Sigara içmek sivilce yapar mı?

26.02.2024
665
Sigara içmek sivilce yapar mı?
Modelistlik Kursu

Sigara İçmek Sivilce Yapar Mı, yıllardır sigara kullanan her insanın sorduğu ve bir türlü net cevap alamadığı sorulardan birisidir. Acaba sigara sivilce ya da akneye sebep olur mu? Tüm bunların doğru cevaplarını ise Dermatologlar vermektedir.

İngiltere’de yapılan bir bir deneye göre 500 kadın ve 500 erkeğin katılımıyla araştırmada kullanılan sigara kullanan ve kullanmayanlar arasında ki 1 den 10’a kadar yapılan oran içinde %40’tan fazla kişide sivilce problemi ortaya çıkmıştır. Çıkan bu sonuçtan sonra araştırmaya ise “Sigara İçenlerin Sivilceleri” isminin verilmesi ile komik bir şekilde kararlaştırılmıştır.

Araştırmalar daha sonrasında derinleştirilmiş ve katılan deneklerin aile geçmişleri taranmış ve genç yaşlarda düzenli sigara kullanan katılımcıların normal insanlara göre daha fazla sivilceye sahip olmasından dolayı mağdur oldukları ortaya çıkmıştır. İşte; Sigara içmek sivilce yapar mı

Sigara İçmek Sivilce Yapar Mı

Sigara içmek sivilce yapar mı, sivilce tedavileri ise başlamadan önce yapılacak en önemli şey sivilce türünün araştırılmasıdır. Bir dermatoloji uzmanına danışılarak sivilce türü öğrenilebilir. Sivilce tıbbi isim terimleriyle akne olarak da bilinir. Neredeyse tüm insanların ergenlik dönemlerinde geçirdikleri bir deri hastalığıdır fakat bu etkiler özellikle alkol ve sigara kullanımında daha da arttığı görülmektedir. Ayrıca tükettiğimiz yiyeceklerde sivilce artışlarında büyük önem taşımaktadır. Yiyeceklerin içinde ki yağ miktarları sivilcelerinde yağlanmadan dolayı ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Sigara ile ilgili bilinmesi gerekli en önemli şey hücrelere zarar verdiği gerçeğidir. En önemli etki olarak ciltte yer alan yağ bezlerini doldurarak fazla yağ üretimi sonucunda gözeneklerin kapanması ve bir bakterinin kendine ortam bulması nedeniyle ortaya çıkıyor. Sigara ilk aşamada yağlanmayı kısa süreli olarak baskılayabilir. Bunun sonucunda ise güneşle temasında cildin soyulmasına ve ölü hücrelerin yağlı gözenekleri kapatmasına ve sivilcenin tetiklenmesine yol açmaktadır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
sigara sivilce yapar mı
sigara sivilce yapar mı

Sivilcelerin Artış Sebepleri

Sivilcelerin artış sebepleri olarak besinlerle sivilcelerin bir ilişkisinin olup olmadığı düşünülüyordu fakat günümüzde modern tıpta yapılan araştırmalar bazı besinleri tüketmekten kaçınmanın sivilce oluşumumuzun azaltabileceğini söylemektedir.

Yeni sivilcelerin oluşumları stres sebebi sigara sebeplerinden dolayı olabilir. Stresli olunan dönemlerde yüzde ve vücutta yer alan sivilceleri tetikleyerek artmasını sağlayabilir. Fakat sigara tüketen insanların bolca su içerek bu etkileri hafiflettiği de bilinen bir gerçektir. Sigara yağlanmayı arttırır gözeneklerin dolmasını sağlar ve bu sebeple siyah nokta ve sivilcelerin daha fazla artmasını sağlar. Fakat bu durumun etkileri farklı yöntemler ile en aza indirgenebilir.

Örneğin Kozmetik ürünlerin kullanımları sigara ile birlikte olduğunda yağlanmayı daha fazla arttırabilir fakat kozmetik ürünler kullanılırken içlerinde bulunan yağ oranları ve alkol oranlarına göre en düşük olanların tercih edildiğinde bu ürünlerin zararları aza indirilebilir. Yine bu kozmetik ürünlerinden içlerinde aloe, retinol ve peptide olan ürünlerin tercih edilmeleri kullananların etkilerden daha az zarar almasını sağlar.

 Sivilcelerin Artış Sebepleri
Sivilcelerin Artış Sebepleri

Ayrıca sigaranın sivilceye etki etmesini önlemek amaçlı bolca yüzün yıkanması olabilir. Ne yazık ki gereğinden fazla yüz yıkamak bunun için çözüm değildir. Fazla olarak yüzün yıkaması ise yüzde tahrişe sebep olabilir. Cildinizin sağlığı için sivilce sıkma gibi davranışlarda da bulunulmaması gereklidir. Sivilce sıkmak bölgede ki iltihabın yayılmasına neden olacağı gibi eldeki bakterilerin de cilde yayılıp yeni enfeksiyonlara sebep olması için bir davettir. Siyah nokta sıkmak bu sebeplerden dolayı gözden geçirilmelidir.

Bilimsel araştırmalar ergenlik sonrası oluşan sivilceler ile sigara içilmesi arasında bir bağ olduğunu ortaya koymaktadır. Öyle ki sigara kullanımının arttığı durumlarda sivilceler çok fazla artmakta olup bunun sonucunda yüzde ki gözenek miktarı da çok fazla artmaktadır. Bu durumun önlenmesi için ilk olarak bol su içilerek bu etkinin hafifletilmesi gerekmektedir. Ayrıca içerisinde alkol bulunan ürünlerden uzak durulması ise fayda sağlamaktadır.

Sigaranın sadece sivilcelere değil insan yaşamına karşı birçok zararı bulunmaktadır. Sigaranın sadece cildimize değil organlarımıza da zararı oldukça büyüktür. Sigara içmeyerek sağlığınıza iyi davranabilirsiniz. Sigara insan hayatı için bir risktir. Bu riski hayatınızdan uzak tutun.

sigara neden bağımlılık yapar?

Bütün Listeyi Görüntüle Listeyi Daralt
Sigara Neden Bağımlılık Yapar?

Sigara bağımlılığının hem psikolojik hem de fiziksel sebepleri bulunmaktadır. Psikolojik sebeplere baktığımızda çocukluktan itibaren etrafımızda sigara içenleri gördüğümüzde sigaranın hayatımızın doğal bir parçası olduğu düşüncesi bilincimize yerleşir. Bu ve buna benzer psikolojik sebepler sigaraya başlamaya ve daha sonrasında sigara bağımlılığına neden olabilmektedir.

Sigara bağımlılığının fiziksel sebeplerine bakacak olursak sigara bağımlılığına neden olan en önemli maddenin nikotin olduğunu görüyoruz. Nikotin yavaş yavaş kana karışan ve uzun vadede sigara bağımlılığına neden olan bir maddedir.

Sigara içmek sivilce yapar mı sorusuna sizlere cevap vermek istedik. Sigara içmek sivilce yapar mı hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Cilt Tedavileri üzerine yazmış olduğumuz konulara da bakabilirsiniz.

Kızlar soruyor da bu konu baya tartışılmış sizde göz atabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.