Düzce Gezilecek Yerler

02.08.2019
236
Düzce Gezilecek Yerler
Modelistlik Kursu

Düzce Gezilecek Yerler, Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz Bölümü’nde yer alan Düzce, 1999 senesinde il olmuştur. Bu bölgenin küçük, yemyeşil bir şehridir. 1999 yılında gerçekleşen deprem sonucunda ekonomik açıdan oldukça zor duruma düşmüştür. Günümüzde ise sanayi, hayvancılık, tarım ve ormancılık ile kalkınmaktadır. Metropol kentlere yakın olması Düzce için oldukça avantajlıdır. Aynı zamanda bu bölgede halen ayakta kalabilen bir antik kenttir. Bu durum bir şehir için oldukça yarar sağlamaktadır.

MÖ 1390 ve 800 yılları arasında bu bölgede Hititler hakimiyet sürmekteydi. Tarihinin çok eskiye dayanması birçok döneme şahitlik etmesi anlamına gelmektedir. Bu dört devir; Britanyalılar devri, Roma devri, Bizans devri ve Osmanlı devri ve Cumhuriyet devridir. Roma ve Bizans dönemleri aynı devri kapsamaktadır. Düzce’nin bilinen tarihi ise 15. Yüzyıla dayanmaktadır. Evliya Çelebi Seyahatname adlı eserinde Düzce’den bahsetmiştir. Eserde Düzce’deki Tuz Pazarı’ndan söz edilmektedir. Britanyalılar döneminde burası yalnızca bir ova ve bataklıktan ibaret iken, Roma ve Biraz devrinde gelişmeye başlamıştır. Bu dönemde parlak dönemlerini yaşayan bu şehir, 1323 senesinde ise Osmanlı himayesine geçmiş ve Konsopa ismi ile anılmıştır. 1871 yılında ilçe olmuştur. Cumhuriyet’in ilanı ile de gelişerek büyümüştür. İşte; Düzce Gezilecek Yerler

Düzce Gezilecek Yerler

Düzce Samandere Şelalesi

Düzce Samandere Şelalesi

Düzce’nin eşsiz güzellikte doğa harikalarından bir tanesi Samandere Şelalesi’dir. Bu şelale devlet tarafından korunan değerlerimizden bir tanesidir. Bitki örtüsünün zenginliğinin yanı sıra su sesi, doğa yürüyüş alanları, mesire alanları, kamp alanları ve ormanları ile oldukça keyifli vakit geçirilecek bir yerdir.

Düzce il merkezine 26 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Aynı isimli köy sınırlarının içerisindedir. Ayrıca burada doğal oluşmuş bir de mağara bulunmaktadır. Pek çok bitki türünün bulunduğu bu bölgede en çok, nilüfer, süsen, düğün çiçekleri, nane, kamış ve su mercimeği bitkileri yer almaktadır. Aynı zamanda söğüt, dişbudak, çınar gibi ağaçlar da bölgede dikkat çekmektedir.

Samandere Şelalesi’ne sevdikleriniz ile gelebilir, uzun uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Yalnızca manzara seyrederek huzur bulabilirsiniz. Kamp yapmaktan zevk alıyorsanız kamp yapabilirsiniz. Çadır dışında konaklama istiyorsanız da bu alanda konaklamak için tesisler bulunmaktadır.

Güzeldere Şelalesi

Güzeldere Şelalesi Düzce’ye 28 kilometre uzaklıkta iken, içinde bulunduğu Gölyaka ilçesine de 16 kilometre uzaklıktadır. Güzeldere Köyü’nden Bıçkı isimli bir dere geçmektedir. Şelale bu derenin 135 metre kadar üzerindedir. Çok farklı ağaç türlerinin olması ile hem yeşilin hem mavinin en güzel tonlarını burada görebilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Bu şelalenin bulunduğu alanda alabalık, piknik alanları, dinlenme yerleri ve yürüyüş alanları bulunmaktadır. Her şelalede olduğu gibi bu şelalede de yaz aylarında debi çok yüksek değildir. En güzel göründüğü mevsim ise bahar mevsimleridir. 1993 senesinde burası mesire yeri, 2011 yılında da tabiat parkı ilan edilmiştir.

Güzeldere Şelalesi

Aktaş Şelalesi

Aktaş Şelalesi, Düzce’nin en ünlü ilçesi Akçakoca’da yer almaktadır. Bu ilçeye yaklaşık 11 kilometre uzaklıkta olup, adını aldığı köye de 3 kilometre uzaklıktadır. Burası turizm için oldukça önemlidir. Akçakoca’nın da fazla turist alması şelale için bir avantaj olup, özellikle bahar ve yaz aylarında çok sayıda ziyaretçi gelmektedir. Sizin de yolunuz buraya düştüyse mutlaka bu şelaleyi de görmelisiniz.

Aktaş Şelalesi

Aydınpınar Şelalesi

Aydınpınar Şelalesi, Düzce ilinin Aydınpınar köyünde yer almaktadır. Kızılpınar isimli derenin üzerindedir. 2014 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. Toplamda 100 hektar büyüklüktedir. Düzce merkezden buraya 12,3 kilometre yol gelerek ulaşmak mümkündür. Diğer şelaleler gibi burada da piknik yaparak ve dinlenerek doğa içerisinde sevdikleriniz ile vakit geçirebilirsiniz.

Aydınpınar Şelalesi

Kurugöl Kanyonu

Kurugöl kanyonu, 2006 yılında mesire alanı, 2011 yılında ise tabiat parkı ilan edilmiştir. Özellikle ter temiz havası ise dikkat çekmektedir. Genel olarak günübirlik misafirleri ağırlamaktadır. Karasu ve Ereğli gibi merkezlere oldukça yakındır. Her ne kadar günübirlikçi tatilciler tarafından çok tercih edilse de konaklama için de uygundur. Adeta bir tatil beldesini andırmaktadır. Burada temiz havada spor yapmak, spor seven herkes için oldukça faydalı olacaktır. Çok az bilinir olmasına rağmen yine de turist çekmektedir. Bu bölgede avlanmak yasaktır. Bir de soyu tükenen sülünlerin burada üretimi yapılmaktadır.

Kurugöl Kanyonu

Torkul Yaylası

Torkul Yaylası Düzce’ye 32 kilometre mesafede yer almaktadır. 1300 metre yükseklikte olan yaylanın orada bir de göl bulunmaktadır. Bu gölde 1250 metre yüksekliktedir. Buraya giderken yol pek iyi olmamakla beraber mesafe bu nedenle biraz uzun sürmektedir. Yol boyunca göreceğiniz manzaralar, yolun verdiği sıkıntıyı geçirecektir. Buraya giriş ücretsiz. Dilerseniz çadırlarınız ile gelerek kamp yapabilirisiniz. Trekking sporu ile ilgileniyorsanız burası bu spor için çok uygun bir noktadır. Buraya yakın bulunan Sırık Yaylası, Kelik Yaylası ve Derebalık Yaylasını da buraya kadar gelmişken ziyaret edebilirsiniz.

Torkul Yaylası

Efteni Gölü

Düzce ovasınun akarsuları Efteni Gölü’nde birleşmektedir. Bu göle bataklık denilmesi yanlış olmamaktadır. Gölün içerisinde ağaçlar ve su çiçekleri yetişmiştir. Bataklık denmesi gözünüzde farklı bir izlenim yaratmasın. Buranın manzarası görülmeye değerdir. Gölyaka ilçesinde yer almaktadır. İlçenin merkezinde 2 kilometre gibi yakın bir mesafede yer almaktadır. Bu nedenle ulaşımı basittir.

Efteni Gölü

Kardüz Yaylası

Kardüz Yaylası da Gölyaka ilçesi sınırları içerisindedir. Yılın her mevsimi muhteşem doğal güzelliği ile Düzce Gezilecek Yerler arasında en çok tercih edilenlerdendir. Şehrin en yüksek noktalarından bir tanesinde yer almaktadır. Burada kışın kış sporları da yapabilirsiniz. Aynı zamanla jeep ile safari turuna çıkabilir bu sırada mükemmel fotoğraflar çekebilirsiniz. Ata binebilir, trekking sporunu gerçekleştirebilirsiniz. Dağ bisikleti seviyorsanız bu bölge dağ bisikleti için de oldukça uygundur. Kamp yapmak ilgi alanlarınız içerisinde ise Kardüz Yaylası’nda kamp yapabilir, bu eşsiz güzelliğin tadını daha fazla çıkarabilirsiniz.

Bu yaylaya Düzce şehir merkezinden 48 kilometre yol kat ederek ulaşmanız mümkündür. Gölyaka ilçesinin merkezine ise 28 kilometre uzaklıktadır.

Kardüz Yaylası

Pürenli Yaylası

Düzce’de kamp yapmak isteyenlerin en çok ilgisini çeken yer Pürenli Yaylası’dır. Kamp yapmaya oldukça uygundur. Düzce’nin Gölyaka ilçesi ile Bolu’nun Taşkesti sınırları arasında kalmaktadır. 1400 metre yüksekliktedir. Su sesleri, kuş sesleri muhteşem yeşillik ve gökyüzü size huzur dolu anlar yaşatacaktır. Burada gençlik kampları da düzenlenmektedir.

Pürenli Yaylası

Akçakoca Plajları

Akçakoca Karadeniz’in Antalya’sı olarak bilinmektedir. Hem konumu itibari hem de gelişmişlik düzeyi ile sizi güneyde bir yerlerde tatil yapıyor gibi hissettirecektir. Akçakoca denizi zaman zaman dalgalı ve tehlikeli olabilir. Bu nedenle denizin sakin olduğu zamanlarda girmenizi önermektedir. Akçakoca’da büyük otellerde kalabileceğiniz gibi küçük pansiyonlarda kalabilir ya da kalabalık aile olarak gidecekseniz ev kiralayabilirsiniz. Tatil beldesi olduğu için yaz aylarında oldukça güzel evlerin bulunduğu söylenebilir.

Mavi bayraklı denize sahip olan Akçakoca’da çok sayıda plaj bulunmaktadır. Sahil şeridi boyunca kafeler ve çay bahçeleri bulmanı mümkün. Akçakoca plajları şu şekilde sıralanmaktadır. Çayağazı plajı, melenağzı plajı, Karaburun plajı, edilliağzı plajı, cuhallı plajı, değirmenağazı plajı, kale plajı, çınar plajı, kalkın plajı, kadınlar plajı ve limoncuk plajı denize girebilecek plajların listesidir. Bu plajlardan en çok tavsiye edileni ise Karaburun plajıdır.

Akçakoca Plajları

Fakıllı Mağarası

Düzce ilinin Akçakoca ilçesine bağlı olan Fakıllı Mağarası, ismini aldığı köyün içerisinde bulunmaktadır. Düzce’nin merkezine 32 kilometre kadar uzaklıkta yer alırken, ilçe merkezine ise yalnızca 8 kilometre mesafededir. 1012 metre uzunluğunda olan bu mağaranın yalnızca belli bir bölümü ziyarete açık şekildedir. Mağaraya girmek 3 TL karşılığındadır. Bu ücreti de muhtarlık almaktadır. Mağara sarkıtları ve dikitleri ile doğal bir oluşumdur. Mağara zemini kaygan olduğundan, gezerken dikkat etmenizde fayda vardır. Mağarada beyaz oda ismi verilen yeri mutlaka görmelisiniz. Ayrıca astım ve nefes darlığı problemleri olanların mağaraya özellikle gitmesi tavsiye edilmektedir.

Fakıllı Mağarası

Akçakoca Ceneviz Kalesi

Akçakoca’ya 3 kilometre mesafede bulunan kale, Düzce Gezilecek Yerler arasında ilin adeta simgelerinden bir tanesidir. Bu kale UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’nde yer almaktadır. Roma ve Helenistik dönemlerinden izler taşımaktadır. Moloz taşlardan inşa edilen kalenin girişinin hemen yanında bir de kule yer almaktadır.

Kalenin avlusunda 5 metre civarı uzunlukta bir su sarnıcı bulunmakta ve söz konusu sarnıç o dönemlerde su ihtiyacını karşılamaktaydı. Akçakoca ilçesinin oldukça turistik olması kalenin de isminin duyulmasına yardımcı olmuştur. Bu nedenle özellikle yaz aylarında kaleye çok sayıda ziyaretçi gelmektedir.

Akçakoca Ceneviz Kalesi

Düzce’ye kara yolu ile ulaşmak oldukça basittir. İstanbul ili ile 217, Ankara ili ile 236, Antalya ili ile 639 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Özellikle İstanbul ve Ankara’ya bu denli yakında olması, hafta sonları buralardan akın akın insanların gelmesi anlamına gelmektedir. Öyle ki özellikle Akçakoca’da hafta sonları 34 ve 06 plakalarından farklı plaka görmek çok zordur.

Düzce ili mutfak lezzeti anlamında da oldukça başarılıdır. Çerkez tavuğu, isli balık, bazlama, tembel karı makarnası, mamursa, kaşık makarnası, hamsili börek, sebzeli kaygana, melengüçceği tatlısı, buğulama Düzce’nin en sevilen lezzetleri arasında sıralanmaktadır. Siz de yaz aylarında tatil yapmak için ya da bahar aylarında gezmek, görmek, eğlenmek için bu şirin şehri görmeye gelmelisiniz. Uzak şehirlerden gelenler için Ankara ya da İstanbul üzerinden hava yolu ile aktarma yapmak mümkündür. Havaalanlarından araç kiralayabilir ya da otobüs ile Düzce’ye ulaşabilirsiniz.

Düzce Gezilecek Yerler hakkında vereceğim bilgiler bu kadardı. Bolu Gezilecek Yerler yazımıza da bakabilirsiniz. Hoşçakalın…

Zonguldak Gezilecek Yerler adlı yazımıza da bakabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.