Sivilce baş ağrısı yapar mı?

02.05.2023
625
Sivilce baş ağrısı yapar mı?
Modelistlik Kursu

Sivilce baş ağrısı yapar mı, sivilce ve daha çok ergenlik döneminde görünse de aslında her yaştan insanın başına gelebilecek bir cilt sorunu. Sadece görsel olarak kötü görünmekle kalmayan sivilceler aynı zamanda başka sorunların da nedeni olabiliyor. Sivilce baş ağrısı yapar mı, hangi sivilceler baş ağrısına neden olur gibi soruların yanıtlarını sizler için araştırdık. İşte baş ağrısı yapan sivilceler ve çözüm yolları.

Sivilce baş ağrısı yapar mı?

Sivilceler, ciltteki en rahatsız edici sorunlardan biri. Ancak sivilcelerle ilgili bilinmeyen bir gerçekte sivilcelerin baş ağrısı nedeni olabileceği. Yüzde ve kafa derisinde çıkan sivilceler ne kadar çok fazla bilinmese de baş ağrısına neden olabiliyor. İsterseniz gelin sivilcelerin nedenleri, çözüm yolları neden baş ağrısı yaptıklarına daha yakından bakalım.

Sivilce Nedir?

Sivilce, ciltte iltihaplı görünüme neden olan yaygın bir enflamatuar cilt durumudur. En sık ergenlik veya hamilelik gibi hormonal değişiklikler yaşayanlarda görülür. Cildinizdeki küçük deliklere gözenekler denir. Gözenekler yağ bezlerinin üstüne yerleştirilmiştir. Bu bezlerin ürettiği sebum, yağ bezlerinden foliküller vasıtasıyla gözeneklerinize gider. Bazen ölü deri, kir ve sebum folikülü tıkar, bu da şişmeye veya tıkanmış gözeneklere neden olur. Gözenek kendini tıkamaya başladığında, sivilce oluşabilir. Bazen de sivilceler sadece deri altında kalır ve uçları görünmez. Oldukça ağrılı ve iltihaplı sivilce türüne ise kör sivilce adı verilir.

Sivilce baş ağrısı
Sivilce Nedir

Sivilceler Neden Çıkar?

Sivilce nedenleri denilince birçok sebebi saymak mümkün. Herkesin cilt tipi farklıdır ve farklı reaksiyonlar gösterebilir. Ancak sivilce oluşumunun en bilinen nedenleri şu şekildedir;

 • Hormon seviyelerinde değişiklikler
 • Kortikosteroidler gibi bazı ilaçlar
 • Makyaj
 • Cilt bakım ürünleri
 • Terlemek
 • Genetik nedenler

Kafa derisinde çıkan sivilce, kask, şapka veya bere giyilmesi gibi durumlarda oluşabilir. Şapkalar, cildinize yakın oldukları için terleme yapabilir ve bu da tahrişe ve sivilceye neden olabilir. Bazı saç ürünleri, özellikle de yağ içerenler sivilceyi tetikleyebilir. Sivilce neden olabilen saç ürünleri şunlardır;

 • Jeller
 • Sprey
 • Gevşeticiler
 • Saç köpüğü
 • Boyalar

Saç ürünleri kullanırken yağsız ve doğal ürünleri tercih etmeye özen gösterirseniz kafa derisinde sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Sivilceler Neden Çıkar
Sivilceler Neden Çıkar

Sivilce İçin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sivilce için tedavi genellikle zaman ve öz kontrolü içerir. Sivilce dokunma durumunda daha da kötüleşebilir. Parmaklarınızda enfeksiyona katkıda bulunabilecek ya da cildinizde daha fazla sivilce yaratabilecek yağlar ve mikroplar vardır. Düzenli olarak şapka takıyorsanız ya da saç veya yüz bakım ürünleri kullanıyorsanız, tedavi sırasında kullanmamaya çalışın. Cildinizi aşırı yağları, yabancı maddeleri ve ölü cilt hücrelerini temizlemek için ılık suyla ve yumuşak bir yüz temizleyiciyle nazikçe yıkayın, ancak fırçalamayın veya sert baskı uygulamayın.

Sıkmayın ya da sivilceleri patlatmaya çalışmayın. Bu bakterileri yayabilir ve bazı durumlarda skarlaşmaya neden olabilir. Benzoil peroksit, salisilik asit veya alfa hidroksi asitleri içeren sivilce ürünlerini deneyebilirsiniz. Eğer sivilceniz kaybolmazsa veya daha da kötüye giderse, doktorunuza veya bir dermatoloğa danışmak için bir randevu alın.

 

Sivilceye Benzer Diğer Cilt Koşulları

Yüzünüzdeki kırmızı izlerin sivilce olduğunu düşünmüyorsanız, sivilce gibi görünen diğer cilt rahatsızlıklarının belirtileri olabilir. Bunlardan bazıları:

Keratoz pilarisi: Cildinizdeki yumrulara ayrıca kuru cilt eşlik ediyorsa ve alışılmadık derecede pürüzlü hissediyorsanız, keratoz pilarisi olabilir. Bu yaygın bir cilt rahatsızlığıdır ve genellikle tedavi gerektirmez.

Dermatit: Dermatit, döküntü gibi görünen birçok küçük sivilce içerir. Bu tipik olarak ağız çevresinde meydana gelir, ancak ayrıca saç derisinde ve alın bölgesinde ve gözlerin etrafında da gelişebilir. Bir dermatoloğa başvurarak tedavi olun, çünkü tedavi edilmediği takdirde iyileşmesi uzun sürebilir.

Rosacea: Aknenize genel cilt kızarıklığı eşlik ediyorsa ve cildiniz hassas hissediyorsa, rosacea olabilir. Rosacea semptomları yönetmek için sürekli tedavi gerektirir. Rosacea olduğunu düşünüyorsanız, bir dermatolog görmelisiniz.

Sivilceler Neden Baş Ağrısı Yapar?

Sivilcelerin baş ağrısı yapması nadir görülen bir durumdur. Özellikle saç derisinde ve ciltte çıkan kör sivilce adı verilen uçsuz sivilceler baş ağrısına neden olabilir. Ne yazık ki bu tür sivilcelerin uçları deri altında kalır ve bu da cilde baskı yapmasına yol açar. Bu nedenle de baş ağrısı ve cildin başka bölgelerinde ağrı ortaya çıkabilir. Kör sivilce adı verilen bu sivilceler özellikle yağ bezlerinin aşırı aktif olması durumunda ciltte kendini göstermeye başlar. Her ne kadar cilt yüzeyinde ne kadar da olmasa da kızarıklık şeklinde kendini gösteren kör sivilceler kafa derisinde çıkmaları durumunda şiddetli baş ağrılarına yol açabilirler.

 

Baş Ağrısı Yapan Sivilcelerin Tedavisi

Baş ağrısına neden olan sivilcelerin tedavisi çeşitli yollarla mümkündür. Özellikle cilt bakımı konusunda her geçen gün yenilikler yaşanmakta ve yeni ürünler ortaya çıkmaktadır. Son dönemlerde sivilce tedavisinde lazer yöntemleri kullanıldığı gibi yine bitkisel yöntemlerle de baş ağrısı yapan sivilceler tedavi edilebilmektedir. Sivilcelerin tedavisinde yardımcı olacak başlıca teknikler şu şekildedir;

Lazer Tekniği ile Sivilce Tedavisi

Son yılların en önemli teknolojilerinden biri olan lazer sivilce tedavisi konusunda da oldukça etkili. Özellikle maddi durumunuz iyi ise ucu olmayan sivilceleri uzun süre çekmek zorunda değilsiniz. Baş ağrısı yapan sivilce tedavisi için lazer teknolojisinden faydalanabilir ve kısa sürede başarılı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Lazer ile sivilce tedavisi sırasında ışınlar sorun bulunan bölgesine uygulanır ve kısa sürede etkili sonuçlar alınır. Kısa sürede sonuç vermesi ve pratik olması nedeniyle lazer tedavisi her ne kadar çok tercih edilen bir yöntem olsa da ücretlerin yüksek olması insanların bu tedavi yönteminden daha az faydalanmasına neden oluyor.

Sabun ile Sivilce Tedavisi

Baş ağrısına neden olan sivilcelerin tedavisi diğer sivilcelerin tedavisinden biraz farklıdır. Bu nedenle de daha fazla masraf gerektirebilir. Son yıllarda doğal olarak üretilen ve ucu olmayan sivilcelerin tedavisinde olumlu etki gösteren sabunlar ve kremlerle tedavi yolunu deneyebilirsiniz. Ancak böyle doğal yöntemleri kullanırken mutlaka bir cilt uzmana danışmalı ve cilt analizi yaptırmalısınız.

Çünkü sivilce problemleri aslında kişiden kişiye değişebilir. Her ne kadar doğal bile olsalar o ürünlerin sizin cildiniz için uygun olduğu kesin değildir. Bu nedenle mutlaka bir uzmana danışmalı ve doktorunuzun önerdiği krem ya da doğal ürünleri tercih etmelisiniz. Özellikle kükürtlü sabunların baş ağrısına neden olan sivilcelerin iyileşmesinde önemli rol oynadığı iddia ediliyor. Yine bu sabunlar da doktor tavsiyesi doğrultusunda kullanılırsa daha doğru olur.

 

Bitkisel Yöntemlerle Sivilce Tedavisi

Ağrılı sivilcelerin tedavisi için diğer bir yöntemse bitkisel yöntemlerdir. Özellikle doğal cilt bakımını benimseyen kişiler arasında çok popüler olan bu yöntemlerden biri bal ve tarçın maskesi olarak kabul edilir. Bu maskeyi uygulamak için bir çay kaşığı tarçın ve 2 yemek kaşığı balı bir kabın içinde iyice homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın. Ardından cebinizde problem olan bölgeye uygulayın ve maskeyi cildinizde yaklaşık 20 dakika kadar bekletin. Daha sonra da cildinizi ılık su ile durulayın. Anti bakteriyel etkileri bulunan bal ve tarçın bir araya geldiğinde için oldukça olumlu sonuçlar yaratır. Aynı zamanda balın gözenekleri temizleme etkisi vardır ve sivilce konusunda da son derece etkilidir.

Sivilce baş ağrısı yapar mı? Konusunda sizlerin sorusuna cevap verdim. Cilt bakımı yazılarımıza bakmayı unutmayınız.

Ayrıca, Altın Oran Yüz Uygulaması Hakkında Her Şey adlı yazımıza da göz atmayı unutmayın.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. Nihal dedi ki:

  Her insanda sivilce çıkabilir bu gayet doğal ve olağan bir şeydir, ancak her sivilce baş ağrısı yapmaz. Çünkü sivilce çok kişisel bir olumsuzluktur. Herkesin kullandığı sivilce kremlerini neden kullanmıyoruz? Çünkü herkesin sivilce problemi kişiseldir. Bu nedenle her sivilce baş ağrısı yapmaz. Eğer böyle bir olumsuzluk yarattığını düşünüyorsanız uzman bir doktora başvurun.