İzmir Yakınlarında Doğa ile Buluşabileceğiniz 10 Yer

25.08.2016
388
İzmir Yakınlarında Doğa ile Buluşabileceğiniz 10 Yer
Modelistlik Kursu

İzmir ‘in yakınlarında bulunan bazı bölgeler gerçekten de her insanın gitmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Ege’nin incisi İzmir’in masmavi denizine, benzersiz plajlarına ve tarihine komşu olan bu bölgeler arasında 10 tanesi ise diğerlerinden bir adım öne çıkmayı başarıyor.

Sessiz Yaşamı ile Karaburun

Karaburun yarımadasının en kuzey kısmında bulunan bölge, doğal güzellikleri ile de ünlü yerlerden birisi. Gözlerden uzak bir noktaya gitmek isteyenlerin tercih edebileceği Karaburun’da tatil beldesi olan Mordoğan’da deniz keyfi yapmak ve aile işletmeleri olan küçük pansiyonlarda konaklamak ise doğa ile buluşmanın en güzel yolları arasında yer alıyor.

Urla ve Deniz Keyfi

Sadece İzmir’den değil İstanbul ve Ankara’dan da pek çok misafiri ağırlayan Urla’nın en önemli özelliği ise doğal güzelliklerinin yanı sıra yöresel yemekleri. Doğa ile buluşmak isteyenlerinse Çeşmealtı’nda yer alan bölgede deniz keyfi yapabilme imkanı varken, küçük derelere giderek de huzur bulmaları mümkün oluyor.

Bir Dönemler Ülkenin En İyi Tatil Beldesi Olan Kuşadası

Ege Bölgesi’nin kıyı şeridinde yer alan Kuşadası, eski yıllarda ülkenin en iyi tatil beldeleri arasında yer almaktaydı. Ancak son yıllarda meydana gelen hızlı yapılanma ve dışarıdan gelen turistlerin de bölgeye verdiği zararlar, Kuşadası’nın eski güzelliğini kaybetmesine neden oldu. Yine de Kuşadası geriye kalan doğal güzellikleri ile günübirlik de olsa gidip görülmesi gereken yerlerin başında yer alıyor. Kuşadası’na gitmeyi ve doğa ile buluşmayı planlayanların Güvercin Adası’na uğrayarak denizin keyfini çıkarması yapılabilecek güzel planların arasında bulunuyor.

Orman ve Bitki Örtüsü ile Tire

İzmir’e 80 kilometrelik bir mesafede bulunan Tire’de bitki örtüsünün çokluğu bölgenin adının Yeşil Tire olarak da bilinmesini sağlıyor. Tarihi hanları, konakları ve doğal güzellikleri ile ünlü Tire, ölmeden önce en azından bir kez görülmesi gereken yerlerin başında yer alıyor.

Tarihin Eski Yerleşim Yerlerinden Gölcük

Uzun tarihi ile bilinen Gölcük, yaz aylarında oldukça serin olan havası ile tercih edilebilecek yerlerin içerisinde bulunuyor. Doğa ile buluşmak ve biraz olsun huzur bulmak isteyenlerin ziyaret edebileceği bölgede hem yazın hem de kışın doğanın en güzel renklerini görebilmek mümkün oluyor.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Bozdağlar’ın İncisi Birgi

İzmir’e ortalama 110 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan Birgi’nin serin yamaçlarında yeşilliklerin içerisinde doğa yürüyüşüne çıkma gibi imkanlar bulunuyor. Birgi’nin en önemli özelliği ise tarih boyunca üzerinde yaşamış olan medeniyetlerden geriye kalan kalıntıları halen bozulmamış bir şekilde barındırıyor olması.

Doğa ve Kültür Turizmi için Ödemiş

Hem doğa hem de kültürle iç içe olmak isteyenlerin uğrak yeri olan Ödemiş, asırlık ağaçları ve görkemli çam ormanları ile görenleri büyülüyor. Çam ormanlarının arasında bir yerde bulunan ve tamamen doğal olan gölü ise gözlerden uzak bir yerde tatil yapmak isteyenlerin gözdesi.

Antik Kent Merkezi Bergama

Ünlü Pergamon Antik Kenti’ne ev sahipliği yapan Bergama’da tanrılar adına yapılan pek çok tapınak dikkatleri çekiyor. Sessiz ve sakin yapısı ile Bergama, doğanın ve kültürün enfes kokusunu içine çekmek isteyenler için ideal bir seçenek.

Yeşilin ve Mavinin Her Tonuyla Özdere

Hem deniz hem de yeşilliklerle bir arada olmak ve huzur bulmak için Özdere, İzmir çevresinde gidilebilecek en iyi yerlerden birisi. İrili ufaklı pek çok koyu ise piknik yapanların gözdesi olmayı sürdürüyor.

Gümüldür ve Sahilleri

Denizi sevenlerin mutlaka görmesi gereken Gümüldür, doğal güzelliklerinin içerisinde en çok da mükemmel denizi ve kıyı boyunca uzanan sahilleri ile biliniyor.

Gezilecek Yerler Kategorimizi incelemenizi tavsiye ediyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.