Uçuk Nasıl Hızlı Geçer? Evde Uçuk Tedavisi Nasıl Yapılır?

29.07.2019
242
Uçuk Nasıl Hızlı Geçer? Evde Uçuk Tedavisi Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

Uçuk nasıl hızlı geçer, stresli bir işiniz, gece korkulu rüyalar görmeniz, çok sinirli olmanız, her şeyi kafanıza takmanız gibi durumlar uçuğun oluşmasındaki en önemli faktörlerdendir. Örneğin, bir bakarsınız sabah kalktığınızda ağız çevrenizde uçuk çıkmış artık geriye dönüşü yoktur. Aynaya baktığınızda moraliniz bozulur, motivasyonunuz düşer. Daha birçok negatif durumlarla karşılaşabilirsiniz. Uçuk hiç kimsenin istemediği hastalıkların başında gelmektedir. Onun için erken tedavi çok önemlidir.

https://www.youtube.com/watch?v=8h546ICAnCU

Uçuk Nedir? Nasıl Oluşur? 

Uçuk, her kesimden insanların büyük küçük ayırt etmeksizin vücudun her yerinde görülebilen, özellikle ağız, çene ve dudak bölgelerinde daha çok görülmektedir. Herpes Simpleks Virüsü (HSV) nün neden olduğu içi su dolu kabarcıklarla aniden başlayan ve ilerleyen zamanlarda kabuk şeklinde yara haline gelen viral seyreden bir enfeksiyon olup, Aynı zamanda uçuk oluşan bölgede kaşıntıya bağlı olarak irin toplanması ve şiddetli ağrıya neden olmaktadır. Bu virüs vücuda bir kere girdiği zaman sanki bağışıklık yapmış gibi ara sıra tekrar çıkma olasılığı yüksek bir ihtimaldir.

Uçuk Nedir? Nasıl Oluşur? 

Uçuk Nasıl Bulaşır?

Uçuk öyle bir virüs ki yakın temasla, ortak olarak kullanılan eşyalarla, tükürükle, salya ve cinsel yolla bulaşan insandan insana geçen bir virüstür. Hepimiz küçük çocuklar ve yetişkin insanlarla iç içeyiz. Her insan çocukları sevmek, öpmek ister. Seni oğluma alacağım diyip kucağına alır, yanaklarını sıkar, sevgi gösterisinde bulunur. Ama bunları yaparken dikkat edilmezse uçuk virüsunun bulaşması kaçınılmaz olur. Genelde küçük yaştaki çocuklar virüsü büyük insanlardan kaparlar.

Eğer sizde bir uçuk veya belirtileri varsa, daha dikkatli olup başkasına bulaşma oranını düşürebilirsiniz. Bu sizin içinde geçerlidir. Uçuk çıkan bölgenize dokunup diğer taraftan vücudunuzun sağlıklı yerlerine temas ederseniz oralara da bu virüsü bulaştırabilirsiniz. Onun için uçuğa temas eden elimizi sabunlu su ile yıkamalıyız. İşte; Uçuk nasıl hızlı geçer

Uçuk Nasıl Hızlı Geçer?

Uçuk nasıl geçer sorusuna geldiğimizde her kesimden insanlar bu soruyu sormaktadır. Küçük bir hastalıkmış gibi görünse de gün içerisinde insanları oldukça rahatsız eden, yeme içmeden kesen, ağrılı sancılı bir süreçtir. Aynı zamanda insanların yüz bölgesinde oluştuğu için görüntü açısından da bazen zor durumda bırakabiliyor. Özellikle bayanlar bu durumdan çok rahatsız olmaktadırlar. Bu durumları en aza indirmek ve hızlı bir şekilde iyileştirmek için aşağıdaki yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. Bunları başlıklar halinde sunacağız.

Uçuğu Önlemek

Mümkünse Uçuğu Oluşmadan Önce Tespit Etmek

Uçuğun oluşmadan önce bazı belirtileri vardır. Bu belirtileri zamanında fark ederseniz önleminizi alırsınız ve uçuğu oluşmadan önlersiniz. Bu belirtiler:

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Ağız veya dudak bölgesinde ufak çaplı kaşıntılar, uyuşukluk yani uyuşma, ağrı varmış gibi sızlama, acıyormuş hissi, durduk yere yanma hissi gibi durumlarla karşılaşırsanız hemen önleminizi alın. Uçuğun yüzeye çıkmadan belirtileri 5 ile 45 saat arasında gerçekleşmektedir. Bu aralıklarda tedaviyi uygularsanız uçuk oluşmadan önleminizi almış olursunuz.  Uçuk belirtisini hissettiğiniz bölgeye yarım saat arayla buz koyun veya soğuk baskı uygulayın. Diğer bir yöntem ise evde poşet çay bulunduruyorsanız, onu demleyin ve demlendikten sonra buzdolabına koyarak soğutun. İyice soğuduktan sonra o bölgeye yarım saat arayla uygulayın. Düzenli şekilde yaparsanız uçuk çıkmasını engellersiniz.

Güneşten Ağız Ve Dudak Çevreni Korumalısın

Uçuk sıcakta daha çok belirginleşir, ürer ve çıkar. Onun için sıcaktan ağız ve dudak çevrenizi korumalısınız. Gün içerisinde birkaç defa uçuk kremini uygulamalısınız ki güneşten korusun. Oluşma durumunu ortadan kaldırsın.

 Sağlığına Dikkat Etmelisin

Hastalanmamaya özen göstermelisiniz. Tabii ki olacağı varsa olur ama yinede siz dikkat etmelisiniz. Çünkü hastalandığınız zaman bağışıklık sistemi zayıflar ve uçuk oluşumunu başlatabilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, hemen doğal yöntem olan yeşil çay ve benzeri içecekler, bol vitaminli meyve ve sebzeleri bol miktarda tüketmelisiniz ki yeni oluşan zararlı toksinleri dışarı atarak bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve sizi daha dinç tutarak oluşacak hastalıkların önüne geçersiniz. Bu sadece bir öneri olduğundan siz yinede uzman bir doktora başvurunuz. Çünkü sağlığınız önemlidir.

Evde Uçuk Tedavi Yöntemleri

Aseton Yöntemi

Kadınların çantalarından eksik olmayan aseton uçuk tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Bir miktar pamuğu asetonun içine batırıp sadece uçuk çıkan bölgeye sürün. Cildinizin diğer bölgelerine temas ettirmeyin. Bu uygulamayı gün içerisinde 3 – 4 kez yapabilirsiniz. Sabredip düzenli kullanırsanız faydasını göreceksiniz.

El Temizleme Jeli Veya Sıvı Yöntemi

Bu bir dezenfektan görevi gördüğünden mikroplara ve virüslere karşı savaşmakta olup, yaraları kurutup hızlı iyileştirme etkisine sahiptir. İster kulak çöpüne küçük bir miktar alarak, isterseniz de pamuğa dökerek sorunlu bölgeye uygulayabilirsiniz. Bu yöntemi düzenli olarak günde birkaç defa yaparsanız, uçuğun yayılmasını önler ve hızlı iyileştirmeye yardımcı olur.

Nane Yağı Yöntemi

Uçuk oluşmaya başladığında veya oluştuğunda mutlaka o bölgede ağrı hissedeceksiniz. Nane yağının ağrıya neden olan virüslere karşı içinde bulunan bileşenleri o bölgede ağrıyı azaltarak çabuk bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Nane yağını küçük bir peçetenin üzerine damlatın sorunlu bölgeye sürerek uygulayın. Günde birkaç defa yeterli olacaktır.

Buz Uygulaması Yöntemi

 Genelde sert bir darbeye maruz kalanlar ve vücudunu bir yere çarpıp şişkinlik oluşmasın diye buz tedavisi uygulanır. Buzun uçuğa faydası ise şişkinlik varsa onu azaltmak, ağrıyı gidermek, oluşan iltihabı ve kaşıntıyı hafifletmek için uygulanmaktadır. Bir tane buz kalıbını normal bir bezin içine koyup sorunlu bölgeye kompres uygulayarak daha hızlı etki yapmak için uygun bir yöntemdir. Buz kalıbını aynı yere 4 dakika kadar uygulamanız yeterlidir. Düzenli olarak günde birkaç defa uygulamanız sizi rahatlatacak ve iyileştirme sürecini hızlandıracaktır.

Sarımsak Uygulaması Yöntemi

Uçuk nasıl hızlı geçer, sarımsak yemeklere ve soğuk mezelere tat verir. Aynı zamanda bir nevi doğal bir antibiyotiktir. Uçuğa faydası ise sorunlu bölgedeki şişliği gidermeye yardımcı olup içerisindeki güçlü antibiyotik etkisi yaratan bileşenleri ile iyileştirme hızını arttırmaktadır. Bir diş sarımsağı güzelce ezin. Ezilmiş sarımsağı sorunlu bölgeye bir pamuk yardımı ile o bölgeye sürün. 15 dakika sonra ılık suyla temizleyin. Bu uygulamayı gün içerisinde 1 – 2 defa düzenli uygularsanız ağrı ve şişkinliklerin azaldığı iyileşme hızının artığını fark edeceksiniz.

Sirke Uygulaması Yöntemi

Bu yöntem geçmişten gelmektedir. Sirkenin içinde bulunan maddeleri sayesinde antiseptik, antibakteriyel etki gösterdiğinden uçuğun kabuklaşmasını sağlayarak hızlı bir şekilde iyileştirmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda yaraları hızlı iyileştirmedeki etkisi çok fazladır. Sirkeyi peçetenin üzerine damlatarak ve peçeteye birkaç damla limon sıkarak sorunlu bölgeye uygulayabilirsiniz. Uyguladığınız bölgede peçete en az 10 dakika tutmalısınız ki hızlı etki göstersin. Bazı insanlarda kızarıklık meydana gelebilir. En kısa sürede geçecektir.

Uyarıları Dikkate Alınız

 • Sorunlu bölgeye el ile temastan kaçınınız. Çünkü bulaşma riskini arttırırsınız. İyileşme süreci uzar.
 • Uçuğu makyaj malzemeleriyle kamufle etme yararından çok zararı olur.
 • Eğer uçuğu doğal yöntemlerle yok edemediysen uzman bir doktora başvurmalısın.
 • Uçuğu kesinlikle tuz ve ya benzeri malzemelerle temizlemeyin zararı olabilir.
 • Uçuk tedavisi için kullandığın malzemeleri tekrar kullanmayın. Buna özen gösterin.
 • Sorunlu bölgede oluşan irini bazı kişiler patlatabiliyor. Kesinlikle patlatmayın eğer illaki ben patlatacağım diyorsanız. Patlatırken çok dikkatli olun ve çıkan irini gözünüze, ağzınıza veya cildinizin başka bölgelerine bulaştırmayın. Çünkü bulaşan bölge mikrop kapar ve enfeksiyon oluşmaya başlar.
 • Tuzlu gıdalar tüketirken uçuk olan bölgeye temas ederse canınız yanabilir dikkatli olmanızda fayda var.

Uçuk nasıl hızlı geçer konusunda sizlere vereceğim bilgiler bu kadardı. Uçuk bir çok kadının korktuğu bir sorundur. Ancak yukarıda belirtmiş olduğum adımları uyguladığınızda korkulacak bir şey olmadığını anlayacaksınız. Cilt bakımı içeriklerimize de göz atmanızı tavsiye ederim. Hoşçakalın…

Daha fazla bilgi için tıklayın

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. Kadir Onay dedi ki:

  Uçuk, Genital uçuk, herpes simplex virüs otoimmunel bir rahatsızlıktır,
  Modern tıp ta tedavisi yoktur,antibiotiklerle yapılan uygulamalar fayda dan çok telafisi imkansız kalıcı tahribata sebep olmaktadır.
  Apiterapi ve İmmunoterapi gibi doğal yöntemlerle kalıcı,güvenilir tedavisi mümkündür. PROPOLİS; Yaraların iyileşmesini 4 kata kadar hızlandırır,100 kata kadar antibiyotik etki içerdiği
  tesbit edilmiştir.Mantar ve zor öldürülen virüs ve bakteri ve mikropları yokeder. Herpes Simplex Virus Type 1, 2 ve 3 lezyonlarının tekrarını önler ve
  bu lezyonların iyileşmesini de hızlandırır. Yine virüsün şiddetini de azaltır. Ağrıyı %100, kaşıntıyı %85 geçirir. Lezyonların tekrarlamasını %90 önler.
  Herpes virüsünün saldırdığı iltihaplı sinir liflerine direk etki yapar. Propolisin,Sentetik antibiyotiklerin
  öldüremediği E-coli,HERPES,İnfluenza,Hiv,HPV gibi virüs ve bakterileri kalıcı 0larak öldürdüğü in vivo ve invitro laboratıvar araştırmalarıyla
  ıspatlanmıştır.Bağışıklık sistemi bozukluklarını düzeltir. Propolis,enfeksiyonel ve ENFLAMASYONEL, tüm hastalıklar için doğadaki en üstün,güvenilir,kalıcı
  tedavi sunan doğal bir arı ürünüdür.

 2. Kadir dedi ki:

  Propolisin,Sentetik antibiyotiklerin
  öldüremediği E-coli,HERPES,İnfluenza,Hiv,HPV gibi virüs ve bakterileri kalıcı 0larak yokettiği laboratıvar araştırmalarıyla
  ıspatlanmıştır.Bağışıklık sistemi bozukluklarını düzeltir. Propolis,enfeksiyonel ve ENFLAMASYONEL, tüm hastalıklar için doğadaki en üstün,güvenilir,
  kalıcı tedavi sunan doğal bir arı ürünüdür.