Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri

08.09.2023
724
Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri
Modelistlik Kursu

Siyah nokta genel olarak insanlığın ortak baş belasıdır diyebiliriz. Genellikle ciltte küçük ve siyah benekler olan görülen bu noktalar, evde doğal yollarla temizlenebilir. Sırt, göğüs, boyun, kol ve omuzlarda görülebilen siyah noktalara en çok yüz bölgesinde rastlanır.

Siyah noktalar nasıl temizlenir doğal yolla elbette temizlenebilir. Siyah nokta kremi, siyah nokta temizleme ürünleri ya da siyah nokta temizleme aleti gibi çözümlerin yanı sıra evde doğal reçeteler hazırlamanız mümkündür. Şimdi zizler için hazırladığımız Siyah Nokta Temizleme Yöntemlerini tüm detayları ile anlatacağız.

siyah nokta nedir
Siyah nokta nedir?

Siyah Nokta Nedir?

Bu noktalar, tıkalı kıl foliküllerinden dolayı cildinizde görünen küçük şişliklerdir. Bu lekelere siyah nokta denir çünkü yüzeyi karanlık veya siyah görünür. Aslında bunlar genellikle yüzde oluşan hafif bir sivilce türüdür ancak sırt, göğüs, boyun, kollar ve omuzlarda da görülür.

Koyu renklerinden dolayı siyah noktaların cilt üzerinde tespit edilmesi kolaydır. Acı verici olmasalar da hafifçe büyürler, sivilce gibi iltihaplanmazlar. Sivilce, bakteri kıl folikülündeki tıkanıklığı istila ettiğinde kızarıklık ve iltihaplanmaya neden olur.

siyah nokta temizleme
Siyah nokta oluşumu

Siyah Noktalar Neden Olur?

Siyah nokta, cildinizdeki kıl foliküllerinin açılmasında tıkanma meydana geldiğinde oluşur. Her folikül bir saç ve yağ üreten bir yağ bezi içerir. Sebum adı verilen bu yağ cildinizi yumuşak tutmaya yardımcı olur. Ölü cilt hücreleri ve yağlar cilt folikülüne açılan boşlukta toplanır ve komedo olarak adlandırılır. Eğer cilt kapalı kalırsa, bu yumrular beyaz nokta olarak adlandırılır.

Bazı faktörler, akne ve siyah nokta oluşumuna neden olabilir:

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
 • Vücudun çok fazla yağ üretmesi.
 • Ciltte propionibacterium acnes bakteri birikmesi.
 • Ergenlik döneminde, regl sırasında veya doğum kontrol hapı alırken yağ üretiminde artışa neden olan hormonal değişikliklere maruz kalmak.
 • Kortikosteroidler, lityum veya androjen gibi bazı ilaçların alınması.
siyah nokta sıkma
Siyah nokta sıkma

Siyah Nokta Nasıl Sıkılır?

Bazı siyah nokta gerçekten sıkarak yok edilebilir. Yoğun, ekstra siyah ve inatçı olanlar genellikle en eski olanlardır. Onları sıkmak, anında onlardan kurtulmanın bir yoludur ve eğer gözenekler tekrar dolarsa, daha yumuşak ve daha kolay tedavi edilir. Eğer peeling gibi ürünler ile onları soyarak çözecekseniz, bu da sürecin ilerlemesine yardımcı olacaktır.

evde siyah nokta temizleme
Evde siyah nokta temizleme

Evde Siyah Nokta Temizleme

Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri ve Siyah noktayı ne yok eder soruları çok soruluyor. Siyah nokta temizleme işlemi yaparken cildi yumuşak bir yüz temizleyiciyle temizleyin. Çok sert bir şey cildinizi soyar ve sıkmaya karşı çok hassas hale getirir. Buhar gözenekleri açmaya yardımcı olur ve gözenekleri yumuşatır. Bu yüzden sıcak su dolu bir küvete başınızı eğerek yüzünüze buharın gelmesini sağlayabilirsiniz. Sıcak bir duş alabilir veya siyah noktaların olduğu sorunlu bölge üzerine birkaç dakika ılık bir bez koyabilirsiniz.

İşaret parmaklarınızın etrafına bir peçete sarın ve hedeflenen siyah noktanın her iki tarafına parmaklarınızı yerleştirin. Yavaşça aşağı doğru bastırın ve altta toplanıyor muş gibi sıkın. Bir ya da iki kez sıktıktan sonra parmaklarınızı hareket ettirin.

Bir siyah nokta çıkmaya hazırsa, bunu oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bazen bir kaçını hızlıca sıkıp ardından peçete ile toz haline getirebilirsiniz. Kolayca çıkmazsa, bırakın. Fazla zorlamak, cilde çok zarar verir.

Siyah nokta temizleme yöntemleri
Siyah nokta temizleme yöntemleri

Siyah Nokta Temizlememek İçin 10 Farklı Yöntem

Yüzümüzdeki siyah noktalar inanılmaz derecede sinir bozucu olabilir. Burun bölgesinde ve çene bölgesinde görünürler. Hatta sırt ve bacaklarda bile görünebilirler. Ama bu sinir bozucu şeyler nedir ve onlardan nasıl kurtuluruz? En genel anlamıyla, siyah noktalar kıl foliküllerini tıkar. Ölü cilt hücreleri ve yağlar bir kıl folikülünü tıkadığında siyah noktalar ortaya çıkar. Deri ve yağ toplanması daha sonra havaya maruz kalır ve bu da noktaların siyah görünmesine neden olur.

Peki siyah noktalardan tamamen cildimizi arındırmak için hangi yöntemleri kullanmalıyız? Size hazırladığımız bu çok detaylı rehber sayesinde siyah noktalardan arınma yöntemlerini öğrenebilirsiniz. Siyah noktalardan artık bıktıysanız sizlerle paylaşacağımız yöntemleri deneyebilirsiniz. Çok seçeneğiniz var!

Siyah nokta temizleme sabunu
Siyah nokta temizleme sabunu

1- Siyah Nokta Temizleme Sabunu

Siyah nokta temizleme sabunları, siyah noktaları temizler ve yeni siyah noktaların oluşumunu önler. Bioaqua Bambu Kömür Siyah Nokta Arındırıcı Sabunu, Bade Natural Aktif Kömürlü Doğal Yüz ve Vücut Sabunu ve Sebamed Clear Face Sabun ürünlerini siyah noktaların temizlenmesi için tavsiye ediyoruz.

Siyah nokta temizleme suyu
Siyah nokta temizleme suyu

2- Siyah Nokta Temizleme Suyu

Clean Clear Siyah Nokta Temizleme Losyonu  ve Neutrogena Visibly Siyah Nokta Temizleyici Tonik ürünlerini siyah noktaların temizlenmesi için tavsiye ediyoruz.

şırınga ile siyah nokta temizleme
Şırınga ile siyah nokta temizleme

3- Şırınga ile Siyah Nokta Temizleme

Siyah noktaları temizlemek için bir başka yöntem, şırıngayı kullanmaktır. Kaynamış su ile cildinize buhar banyosu yapın. Bunun için kaynamış suyu derin bir küvete boşaltın. Bu küveti yüzünüze doğru yaklaştırın ve üzerinize bir battaniye ya da geniş havlu kapatın. Buharın yüzünüze direkt gelmesi, gözenekleri açacak ve siyah noktaların temizlenmesini kolaylaştıracaktır. 

Buhar banyosundan sonra hiç kullanılmamış ve temiz bir şırıngayı alıp hafifçe siyah nokta gözeneği üzerine bastırın ve şırıngayı hemen çekin. Bu işlem sayesinde siyah noktalar, tamamen şırıngayla çekilecek ve temizlenecektir. Bu işlemi yaptıktan sonra cildinizi bir temizleme jeli ve daha sonra cilt temizleme toniği ile temizlemeye özen göstermelisiniz. 

Siyah nokta temizleme bandı
Siyah nokta temizleme bandı / Fotoğraf: benimtutkum blogspot sitesi

4- Siyah Nokta Temizleme Bandı

Siyah nokta temizleme bantları veya gözenek bantları, çok güçlü bir yapıştırıcı kullanarak ölü deri hücrelerini ve siyah noktaların üst katmanlarını temizler. Bu ürünler aslında yara bandına benzer. Çoğumuzun bildiği gibi yapıştırıp çektiğimizde, kılları ve bazen de derileri çıkarmaya meyillidir. Siyah nokta bandı burun yüzeyindeki kıl, kir ve yağ gibi tüm maddeleri temizler. Fakat yeni siyah nokta oluşumunu engellemez. Bu ürünler sadece geçici bir kozmetik çözümdür.

Peki siyah nokta bantları işe yarar mı? Bu nasıl kullandığınıza bağlı. Mesela, eğer biri burun derisini ılık suyla ıslatmadan, siyah nokta bantlarını uygularsa ya da bandın burnun tüm kıvrımlarına yapışmasını sağlayamazsa, muhtemelen mükemmel sonuç alamazsınız. Yapıştırıcının, cildinizdeki tüm pislikleri almasına izin vermek için 15 dakika beklemeniz gereklidir. Doğru kullanıldığında, siyah nokta bantları gözenekleri geçici olarak temizleyebilir ve gözeneklerin daha küçük görünmelerini sağlar.

Bazı dermatologlar, gözenekler hızla tıkanabileceği için şeritlerin tekrar tekrar kullanılması gerektiğini, haftada bir veya iki kez sık sık kullanılması gerektiğini belirtiyor. Bu bantlar, gözeneklerin görünümünü iyileştirmek için geçici olarak yardımcı olabilir ancak cilt üzerinde bu ürünle elde edilen kalıcı bir değişiklik veya gelişme yoktur. 

Sizlere Sephora Charcoal Nose Strip, Watsons Nose Pore Strip, Beauty Formulas Charcoal Nose Strips ve Cettua Clean&Simple Burun Bandı Kömür siyah nokta bantlarını öneriyoruz.

siyah nokta temizleme jeli
Garnier Siyah nokta temizleme jeli

5- Siyah Nokta Temizleme Jeli

Siyah noktalarınız varsa, başvurmanız gereken bileşen salisilik asit olmalıdır. Bu beta hidroksi asit, ciltten fazla yağın uzaklaştırılmasına ve hücrelerin cilt yüzeyinden dökülmesine yardımcı olur. Salisilik asit kullanmanın en iyi yolu nedir? 

Siyah noktalarla savaşmak için adeta bir kir sökücü gibi davranan ve peeling güçlerini iki katına çıkaran nazik bir scrub ideal bir yöntemdir. Scrub, cildi soyar ve ölü hücreleri temizler. Salisilik asitle kimyasal peeling etkisi kombinasyonu, gözeneklerin temiz kalmasına yardımcı olur. Bunun için Clinique’s Blackhead Solutions 7 Day Deep Pore Cleanse & Scrub ürününü tavsiye ediyoruz.

Ancak, her gün bir scrub ile peeling yapmak sağlıklı değildir. Genel kural, yağlı ciltler veya karma ciltler için haftada üç kez ve hassas ciltler için haftada bir kez scrub kullanmaktır. Scrub kullanmadığınız günlerde, salisilik içerikli Neutrogena Acne Proofing Gel Cleanser Yüz Temizleme Jeli ya da Murad Clarifying Cleanser yüz temizleme ürünlerinden birisini kullanabilirsiniz.

vakum cihazı ile siyah nokta temizleme
Vakum cihazı ile siyah nokta temizleme

6- Vakum ile Siyah Nokta Temizleme

Vakumlu siyah nokta temizleme cihazları,  siyah noktalardan kurtulmanın etkili bir yolu olabilir. Bununla birlikte, vakumun gücü önemlidir. Bence emme çok yüksekse, cildinizde morluklar oluşabilir. Deri yüzeyinde çok fazla emiş ya da çok fazla baskı yaptığınız için genişleyen yüzeysel kan damarlarınız oluşabilir. Bu kırık kan damarları kalıcı, ince, kırmızı ve iplik benzeri görünebilir. Onlardan kurtulmak için bir lazer tedavisi almanız gerekir.

Medifine Profesyonel Vakumlu Siyah Nokta Cilt Temizleme Cihazı’nı kullanarak siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz. Fakat çok kısa anlarda cildinizde, cihazı çalıştırın. Elinizde mutlaka temiz bir peçete ya da havlu kağıt olsun. Böylece yüzeye çıkan siyah noktaları temizleyebilirsiniz. 

siyah nokta temizleme kremi
Siyah nokta temizleme kremi

7- Siyah Nokta Temizleme Kremi

Salisilik asit, laktik asit ve biyoaktif bileşikler, gözenekleri temizlemek, yağ üretimini kontrol etmek ve ciltteki kirleri gidermek için cildin derinine inmeye çalışır. Bu yüzden bu maddeleri içeren kremlerin siyah nokta temizliği için kullanılması gerekir. Yağlı ciltler ve sivilce eğilimli ciltler için bu bileşenler çok faydalıdır. Laktik asit, gözenek tıkanmasının önlenmesine, akne tiplerinin, özellikle siyah noktaların giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca cildin normal yağ üretmesini sağlar.

Bioderma Sebium Sensitive Hassas ve Akne Eğilimli Ciltler İçin Yatıştırıcı Bakım Kremi, Avene Cleanance Hydra Cream Kurumuş ve Tahriş Olmuş Yağlı Ciltler İçin Yatıştırıcı Krem, Murad Blackhead and Pore Clearing Duo ve Origins Clear Improvement™ Active Charcoal Exfoliating Cleansing Powder to Clear Pores ürünlerini tavsiye ediyoruz.

Siyah nokta temizleme iğnesi
Siyah nokta temizleme iğnesi

8- Siyah Nokta Temizleme İğnesi

Siyah nokta temizleme aparatı ya da diğer adıyla komedon aleti aslında metal bir çubuktur. Bu çubuğun her iki tarafında da boş yuvarlak bölümler vardır. Bu bölümler iğne deliğine benzer. Farklı büyüklüklere sahip bu iki delik, ciltteki farklı yüzeylerdeki siyah noktaları temizlemek için tasarlanmıştır. 

Bu aparatı kullanmadan önce gözenekleri açmak için duş alın ya da bir buhar banyosu yapın. Bu aparatın delik kısmını öncelikle siyah noktanın tam üzerine getirin. Metal çubuğu, siyah noktanın üzerine bastırın. Böylece siyah nokta, cilt yüzeyine çıkar. Daha sonra bu çıkan komedonları bir peçete ya da kağıt havluyla temizleyin. Son olarak cildinizi bir yüz temizleme jeli ve tonikle temizleyin.

Siyah nokta temizleme toniği
Siyah nokta temizleme toniği

9- Siyah Nokta Temizleme Toniği

Cosrx BHA Blackhead Power Liquid BHA İçeren Siyah Nokta Temizleyici Tonik, Missha Super Off Cleansing Oil Bakım Yapan Temizleyici Yağ ve LJH TeaTree 70 Mist Toner ürünlerini tavsiye ediyoruz. 

Karbonat ile siyah nokta temizliği
Karbonat ile siyah nokta temizliği

10- Karbonat ile Siyah Nokta Temizleme

Karbonat! Evet, bu eski pasta pişirme malzemesi aynı zamanda temizlik, koku giderme ve siyah noktalardan kurtulmak için de kullanılıyor. Karbonat genel olarak cilt üzerinde peeling etkisi yaratıyor. 

Karbonat, cildinizi yumuşak ve pürüzsüz bırakarak sadece ölü deri hücrelerini temizliyor. Aynı zamanda bu iğrenç ve sinir bozucu siyah noktalara karşı mükemmel bir şekilde savaşıyor Karbonat, cildinizin pH’ını nötralize etmeye yardımcı olduğu için cildiniz daha az yağ üretmeye başlıyor ve sonunda düzenli işlemlerle siyah noktalarınız tarih oluyor! Siyah noktalardan kurtulmak için aşağıdaki doğal maskeleri uygulayabilirsiniz. 

Karbonata alerjiniz olup olmadığını anlamak için kullanmadan önce karışımı bilek içi bölgenize az miktarda sürün. 5 dakika bekleyin. Eğer bu bölgede yanma ya da kızarıklık oluştuysa karbonat maskesini kesinlikle uygulamayın.

Bu maskeyi yapmadan önce sıcak bir duş alın, cildinize buhar maskesi yapın ya da sıcak suya batırdığınız bir bezi yüzünüzde 15 dakika bekletin. Böylece gözenekler açılır ve siyah noktalar daha kolay temizlenir. 1 tatlı kaşığı karbonat ve 1 tatlı kaşığı suyu bir kasede karıştırın. Bu maskeyi T bölgesine uygulayın. 

Ölü cildi, siyah noktaları ve yüzeyin altında gizlenen diğer kirleri çıkarmak ve gevşetmek için cildinizi nazikçe ovmaya başlayın. Maskeyi en az 1 dakika cildinizde bekletin. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın. Yüzünüze daha fazla kir girmesini önlemek ve gözenekleri sıkıştırmak için soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.

Cildinizin doğal pH değerine geri dönmesine yardımcı olmak için daha sonra tonik olarak bir miktar seyreltilmiş elma sirkesi kullanın. 1 su bardağı su ve 1 su bardağı elma sirkesini bir kasede karıştırın. Pamuk pedleri bu toniğe batırın ve cildinizi temizleyin. Bu maskeyi sadece haftada bir kez kullanıyorum. Bu da uzun bir haftanın sonunda derinlemesine temizlik için mükemmel.

Siyah nokta
Siyah nokta

Siyah Nokta Temizleme ile İlgili Merak Edilenler

Siyah nokta ciltte, genellikle yüz ve boynunda görülen küçük, koyu renkli lezyonlardır. Hafif bir sivilce özelliğine sahiptirler ancak diğer sivilce belirtileri olmadan ortaya çıkabilirler. Derideki hücrelerin koyu pigmenti olan okside edilmiş bir melanin tipidir.

Türkiye’de milyonlarca insanın yaşadığı siyah nokta problemi aslında bir cilt enfeksiyonudur. Hormonlar, cildin altındaki bezler tarafından, yağlı bir madde olan sebum üretiminin artmasına yol açtığında ortaya çıkma eğilimindedir. Siyah noktaların doğru şekilde temizlenmesi daha ciddi akne oluşumunun önlenmesine yardımcı olabilir.

Siyah nokta okside edilmiş melaninden yapılmıştır ve kir içermez. Siyah noktaları sıkmak veya ovalamak onları daha da kötüleştirebilir. Siyah noktaları azaltmak için yağ bazlı cilt bakım ürünlerinden, nemli ortamlardan, sıkı kıyafetlerden ve alkol içeren cilt ürünlerinden kaçınmalısınız. 

Bazı faktörler siyah nokta oluşumunda etkilidir. Yaş ve hormonal değişiklikler önemli bir faktördür. Sivilcenin diğer semptomları gibi, siyah noktalarda ergenlik döneminde en yaygın olarak görülür. Hormon seviyelerindeki değişimin sebum üretiminde bir artışa neden olması yüzünden ergenlikte siyah noktalar artar. Ancak, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Erkek cinsiyet hormonu olan androjen, sebum salgılanmasını ve ergenlik döneminde cilt hücrelerinde daha fazla toplanmasını tetikler. Hem kız hem de erkek çocuklar ergenlik döneminde daha yüksek androjen seviyeleri yaşarlar.

Ergenlikten sonra regl dönemi, hamilelik ve doğum kontrol haplarının kullanımı ile ilgili hormonal değişiklikler kadınlarda siyah noktalara neden olabilir. Vücut tarafından cilt hücrelerinin aşırı üretimi siyah noktalara neden olabilir.

Kozmetik ve giysi ile gözeneklerin tıkanması veya örtülmesi, yoğun terleme, tıraş ve kıl foliküllerini açan diğer faaliyetler, ciltteki yüksek nem ve yağ, stres, polikistik over sendromu (PKOS) ve premenstrüel sendrom PMS, hızlı cilt hücre dönüşümünü teşvik eden ilaçlar, kortikosteroidler gibi bazı steroid bazlı ilaçların kullanımı siyah nokta oluşumunun diğer sebepleridir. 

Yaygın inanışın aksine, kötü hijyen doğrudan siyah noktalara neden olmaz. Aşırı ovalama, sürekli peeling yapma gibi işlemler siyah noktaları daha da kötüleştirebilir.

Avon çift yönlü siyah nokta temizleme çubuğu
Avon çift yönlü siyah nokta temizleme çubuğu

Avon siyah nokta temizleme çubuğu nasıl kullanılır?

Avon siyah nokta temizleme aparatını kullanmadan önce bir buhar banyosu ya da sıcak bez uygulamasıyla gözeneklerinizi açmanız gerekir. Siyah nokta temizleme aparatında bulunan deliği, temizlemek istediğiniz alana yerleştirin. Aparatın ucuna hafif baskı uygulayarak, siyah noktanın dışarı çıkmasını sağlar. Daha sonra bir kağıt peçete yardımıyla siyah noktaları temizleyin. 

Bu işlemin ardından cildinizi bir yüz temizleme jeli ve tonikle temizleyin. Kullanmadan önce ve kullandıktan sonra aparatı da temizlemeyi unutmayın.

Siyah nokta temizleme çubuğu
Siyah nokta temizleme çubuğu

Siyah nokta temizleme aleti nerede satılıyor?

Siyah nokta temizleme aparatını Gratis ve Watsons gibi kozmetik marketlerden satın alabilirsiniz. Ayrıca n11, gittigidiyor, hepsiburada ve trendyol gibi alışveriş sitelerinden de satın alabilirsiniz.

Diş macunu ile siyah nokta temizleme
Diş macunu ile siyah nokta temizleme

Diş macunu siyah nokta temizler mi?

Evet. Fakat doğru türde diş macununu seçmeniz gerekir. Beyaz diş macunu türü olmalı, jel türü değil. Ayrıca beyazlatma veya hassas dişler için değil mümkün olan en düz diş macunu türü olmalıdır. Nane aromalı bir diş macunu da faydalıdır.

Diş macununun siyah noktalardan ve diğer sivilcelerden kurtulmak için çalışmasının nedeni, virüs bulaşmasını kurutmaya yardımcı olan maddeler içermesidir. Ancak, tahmin edebileceğiniz gibi, diş macunu ayrıca, alerjik bir reaksiyon dahil olmak üzere, cildinizle ilgili başka sorunlara neden olabilecek potansiyel olarak birçok başka bileşen de içermektedir. 

Yüzünüzü normal rutininizi kullanarak ılık suyla yıkayın ve kurutun. Burnunuz veya çeneniz gibi etkilenen bölgelere diş macunu tabakası uygulayın. Diş macununun tamamen kurumasını sağlayın. Diş macunu kuruduktan sonra, siyah noktaların gözeneklerinizden çıkarılmasına yardımcı olmak için cildinizi hafifçe ovalayın. Yüzünüzü ılık suyla durulayın. 

Daha hızlı sonuçlar için diş macununa tuz ekleyin. Yüzünüzü normal rutininizi kullanarak ılık suyla yıkayın ve kurutun. Aynı miktarda diş macunu ve tuz karışımı yapın. Karışım çok yoğunsa, inceltmek için birkaç damla su ekleyin. Karışımı yüzünüze sürün ve yaklaşık 5-10 dakika bekleyin. Siyah noktaları yıkamadan önce gözeneklerinizden çıkarmak için diş macununu cildinizde biraz ovun. Yüzünüzü ılık suyla durulayın ve normal günlük nemlendiricinizi uygulayın.

Bu işlem boyunca yüzünüzün nemli kaldığından emin olun. Tuza alternatif olarak kabartma tozu kullanabilirsiniz. Nemlendirmeden önce, bakterilerin içeri girmesini önlemek için ve gözeneklerin kapatılmasına yardımcı olmak için yüzünüze masaj yaparak bir buz küpü de sürebilirsiniz.

Burun üstü siyah nokta temizleme
Burun üstü siyah nokta temizleme

Burun üstü siyah nokta temizleme nasıl yapılır?

Siyah nokta yüzünüze gömülü kir değildir, ciltte yağ birikintilerinin kararmasına neden olan gözenekleri tıkayan komedonlardır. Vücudunuzun doğal olarak ürettiği bir yağ olan sebum gözenekler içinde birikir ve tıkandığında oluşur. Dermatologlar siyah noktalara “açık komedon” adı verir çünkü havaya maruz kalırlar bu da içerideki yağın okside olmasına neden oluyor ve siyah hale geliyor. Çeşitli koşullar, en sık yağlı ciltler olmak üzere tüm cilt tiplerinde siyah noktalara neden olabilir. Neyse ki, siyah noktalara basit adımlarla müdahale edebilirsiniz.

Yüzünüzü her gün günde iki kez yıkayın. Bu, siyah nokta tedavisi için en kolay ve en önemli yöntemlerden biridir. Düzenli yıkama ciltteki kirleri giderir, cildinizi ve gözeneklerinizi temiz tutar. Yüzünüzü günde iki kez su ve yumuşak bir yüz temizleyici ile yıkayın. Yüzünüz terlediğiniz zaman, örneğin egzersiz sonrası gibi yine bir yüz temizleme jeliyle cildinizi yıkayın.

Küçük dairesel hareketlerle temizleyiciyi cildinize nazikçe masaj yapmak için parmak uçlarınızı kullanın. Asla cildinizi ovalamayın veya kazımayın ya da “peeling” yapan yüz temizleme jelleri veya ürünleri kullanmayın. Bu ürünleri kullanmak, siyah noktaları daha da kötüleştirebilir. Cilt tipine uygun bir kremle cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.

Benzoil peroksit içeren bir cilt temizleyici veya krem ​​satın alabilirsiniz. Bu ilaç, siyah nokta dahil olmak üzere tüm sivilceler için en yaygın kullanılan ilaçtır. Temizleyici ürünler, kremler, jeller ve losyonlar dahil olmak üzere çeşitli cilt bakım ürünlerinde bu maddeyi bulabilirsiniz.

Benzoil peroksit, cildinizdeki iltihaplanma ve sivilcelere neden olabilecek bakterileri öldürerek çalışır. Ayrıca, cildinizin doğal yağ üretimini azaltabilir ve bu da gözeneklerin tıkanmasını önlemeye yardımcı olabilir. 12 yaşın altındaki çocuklar ve hamile, emziren veya hamile kalmaya çalışan kadınlar, benzoil peroksit içeren ürünleri kullanmadan önce bir doktora danışmalıdır. 

Salisilik asit içeren bir cilt temizleyici veya krem ​​satın alabilirsiniz. Salisilik asit, gözeneklerdeki yağların parçalanmasına yardımcı olur ve cilt hücrelerinin gözeneklerinin tıkanmasını önleyerek daha pürüzsüz ve temiz bir cilt elde edilmesini sağlar. Tutarlı kullanıldığında, gelecekteki siyah noktaların oluşmasını bile önleyebilir. Yüzünüzü yıkamak için bir salisilik asit yüz temizleyici kullanın ve yüzünüze salisilik asit kremi uygulayın. Salisilik asit kullanırken önce doktorunuza danışmalısınız.

Salisilik asit içeren krem ya da cilt temizleme ürünlerini, gözlerinizden, ağzınızdan ve burnunuzdan uzak tutun. İlaç bu alanlara temas ederse, derhal 15 dakika boyunca su ile yıkayın.

Hamileyseniz, emziriyorsanız veya hamile kalmaya çalışıyorsanız, diyabet, böbrek veya karaciğer hastalığınız varsa salisilik asit kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Doktorunuza retinoid içeren ürünleri kullanma hakkında danışın. Retinoidler, A vitamini türevleridir ve genellikle akne tedavisi için reçeteyle alınabilirler. Retinoid kremler mevcut siyah noktaların temizlenmesine yardımcı olur ve cildin büyümesini ve ölü cilt hücrelerini tutma şeklini geliştirir. Düzenli retinoid kremlerinin kullanılması, dış deri tabakasının düzleşmesine ve kalınlaşmasına neden olurken, keratin malzemesinin dıştaki ölü tabakası daha verimli bir şekilde tutulur. Bazen gözle görülür bir soyulma olabilir, ancak dört ila altı hafta boyunca haftada üç ila yedi kez düzenli kullanımdan sonra, yan etkiler azalır ve cilt daha net görünür. İlk iki ila dört hafta boyunca siyah noktalarda ve diğer sivilcelerde bir artış görebilirsiniz. Bu retinoid terapisinde normaldir ve cildiniz bu ilk dönemden sonra belirgin şekilde iyileşir.

Retinoidler ışığa duyarlıdır ve sadece geceleri kullanılmalıdır. Bu kremi uyguladıktan sonra, güneş varsa asla dışarı çıkmayın. Güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş kremi kullanın.

Cildinizi haftada birkaç kez kil maskesi ile temizleyin. Bentonit kili, gözeneklere kilitlenmiş yağları veya diğer kirleri ortaya çıkaran, mineral açısından zengin bir iyileştirici maddedir. Bu tip bir kil maskesini kullanırken, cildin tüm mineralleri ıslatması sağlanırken, kil siyah noktaları çıkarır. Cildinizi nemlendirmek için küçük bir jojoba yağı ekleyin.

Bir yemek kaşığı bentonit kil kullanın. Karışımı bir macun haline getirmek için su ekleyin. Temiz parmak uçlarınızla, maskeyi cildinize sürün. 25 dakika bekletin. Cildinizi ılık suyla durulayın.

Dermatologunuzla görüşün. Dermatologlar steril, güvenli koşullarda kimyasal peeling ve siyah nokta temizleme gibi tedaviler sağlayabilirler. Bunlar sadece dermatoloğunuz tarafından önerilen şekilde yapılması gereken profesyonel yöntemlerdir. Kimyasal peeling siyah noktaların tedavisinde oldukça etkilidir.

Dermatologunuz ayrıca siyah noktalarınızı temizlemek için küçük bir cerrahi alet kullanarak komedon temizleme işlemi yapabilir. Bu sadece eğitimli bir profesyonel tarafından yapılmalıdır. Evde siyah nokta çıkarmaya çalışmak, enfeksiyona ve kalıcı yara izlerine neden olabilir. Siyah noktalarınız diğer tedavilere rağmen siyah noktalarınız tekrar çıkarsa, ekstraksiyon için iyi bir aday olabilirsiniz.

Cildinize, çay ağacı yağı uygulayın. Çay ağacı yağı, çoğu durumda klinik olarak işe yaradığı kanıtlanmış doğal ilaçlardan biridir. En az % 5 konsantrasyonda çay ağacı yağı içeren bir ürün kullanın veya % 100 çay ağacı yağını doğrudan cildinize uygulayın.

Bal kullanarak kendi siyah nokta temizleme bandınızı hazırlayın. Bal, limon suyu ve yumurta akı ile yapılan karışım, cildinizi iyileştirmeye ve siyah noktaları azaltmanıza yardımcı olur. Bal, cildinizde akneye neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olacak doğal antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Yumurta beyazı, karışımı yoğunlaştıracak ve limon suyu cildi aydınlatmaya yardımcı olacaktır. Küçük bir kasede 1 yemek kaşığı bal, 1 yumurta beyazı ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu karıştırın. Bu maskenin içine 2 damla uçucu yağ ekleyin. Cildin iyileşmesini hızlandıran ve antibakteriyel olan nergis yağını deneyin. Lavanta yağı da antibakteriyeldir. Sizi de yatıştırır ve sakinleştirir.

Karışımı mikrodalgada yaklaşık 10 saniye ısıtın. Aşırı ısıtmayın! Aşırı ısınmış bir karışımı uygulamak cildinizi ciddi şekilde yakabilir. Karışımın ince bir katmanını siyah noktaların üzerine yayın. Karışımın üzerine bir pamuk pedi bastırın ve 20 dakika kurumasını bekleyin. Pamuk pedi dikkatlice çıkarın ve yüzünüzü soğuk suyla iyice durulayın.

Siyah Nokta Doğal Maske Tarifleri

siyah nokta bal ve süt maskesi

Bal ve Süt Maskesi

Malzemeler:

 • 1/4 bardak süt
 • 2 yemek kaşığı bal
 • Top pamuklar

Bir kapta süt ve balı karıştırın. Bu yoğun sıvı karışıma bir pamuk topu batırın ve tüm yüzünüze bol bol uygulayın. Ayrıca ince pamuk parçalarını artık karışımın içine batırabilir ve siyah noktaların yoğun olduğu alanların üzerine yerleştirebilirsiniz. Maskeyi 10-15 dakika yüzünüzde bekletin ve daha sonra ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 1 ya da 2 kez uygulayabilirsiniz.

Süt, hafif ve doğal bir ölü deri temizleyen laktik asit içerir. Cildinizde kolayca emilir, ölü cilt hücrelerini nazikçe temizler ve gözenekleri açar.  Böylece siyah noktaların olduğu gözenekler kolayca açılır ve temizlenir. Bal ise neredeyse anında ışıltılı görünmenizi sağlayan cilt parlatma özellikleriyle bilinir.

yumurta akı ve limon suyu maskesi

Yumurta Akı ve Limon Suyu Maskesi

Malzemeler:

 • 1 yumurta akı
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • Yüz fırçası

Siyah nokta maskesi yumurta ve limon suyuyla kolaylıkla yapılır. Yumurta akını ve limon suyunu karıştırın. Bir yüz fırçasıyla, yumurta ve limon karışımını yüzünüzün her yerine uygulayın. Kaşlarınıza veya gözlerinize yakın uygulamayın. Yaklaşık 10-15 dakika bekletin. Maske kurur ve cildinizi sıkılaştırır. Soğuk suyla yıkayın. Maskeden sonra yüzünüze bir nemlendirici sürün ve haftada bir kez bu maskeyi yapın.

Yumurta akının doğal bir sıkılaştırıcı olduğu bilinir. Gözeneklerinizi küçültür, cildinizin gözle görülür şekilde temiz ve lekesiz görünmesini sağlar. Ölü derilerden tamamen arındırır. Limon suyuyla karıştırılması ise cildinizi aydınlatmayı sağlar.

tarçın ve bal maskesi

Tarçın ve Bal Maskesi

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı toz tarçın
 • 3 yemek kaşığı bal

Toz tarçın ve balı bir kasede iyice karıştırın. Bu kalın macunu yüzünüzün her yerine uygulayın. T bölgesi, çene veya alın gibi belirli problemli bölgeleriniz varsa, bunlara odaklanın. 20 dakika bekletin. Ilık su ile yıkayın. Her iki günde bir ve iki hafta boyunca yapın. Siyah nokta temizleme doğal maskeleri arasında benim en çok sevdiğim budur.

Hem tarçın hem de bal, sivilce eğilimli cildi tedavi etmek için çok önemli olan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ayrıca ölü cilt hücrelerini, bakterileri ve yağ birikimini cildinizin yüzeyinden temizlerler. Tarçın sıkılaştırıcı özelliği ile gözeneklerinizi küçültmenize yardımcı olur ve  cildinizin pürüzsüz ve temiz görünmesini sağlar.

nane maskesi

Nane, Limon ve Jelatin Yüz Maskesi

Malzemeler:

 • Nane yaprakları
 • 1 yemek kaşığı jelatin tozu
 • 1 yemek kaşığı limon suyu

Nane yapraklarını çok az suda kaynatın  ya da bir el blendırında çekin. Soğumaya bırakın. Bir cam kaba, bir çay bardağı suyu koyun ve 15 saniye boyunca mikrodalgada ısıtın. Jelatin tozunu ılık suya ekleyin ve pürüzsüz olana kadar karıştırın. Limon suyunu ve naneyi jelatinle karıştırın. Bu maskeyi yüzünüze eşit şekilde uygulayın ve bu maskenin tamamen kurumasını bekleyin. Dikkatlice soyun ve yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Bu siyah nokta maskesini haftada bir kez uygulayın.

Limon cildinizin doğal tonlarını ortaya çıkartan ve aydınlatan doğal bir sıkılaştırıcıdır. Nane ise antibakteriyel özelliği ile cildinizi yatıştırırken ölü cilt hücrelerini temizler ve gözenekleri küçültür. Jelatin, kolajeni ve maskeyi bir arada tutan bir polimeri içeren doğal bir proteindir. Bu açıdan siyah ve beyaz noktaları temizlemek için idealdir.

yeşil çay ve limon maskesi

Yeşil Çay, Salatalık ve Jelatin Yüz Maskesi

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı jelatin tozu
 • 2 yemek kaşığı yeşil çay
 • 2 yemek kaşığı salatalık suyu

Bir çay bardağı suyu bir cam kabın içinde 15 saniye boyunca mikrodalgada ısıtın. Daha sonra içine jelatin tozunu ekleyin ve karıştırın. Yeşil çayı ve salatalık suyunu jelatine ekleyin. Yüzünüzün her yerine uygulayın. Soymadan önce 20 dakika bekletin. Soğuk suyla yıkayın. Haftada bir kez bu karışımı siyah ve beyaz noktaları ya da sivilceleri temizlemek için uygulayın.

Jelatin cildinizin esnekliğini artırır ve evde etkili bir peeling maskesi yapmanın en kolay yoludur. Salatalık ise cildinizi gençleştirir ve iyice nemlendiren bir soğutucudur. Yeşil çay, sivilce ve ölü hücre birikiminden kaynaklanan kızarıklığı ve iltihabı azaltan bir antioksidandır.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/sosyolacom

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. özge dedi ki:

  Burun çevremde sıkça beliren siyah noktaları yok etmek için büyük ve derin bir kaba kaynar su koyuyorum ve üzerime bir örtü alarak yüzümü buhar ile nemlendiriyorum. Ardından şok ya da bim mağazalarında satılan burun bantlarından birini burnuma yapıştırıyorum. 12 – 15 dakika beklettikten sonra bandı çekiyorum. Ben de siyah nokta temizlemek için bir tavsiye vermek istedim o burun bantlarını etkili bir şekilde kullanmak için burnunuzu kesinlikle nemlendirmelisiniz ki gözenekler açılsın.

  1. Fatma dedi ki:

   Özge hanım yalnız nokta benım cok minik ve burnumu sıkınca gtmedı iç kismına islemiş bant ile ise yarar mı sizce