Şirince köyünde gezilecek yerler

25.10.2019
600
Şirince köyünde gezilecek yerler
Modelistlik Kursu

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Şirince köyü, tatlı yapısı ve turisti memnun eden yönleri ile adeta bir cenneti anımsatıyor. Doğal güzelliklerini bir yana bırakmak gerekirse Şirince aynı zamanda hiçbir kirliliğe de imkan tanımayan tam bir küçük cennet.

Şirince köyü çarşısı
Şirince köyü çarşısı

Şirince hakkında bilgiler

Şirince şarabı özel olarak bakımı yapılan üzüm bağlarından elde edilir. Şirince şaraphane tesisleri ile dolu olduğundan şarap üretimi ile geçiniyor dersek yalan söylemiş olmayız. Kıyamet koptuğunda toplanılacak olan köy olarak nam salmış olsa da bu tarz komik efsaneler köyün daha da tanınmasına yol açmıştır.

2012 yılında bu efsaneye inanarak Mayalar’ın kıyamet senaryolarının gerçek olduğunu düşünen pek çok kişi bölgeye akın ederek turistik köyün daha da ünlenmesine sebep olmuştur.

Gezmeyi sevenler için ise bu köy doğal güzelliklerden ve eski mimari yapılardan ibaret bir yerdir. Kafa dinlemeyi ve kendince eğlenmeyi sevenlerin gelip günlerce gezebileceği ve asla yorulmadan enerji toplayabilecekleri Şirince köyü, şehrin stresinden kaçmaya ve adeta yenilenmeye fırsat tanır.

Büyük şehirlerde trafikten yorulanlar ve iş yerinin yorucu temposundan kaçmak isteyenler İzmir’in bu küçük köyünü tercih edebilirler. Akşamları genellikle oldukça sakin olan bu köy oldukça hoş şirince butik otelleri barındırır ve fiyatları da pek yüksek değildir. Bunun yanı sıra şirince köyü kahvaltı seçenekleri ile de sizi mutlu etmeye yeter. Doğal mahsullerden elde edilen ürünlerle kahvaltı yapabilme imkanınız olacak.

Bu sebeple İzmir’e geleceklerin Şirince köyünde küçük butik otellerde kalması hem bütçeye fazla yük olmaz hem de kafa dinlemek için idealdir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Ayrıca bu bölgede kalmak gezmeyi de kolaylaştırır. Gezilecek bölgelere yakın olarak bulunacak oteller sayesinde birkaç gün burada kalınarak doya doya gezmek mümkündür.

Şirince köyü maya kehaneti
Şirince köyü maya kehaneti

Maya Takviminde anlatılan kehanet

Adı eskiden Kırkınca olan bu köy daha sonra Rumlar tarafından Kirkince adını almış ve Türkler de Çirkince demeye başlamış. Söyleniş şekli değişe değişe en son köyün adı Çirkince olarak kalmış ve köy halkı bu ismin tam tersi olan Şirince demeyi daha doğru bulmuşlar. Bu isim köye gerçekten cuk oturmuş denebilir. Bu şirin mi şirin köy pek çok efsaneye de konu olmuştur.

En bilinen efsane mayaların Şirince kehanetidir. Bu çok bilinen kehanete göre astronomide ileri seviye bir bilgiye sahip olan Mayalar’ın takvimi 21 Aralık 2012’de son bulmaktadır. Buda 21 Aralık 2012’de kıyamet gününün geleceği söylentilerini doğurur.

Bu kıyameti yorumlayanlar ise 21 Aralık 2012’de kıyamet gerçekleştiğinde dünya üzerinde yalnızca iki yerin kurtulacağını iddia etmiştir. Bu yerlerden biri Fransa’nın güneyindeki Bugarach köyüdür ve diğeri de Şirince’dir. Bu kıyamete göre de 21 Aralık’ta Marduk gezegeni dünyaya çarpacak ve kıyameti başlatacak olan olayları tetikleyecektir. Şirince’de bu kıyametten kurtulacakların ise Maden Dağı’nda belirecek olan Nuh’un Gemisi’ne binmesi gerekir. Bu gemiye binenler kıyametten sağ çıkacaktır.

Gerçekleşmeyen bu kıyamet senaryosu Şirince köyünün ünlenmesine yol açmıştır. Şirince köyü sakinleri bu kıyamet temalı ilginç kıyamet senaryosuna dair etkinlikler dahi düzenlemiştir. Son dem çayı, yasak elma tatlısı, kıyamet kebabı ve cennet çorbası gibi ilginç menüler hazırlayan işletmeler bu dönemde meşhur olmuş ve kıyamet günü temalı etkinlikler de bu bölgede düzenlenmiştir. Bunlar aslında birer dalga geçme ve protesto örneği olarak da kabul edilebilir.

Şirince köyünde üretilen şaraplar
Şirince köyünde üretilen şaraplar

Meşhur Şirince şarapları

Şarapları ile meşhur olan Şirince, ilginç meyveli şaraplarında tadımına imkan sağlar. Elma, çilek, muz, kavun, şeftali, karpuz, nar, vişne, mandalina ve benzeri pek çok meyveden şarap yapan işletmeler bunların tadılmasına da olanak sağlamakta ve yeni türlerin de denenmesine teşvik etmektedir.

Bu şaraplar ile ilgili gerçek meyve şarabı olmadığı söylentisi dolansa da aroma katılmış şaraplar olup olmadığı hala tartışılmaktadır. Gidip denemekten zarar gelmeyeceği gibi bölgede bulunan bir çok şarap evi içinden Hera Şarap Evi’ni tercih etmek de kaliteli bir şarap almak için iyi bir yöntemdir. Şirince şarap fiyatlarını belirleyen etkin yerlerden biridir.

Burada şarap tadımlarına katılmak ve bağ turuna da gitmek mümkündür. Bu sayede üzüm yetiştiriciliği ve şarap yapımına dair pek çok yeni bilgi öğrenilebilir ve şaraba olan merak giderilebilir.

Köyde pek çok doğal ürün bulmak mümkündür. Arnavut kaldırımlı sokaklarda gezerken tarihi eski taş Rum evlerine denk gelmek işten bile değildir. Köy manzarası da ayrıca nefes keser.

Şirince köyü turistik alışveriş
Şirince köyü turistik alışveriş

Şirince’de Yaşam ve Fiyatlar İle Pahalılık Dengesi

Aslında Şirince’deki yaşama pahalı denemez, bunu uygunluk olarak bile nitelendirmek yeterlidir. Bu bölgede alınacak hemen hemen her şey şehirdekinden neredeyse yarı yarıya daha karlı bir miktara gelir.

Yerel marketler ve büyük marketler bu bölgede oldukça uygundur ve köyde yetişen doğal sebze ve meyveleri oldukça uygun fiyatlara yerel pazarlardan da satın almak mümkündür. Taze sebze ve meyve sevenler bu bölgede her hafta kurulan pazarlara katılarak uygun fiyatlardan alışveriş edebilirler.

Bölge pahalı olmadığı gibi kalacak yer konusunda da sıkıntı yaşatmamaktadır. Gidildiği zaman kolaylıkla kalmaya uygun fiyatlı bir yer bulunabilir. Ev ya da bir butik otelde kalmak bu köyde oldukça zevklidir. Kalacak olanların önceden arayarak yer ayırtmaları ve bölgeye dair daha fazla bilgiye sahip olmaları da mümkündür.

Özel araç ile gidecekler park yeri bulma konusunda pek sıkıntı yaşamazlar. Bodrum ya da Antalya gibi kalabalık turist akınına uğramayan bu bölge, yalnızca ağzının tadını bilen ve kafa dinlemeyi seven kişiler tarafından tercih edilen bir turistik kasabadır.

Burada yorgunluk ve stres atmak mümkün olduğu gibi aynı zamanda eğlenerek güzel bir tatil geçirmek de oldukça kolaydır. Şirince genellikle yaz aylarında ve bahar aylarında kalabalık olsa da kış aylarında da ayrı bir zevke sahiptir. Peki fazla lüks ihtiyaca ulaşmak bu köyde mümkün değildir.

Bölgede ulaşım sağlamak da oldukça kolaydır ve yaşam genel anlamda oldukça keyiflidir bu köyde. Pek fazla etkinlik yapmadan eğlenilebilen bir yer olan Şirince, gidenlerin memnun ayrılmasına ve hatta ayrılırken üzülmesine dahi şahit olur.

Şirince köyünde konaklama
Şirince köyünde konaklama

Şirinceye Ne Zaman Gitmeli?

Şirince’ye gidecekler yılın her dönemini tercih edebilirler. Özellikle yaz ve bahar aylarında oldukça kalabalık olan bu bölge kışın da sakin ve sessiz havası ile gidenlere huzur vermektedir.

Her mevsim ayrı güzelliğe sahip olan bu köy, yerel halk tarafından da özellikle kış aylarında sevilmektedir. Bunun sebebi kış aylarında köyün daha boş olması ve dinlenmek için daha uygun ortamın sağlanıyor olmasıdır.

Yerel halk genel anlamda oldukça uyguna sağladığı hizmetleri kışın daha da ucuz fiyata sunmaktadır. Bu sebeple Şirince’yi gezmek isteyenler kış aylarını da tercih edebilirler.

İzmir kış aylarında pek soğuk olmadığı için Şirince’de bundan nasibini alır. Bölgeye gelirken sert hava koşulları ile karşılaşmak neredeyse imkansızdır. Bu sebeple yapılacak hazırlık son bahar aylarına uygun şekilde dahi planlanabilir. Kış aylarında daha uygun fiyatlara denk gelmek mümkün olduğu için ve bölge yaz aylarında olduğu kadar kalabalık olmadığı için gezmeye de etrafı keşfetmeye de daha uygun ortam sağlar.

Keyifli bir kış tatili geçirmek isteyenler bu bölgeye gelerek gezebilir ve şarapların tadına bakarak birkaç tane satın dahi alabilir. Kışın özellikle şarap tadımları daha keyifli olmakta ve yerel üreticiler de herhangi bir şey satın alırken ya da yalnızca muhabbet ederken daha samimi davrana bilmektedir. Bunun sebebi de yazın olduğu kadar kalabalık olmaması ve müşteriler ile bireysel olarak ilgilenmenin daha kolay olmasıdır. Şirince’yi tanımak ve Şirince’ye dair daha fazla şey öğrenmek bu yerel esnaf sayesinde daha kolay hale gelir.

Şirince’ye özellikle gelinmesi gereken herhangi bir mevsim bulunmamaktadır ancak gelmek isteyenler yılın her döneminde tercih edebilir. Daha sakin bir gezinti isteyenler okulların açık oldu kış aylarını tercih ederek daha samimi bir tatil yaşayabilirler. Bu aynı zamanda fiyatların da daha uyguna gelmesine yardımcı olur.

Şirince köyünde gezilecek yerler
Şirince köyünde gezilecek yerler

Şirince’de gezilecek yerler

Şirince gezilecek yerler konusunda çok zengin değil. Özellikle bahar ve yaz aylarında kalabalık olan tatlı bir İzmir köyü olmasına karşın tatil için oldukça uygun bir yerdir.

Fiyatlarının fazla pahalı olmaması ve şehir hayatından uzaklaşmayı sağlaması ile de gelenleri pek memnun etmektedir. Gezilecek tatlı yerlere sahip olan Şirince köyü, gerçekten de adı gibi şirin bir yer olmasının yanı sıra esnafı ve dükkanları ile de kendine çeker.

Pek gece hayatı olmayan bu köyde akşamları güzel şaraplar eşliğinde bazı mekanlarda sakin canlı müzikler dinlemek mümkündür ve buralarda yorgunluk stresten uzaklaşıp yenilenmek, en zahmetsiz uğraşıdır.

Kaliteli yemekleri, Rum evleri, Arnavut kaldırımları, eski taş evlerinin kapladığı keyifli sokakları, küçük butik otelleri, gezilecek zevkli yerleri ile adeta Şirince gelen ziyaretçiyi kendine bağlar ve orada kalması için zorlar.

Gelin şimdi şirincede gilecek yerler nereler bakalım…

 Aziz John Baptist Kilisesi Şirince
Aziz John Baptist Kilisesi

Aziz John Baptist Kilisesi Ziyareti

Ne kadar eski tarihten kaldığı bilinmese de 1805’te yeniden inşa edilen kilise şu anki görüntüsüne o zaman kavuşmuştur. İçerisinde küçük bir şarap mahzeni de barındıran bu kilise şarap tadımına da imkan sağlar. Buranın kötü yönü ise tarihi papaz evini yıkıp şarap satışı için bir beton bina yapmalarıdır. Bu yönüyle bir miktar iç burkan bu yer yine de gidenleri memnun etmektedir. 

Tiyatro medresesi, Şirince
Tiyatro medresesi, Şirince

Tiyatro Medresesi

Amatör ve profesyonel tiyatrocular için bir toplanma, çalışma ve dinlenme alanı sağlayan bu Tiyatro Medresesi, seyirciler ile sanatçıların toplanması ve tanışarak merak edilenleri öğrenmesi için bir panel alanı dahi oluşturur. Bu alan gezmek için pek uygun olmasa da burada sergilenen sahne performanslarını izlemek için oldukça güzel ve kaliteli bir yerdir. Bölgeye gidildiyse ve bu sahnede herhangi bir performans sergilenecekse kaçırılmaması gerekir.

Matematik köyü, Şirince
Matematik köyü, Şirince

Şirince Matematik Köyü Ziyareti

Tiyatro Medresesi’nin yanındaki arazide bulunan bu matematik köyü, hayatı bir matematiğe çeviren ilginç bir projedir. Özellikle de lise ve lise sonrası öğrencilerin matematik kamplarına katılması bu bölgede mümkündür ve bu kamplar bir ila iki hafta sürmektedir. Gönüllü olarak burada kalmak da mümkündür. Matematik eğitimi ile başlayan gönüllülük daha sonrasında çevre düzenlemesi ya da temizlik gibi pek çok gönüllü gündelik iş ile devam eder.

Burasının açılması Aziz Nesin sayesinde gerçekleşmiştir. Matematik enstitüsü kurulmasını vasiyet etmesi ile bu köy bir zeytinlik alanın üç ayda kullanılabilir hale getirilmesi sonucu bir matematik köyü haline gelmiştir. Burası kar amacı gütmeyen ütopik bir öğrenme alanı olarak tanımlansa da sessiz ve sakin olması ile ve doğayla iç içe olmasıyla da bilinir. Öğrenciler ve çocuklar için akıl almaz derecede işe yarayacak bir öğrenme ortamı olan bu matematik köyü, Türkiye’de artırılabilecek ve geliştirilebilecek bir projeye de zemin hazırlar.

Şirince gece hayatı
Şirince gece hayatı

Şirince’de Gece Hayatı

Şirince’de gece hayatı pek renkli olmasa da akşam yemeğinden sonra canlı müzik dinlemek mümkün. Genellikle güneş battıktan sonra bölgede yaşayan halk evlerine dağılmakta ve Şirince geceleri sakin olmakta.

Bodrum ya da Antalya gibi eğlence kulüpleri burada bulunmadığı için sakin canlı müzik yapan mekanlar gelen ziyaretçileri ağırlamakta. Parti yapmayı ve daha hareketli eğlence tarzlarını sevenler Şirince’de geceleri özellikle çok sıkılacaktır.

Burada akşamları aynı zamanda Tiyatro Medresesi’nin sahne performanslarına da katılmak mümkün. Akşamları yapacak aktivite bulmak pek zor değil.

Şarap tadımı yapılan bölgeler akşamları da açık olduğu için akşamları yemekten sonra giderek ziyaret etmek ve bölgede keyifle şarap yudumlamak da mümkün.

Aynı zamanda akşamları pek çok kafe de açık olduğu için otelde ya da kalınan yerde vakit geçirilmesi de zorunlu değil. Buraya gelmişken şarap satın almak ve tadımlara katılarak farklı meyve şaraplarını da yudumlamak mümkün olduğu için farklı tatlar arayanlar bölgeden oldukça memnun kalacaktır.

Canlı müzik yapan çok fazla mekan olmadığı için gece dışarıda takılıp bir şeyler içmek isteyen insanlar bu sayılı mekanları genellikle doldurur. Akşam yemeğinden sonra pek geç olmayan saatlerde bu mekanlara gidilerek canlı müziğin keyfine varılabilir. Bölge yıllardır sürekli tatile gelenler genellikle kafelerde oturmakta ve çay ile kahve eşliğinde sohbet etmektedir.

Şirince turistik çarşısı
Şirince turistik çarşısı

Şirince’ye gelenlere tavsiyeler

Şirince’ye gelmişken özellikle de Efes Antik Kentine uğranması tavsiye edilir. Bu antik kent UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alır ve gezmesi oldukça zevklidir. 15 dakika kadar bir yol uzaklığında olan bu antik kent, Şirince bölgesinde konaklayanlar için biçilmiş kaftandır.

İzmir’in diğer köyleri de buraya gelmişken ziyaret edilebilir. Pek çok efsane ev sahipliği yapan İzmir aynı zamanda antik kentleri ile büyüler ve gelenleri kendine hayran bırakır. Gezerken eski mimari yapıları görmek ve onların neredeyse hiç bozulmamış olan tarihlerine ortak olmak mümkündür.

Köylerin yerlilerinden de hikayelerini öğrenmek mümkün olduğu gibi tur rehberleri sayesinde de antik kentlere dair ve köylere dair daha fazla şey öğrenilebilir. İzmir yalnızca denize girmek yada yaz tatil yapmak için değil aynı zamanda kültürel ve tarihi bir gezi yapmak için de oldukça uygun bir bölgedir. Hem yazın hem de kışın ziyaret edilebilecek olan bu il, konaklamak için pek pahalı değildir.

Kışın daha da uygun fiyatlar ile gelen ziyaretçilerini karşılayan Şirince, gece hayatına düşkün olanları ya da devamlı bir parti ya da festival arayışında olanları pek memnun etmese de kafa dinleyip sakin bir ortamda huzurlu şekilde kaliteli zaman geçirmek isteyenlerin her türlü eğlenmesine ve stres atmasına da yardımcıdır.

Bölge halkı da düzenlenen her türlü etkinliğin geliştirilmesine yardımcı olduğu gibi bölgenin turistik bir merkez haline gelmesine de destek olur. Pek kalabalık olmamasından ve eğlence mekanlarının aşırılık sergilememesinden dolayı, gelen ziyaretçiler şehrin stresinden kurtulup yenilenerek evlerine döner ve kafaları rahat şekilde uygun miktarlar ödeyerek tatil geçirmiş olurlar.

En büyük artısı, bölgede yer alan pek çok antik kent ve doğal bölgeye de yakın olmasıdır. Doğa yürüyüşlerini ve doğal alanları sevenler, bu bölgede yürüyüşe çıkarak yeni yerler keşfedebilir ve doğa ile iç içe, dinlendirici bir tatil de yaşayabilir. Gidip gezilecek yerlere yakın olmasından dolayı da uygun fiyatları ile konaklama açısından da kolaylık sağlar gelen ziyaretçilere Şirince.

Burada bölgeye özgü yemekleri tatmak ve mezeler eşliğinde keyifli yemekler yemek mümkün olduğu gibi aynı zamanda da yeni lezzetler keşfederek farklı şaraplar da denemek mümkündür.

Bölgenin önceden Rumlar tarafından da kullanılmış olması, farklı kültürlerin iç içe olmasında bir basamak sağladığı gibi pek de beğenilen ortamlara zemin hazırlayarak yeni kültürleri keşfetmeye yardımcı da olur. Harmanlanmış kültürlerin birleşimi ile bölge çok daha samimi ve güzel gelmektedir.

Şirince köyü konumu
Şirince köyü konumu

Şirince köyü nerede?

Şirince hangi ile bağlı diye merak ediyorsanız cevaplayalım: İzmir. İzmir şirince arası 93 kilometredir. Bu da ortalama 2 saat süren bir araba yolculuğu demek oluyor. İzmir merkeze bağlı bir mahalle olarak geçiyor aslında. Yolunuzu şaşırmamanız için size şirince köyü konumu bırakalım.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. Can dedi ki:

    2 sene önce Şirince’ye gitmiştik, meyve şarapları gerçekten başarılı. Özellikle mürdüm eriği şarabı ve ayva şarabı, orada denediklerim arasında en iyi şaraplardı – 2’şer şişe almıştım 🙂 Çok doğal bir yer, insanları iyi kalpli, esnafı sevecen. Umarım hiç bozmaz, bozulmaz.

    1. Aykut Özcan dedi ki:

      İzmir’i henüz keşfedemedim. Fakat gittiğimde uğrayacağım bir yer Şirince. Söylediğiniz gibi umarım bozulmaz. Böyle güzel değerlerin kolay yok olduğunu görmek üzüyor zira.