Reklamlar
Cilt BakımıSağlık

Yüzdeki sivilce izleri nasıl gider? Sivilce izlerini gideren maske tarifleri

Reklamlar

Sivilce izleri nasıl gider, birçoğumuz hayatımızın bazı dönemlerinde sivilce ile mücadele etmişizdir. Bu sivilceler ya ergenlik dönemine geçişte ya da yağlı yediğimiz yemekler, gazlı içecekler ve kalıtsal yapı gibi birçok nedenden oluşmuş olabilir.

Bunun yanında kadınların özel dönemlerinde de sivilceler çıkmaktadır. Cildimizde çıkan sivilcelere yanlış müdahaleler ile ya da hiç müdahale etmeden bu sivilcelerin yüzümüzde ya da cildimizde derin lekeler oluşmasına neden oluruz.

Sivilce izleri nasıl gider, bu nedenle sivilce oluşumun da kendiniz müdahale etmeden bir doktora başvurmanızı öneririm Kullanmış olduğumuz birçok kozmetik ürünü cilde uygulandığı takdirde uzun bir süre nefes almasını engeller, cilt nefes almadığı için nem değerini kaybeder.

Sivilce izleri nasıl gider

Bu nedenle cildimizde sivilce çıkma ihtimali daha fazladır. Cildimize uyguladığımız kozmetik ürünü ve makyaj  malzemelerini cildimizden arındırmak gerekir. Günlük yaşantımızda yediğimiz besinlerin doğal olduğuna dikkat etmelisiniz.

Reklamlar

Sivilce izlerine ne iyi gelir?

Sivilcelerimizin yok olması için birçok yöntem bulunmaktadır. Sivilcelerin oluşmaması vr yok olması için cildinizi sürekli temiz bir şekilde olması gerekir. Günde 2 defa  şeklinde sabah ve gece uyumadan yüzünüzü cildinize uygun bir sabunla yıkamanızı  tavsiye ederim. İlk olarak doktora başvurup ilaç tedavisinde bulunabilirsiniz. Cildinize uygulayacağınız ilaçların uygun dozda ve kullanım miktarına dikkat etmelisiniz. Kullandığınız ilacın cildinizde bir alerji oluşturması dâhilinde ilacı bırakmanız gerekir. Bunun yanında verilen kremi uygun dozlarda sürmelisiniz. Daha fazla sürersem daha fazla faydası olur diye düşünmeyiniz. İlaçların yanında doğal yöntemlerle kendinizde evde yapacağınız maskelerle  sivilcelerinizden kurtulmanız mümkün.

Sivilce izlerine ne iyi gelir?

Sivilce  Lekelerini  Gideren  En Doğal  Maskeler

Bal Maskesi

Balın faydaları saymakla bitmez. Bal güçlü bir antioksidan olduğu için  cildi ölü derilerden arındırarak sivilce lekelerinin de giderilmesinde  oldukça etkilidir. Bir çay kaşığı balı parmağınızın ucuyla  sivilce olan bölgeye Masaj yaparak uygulayınız. Balı sivilcenin üzerinde yarım saat bekledikten sonra bolca ılık su ile durulayınız. Sivilcelerin gitmesi için bal maskesini haftada 3 defa uygulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Hindistan cevizi yağı günümüzde en çok duyduğumuz yağlardan biridir ve cildimize olan faydasını saymakla bitiremeyiz. Hindistan cevizi yağının içerisinde bulunan yağ asitleri ve E vitamini sayesinde ciltteki ölü derileri uzaklaştırarak sivilce lekelerinin yok olmasını sağlar Hindistan cevizi yağı  cildin pürüzsüz görünmesini sağlar.

Malzemeler

Reklamlar
 • 2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 4 Damla lavanta yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ile 4 Damla lavanta yağını ısıtınız. Daha sonrasında soğuması için bir kenara bırakınız bu yağ karışım elinizi yakmayacak dereceye geldiğinde sivilcelerinizi üzerine masaj yaparak uygulayınız bu yağlı karışımı cildinizde yarım saat beklettikten sonra bolca ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi haftada ilk defa uygulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Gül Suyu Maskesi

Sivilce izleri nasıl gider, gül suyunun içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde cildimiz için oldukça faydalıdır. Cildimizde gül suyunu tonik olarak kullanarak cildimizin temizlenmesini sağlayabiliriz. Bunun yanında cildin nemlenmesini ve hücrelerin yenilenmesini sağlayarak sivilce izlerinin de yok olmasını sağlar. Bu nedenle gül suyunu cildinizde makyaj temizleme ürünü olarak da kullanabilirsininiz.

Malzemeler

 • 150 ml doğal gül suyu
 • 2 tatlı  kaşığı bal
 • 2 tatlı kaşığı şeker
 • 3 yemek kaşığı E vitamini

Hazırlanışı ve Uygulanışı

150 miligram doğal gül suyunu,  2 tatlı kaşığı balı,  2 tatlı kaşığı şekeri ve 3 yemek kaşığı E vitamini bir kabın içerisinde homojen hale gelene kadar karıştırınız. Yapmış olduğunuz karışımı sivilcelerin üzerine masaj yaparak oval hareketlerle uygulayınız. Cildimizde bu maske yarım saat kaldıktan sonra bolca ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Gül Suyu Maskesi

Limon Maskesi

Limin alfa hidroksi asitleri ve c vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu sayede cilt lekelerinin giderilmesinde oldukça kullanılır. Aynı zamanda doğal bir renk tonu eşitleme oldukça etki ciltteki farklı renk tonlarını  aynı düzeye getirip cildin daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlar. Limonun doğal bir asidik değeri olduğu için sivilcelerin kuruyup yok olmasında da etkilidir. Cildiniz için yapacağınız bütün maskeler içerisine limon ekleyebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 4 tatlı  kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir yemek kaşığı limon suyu ile 4 tatlı kaşığı balı bir cezveye alıp ısıtınız. Yapmış olduğunuz maske ılıyınca yüzümüze oval hareketlerle,  yerçekimine karşı masaj yaparak uygulayınız. Maskeniz yüzünüzde yarım saat bekledikten sonra bolca ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi haftada 3 defa yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Limon Maskesi

Bal ve Elma Maskesi

Elma C vitamini bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Bunun yanında içerisinde birçok daha vitamin bulunur. Elma cildimize ve gece uyuduğumuzda uykumuzu rahatça almamızı sağlayıp gözaltı şişliklerinin de giderilmesinde oldukça faydalı bir meyvedir. Elmayı rendeleyip ya da blendırdan geçirip suyu maskelerinizde  kullanabilirsiniz.

Malzemeler

 • Yarım adet taze elma
 • 5 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yarım adet elmayı rendenin küçük tarafında rendeleyip posası ile beraber bir kabın içerisine alınır. Üzerine 5 yemek kaşığı balı ilave edip homojen hale gelene kadar karıştırınız. Yapmış olduğunuz karışımı sivilcelerin üzerine masaj yaparak uygulayınız. Cildinizde 15 dakika bekledikten sonra bolca ılık su ile durulaya bilirsiniz. Bu maskesinin cildinize fazla uygulandığı takdirde bir zararı olmayacağından haftanın istediğiniz gününde yapabilirsiniz.

Karbonat Maskesi

Karbonat cildimiz için oldukça faydalı bir maddedir,  ama karbonatı içerken dikkat ediniz. Karbonat cilde uygulandığı takdirde ciltteki ölü derileri atarak cildin nem değerini sağlayıp,  sivilce izlerinin de yok olmasına katkı sağlayacaktır. Karbonatın cildi tahriş etme ihtimali bulunduğundan maskelerinin dozunu doğru ayarlamanız gerekir. Karbonat cildimiz için oldukça faydalı olduğundan size 3 tane karbonat maskesi önereceğim.

Maske 1

Malzemeler

 • 6 çay kaşığı karbonat
 • 3 çay kaşığı ılık su (kireçsiz)

Hazırlanışı ve Uygulanışı

3 çay kaşığı karbonat ile 3 çay kaşığı ılık suyu bir kabın içerisinde güzelce karıştırınız. Yapmış olduğunuz maskeye bir pamuk yardımı ile sivilcelerin üzerine masaj yaparak uygulayınız. Maskeniz cildinizde kuruduğu zaman bolca ılık su ile durulamalısınız. Bu maskeyi haftada bir defa uygulamanız yeterli olacaktır.

Karbonat Maskesi

Maske 2

Malzemeler

 • 3 tatlı kaşığı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı karbonat
 • 4 damla  limon suyu
 • 2  çay kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

3 tatlı kaşığı yoğurt,  1 tatlı kaşığı karbonat,  4 damla taze sıkılmış limon suyu ve 2 çay kaşığı zeytinyağını bir kabın içerisine alıp homojen hale getiriniz. Yapmış olduğunuz maskeyi yüzünüzdeki sivilcelere oval hareketlerle masaj yaparak uygulayınız. Maskeniz cildinizde 20 dakika kaldıktan sonra bolca ılık su ile durulayınız. Maskeyi haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Maske 3

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 çay kaşığı yaş maya
 • 5 damla limon suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Karbonat,  yaş maya ve taze sıkılmış limon suyunu bir kabın içerisine alıp karıştırınız. Daha sonrasında sivilcelerinizden üzerinde masaj yaparak uygulayınız. Yüzünüzde 20 dakika kaldıktan sonra bolca ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi cildinize Haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Yoğurt Maskesi

Sivilce izleri nasıl gider, yoğurt sodyum,  potasyum ve protein bakımından oldukça zengin olup cilt sağlığı içinde oldukça yararlıdır. Yoğurt cildi besleyen ve nemlendiren özelliğe sahiptir Bunun yanında  cilt üzerinde sivilce oluşumunu engelleyip sivilce izlerinin de yok olmasını sağlar. Yoğurt yemenizde cilt güzelliğinize fayda sağlayacaktır.

 Malzemeler

 • 1 yemek kaşı yoğurt
 • 1 çay kasığı limon suyu

Hazırlanılışı ve Uygulanışı

Bir kabın içerisine 1 yemek kaşığı süzme yoğurdu ve bir çay kaşığı limon suyunu homojen hale gelene kadar karıştırınız. Yapmış olduğunuz karışımı sivilcelerin üzerine oval hareketlerle masaj yaparak uygulayınız. Cildimizde yarım saat bekledikten sonra bolca ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi haftada 3 defa uygulayabilirsiniz.

Yoğurt Maskesi

Salatalık Maskesi

Salatalık cilde uygulandığı takdirde ciltteki hücrelere nüfuz ederek uygulandığı bölgedeki ölü derilerin atılıp,  sivilcelerinde yok olmasını ve sivilce izlerinin de kaybolmasını sağlar.

Malzemeler

 • Küçük bir salatalık
 • Bir yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Öncelikle salatalığımızı rendeliyoruz. Salatalığı posası ile beraber bir kabın içerisine alıp üzerine 1 yemek kaşığı yoğurdu ekleyip güzelce karıştırılır. Yapmış olduğunuz maskeyi tüm cildinize uygulayarak 15 dakika bekleyiniz. Daha sonrasında bolca ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Salatalık Maskesi

Toz Şeker Maskesi

Toz şeker cilde uygulandığında takdirde cilde peeling etkisi yaratır ve cildin temizlenmesine katkı sağlar.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı süt
 • 1 çay kaşığı toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • Yarım limon suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir kabın içerisine süt,  toz şeker,  zeytinyağı ve limon suyunu ekleyerek güzel bir karışım elde ediniz. Yapmış olduğunuz maskenizi sivilcelerin üzerine oval hareketlerle masaj yaparak uygulayınız. Bu maske cildinizde yarım saat kaldıktan sonra bolca ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi haftada bir defa uygulayabilirsiniz.

Toz Şeker Maskesi

Patates Maskesi

Patates içerisinde bol miktarda nişasta bulunduğundan cilde uygulandığı takdirde ciltteki ölü derileri almasına yardımcı olup sivilcelerinde yok olmasını ve leke oluşumunu da engeller.

Malzemeler

 • Yarım adet patates
 • 2 tatlı kaşığı bebek pudrası

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Öncelikle patatesimizi rendeliyoruz. Rendelenen patatesin suyunu ayırıp üzerine 2 tatlı kaşığı bebek pudrasının ekleyip krem kıvamına getiriniz. Bu maskenizi sivilcelerin üzerine uygulayınız. Maske’nin cildinizde 20 dakika bekledikten sonra bolca ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi haftada bir yapmanız yeterli olacaktır.

Patates Maskesi

Elma Sirkesi

Elma sirkesi mineral bakımından oldukça zengindir. Bu sayede elma sirkesini cildimize uyguladığınız takdirde cildimizin mineral ihtiyacını karşılayacaktır. Elma sirkesini gece yatmadan birkaç damla alıp cildinize oval hareketlerle masaj yaparak uygulayınız. Bu şekilde gece uyuyabilirsiniz,  sabah kalktığında cildinizi bolca ılık su ile yıkayınız.

Elma Sirkesi

Sivilce izleri nasıl gider hakkında vereceğim bilgiler bu kadardı. Güzel ve bakımlı bir yüz için cilt bakımı yazılarımıza bakabilirsiniz. Daha fazla bilgiye ise link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Bir Yorum

 1. Sivilce izlerini yok etmenin birden çok yolu var elbette, ancak uzman bir doktora başvurmadan kendi kafasına göre eczaneden krem veya merhem alan insanlar çok sayıda. Halbuki bu içerikte de görüldüğü gibi basit yoldan doğal maskeler yapılarak da sivilcelerden kurtulabilir. Salatalık, gül suyu veya yaş maya maskeleri sivilcelerden kurtulmak için etkili maskeler. Elma sirkesi de çok işe yarıyor, ancak su ile karıştırın ve yüzünüze hafif hareketlerle sürmenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu