Evrensel Yüz İfadeleri

29.12.2020
138
Evrensel Yüz İfadeleri
Modelistlik Kursu

İster sosyal hayatımızda, ister aile hayatımızda ister okul hayatımızda insanlarla iletişim kurarken yüz ifadeleri ve beden dili yoluyla gerçekleşir. Bazen yüz ifadelerimiz karşımıza bir mesaj verebilir. Gelin evrensel yüz ifadeleri yazımızı detaylıca inceleyelim.

İlk defa ne zaman gülümsediniz?

4-6 haftalıkken gülümsemeye başlarız ve bu durum ailemizi oldukça mutlu eder. Gülümseme evrensel duygu ifadelerinden biri olarak kabul ediliyor.  Evrensel duygu ifadeleri; gülümsemenin mutlu bir yüzü işaret etmesi gibi, belli duyguları, duygusal yorumları işaret eden kalıtsal bir dizi, yüz örüntüleri ya da ifadelerdir.  Örneğin, resimlerdeki dört kişi farklı ülkelerden gelmelerine rağmen, mutluluk ifade ediyor olarak yorumlayacağımız benzer bir yüz ifadesi yani gülümseme gösteriyor. 

Yüz İfadeleri Ve Anlamları

Yüz İfadeleri sayısı Araştırmacılar bazı yüz ifadelerinin evrensel olduğu, yani bütün kültürlerde tanındığı konusunda hemfikir:

Kızgınlık
1- Kızgınlık Yüz İfadesi

1-) Kızgınlık; insanların algıladığı olumsuz olarak etkilendiği ve karşılığında beliren düşmanlık duygusudur. Kızgınlık bedende bazı fiziki değişime sebep olur. Örnek olarak; tansiyon ve nabız yükselmesi.

Mutluluk
2- Mutluluk Yüz İfadesi

2-) Mutluluk: Mutlu bir insanı gördüğünüzde mutlu olduğunu çok rahat anlayabilirsiniz. Mutluluk ifadesinde her iki yanak yukarı doğru, göz kenarları ise kırışık ve ağız çevresindeki kaslar belirgindir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
korku
3- Korku Yüz İfadesi

3-) Korku: Saklaması zor olan yüz ifade şeklidir. Korktuğumuz anda vücut ısısında düşüş olur.

Şaşırmak
4- Şaşırmak

4-) Şaşkınlık İfadesi: Kaşları kalkık, göz kapakları açık ve ağzı aralanmış birini gördüyseniz bilin ki şaşırmıştır.

Tiksinme
5- Tiksinme

5-) Tiksinme Yüz İfadesi: İnsanlar olumsuz bir durumla karşılaştıklarında duygularını gizleme çalışırlar. Ancak duygularımız ne kadar bastırmaya ya da saklamaya çalışırsak çalışalım, hissettiklerimiz saliseler içerisinde yüzümüze yansımaktadır. Bu duygunun göstergesi ise üst dudağın yukarı kalkması ve burnun kıvrılması.

Üzüntü
6- Üzüntü

6-) Üzüntü Yüz İfadesi: İnsanlar bazen üzgün olduğunu göstermek istemezler. Bu oldukça yaygın bir davranıştır. Üzüntü genel olarak fiziksel veya psikolojik bir kayıpla karşılaşıldığında hissedilir.

Küçümseme
7- Küçümseme

7- Küçümseme Yüz İfadesi: Bir şey küçümsendiği an dudağının tek kenarı yukarı kalkar ve sıkı bir durumda tutulur.

Not: Kibir, kıskançlık ve merhamet gibi başka duygularla kesin bir yüz ifadesi yoktur.

Duygular Ne İşe Yarar?

Duyguların değerini anlamak için bir gün boyunca hiçbir duygu hissetmeden veya ifade etmeden yaşamaya çalışın. Duyguların üç önemli işlevi olduğu için bu muhtemelen hayatınızın en kötü günü olurdu. Duygular nasıl hissettiğimizle alakalı çok güçlü sosyal işaretler gönderir. Duygular içinde yaşadığımız dünyaya uyum sağlamamıza ve hayatta kalmamıza yardım eder ve duygular davranışlarımızın çoğunu uyarı ve motive eder. Şimdi de duyguların işlevlerini inceleyeceğiz.

Sosyal İşaretler

Duygularla beraber gelen yüz ifadeleri nasıl hissettiğimiz ile ilgili sosyal işaretler gönderebileceği gibi ne yapmak üzere olduğumuz ile ilgili sosyal işaretler de gönderebilir.

Hayatta Kalma, Dikkat & Bellek

Duyguların evrimi teorisi duyguların işlevlerinden bir tanesini nesnelerin, insanların ve durumların bizim sağlığımıza ve hayatta kalmamıza ne kadar iyi veya kötü geldiğini değerlendirmemize yardım etmek olduğunu söylüyor.

Uyarılma Ve Motivasyon

Yerkes-Dodson bir görev esnasındaki performansın, fizyolojik uyarılmanın seviyesiyle görevin zorluğu arasındaki etkileşimi olduğunu söyler. Zor görevler için düşük uyarılma daha iyi performans sağlar; çoğu görev için orta dereceli uyarılma, performansa yardımcı olur; kolay görevlerde ise yüksek uyarılma performansı kolaylaştırabilir. Eğer Yersek-Dodson yasasını zor sınavlara girmeyi uygularsak yüksek sınav kaygısı (yüksek uyarılma) olan birisinin aynı becerilere sahip ancak daha az sınav kaygısı olan birisine göre daha az başarısı olacağını söyleyebiliriz. Araştırmacılar yüksek sınav kaygısı veya fazla kahve (kafein) yüzünden çok fazla uyarılan öğrencilerin düşük sınav kaygısı olan veya daha az uyarılan (az kafein) öğrencilere göre daha zor sınavlarda daha az başarılı olduğunu tespit ettik.

MUTLULUK

Genellikle gülümseme ve gülme ile ifade edilen mutluluk, komik reklam filmleri gibi anlık keyiflerden: güzel bir randevu gibi kısa süreli keyiflerden ve eğlencelerden; iyi bir ilişki gibi uzun süreli keyiflerden kaynaklanabilir.

Araştırmacılar yemek yemek,  romantik bağlılıklar geliştirmek, kumar oynamak, cinsel ilişkiye girmek, uyuşturucu madde kullanmak ve güzel müzikler dinlemek gibi birçok davranışın beynin ödül/zevk merkezinin harekete geçirerek mutlu ve keyifli duygular uyandırdığını tespit etti.

Uzun Süreli Mutluluk

Para ne kadar mutluluk satın alabilir?

Araştırmacılar piyango biletinde yüksek miktarlarda paralar kazanan kişilerle kazanmalarının 1 inci aydan başlayarak 12 nci aya kadar görüştüklerinde bir çoğu maddi güvenlik, yeni mallar, daha fazla dinlenme ve erkenden emeklilik gibi olumlu değişimlerden bahsetti. Ancak mutluluklarını derecelendirilmesi istendiğinde piyangoda kazanan kişilerin önceki yaşantısına göre daha mutlu olmadığı görüldü. Piyangoda kazanmanın getirdiği mutluluğunun neden sürmediği uyum düzeyi teorisi ile açıklanabilir. Uyum düzeyi teorisi büyük şanslar elde etme (para, iş, araba, diploma) çok çabuk alıştığımızı büyük şansları çok kısa bir süre içerisinde kanıksadığımızı (usandığımız); sonuçta iyi bir şansın ilk başta yarattığı etkinin zamanla azaldığını ve uzun süreli mutluluğunuz üzerindeki etkisini kaybettiğini söylüyor.

Uzun süreli mutluluk Araştırmacılar mutluluğun sabit bir durum olmadığını ve daha fazla araba, para, kıyafet ve terfiden kaynaklanmadığını, bu tür başarıların uyum düzeyi teorisinin de öngördüğü gibi zamanla duygusal etkileri kaybettiğini söylüyor. Aksine mutluluk basit, günlük olayların insanların veya durumların keyfini çıkarmak için gösterilen çaba ile bağlantılı olan sürekli bir süreçtir. Mutluluk günlük küçük sevinçler, kişisel hedeflerin izlenmesi, bir anlamlılık anlayışının geliştirilmesi, yakın ilişkilerin yaşanması ve insanı kendisinin başkalarının yaptıklarıyla değil kendi yaptıklarıyla ölçmesinden oluşur. Bu bulgular pamin piyangoyu kazandığına ve sevindiğine ancak bunun çocuğunun yaşattığı mutluluk ile kıyaslanamayacağı söylemesini açıklıyor.

Mutluluktaki genetik farklılıklar

Bazı insanların genel olarak başkalarına göre daha mutlu olmasının sebebi kişinin bireysel mutluluk kurulum noktasıdır. Herkesin belli bir düzeyde mutluluk yaşama üzere belli bir kurumun noktası vardır; bazılarının daha fazladır, bazılarının ise daha düşüktür. Mutlulukların artıp azalabilmesine karşın genel olarak kişinin kurulum noktasına geri döner. Örneğin, tek yumurta ikizlerinin mutluluk derecelendirilmeleri çift yumurta ikizlerinin derecelendirilmelerine göre belirgin şekilde daha yüksek korelasyon gösteriyor. Araştırmacılar kişinin mutluluk seviyesinin yarı yarıya ve olumsuz bilişsel ve kişisel özelliklerinin gelişmesine etki eden miras alınmış ya da genetik etkilerden yarı yarıya ise kariyer, ilişki ve maddi durum gibi çeşitli çevresel faktörlerden kaynaklandığını kabul ediyor. Duygusal hisler herkes için ortak olmasına rağmen duyguların ifade edilmesinin kültürler arasında farklılık gösterdiğini göreceksiniz.

Evrensel yüz ifadeleri ve anlamları yazımız hakkında yorum yapabilir, sorular sorabilirsiniz.

Zekanın Tanımı

Sosyola

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
Siyaset bilimi eğitiminin bana kattığı katkıları sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.