Sivas Ücretsiz Kamp Alanları

05.10.2019
448
Sivas Ücretsiz Kamp Alanları
Modelistlik Kursu

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda sizlere Sivas Ücretsiz Kamp Alanları hakkında bilgiler vereceğim. Sivas kampçılar ve gezginler tarafından tercih edilen nadir alanlardan biridir.

Sivas Ücretsiz Kamp Alanları

Türkiye’nin her bölgesinde doğal güzelliklere sahip kamp alanları ve doğa yürüyüşlerine uygun parklar bulunuyor. Bunların bazılarında kampa izin veriliyor, bazılarında izin verilmiyor. İzin verilenlerin bazıları ücretli olsa da ücretsiz kamp alanları da doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyülüyor. Kamp alanlarında yapılabilecek çeşitli aktiviteler ile keyifli zaman geçirmek de mümkün hale geliyor ve doğal güzelliklerin içinde şehrin stresinden uzaklaşmak ve kamp süresince dinlenmek mümkün hale geliyor. Bunun için yalnızca kamp alanlarını araştırmak ve nasıl gidildiğini, kamp alanlarının özelliklerinin ve imkanlarının ne olduğunu öğrenmek gerekiyor.

Ücretli bölgelerde ekstra kamp hizmetleri sağlansa da ücretsiz bölgelerde genellikle duş, tuvalet ve benzeri hizmetlere rastlamak pek mümkün olmuyor. Bu tür imkanlara sahip olmak isteyenlerin yerleşim merkezlerine daha yakın olan yerlerde kamp kurmaları daha doğru olacağı gibi aynı zamanda bu hizmetleri pek aramayanların da ücretsiz alanlarda kamp kurmaları daha olumlu sonuçlara yol gösterecektir.

Doğa sporlarını, kamp konaklamalarını, doğa ile iç içe olmayı sevenleri bekleyen ormanlar ve kamp alanları ile Sivas’ta konaklayacak yer bulmak ve doğa ile iç içe bir ortama sahip olmak çok kolay. Yerleşime yakın bölgelerde de uzak bölgelerde de kamp alanları için sağlanan imkanlar oldukça fazla. Doğa fotoğrafçılığı ile ilgilenenlerin, vahşi hayvanları görmek isteyenlerin, doğa yürüyüşlerini sevenlerin ve hatta dalış ile ilgilenenlerin dahi ilgisini çekecek pek çok imkana sahip bu bölgelere ulaşım da oldukça kolay. Sivas’ın farklı bölgelerinde yer alan  bu kamp alanlarına farklı yollar ile ulaşım da sağlanabiliyor.

Çat Ormanları

Cennet deresi ile bambaşka bir dünya gibi ziyaretçilerini ağırlayan ve genelinde çam ağaçları bulunan bu neşeli görüntüye sahip ormanda piknik yapmak da kamp yapmak da yürüyüş yapmak da çok zevkli. Doğal alana zarar verilmediği sürece kamp yapmanın olası olduğu bu bölgede dere kenarında zevkle kamp konaklaması yapmak, piknik yapmak ve doğa yürüyüşüne çıkmak mümkün. Kısa süreli de uzun süreli de konaklama sağlanabilir ancak kış aylarında konaklamanın sıkıntılı olmasından dolayı genellikle tercih edilmemektedir. Bahar aylarında açan çiçekler ve akan deresi ile daha keyifli bir manzara sunan Çat Ormanları içerisinde gezecek de pek çok yer bulunur. Kamp konaklaması için geliniyorsa birkaç gün içinde keyifle ormanı gezmek ve farklı canlılar görerek doğa ile iç içe bir atmosfere tanık olmak mümkün.

Kış aylarında karla kaplanan, bahar aylarında ise çiçeklerle ve usul usul akan deresi ile süslenen ormanı fotoğraflamak için ise her mevsim gelmek mümkün. Kamp yapmak için en uygun dönem bahar ayları. Alan geniş olduğu için gelen kampçıların birbirini rahatsız etmesi durumu da söz konusu değil. Kampçıların çok uzun süre konaklamasına imkan sağlayan bir konumda da yer almıyor Çat Ormanları.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Pek çok vahşi hayvanı görmek ve fotoğraflamak da orman içinde yapılabilecek aktiviteler arasında. Sincap, domuz, kurt, çeşitli türlerde kuşlar, geyik ve benzeri pek çok hayvana ev sahipliği yapan Çat Ormanı, hayvanların zarar görmemesi ve saldırgan davranışlarda bulunmaması için güvenlik önlemleri almakla birlikte ziyaretçileri de uyarıyor ve bölgede yüksek sese, kokuya ve saldırgan hareketlere karşı daha duyarlı olmaları gerektiğini özellikle vurguluyor.

Derenin etrafında yürüyüşe çıkmak ya da üzerinden köprü ile geçip karşı tarafını da ziyaret etmek isteyenlerin kaybolmamak için belli bir rota tutturmaları gerektiğini de Çat Ormanları için özellikle söylemek gerekir. Oldukça büyük bir bölgede yer alan bu orman, kaybolmaya oldukça elverişlidir. Bunun için dikkatli olunması gerekir.

Doğal güzelliklerin içinde kaybolmak ve ormanın huzur verici tertemiz havası içinde stres atmak isteyenler için oldukça uygun bir ortam sağlayan Çat Ormanları, ziyaretçilerinin temiz hava ve doğa ile bütünlük içinde zaman geçirmelerine uygun imkanları sağlarken aynı zamanda da vahşi doğayı tanımaya fırsat sunuyor. Fotoğrafçılık ya da doğa yürüyüşleri ile ilgilenenlerin özellikle tercih etmek isteyeceği bu bölgede kamp konaklaması da oldukça rağbet gören bir etkinlik.

Ormana ulaşım sağlamak pek kolay olmasa da yıl içerisinde farklı şehirlerden dahi Çat Ormanları’nda kamp yapmaya gelen ya da bu orman içinde huzur bulmak isteyen pek çok ziyaretçi oluyor.

sivas ücretsiz kamp alanları
Çat Ormanları

Gökpınar Gölü Kamp Alanı

 Farklı maceralara atılmaktan hoşlanan, dalışla ilgilenen, yüzmeyi seven ve gideceği yerde de bu özellikleri arayan doğa sporu sevenlerin tercih etmek isteyeceği bir bölge olan Gökpınar Gölü, kamp alanı ile ziyaretçilerine enfes bir manzaranın yanı sıra eğlenceli aktiviteler de sunuyor. Sualtı fotoğrafçılığı ile uğraşanların, yüzme ve dalış ile ilgilenenlerin çok hoşuna gidecek olan bu bölgede kamp yapmak da oldukça keyifli.

Sivas’ın Gürün ilçesinde yer alan Gökpınar Gölü kamp alanında yapılacak keyifli aktivitelere katılmak ve gölün masmavi berrak sularının tadını çıkarmak ve ücretsiz konaklamak için oldukça eşsiz bir yer. Tertemiz sularda vakit geçirmek ve nefes kesen manzarası ile tatlı bir tatil yapmak için bölge oldukça elverişli. Kamp yaparken mavinin çok farklı tonlarına dalarak huzur bulmak isteyenleri kucaklayacak olan Gökpınar Gölü, cennetten bir parça gibi Sivas’ta yerini alıyor ve her yıl yerli ve yabancı pek çok turisti ağırlamaya devam ediyor. Farklı şehir ve bölgelerden buraya kampa gelen de pek çok kampçı bulunuyor ve sonrasında bölgede gölün etrafında yürüyüş yapmak da oldukça zevkli hale geliyor.

Bölgede belli bir ücret karşılığında dalış yapmak mümkün. Bu da Sivas’ta yapılabilecek ilginç ancak zevkli bir aktivite. Pek büyük bir alanda olmasa da göl ziyaretçilerini memnu etmeye yetecek kadar iyi bir büyüklüğe sahip. Sualtı fotoğrafçılığı için yeterli olan bu gölün doğal güzellerini çekmek ve dalış sırasında farklı manzaralara da şahit olmak mümkün.

Yerleşim bölgelerine pek uzakta kalmayan bu bölgede ihtiyaçları karşılamak ve otostopla ya da özel araçla şehir merkezine gitmek oldukça kolay. Bölgeye ulaşım kolay olduğu için özel araç olmadan da ziyaretçilerin ulaşım sağlaması zorlaşmıyor.

Deniz bisikleti ve kayık da kiralanabilen bu gölde gezinmek de en az dalmak kadar eğlenceli bir aktivite ve ziyaretçiler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Ziyaretçilerin, kampçıların ve gezginlerin memnuniyetinden de bölgenin ne kadar huzur verici ve zevkli olduğunu anlamak mümkün.

Mavinin hemen hemen her tonunu içinde barındıran gölde bir gezintiye çıkmak, dalış yapmak ya da yüzmek, kamp atıp maviliklerin içindeymişçesine konaklamak ve doğal alanda huzur bulup şehrin boğucu havasından uzakta kalmak için tercih edilebilecek çok tatlı bir yer olan Gökpınar Gölü ziyaretçilerini günün her saati ve her gün bekliyor.

Gökpınar Gölü Kamp Alanı

Sızır Şelalesi Kamp Alanı

Sivas’ın Gemerek ilçesinde yer alan Sızır Şelalesi, tatlı bir kamp alanına sahip olmakla birlikte doğal güzellikler ile iç içe bir konaklama imkanı da sağlamakta. Aynı zamanda şelalenin huzur veren sesi eşliğinde piknik yapmaya, dinlenmeye, kamp yapmaya ve doğa yürüyüşü yapmaya da olanak sağlayan bu bölgede ücretsiz şekilde gezmek ve konaklamak mümkün.

İçerisinde bulundurduğu alabalık tesislerinden gelen taze alabalıkların da servis edildiği ve yürüyüş sonrası dinlenip sıcak bir şeyler içmek için uğranabilecek alanlara da sahip olan bu bölgede keyif yapmak da mümkün. Kamp harici gezmeye ve doğa yürüyüşüne gelenlerin genellikle tercih ettiği ve lezzetli, taze alabalıkların tadına bakmadan gitmediği bu bölgede dinlenmek oldukça keyifli.

Şelaleye girerek serin sularında rahatlamak ve dinlenmek, taze sularda şehrin yorucu havasından kurtulmak ve sonrasında kamp yaparak belki alabalık satın alıp yemek de oldukça keyifli olacaktır. Bu bölgede alabalık tesisinin olması daima taze balık yemeye de yardımcı olan bir etkendir.

Tatlı bir gezinti için hafta sonu yürüyüşe gidilebilecek olan, kamp yapmak için uygun olan, alanın içerisindeki yerler ile yemek yeme imkanına da sahip olan bu bölgede gezmek ve konaklamak özellikle de doğa yürüyüşlerini sevenler için oldukça keyifli olacaktır. Bu bölgeye gelip Sızır Şelalesi’ne uğramadan geri dönülmemesi ziyaretçilere tavsiye edilir. Gezilecek alanlarını görmek, fotoğraf çekilmek ve serin şelale sularında özellikle de yaz aylarında sıcak havadan kurtulmak oldukça zevkli olacaktır. Bahar ya da yaz aylarında gitmek daha tatlı olacağı için ziyaretçiler genellikle bu dönemlerde gitmeyi tercih etmektedir. Bahar aylarında şelaleye girmek pek mümkün olmaz çünkü suları fazla soğuk akmaktadır. Yaz aylarında ise su sıcaklığı normale dönmeye başladığı için yaz sonlarına doğru şelaleye girmek için gitmek oldukça keyifli olacaktır.

Sızır Şelalesi Kamp Alanı

Sivas Ücretsiz Kamp Alanları hakkında vereceğim bilgiler bu kadardı. Sormak istediğiniz sorularınızı yorum kısmından yazabilirsiniz.

Alternatif kamp alanları önerimiz; İzmir Kamp Alanları

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.