Kahramanmaraş Ücretsiz Kamp Alanları

24.06.2019
303
Kahramanmaraş Ücretsiz Kamp Alanları
Modelistlik Kursu

Merhabalar, bugün siz değerli okuyucularımıza Kahramanmaraş ücretsiz kamp alanları hakkında detaylı bilgi verdik. İşte; Kahramanmaraş ücretsiz kamp alanları

Kahramanmaraş Ücretsiz Kamp Alanları

Başkonuş Yaylası

Köknar, Sedir ve Ardıç ağaçlarının ürettiği bol oksijen ve yeşilin huzur veren her tonu, muhteşem bir doğa güzelliği Başkonuş Yaylası. Dört bir yanınızda devasa çam ağaçları içinde ve içinize çektiğiniz oksijenin burnunuzu yakan o temizliği, ruhunuzu ferahlatan bir güzelliktir Başkonuş Yaylası. Ağaçların ar5asından zirveye doğru çıktığınızda koca bir baraj gölü ile karşılaşırsınız. Baraj gölü ve çevresindeki yemyeşil tepeleri seyrederken huzurun zirvesine ulaşıyorsunuz. Kahramanmaraş ücretsiz kamp alanları içinde yer alan Başkonuş Yaylasında istediğiniz bir yere çadırınızı kurabilirsiniz. Çadır kurabileceğiniz gibi karavan kampı da yapabilirsiniz. Belki de buradaki geyiklerle karşılaşmanız bile mümkün.

 Başkonuş Yaylası Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Bulunduğunuz bölge merkezden uzak olduğu için tuvalet ya da duş imkânı bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra yiyecek, içecek ve elektrik gibi ihtiyaçlarınızı da merkezden gelirken temin etmelisiniz.

Başkonuş YaylasıKahramanmaraş

Ali Kayası

Bulutoğlu köyü sınırları içinde bulunan Ali Kayası ulaşımı oldukça zor bir yer. Belki de bu yüzden bakir ve temiz kalmış bir bölge olarak karşımıza çıkıyor. Eski Kahramanmaraş-Elbistan yolu üzerinde kalan Ali Kayası, muhteşem bir manzaraya sahip bir yer. Rivayete göre Hz. Ali’nin atının ayak izi bu bölgede bulunuyormuş ve bu nedenle buraya Ali Kayası adı verilmiş. Bu yerin muhteşem olmasının bir başka sebebi ise manzaraya güzellik katan Menzelet Baraj Gölüdür. Araç ile bu bölgeye gitmek istiyorsanız altı yere yakın araçla gitmemenizi tavsiye ederim. Ali Kayasına giden toprak yol normal araçlar için oldukça zorludur.

Ali Kayası Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Bölge merkezden uzak ve bakir doğası nedeniyle herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Bu nedenle tuvalet ve duş gibi imkânlar bulunmamaktadır. Giderken yiyecek ve içeceklerinizi yanınızda götürmelisiniz. Bunun yanı sıra elektrik gibi ihtiyaçlarınızı da yanınızda bulundurun.

Ali KayasıKahramanmaraş

Döngel Mağarası

Döngel Köyü içinde bulunan Döngel Mağarası, gerçekten dönüp bir daha gelinecek cinsten bir yer. Köyün içinden akan derenin çevresinde çadır kampı yapabilirsiniz. Buraya zaten üniversitelerden kaya tırmanışı ve mağaracılık alanında etkinlik düzenleyen guruplar gelerek kamp yapmaktadırlar. Köyde büyüklü küçüklü 5 adet mağara bulunmaktadır. Mağaraya iki farklı yoldan ulaşmak mümkündür. Birincisi derenin ardından yukarıya çıkan merdivenli yol, diğeri ise biraz macera arayanlar için kayaların üzerinden çıkılan keçi yolu. Mağaraya giderken yanınıza köyden bir rehber almanızı tavsiye ederim. Mağaranın içinde muhteşem bir göl var. Bu bölge hem gezip görmek hem de doğayla iç içe kamp yapmak isteyenler için ideal yerlerden biridir.

Döngel Mağarası Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Döngel köyünden tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bunun için yanınızda herhangi bir şekilde yiyecek ve içecek gibi ağırlık taşımanıza gerek yoktur. Duş konusunda bir şey söyleyemem ama WC konusunu da burada karşılayabilirsiniz.

Döngel MağarasıKahramanmaraş

Yeşilgöz Obruğu

Kahramanmaraş ilinin en güzel ve etkileyici doğal alanlarından biri de Yeşilgöz Obruğu kamp alanıdır. Bu bölge, zamanla mağara tavanlarının çökmesi ile çukurların oluşması sonucu içine su dolmuş ve muhteşem bir güzellik oluşmuş. Suyun derinliği yaklaşık 40 metre ve buraya zaman zaman dalışlar düzenlenmiş ama gölün dibi ve suyun nereden geldiği hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Hafta sonları ziyaretçi akınına uğrayan yerde huzurlu ve sessiz bir kamp yapmak istiyorsanız hafta içini tercih etmelisiniz. Obruk yakınında çadır kurmaya izin verildiği için istediğiniz bir alana kampınızı atabilir ve bu güzelliğin keyfini çıkarabilirsiniz. Doğaseverlerin ve özellikle mağaraların ve gün doğumu ve batımının fotoğraflarını çekmek isteyen doğa fotoğrafçılarının burada birkaç gün geçirerek güzel bir tatil yapması kaçınılmaz.

Yeşilgöz Obruğu Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Bölgede ir tesis bulunmaktadır. Buradan yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Tuvalet ihtiyacınızı giderebilirsiniz ancak duş imkânı bulunmuyor.

Yeşilgöz ObruğuKahramanmaraş

Galgamaç Şelalesi-Toprakhisar Kanyonu

Kahramanmaraş Onikişubat Topçalı köyü sınırları içinde bulunan Toprakhisar Kanyonu ve Galgamaç Şelalesi son yıllarda kampçılar tarafından oldukça tercih edilen yerlerden biri haline gelmiştir. Galgamaç Şelalesi karşı karşıya geldiğiniz andan itibaren suyun berraklığına ve yeşilin rengine doyamayacağınız ender yerlerden biridir. 20 metre yükseklikten akan Galgamaç Şelalesi görenleri adeta büyülüyor. Onikişubat ilçesine 60 km mesafede bulunan Galgamaç Şelalesi Toprakhisar kanyonu içinde yer alıyor. Kanyonun uzunluğu yaklaşık 7-8 km civarındadır. Kanyonu içindeki şelaleden dökülen suların oluşturduğu küçük göletler görülmeye değer yerlerdir. Bölgedeki bitki örtüsü genellikle kızılçam ağırlıklıdır. Bunun yanı sıra defne, sakız ağacı, söğüt, yabani zeytin ve incir gibi ağaçlar da bulunmaktadır. Bölgede istediğiniz bir yerde çadırınızı kurabilir ve bu doğal güzellikler içinde huzurlu bir tatil yapabilirsiniz.

Galgamaç Şelalesi-Toprakhisar Kanyonu Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Bulunduğunuz yerde herhangi bir tesisi bulunmamaktadır. Bu nedenle duş ve WC imkânı yoktur. Bunun yanı sıra bölgeye gelip çadır kuracaksanız mutlaka yanınızda yiyecek, içecek ve elektriğinizim de getirmelisiniz.

Galgamaç Şelalesi-Toprakhisar Kanyonu – Kahramanmaraş

Yavşan Yaylası Tabiat Parkı

Kahramanmaraş’a 40 km mesafede bulunan Yavşan Yaylası, Maraş Ovası’nın güney sınırını oluşturan Gâvur Dağları’nın kuzey uzantılarında yer alır. 2007 yılında tabiat parkı ilan edilen yerde doğal hayat büyük ölçüde korunmuştur. Yavşan Yaylası’na sabah erken saatlerde yola koyulursanız, domuz, sansar ve sincap gibi yabani hayvanları da görmeniz mümkündür. Zengin su kaynakları ile yeşilin her tonunu birlikte barındıran Yavşan Yaylası genellikle mesire amaçlı kullanılmaktadır. Sedir, ardıç, köknar ve andız gibi ağaç türlerini bölgede görmek mümkündür. Kamp yapmak ve bisiklet turları için ideal alanlardandır. Çadırınızı istediğiniz bir alana kurarak doğa ile iç içe huzurlu bir tatil yapabilirsiniz.

Yavşan Yaylası Tabiat Parkı Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Bölgede tuvalet ve su bulunmaktadır. Bununla birlikte yiyecek ve içecek için herhangi bir tesisi bulunmuyor. Bu nedenle temel gıda maddelerinizi ve elektrik gibi ihtiyaçlarınızı temin ederek kamp yerine gelmelisiniz.

Yavşan Yaylası Tabiat Parkı – Kahramanmaraş

Mavigöl Şelalesi-Göğ Bünet

Kahramanmaraş ilinin Çokran köyü yakınlarında bulunan Mavigöl Şelalesi, şehir merkezine 54 km mesafededir. Araçla giderseniz şehir merkezinden Çokran’a 1-1,5 saatte ulaşılıyor. Yolun Sır Baraj kapağından sonraki kısmı toprak yoldan oluşuyor. Berke Barajı kıyısını takip ederek, eşsiz manzarayı seyre dalıp 6 km olan bu yolu 15-20 dakikada arazi araçlarıyla alıyorsunuz. Daha sonra aracınızı Bük Deresinin Berke barajı ile buluştuğu koydaki düzlüğe bıraktıktan sonra 3 km yürüyerek Göğ Bünet’e ulaşıyorsunuz. Şelaleye doğru yaklaşınca su sesi kulakları çınlatmaya başlıyor. Şelale 15 metre yükseklikten dökülüyor. Şelalenin döküldüğü yerde yaklaşık 9 metre çapında bir göl oluşmuş ve buraya Göğ Bünet adı veriliyor. Tabanı ince kumdan oluşan gölete girişte 1,5 metre derinlik varken şelalenin döküldüğü yerde 2,5 metreye kadar varıyor. Kampçılar tarafından son yıllarda keşfedilmeye başlamış olan Göğ Bünet, her yıl çevre illerden gelen yüzlerce doğaseveri ağırlıyor. Gölete yakın bir yerde çadırınızı kurabilirsiniz. Kahramanmaraş’ın ücretsiz kamp alanları içinde oldukça ideal bölgelerden biridir burası.

Mavigöl Şelalesi – Göğ Bünet Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Bölgeye gelirken wc ve duş imkânı olmadığını bilmenizi isteriz. Kamp için gelirken yanınızda yiyecek, içecek ve elektrik gibi ihtiyaçlarınızı getirmenizi tavsiye ederiz.

Mavigöl Şelalesi-Göğ BünetKahramanmaraş

Tekir Yaylası

Kahramanmaraş’ın Tekir ilçesinde bulunan Tekir Yaylası, ormanlarla kaplı doğal bir güzellik olarak karşımıza çıkıyor. İçerisinde bir de akarsu bulunan Tekir Yaylası’na hayran olmamak elde değil. Yaz aylarının serin olmasında kar sularının eriyerek doğal su kaynakları oluşmasına bağlıdır. Havası ve suyu bambaşka olan Tekir Yaylası doğaseverler ve kampçılar için ideal alanlardan biridir. Tekir Yaylası’na gelirken yol boyunca karşılaşacağınız dinlenme tesislerine uğrayarak buranın meşhur alabalığının tadına bakabilirsiniz. Yaylada istediğiniz bir alana çadırınızı kurabilir ve doğanın tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Tekir Yaylası Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Bölgede bulunan dinlenme tesislerinden her türlü ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Tuvalet ve duş gibi imkânlar yaylada bulunmamaktadır. Gıda ve su gibi ihtiyaçlarınızı da yaylaya gelmeden önce temin etmenizde fayda vardır.

Tekir Yaylası – Kahramanmaraş

Ayrıca bkz:
Diğer Ege bölgesinde bulunan 
Burdur Ücretsiz Kamp Alanları öğrenmek için tıklayın.

Bizi Pinterest te takip edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.