oluşumunu önler böylece kaşıntı ve pullanma olmaz.

Sağlıklı saçlar i̇çin şampuan olarak kullanılabilir

Aşırı kuru saçlara sahipseniz, çay ağacı yağı sabununu şampuan olarak kullanın. Sabun, pürüzlü, kuru veya kıvırcık saçları yumuşatabilir ve doğal yumuşaklığını geri kazandırır. Ayrıca donuk saçlara nem ve parlaklık katar.

Saçlardaki bitleri temizler

Saçınıza çay ağacı yağı sabunu uygulayın ve kısa sürede saçlardaki bitlerden kurtulun. Sabunu, saçınıza ve saç derinize masajla uygulayın. En iyi sonuçları elde etmek için, sabunu az miktarda sirke ile karıştırılmış suyla durulayın. Herhangi bir kimyasal madde kullanmadan bir hafta içerisinde saçlardaki bitlerden kurtulabilirsiniz.

Yüzdeki koyu lekeleri ve izleri tedavi eder

Çay ağacı yağı, yara izi azaltıcı özelliklere sahiptir. Yaralardan veya cilt bozukluklarından kaynaklanan cilt izlerini ve koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olur. Çay ağacı yağı sabununu düzenli olarak kullanmalısınız.

Tıraş kremi olarak kullanılır

Çay ağacı yağı sabunu, tıraş için iyi bir köpük oluşturabilir. Tıraş olurken cildinizi nemlendirir ve tıraş bıçağı kesiklerini önler.

Doğal bir böcek kovucudur

Çay ağacı yağını çok iyi bir böcek kovucu yapan böcek öldürücü özelliklere sahiptir. Sabun genel olarak sivrisinekleri, sinekleri, pireleri ve diğer hastalık taşıyan böceklerin vücudunuza yaklaşmasını önleyen doğal bir koruyucu bariyer oluşturur.

çay ağacı yağı faydaları

Çay Ağacı Yağının Cilde Faydaları

 • Özellikle sivilce ve akne konusunda cilt problemleri olan kişilerin kullanmasında faydası var. Çay ağacı yağı sivilce ve akne oluşumunu engelliyor. Yüzünüzde oluşan akne ve sivilcelerin hızlıca yok olmasını sağlıyor.
 • Sivilce lekelerinin ve sivilce izlerinin tedavisinde de kullanılıyor. Şayet yüzünüzde sivilce lekeleri veya izleri varsa düzenli kullanımda izlerin yok olduğunu göreceksiniz.
 • Saç derisinin aşırı kuruması kepek oluşumunun temel nedenidir. Saç diplerine masaj yaparak uygulandığında saç derisini nemlendirir ve kepek oluşumunu engeller. Buna bağlı olarak da saç dökülmesi azalır.
 • Uçuk problemlerinde tedavi edici özelliği biliniyor. Antiviral bir rahatsızlık olan uçuk sorununu hızlıca iyileştirme özelliği var.
 • Ayak mantarlarının tedavisi için çay ağacı yağı kullanıldığı biliniyor. Şayet ayaklarınızda aşırı mantar varsa ve kötü koku durumu söz konusuyla mantar tedavisinde destekleyicidir.
 • Sivilce, akne rahatsızlıklarda etkili olan çay ağacı yağı, aynı zamanda siğil tedavisinde de kullanılıyor. Siğil olan bölgeye düzenli sürülmesi durumunda iyileştirici etkileri fark ediliyor.

Çay Ağacı Yağının Saça Faydaları

Çay ağacı yağının mantar önleyici ve antimikrobiyal özellikleri, kepek ve seboreik dermatit tedavisinde etkilidir. Saç derisini kuruluğundan kepek oluşumuna neden olan mantara kadar birçok saç hastalığı ile savaşır. Ayrıca saç derisini nemlendirir ve rahatlatır, kaşıntıyı azaltır ve saç dökülmesini önler.

Kuru cilt ve kepek, saç foliküllerini tıkayarak saç uzamasını yavaşlatabilir. Ancak çay ağacı yağı, saç foliküllerini temizler ve saçlarınızın nefes almasına izin verir. Ayrıca, saç derisinde fazla yağ birikmesini önlerken, saç derisini nemlendirir. Bütün bunlar yeni saçların çıkmasını kolaylaştırır. Çay ağacı yağı, saç derisinin sağlığını iyileştirir ve saçlarınız için daha iyi büyüme koşulları yaratır. Üstelik çay ağacı yağı, saç derisi egzama hastalığını yok eder ve saçları bitlerden arındırır.

Saç bakım rutininizde çay ağacı yağı kullanmaya hazır mısınız? Çay ağacı yağını doğal saç bakım rutinine dahil edebilirsiniz. Çay ağacı yağı oldukça kuvvetlidir ve doğrudan cildinize veya saçınıza uygulanmasını önermiyoruz. Saf çay ağacı yağı cildi tahriş edebilir ve sonuçları görmek için sadece küçük bir miktara ihtiyacınız olduğunda yağın çoğunu boşa harcarsınız. En iyi sonuç için çay ağacı yağını, bir taşıyıcı yağ ile seyreltmeniz gerekir. 

Çay ağacı yağı naziktir ancak hassas bir cildiniz varsa kullanmadan önce küçük bir cilt yama testi yapmanızı öneririz. Çay ağacı yağını, serin ve kuru bir yerde saklayın. Uçucudur bu yüzden kapağını sıkıca kapatın. Çay ağacı yağını kesinlikle ağız yoluyla tüketmeyin.

Çay ağacı yağı ile saçlarınıza bakım yapmanın yollarını aşağıda sizler için anlattık.

1. Birkaç damla saf çay ağacı yağını jojoba yağı, zeytin yağı veya hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağa karıştırın. Sağlıklı saç derisi için, saç derinize haftada birkaç kez bu karışımla masaj yapın.

2. Haftada bir kez sıcak yağ tedavisi uygulayın. Ocakta bir taşıyıcı yağ ile birkaç damla çay ağacı yağını ısıtın. Karışımı biraz soğuyunca, saçınıza ve saç derinize masaj yapın. Saçlarınızı topuz yapın ve sıcak bir havluyla sarın. 30 dakika bekledikten sonra şampuan ve suyla saçlarınızı yıkayın.

3. 5 damla çay ağacı yağını bir sprey şişesinde suyla karıştırın. Saç bakım spreyi olarak kullanın ve saçlarınıza sıkın. Daha sonra herhangi bir durulama işlemi yapmayın.

4. Şampuan şişesine, 15 damla çay ağacı yağı ekleyin. Kepek tedavisi için saçınızı şampuan ve ılık suyla durulayın.

5. Thalia çay ağacı sabununu, şampuan olarak kullanabilirsiniz. Düzenli olarak bu sabunu kullandığınızda saçlarınızda kepek sorunu ortadan kalkar. Saç derinizdeki iltahap, egzama, yaralar gibi hastalıklar iyileşir. Saç derisini temizler ve saçların yumuşak hatta parlak olmasını sağlar.

Çay Ağacı Yağı Markaları

Farklı çay ağacı yağı markaları vardır. Fakat önemli olan saf ve güvenilir markaları tercih etmektir. Özellikle cilt ve saçlarda alerjik reaksiyona sebep olmayan ürünleri kullanmak gerekir. Bu yüzden sizler için en iyi çay ağacı yağı markalarını inceledik.

Farmasi Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı faydaları Farmasi, saç bakımında oldukça etkili bir üründür. Farmasi Dr.C.Tuna Çay Ağacı Yağlı Sos Serumu olarak adlandırılan bu ürün, serum formundadır. Cildi ve saç derisini ferahlatan ve serinleten bir etkisi vardır. Cildin ve saçların pürüzsüz hale gelmesini sağlar. Ciltteki ve saçlardaki kuruluğu tedavi eder. Cildinizin ve saçlarınızın nemli olmasını sağlar.

Shiffa Home Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı bitkisinden elde edilen bu esansiyel yağ, sivilce ve akne tedavisinde kullanılır. Ciltteki koyu lekelerin tedavisinde kullanılır ve cildi nemlendirmek için uygulanabilir. Fakat çay ağacı yağını, mutlaka bir taşıyıcı yağ ile karıştırarak kullanmak gerekir.

Botalife Çay Ağacı Yağı

Botalife saf çay ağacı yağı, 10 ml su buharı distilasyon yöntemi ile hazırlanmıştır. Bu saf yağ kesinlikle seyreltilmemiştir ve katkı maddesi içermez. Bu yüzden rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Arifoğlu Çay Ağacı Yağı

Arifoğlu çay ağacı yağı kullananlar bu markadan oldukça memnunlar. Bitkisel uçucu yağ, su buharı distilasyon yöntemiyle hazırlanmıştır. Tamamen doğal olan çay ağacı yağı, bir başka taşıyıcı yağ ile seyreltilerek kullanılmalıdır.

Çay Ağacı Yağının Tedavi Ettiği Rahatsızlıklar

Çay ağacı yağı cilde sivilce, mantar enfeksiyonları, akne, sedef hastalığı, egzama ve koyu lekeler için uygulanır. Ayrıca cilde, kesikler ve aşınmalar, yanıklar, böcek ısırmaları ve sokmaları, kaynamalar, vajinal enfeksiyonlar, hemoroitler, tekrarlayan yaralar, diş ağrısı, ağız ve burun enfeksiyonları, boğaz ağrısı ve kulak için lokal antiseptik olarak uygulanır. Saçlara ise bitler, uyuz, kepek, egzama ve saçkıran gibi enfeksiyonlar için uygulanır. 

Çay ağacı yağı, antibiyotiklere dirençli bazı bakterilerin ve nikel ile temasa bağlı deri döküntülerinin neden olduğu enfeksiyonları önlemek ve tedavi etmek için kullanılır. Kadınlarda görülen aşırı vücut tüylenmesini ortadan kaldırmak için cilde uygulanır. Göz kapaklarında ve göz kapaklarının dibinde oluşan akar enfeksiyonu için kullanılır. Ağızda plak ve diş eti hastalıklarının yanı sıra ağız kokusu için de kullanılır. Öksürük, bronş tıkanıklığı ve akciğer iltihabı tedavisi için banyo suyuna eklenir.

Çay Ağacı Yağı ile Ayak Mantarı Tedavisi

Çay ağacı yağı, birçok mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır. Bunun nedeni çay ağacı yağının bir parçası olan inanılmaz antifungal ve antibakteriyel özelliklerdir. Bir araştırma çay ağacı yağının, ayak mantarı için en etkili tedavi yöntemi olduğunu ortaya koyuyor. 

Ayak mantarını tedavi etmek için 1 su bardağı hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile ¼ su bardağı çay ağacı yağını bir kasede karıştırın. Etkilenen bölgeye, bu karışımı günde 2 kez uygulayın.

Çay Ağacı Yağı ile Tırnak Mantarı Tedavisi

Bazı faktörler sizi tırnak mantarına daha duyarlı hale getirebilir. Genetik yapınız, şu anki tıbbi durumunuzun neden olduğu bozulmuş bağışıklık sistemi ve diyabet gibi hastalıklar, bir başkasının ayakkabısını giymek, kişisel eşyalarını paylaşmaktan dolayı oluşan enfeksiyon, nemli ve kirli zeminde çıplak ayakla yürümek, nemli ve kirli zeminlerin ellerinizle sürekli temas etmesi ve ortak havuzda yüzmek gibi etkenler tırnak mantarı oluşumunu tetikler.

Çay ağacı yağı, tırnak mantarlarını tedavi etmek için uygun maliyetli ve daha güvenli bir yoldur. Kimyasal ilaçların yan etkileri olmadan hızlı ve daha iyi sonuçlar elde edersiniz. İstediğiniz sonuçları elde etmek, tırnak mantarını tedavi etmek ve yağı maksimum verimle kullanmak için uygularken bazı yönergeleri takip etmek önemlidir.

Yağların tırnağa tam olarak nüfuz etmesini sağlamak için bu hazırlama ipuçlarını izleyin. Böylece daha hızlı ve daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Yağ uygulamasından önce ayak tırnaklarınızı kesmeniz gerekir. Tırnaklarınızı keserseniz, yağ tırnakların altına nüfuz edip mantarlara daha hızlı ulaşabilir. Daha sonra kalın bir törpü yardımıyla, ayak tırnaklarınızı törpülemeniz gerekir.

Çay ağacı yağının etkinliğini engelleyebilecek mikropları, bakterileri ve diğer organizmaları öldürmek için tırnaklarınızı sabunla temizleyin. Mantarların üremesini engellemek için yıkamadan sonra tırnakların tamamen kuru ve temiz olması önemlidir. Daha fazla mantar gelişimini engellemek için ayaklarınızın daima kuru olduğundan emin olmalısınız.

Çay ağacı yağı aslında jojoba veya zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltildiğinde bile, güçlü iyileşme özelliklerini korur. Bu taşıyıcı yağlar ayrıca etkilenmiş tırnaklarınızı ve cildinizi nemlendirmenize yardımcı olabilir. Çay ağacı yağını bir taşıyıcı yağ ile seyrelttikten sonra, çözeltiyi enfekte olmuş tırnaklarınıza uygulamak için hazırsınız. 

Küçük bir damlalık kullanarak, etkilenen tırnaklara birkaç damla karışımdan damlatın. Solüsyonu tüm virüslü bölgeye nazikçe yaymak için bir pamuk top da kullanabilirsiniz. Bir miktar yağ çıkması ve tırnağı örtmesi için pamuğu hafifçe bastırın. Yağın etkilenen bölgeye derinlemesine girmesini sağlamak için, tırnakları ve cildi sadece bu amaç için kullanacağınız bir tırnak fırçası ile ovalayın. Her kullanımdan sonra fırçayı yıkamayı unutmayın. Ayak tırnağınıza yağı sürdükten sonra, ayağınızı 5 damla çay ağacı yağı içeren suya da batırabilirsiniz. 

Daha sonra ayaklarınızı tamamen kurulayın. Ayaklarınızı silmek için havlu kullanmayın, bunun yerine havayla doğal olarak kurumasını sağlayın. Tırnak kesme ve törpüleme işlemleri haftada 1 kez yapılmalı, çay ağacı yağı uygulaması ise günde 2 kez yapılmalıdır.

Çay Ağacı Yağı ile Candida Tedavisi

Çay ağacı yağı uzun süredir antifungal özelliklerinden dolayı kullanılmıştır. Bu uçucu yağ üzerine yapılan araştırmaların gözden geçirilmesi bir dizi maya ve mantarı öldürme yeteneğini doğruladı. İncelenen çalışmaların çoğunda, çay ağacı yağı vajinal enfeksiyonlarda en yaygın mayalardan biri olan candida albicanlar üzerinde test edilmiştir.

Çay ağacı yağı içeren vajinal fitillerin, vajinal mantar enfeksiyonlarını tedavi ettiği gösterilmiştir. Bununla birlikte, çay ağacı yağı kullanılırken cildi tahriş etmemek ve vajinal duvarlar özellikle hassas olduğu için aşırı dikkatli olunmalıdır.

Çay ağacı esansiyel bir yağdır ve bu nedenle bir taşıyıcı yağ ile karıştırılması gerekir. 30 gram erimiş hindistan cevizi yağı ile 5 damla çay ağacı yağını karıştırın. Bu karışımı, bir tampona batırın ve tamponu vajinaya yerleştirin. Tamponun düzenli olarak değiştirilmesi önemlidir.

Çay Ağacı Yağı ile Uçuk Tedavisi

Uçuk, herpes simpleks virüsünün iki türünden birinin neden olduğu viral bir enfeksiyondur. Araştırmalara göre, enfekte bireyler, tekrarlayan ağrılı kabarcıklar ve iyileşmesi tipik olarak 10 ila 14 gün süren kaşıntılı açık yaralara sahiptir. 

Avustralya Aborjinlerinin geleneksel olarak çay ağacı yağını kesikler ve uçuklar gibi cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullandığı biliniyor. Bu bilgiden yola çıkılarak yapılan araştırmalar, çay ağacı yağının, herpes simpleks virüsünü test tüplerinde etkisiz hale getirdiği sonucuna varmıştır. Bunu kullanmayı düşünen hastalar mutlaka çay ağacı yağını kullanmadan önce bir doktora danışmalıdır.Peki uçuk tedavisi için çay ağacı yağı nasıl kullanılır? Öncelikle ellerinizi sabun ve suyla yıkayın. Kağıt havluyla ellerinizi kurulayın. Bir kulak çubuğunun üzerine az miktarda çay ağacı yağı damlatın. Çay ağacı yağını nazikçe uçuk olan bölgenin üzerine uygulayın. Ellerinizi tekrar sabun ve suyla yıkayın. Kağıt havluyla ellerinizi kurulayın. Günde 2 kez bu uygulamayı tekrarlayın.

Çay Ağacı Yağı ile Ayak Kokusu Giderme

Çay ağacı yağı, faydalı özellikleri sayesinde ayaklarınızı nazikçe yatıştırır ve mantarları azaltır. Çay ağacı yağı, koku ile mücadelede antibakteriyel özelliklerinden yararlanır. Gerginlik ve ağrıyı azaltmak için yatıştırıcı epsom tuzu bu karışımda kullanılır.

Yaz boyunca parmak arası terlik kullanıyorsanız veya çorap kullanmadan doğal bir şekilde yürüyebiliyorsanız, ayaklarınızın ne kadar kötü kokacağını muhtemelen çok iyi biliyorsunuzdur. Elbette, biraz sabun ve su ayakları temizler ancak bazen yeterli olmaz. 

Neyse ki, bu tatlı ayak solüsyonu tarifi ayak parmaklarınızı ve tırnaklarınızı rahatlatmak ve ayaklarınızdaki kötü kokuların giderilmesine yardımcı olmak için kullanışlı, güvenilir ve rahatlatıcı bir yol sunar. Epsom tuzu ve antibakteriyel çay ağacı yağı gücüyle bu güçlü karışım, ayaklarınızın kötü kokmasına neden olan mantar ve bakterileri temizler.

Sporcular, tüm gün ayakta çalışan insanlar ya da kötü ayak kokularından muzdarip kişiler için bu solüsyon, ağrılı ayakları yatıştırır ve kokuları doğal yollarla yok eder. 

Gece kullanabileceğiniz bu solüsyonla anında rahatlayabilirsiniz. 2 yemek kaşığı epsom tuzu, 1 yemek kaşığı çay ağacı yağı ve 2 yemek kaşığı yağını bir küvet dolusu ılık suyun içine ekleyin ve iyice karıştırın. Ayaklarınızı bu solüsyonda en az 30 dakika bekletin. Bu çok işlevli tedavi, ayaklarınızı dinlendirir, ayak mantarlarından kurtulmaya yardımcı olur ve kötü ayak kokularını giderir.

Çay Ağacı Yağı ile Sedef Hastalığı Tedavisi

Avustralya’ya özgü melaleuca alternifolia bitkisinin yapraklarından elde edilen çay ağacı yağı, cilt hastalıklarının tedavisi için tıbbi yararları kanıtlamıştır. Yüzyıllar boyunca Avustralyalı kabileler tarafından cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmıştır. Ancak, yalnızca lokal olarak kullanılır.

Bu yağ farklı bakteri türlerine, mantarlara, virüslere ve hatta protozoalara karşı etkilidir ve onları etkili bir şekilde öldürür. Çay ağacı yağının çok yönlü antimikrobiyal özellikleri sedef hastalığının tedavisi için basit ama etkili bir çözümdür.

Aynı zamanda etkilenen bölgenin iyileşmesini hızlandıran şifa ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Kaşıntı, kızarıklık ve şişlik bu yağ kullanılarak büyük ölçüde azalır. Çay ağacı yağı ayrıca pulları ve birikmiş ölü cilt hücrelerini temizlemeye yardımcı olur. Çay ağacı yağı, sedef hastalığı lekeleriyle başa çıkmak ve onlardan kurtulmak için birden fazla şekilde kullanılabilir. 

Çay ağacı yağındaki antimikrobiyal bileşikler sayesinde cilt, sedef lekelerinin ağırlaşmasına neden olan enfeksiyondan kurtulacaktır. İyileştirici özellikleri zarar görmüş cilt hücrelerini yenileyecektir.

Etkilenen bölgeyi temizleyin ve kurulayın. 3 damla çay ağacı yağı ile 9 damla jojoba yağını karıştırın. Bu karışımı etkilenen bölgeye uygulayın ve yağı emmesi için bölgeye hafifçe masaj yapın. Bütün gece cilt üzerinde bırakın. Sabah ılık suyla durulayın. Bu uygulamayı her gece düzenli olarak yapmalısınız.

Çay Ağacı Yağı ile Su Çiçeği Tedavisi

Çocuğunuzun, su çiçeği kabarcıklarına çay ağacı yağı uygulayın. Çay ağacı yağı bakteriler ile savaşır. Aynı zamanda antiseptik özelliklere sahiptir. Bu da su çiçeği kabarcıklarını yok eder ve su çiçeğinin daha hızlı iyileşmesini sağlayabilir. Bununla birlikte, çay ağacı yağı cilt tahrişine neden olabilir bu nedenle çocuğunuzun cildine uygulamadan önce başka bir yağla seyreltmek önemlidir. 

50 mililitre jojoba yağı, hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağı bir cam kaseye alın ve 15 damla çay ağacı yağı ile karıştırın. Karışıma bir pamuk pedi batırın ve her bir kabarcığa uygulayın.

Çay Ağacı Yağı ile Yaraları İyileştirme

Çay ağacı yağı birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Geleneksel bir ilaçtır. Akne, bakteriyel enfeksiyonlar, su çiçeği, sivilce, yüzdeki koyu lekeler, soğuk algınlığı, tıkanıklık ve solunum yolu enfeksiyonları, kulak ağrıları, özellikle candida, kasık mantarı, ayak mantarı ve tırnak mantarı gibi mantar enfeksiyonları, ağız kokusu, saç bitleri, egzama, sedef hastalığı, kuru tırnak etleri, kaşıntılı böcek ısırıkları, yaralar ve güneş yanıkları ve stafil enfeksiyonlarını tedavi eder.

Kesikler ve yaralara gelince çay ağacı esansiyel yağının antibakteriyel, antioksidan ve iyileştirici özellikleri vardır. Kesikler, yaralar ve sıyrıklar için çay ağacı yağı uygulayın. Bu uygulama, enfeksiyondan kaçınmaya yardımcı olacaktır.

Çay Ağacı Yağı ile Akne Tedavisi

Saf çay ağacı yağı, çay ağacının yapraklarından elde edilir. Bitkisel, hafif şifalı kokusu yüzden fazla bileşiğin bir karışımını içerir. Bu bileşiklerin bazıları, sivilceyi ve sivilcenin neden olduğu etkileri yok eder. 

Yeterince güçlü bir çay ağacı yağını, cildinize uygulamadan önce seyreltmediğiniz takdirde, hassas bir reaksiyon tetikleyebilecek kadar güçlü olacaktır. Çay ağacı yağındaki 100 bileşik arasında limonen, linalool ve okaliptol gibi koku içeriklerinin hepsi çay ağacı yağının cilde olan faydalı özelliklerini sağlar.

Sivilce tedavisinde bu esansiyel yağı kullanmadan önce yüzünüzü sürekli kullandığınız bir yüz temizleme ürünüyle yıkayın. Birkaç damla çay ağacı yağını bir kulak çubuğunun üzerine damlatın ve doğrudan sivilcelerin üzerine uygulayın.

Alternatif olarak, 6 damla çay ağacı yağını hafif bir yüz nemlendiricisine karıştırıp tüm yüzünüze uygulayabilirsiniz. Cildinizin çay ağacı yağına nasıl tepki verdiğini görene kadar bir benzoil peroksit ürünü uygulamayın.

Çay Ağacı Yağı Hakkında Merak Edilenler

Çay ağacı yağı, onlarca farklı cilt sorunu ve hastalığa iyi gelmektedir. Bu yüzden oldukça popülerdir ve insanlar, çay ağacı esansiyel yağı ile ilgili birçok şeyi merak eder. Merak ettiğiniz soruları sizin için yanıtladık.

Çay Ağacı Yağı yüzde ne kadar kalmalı?

Çay ağacı yağı, Avustralya’ya özgü olan çay ağacının yapraklarını buharla damıtmak suretiyle yapılır. Genellikle aşırı yağın neden olduğu bir sorunu tedavi etmek için yağ içeren bir ürünün kullanılması, bir çelişki gibi görünebilir. Fakat çay ağacı yağı, akneye benzoil peroksit kadar etkili bir şekilde davranır ve daha az yan etkiye neden olur. Saf çay ağacı yağı, yüzde 100 doğaldır ve cildinizdeki sert kimyasallara mükemmel bir alternatiftir. Bazıları çay ağacı yağını tahriş edici bulur bu nedenle doğrudan yüze uygulamadan önce bir yama testi yapılmalıdır. Çay ağacı yağını mutlaka bir taşıyıcı yağ ile seyrelterek yüzünüze uygulayın. Bu şekilde 1 gece cildinizde bekletebilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı vajinada nasıl kullanılır?

Çay ağacı esansiyel yağını, vajinal mantarları tedavi etmek için birkaç farklı yolla kullanabilirsiniz.

Çay ağacı yağını, vajina mantarlarını gidermek için banyo küveti suyuna karıştırarak kullanabilirsiniz. Maya enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılabilir. Vajinal mayanın tedavi edilmesi için sıcak banyo suyuna 6 damla çay ağacı yağı ekleyin. Günde iki kez, 10 dakika boyunca banyoda kalın.

Çay ağacı ile hazırlayacağınız solüsyonda vajina bölgesindeki mantarları tedavi eder. 720 gram distile suyu ve 2 papatya çayı poşetini bir tencerede kaynatın. Suya, 6 damla çay ağacı yağı, 5 damla lavanta yağı ve 1 damla kekik yağı ekleyin. Solüsyon soğuduktan sonra, vajina bölgesini solüsyonla yıkayın. 

Çay ağacı yağı ile bir vajinal merhem hazırlamak için 6 damla çay ağacı yağı ve 1 yemek kaşığı aloe vera jeli bir kasede karıştırın. Kaşıntıyı hafifletmek için doğrudan vajinal alana kremi uygulayın. Alternatif olarak, bir tamponu jel ile kaplayın ve vajina bölgesine tamponu yerleştirin.

Her bitkisel tedavi yüzde yüz olumlu etki verecek diye bir sonuç çıkaramayız. Diğer bitkilerde olduğu gibi, hint defnesi yağı bitkisinden elde edilen çay ağacı yağı özellikle hassas ciltlerde yanma, kaşıntı ya da kızarıklık oluşumuna sebep olabilir.

Bu konuda şayet düzenli olarak danıştığınız bir doktor var ise kendisinden bilgi almanızda yarar vardır. Doktor onayından sonra uygulamanızda her zaman fayda görüyoruz. Bu uyarımız sadece hint defnesi yağı için değil bütün bitkisel tedaviler içindir.

Çay ağacı yağını cildinize uygulamadan önce alerjik bir tepki alıp almayacağınızı anlamak için cildinizin küçük bir alanında uygulayıp ortalama 15-20 dakika kadar bekleyerek herhangi bir reaksiyon gösterip göstermeyeceği gözlemlenmelidir. Şayet herhangi bir şikayet oluşmaz ise kullanım sağlayabilirsiniz.

Aksine uyguladıktan sonra yanma, kızarıklık veya kaşıntı gibi sonuçlar elde ederseniz kesinlikle kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Çay Ağacı Yağı Yüzümü Yaktı

Çay ağacı yağını cilt sorunları için kullanacaksanız dikkatli olmanız gerekir. Zira kızarıklık ve yanma hissi verebilir. Hassas bir cilde sahipseniz ve egzamanız varsa direkt olarak cildinize bu yağı uygulamamanız gerekir.

 

Çay ağacı esansiyel yağı oldukça yoğun bir yağdır. Bu yüzden suyla ya da jojoba yağı, susam yağı, hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ya da tatlı badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmeden kullanılmamalıdır. Aksi halde yüzünüzde yanma hissi oluşur ve cildiniz kızarır.

Çay Ağacı Yağı Fiyatı

Çay ağacı yağının fiyatı genel olarak 20 TL ile 50 TL arasında değişir. Gratis çay ağacı yağı fiyatı 20 TL’dir. Watsons çay ağacı yağı fiyatı 40 TL’dir. Farmasi çay ağacı yağı fiyatı ise 25 TL’dir. Hepsi Burada da çay ağacı yağı fiyatlarına buradan, Trendyol da satılan çay ağacı yağı fiyatlarına da buradan bakabilirsiniz.

 

Çay Ağacı Yağı Faydaları, sivilce sorununa iyi gelir mi, çay ağacı yağı tüylenme yapar mı ve Saça Faydaları ile ilgili tüm merak edilen soruları cevapladık. Sizin de aklınıza takılan sorular ve deneyiminiz varsa aşağıdaki yorum kutusuna yazabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.