Kebabiye Yağı Faydaları

23.11.2019
497
Kebabiye Yağı Faydaları
Modelistlik Kursu

Kebabiye yağı, kebabiye biberinden elde edilen bir esansiyel yağdır. Kebabiye diğer adıyla java biberden elde edilen bu uçucu yağın sıcak, baştan çıkarıcı ve harika bir kokusu vardır.

Kebabiye biberi ve kebabiye bitkisi yağı uzun zamandan beri afrodizyak olarak kullanılır. Kitaplarda ilk kez 4. yüzyılın başlarında kebabiye bitkisinden bahsedilmiştir. Günümüzde kebabiye tohumu yağı gaz giderici, ağrı kesici ve doğurganlığı arttırıcı olmak üzere birçok farklı şekilde kullanılır. Aromaterapi alanında da kullanılan kebabiye yağı, faydalı özellikleri nedeniyle Asya’da popülerdir.

Kebabiye esansiyel yağı, çekici ve küçük Litsea cubeba bitkisinden yapılır. Genellikle tropik bölgelerde bulunan parlak renkli ve küçük bir çalıdır. Canlı yeşil yapraklarından hoş bir limon kokusu yayılır. Kebabiye bitkisi yağı, biber gibi görünen küçük meyvelerden elde edilir.

Kebabiye Yağı Nedir?

Kebabiye bitkisinin botanik ismi Piper cubeba ve Endonezya’dan gelir. Kebabiye esansiyel yağı, bitkinin kurutulmuş meyvelerinden buhar damıtma yöntemi kullanılarak elde edilir.

Bu yağ esas olarak monoterpenler ve seskiterpenlerden oluşur. Bu, yaşlanmadan dolayı eklemlerdeki şişme ve vücut rahatsızlığı ile ilgili sorunlara yardımcı olabilecek özelliklere sahip olduğu anlamına gelir. Ayrıca, sindirim sorunlarına yardımcı olabilir ve bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmiş şekilde masaj yağı olarak kullanılabilir.

Saat yönünde karın bölgesine masaj yaparak karın ağrısı, gaz sancısı ve şişkinlikten kurtulma sağlayabilir. Kebabiye yağı, sindirim sistemi için uyarıcı ve destekleyici olabilir. Ayrıca, adet sorunları ile ilişkili semptomlara yardımcı olur. Solunum yollarını açar ve rahat nefes almayı teşvik eder.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Kebabiye yağı genel olarak lavanta yağı, sardunya yağı, kakule yağı, sedir ağacı yağı, kakao yağı, yenibahar yağı, karanfil yağı, ylang ylang yağı ve biberiye yağı ile iyi uyum sağlar.

Kebabiye Tohumu
Kebabiye Tohumu

Kebabiye Yağı Neye İyi Gelir?

Kebabiye esansiyel yağının sağlığa faydaları saymakla bitmez. Doğal bir şifa kaynağı olan bu yağın faydalarına gelin hep birlikte yakından bakalım.

Doğurganlık problemlerine doğal şifadır

Kebabiye esansiyel yağı, eski Araplar ve Unani tıp sisteminde kısırlık, cinsel ilgi kaybı, iktidarsızlık, erektil disfonksiyon, bel soğukluğun tüm evreleri ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi cinsellikle ilgili problemlerin tedavisinde kullanılan doğal afrodizyak özelliklere sahiptir. 

Kebabiye esansiyel yağı, muskat cevizi aroması hissine sahip sıcak, keskin ve hafif kokuludur. 3 ml zeytinyağına 3 damla kebabiye esansiyel yağı ekleyin ve doğal cinsel hisleri uyandırmak için vücudunuza masaj yapın. Ayrıca yatmadan önce ılık banyo suyuna 2 damla yağ ekleyebilir ve difüzörünüze mükemmel bir ruh hali uyandıracak şekilde 1 damla lavanta yağı veya 1 damla ylang ylang yağı ile birlikte 1 damla kebabiye esansiyel yağı ekleyebilirsiniz.

Gaz sancılarını yok eder

Gaz sancısı, tuhaf ve bazen acı vericidir. Perakende çözümler mevcut olmasına rağmen, her zaman işe yaramazlar. Bu esansiyel yağı tamamen doğal bir gaz gidericidir. Kebabiye esansiyel yağı, şişkinliklerin giderilmesine yardımcı olur. Gaz giderici bir etkiye sahip olan kebabiye esansiyel yağı, ağrılı gaz sancısını ve şişkinliği giderir. Kronik şişkinlik yaşama eğilimindeyseniz, kebabiye esansiyel yağını kullanabilirsiniz.

Diş iltihabını ve oral enfeksiyonları iyileştirir

Kebabiye yağı, hem yüksek düzeyde Ayurvedik ansiklopedilerde, hem Charaka Samhita’da hem de Sushruta Samhita’da ağız temizleyici olarak ve diş problemlerini tedavi etmeye yardımcı olan bir madde olarak özel bir şekilde anılıyor.

Ağızdaki zararlı organizmaların öldürülmesinde yardımcı olan doğal ağız temizleyici, antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Ayrıca ağız kokusu veya nefes kokusu, diş eti kanaması, plak ve diş çürüklerine karşı iyileştirici özellikleri vardır. 1 damla kebabiye esansiyel yağını, 1 su bardağı ılık suyla karıştırın ve her türlü diş ve ağız enfeksiyonlarını gidermek için gargara olarak kullanın.

Solunum yolu hastalıklarını hafifletir

Kebabiye esansiyel yağı balgam birikintilerini temizlemek, beyni güçlendirmek ve bronşiti hafifletmek için mükemmel bir çözümdür. Astım, solunum yollarını açma, öksürük ve boğaz enfeksiyonlarının tedavisi için bu esansiyel yağ kullanılabilir. Buhar inhalasyonuna veya difüzöre 3 damla kebabiye uçucu yağı ekleyin ve balgam söktürücü ve antimikrobiyal özellikleri ile solunum yolu enfeksiyonlarından hızlı bir şekilde kurtulmak için boğazınıza, sırtınıza ve göğsünüze hafifçe masaj yapın.

Vücuttaki toksik maddeleri atar

Kebabiye esansiyel yağı, vücuttaki toksik maddelerin boşaltılmasında yardımcı olan idrar söktürücü özelliklere sahiptir. Bu, yavaş yavaş toksik olan yanlış sindirim kalıntılarından başka bir şey değildir. Toksik kalıntılar tuz birikintileri, ürik asit, kolesterol ve yağ ile birlikte böbrek sorunları ve kalp hastalıkları dahil çok sayıda tıbbi duruma yol açabilir.

Kebabiye esansiyel yağı vücutta bir uyarıcı görevi görür ve sistemin düzgün çalışmasını sağlar. Diüretik özellikleri idrara çıkma miktarını ve sıklığını artırır ve sistemin temizlenmesine yardımcı olur.

Sıcak banyo suyuna veya 2 damla nane yağı ile bir aromaterapi masajı karışımına 2 damla kebabiye esansiyel yağı ekleyin. Bunun dışında 5 ml susam yağı ile birlikte 2 damla kebabiye esansiyel yağı vücutta toksik maddelerin atılmasına yardımcı olur, böylece idrar enfeksiyonları, şişmanlığı tedavi eder, inflamatuar durumlar ve diğer genito-üriner problemleri tedavi eder.

Sindirim sisteminin ve bağırsakların çalışmasına yardımcı olur

Biber gibi, kebabiye esansiyel yağı da sıcak, baharatlı ve keskin bir tada sahiptir. İştahsızlık, hazımsızlık, kabızlık, şişkinlik, bağırsak solucanları vb. gibi sindirim problemleriyle başa çıkmak için kullanılır. Sindirim rahatsızlıklarından etkili bir şekilde kurtulmak için, 2 ml hindistan cevizi yağı ile 2 damla kebabiye esansiyel yağını karıştırın. Bu karışım ile karnınıza masaj yapın.

Öksürüğe iyi gelir

Kebabiye yağı, bir miktar hindistan cevizi yağı veya yenibahar yağı dokunuşuyla karıştırılabilir. Birçok kaynak kebabiye esansiyel yağı kullanımının öksürüğe karşı etkili olduğunu ve bronşit belirtilerini hafiflettiğini belirtti. Sebep, bu tropik baharatın hafifçe kafur yapısına bağlanabilir. Kafur nitelikleri, kendi başlarına, ağrı reseptörleri için sinir uçlarını uyararak çalışır. Bu da sık sık öksürük ve boğaz tahrişleriyle ilişkilendirdiğimiz ağrı ve kaşıntıyı hafifletebilir.

Ayurveda tedavisi

Ayurveda, hastalıkların önlenmesi, disiplinli yaşam tarzı ve doğa ile mutlak denge üzerine kuruludur. Yüz yıldan daha uzun bir ömür sağlayan güçlü sağlık bilgileri Ayurveda’da vardır. Bu 5000 yıllık antik şifa metodolojisi, doğayla uyumlu bir yaşam sürmek ve doğayla aynı seviyede olmak demektir. Ayurveda’ya göre, dünyadaki her şey doğanın 5 hayati unsurunun bir birleşimidir. Bu beş hayati element; toprak, ateş, su, hava ve mekandır.

Bir canlı ile canlı olmayan şey arasındaki tek farkın, canlı organizmaların içinde ruh olmasıdır. Kemikler ve kaslar dünyayı temsil eder, ateş metabolik süreçler ve vücut ısısı anlamına gelir, kan bir su sembolüdür, hava nefes almaya yardımcı olur ve boşluk canlı olduğumuzu gösterir.

En yaygın Ayurveda ilaçları otlar, bitkisel esansiyel yağlar, Abhyanga (Ayurveda masaj sanatı), yoga, Ayurveda rutinleri, dua, basit fiziksel egzersizler ve dengesizliklerin düzeltilmesine yönelik yapılan çalışmalardır.

Kebabiye esansiyel yağı, aşırı kapha ve vata enerjilerini tedavi etmek ve pitta eksikliğini düzenlemek için etkili bir Ayurveda ilacıdır.

Kebabiye yağı
Kebabiye yağı

Kebabiye Yağı Cilde Faydaları

Bu yağın içindeki bileşenler cildin sıkılaştırılmasına yardımcı olmak için harikadır. Sıkılaştırıcı özellikleri vardır. Sarkmayı önlemeye yardımcı olan kasları ve cildi sıkılaştırmaya yardımcı olur, cildin gergin ve genç görünmesini sağlar. Bu yağı günlük rejiminize ekleyebilir ve cildinizin daha önce sahip olmadığı sıkılığa ve inceliğe sahip olduğunu görebilirsiniz. Günlük yüz temizleme jelinize ya da toniğinize birkaç damla kebabiye esansiyel yağı ekleyebilirsiniz. Cildinizin görünüşü ve hissinde kesinlikle bir fark ve gelişme göreceksiniz.

Antiseptik nitelikleri nedeniyle cildi temizlemeye ve iyileşme sürecini desteklemeye de yardımcı olur. Doğru şekilde tedavi edilmeyen küçük bir yara bazen basit bakım eksikliğinden felaket bir şeye yol açabilir. Kebabiye esansiyel yağı ile kesik, sıyrık ya da yaralarınızın düzgün bir şekilde temizlenmesini sağlayabilirsiniz, böylece bakterilerin açık yaralara ulaşması durumunda iltihaplanma riskini ortadan kaldırabilirsiniz. 

Yağ, cilt çevresinde koruyucu bir tabaka oluşturarak herhangi bir enfeksiyon türünün oluşmasını önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Tamamen iyileşmesi bir hafta sürecek bir kesik, kebabiye yağı ile işlemden sonraki birkaç gün içinde iyileşecektir.

Kebabiye Yağı Nasıl Kullanılır?

Kebabiye esansiyel yağı burun damlası, parfüm, baharat, ilaç ve cilt merhemi olarak kullanılabilir. Kebabiye uçucu yağı zeytinyağı, tatlı badem yağı, susam yağı ya da hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltilerek lokal olarak kullanılabilir.

Cubebe yağı
Cubebe yağı

Kebabiye Yağı Saça Faydaları

Saf hindistan cevizi yağı, saç derisini ve saç köklerini besleme ve koruma kabiliyeti sayesinde yıllardır kullanılmaktadır. Saçları nemlendirmesi ve nemi saçlara hapsetmesi için saç tellerine nüfuz eder ve ısı şekillendirme ve kimyasal işlemlerden kaynaklanan hasarlara karşı koruma sağlar. Kebabiye esansiyel yağı ve tarçın esansiyel yağlarının ısınma özellikleri saç derisini canlandırır ve enerji veren bir koku ekler. Paçuli yağı ise saç uzamasını hızlandırır. Tüm doğal bileşenler saçı canlandırır ve güzelliğini geri kazandırır.

2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı, 2 damla tarçın yağı, 2 damla kebabiye yağı ve 2 damla paçuli yağını bir cam kasede karıştırın. Bu maskeyi şampuanlamadan sonra kullanabilir, sadece ellerinize birkaç damla alabilir ve saçınıza nazikçe masaj yapabilirsiniz. Bunu saç maskesi olarak da kullanabilir, bu maskeyi saçlarınızda birkaç saat bekletebilirsiniz veya bir gece beklettikten sonra ılık suyla iyice durulayabilirsiniz.

Kebabiye Yağı ile Yapılan Tedaviler

Kebabiye esansiyel yağını bacak ve ayak ağrılarını iyileştirmek için kullanabilirsiniz. 

4 damla kebabiye esansiyel yağı, 4 damla selvi yağı, 3 damla roma papatyası yağı, 3 damla mercanköşk yağı ve 28 gram aloe vera jelini bir cam kavanozda karıştırın. Ayaklarınıza ve bacaklarınıza bu karışımla masaj yapın.

Kebabiye Yağı Hakkında Merak Edilenler

Kebabiye esansiyel yağı hamile ve emziren kadınlar için önerilmez. Böbrek hastalarına diüretik özellikleri nedeniyle ciddi etkilere neden olabileceğinden bu yağı kullanmaları önerilmez. Bu esansiyel yağı kullanmadan önce mutlaka bir yama testi yapın. Eğer alerjik bir bünyeniz varsa bir alerji testi yaptırın ve kullanmadan önce doktorunuzla görüşün.

Kebabiye Kansere Karşı Korur mu?

Evet. Kebabiye bitkisi kansere karşı korur. Bal, zencefil ve keçiboynuzu tozu ve kebabiye tohumunu karıştırın. Bu karışımı her gün 1 çay kaşığı tüketin. Böylece kansere karşı korunmuş olursunuz. 

Kebabiye Cinselliğe Faydaları

Kebabiye cinsellik için afrodizyak bir bitkidir. Cinsel gücü arttırır.

Kebabiye Faydaları Feridun Kunak

Doktor Feridun Kunak, kabızlığa karşı bir formül paylaştı. Bu formülü aşağıda paylaşıyoruz.

Kebabiye vücuttan toksinleri atar ve bağırsakları çalıştırır. Bu yüzden kebabiye kabızlığa iyi gelir. Vücudumuzdan toksinleri ve zehirleri atmaya yarayan bir karışım tarifi veriyoruz. 1 litre suyu bir tencereye alın. 1 litre suyun içine 1 yemek kaşığı tarçın, 2 yemek kaşığı kişniş ve 1 tatlı kaşığı havanda dövülmüş kebabiye tohumunu alın. 10 dakika bu karışımı kaynatın. Bu karışımı soğuduktan sonra süzün ve bitki çayı olarak tüketin.

Kebabiye Yağı Fiyatı

100 gram kebabiye tohumu tozu fiyatı 10 TL ile 30 TL arasında satışa sunulmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. Fidan dedi ki:

    Kebabiye yağı, masaj uygulamalarında tercih edilen bir yağdır. Çünkü ağrılara çok iyi gelmektedir. Adet döneminde kadınlar karnına kebabiye yağı sürerek rahatlıkla masaj yapabilir ağrıya çok iyi gelir. Ayrıca bunun yanında, gaz sancılarına da etkisi vardır. Gaz sancısı yaşadığınız anda kebabiye yağı ile hafif dokunuşlarla masaj yapın işe yarayacaktır.

  2. Emine dedi ki:

    nasıl sipariş veririm kebabiye yağı nı