Şeytantersi Yağı Faydaları

12.09.2019
345
Şeytantersi Yağı Faydaları
Modelistlik Kursu

Şeytantersi yağı oldukça şifalı bir yağdır. Şeytan tersi faydaları olan bir bitkidir. Kötü bir kokusu ve acı bir tadı vardır. Sanırım bu yüzden şeytantersi adı verilmiş. İnsanlar ilaç olarak sakız benzeri bir malzeme olan şeytantersi reçinesinin yağını kullanır. Asafoetida denilen şeytantersi otunun yaşam köklerinde yapılan kesiklerden çıkan meyve suyunun katılaşmasıyla üretilir.

Peki şeytan tersi otu ne işe yarar ve şeytan tersi neye iyi gelir? Şeytantersi otu yağı kronik bronşit, H1N1 domuz gribi ve astım dahil pek çok solunum problemlerinde kullanılır. Ayrıca bağırsak gazı, mide ağrısı, rahatsız bağırsak sendromu ve kolon hastalığı gibi sindirim problemlerinde de kullanılır. Diğer kullanımlar arasında boğmaca, krup ve kuru öksürük de vardır.

Bazı insanlar histeri, delilik, kasılmalar ve depresyonla devam eden zihinsel ve fiziksel yorgunluk yani nevrasteni için sinir uyarıcı olarak şeytantersi bitkisi yağı kullanır. Kadınlar bazen menstrüasyonun bir nedenden dolayı durmasından sonra adet dönemlerini yeniden başlatmak için şeytantersi ağacı yağını kullanır. Şeytantersi kökü yağı bazen nasır için doğrudan cilde uygulanır.

Şeytantersi esansiyel yağı, kozmetiklerde bir parfüm olarak, aromaterapide psikolojik olarak iyi hissettiren bir madde olarak, yiyecek ve içeceklerde bir lezzetlendirici madde olarak kullanılır. Şeytantersi esansiyel yağı ayrıca hayvanları uzaklaştırmak amaçlı ürünlerde kullanılır. 

Şeytantersi Otu
Şeytantersi Otu

Şeytantersi Yağı Faydaları

Şeytantersi esansiyel yağının içindeki kimyasalların irritabl bağırsak sendromunu tedavi etmeye yardımcı olabileceği kanıtlanmıştır. Ayrıca kolesterol ve trigliseritler dahil olmak üzere kandaki bazı yağların yüksek seviyelerine karşı koruyabileceğine dair bazı bilimsel kanıtlar vardır. Şeytantersi yağında bulunan kumarin denilen kimyasallar, kanı inceltir.

Bronşit, astım, boğmaca, ses kısıklığı, histeri, bağırsak gazı, mide rahatsızlığı, irritabl kolon, kasılmalar, sinir hastalıkları, regl problemleri ve nasır gibi hastalıkları iyileştirmek için bu esansiyel yağ kullanılır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Şeytantersi Yağı Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Şeytantersi esansiyel yağı vücut yağının azaltılmasında etkilidir. Şeytantersi esansiyel yağı vücut ağırlığınızı, epididimal adipositin boyutunu ve karın yağını önemli ölçüde azaltır. Aynı zamanda serum leptin seviyesini azaltır. Bu yüzden günlük diyetinize bir tutam şeytantersi esansiyel yağı eklemeniz için iyi sebepler var.

Şeytantersi Yağı Sindirimi Geliştirir

Şeytantersi esansiyel yağı, pankreas amilaz ve lipaz rolünü aktive eder ve mide enzimlerinin uygun salgılanmasını sağlar. Lipaz ve amilaz, gıdanın düzgün bir şekilde sindirilmesine yardımcı olan enzimlerdir.

Bu enzimler, lipitlerin sindirimi için faydalıdır. Asafoetida ayrıca, zayıf sindirimi veya çarpık sindirimi iyileştirmeye yardımcı olur. Etkili bir antasit olarak çalışır. Hiç şüphe yok ki bu harika bir doğal ilaçtır. Şeytantersi esansiyel yağı içindeki bileşik ferulik asit, sindirimin geliştirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda güçlü bir gevşetici olarak da çalışır ve kabızlığın tedavisinde etkilidir. 

Şeytantersi Yağı Diyabete Karşı Savaşır

Şeytantersi esansiyel yağı güçlü bir anti-diyabetik ilaçtır. Tanen ve fenolik asit bileşikleri sayesinde oldukça etkilidir. Her ikisi de diyabet tedavisinde etkili bulunmuştur. Vücudun içindeki insülin sekresyonunu ve şeker kısımlarının emilimini kontrol eder. Ayrıca, şeytantersi esansiyel yağının, diyabet tipi II için bir çare olarak kullanılabileceği de söylenebilir.

Şeytantersi Yağı Sinirleri Yatıştırır

Şeytantersi esansiyel yağı etkili bir sinir yatıştırıcı olarak çalışır. Sinir sisteminin işlevleri üzerinde, özellikle nöroprotektif ve sinir uyarıcı olarak olumlu bir etki gösterir. Tedavi glutamatın neden olduğu hücre hasarı üzerinde etkili bulunmuştur.

Şeytantersi esansiyel yağının reçinesi, rahatlatır ve sinir bileşiklerinin etki potansiyelinin gizli süresini azaltır. Nöro uyarıcı olarak çalışır. Yağ, epileptik hastalar için de etkilidir. Hafızanın arttırılmasında kullanılır.

Şeytantersi Yağı Kansere Karşı Etkilidir

Şeytantersi esansiyel yağı, güçlü bir antioksidan bitkidir. Serbest radikalleri azaltma kapasitesine sahiptir. Bildiğiniz gibi, serbest radikaller, hücre hasarının kök nedenidir ve hücrelerde karsinojenezi tetikleyebilir.

Ancak, antioksidanlar bakımından zengin yiyecekleri tüketerek serbest radikalleri önleyebilirsiniz. Ne mutlu ki, eytantersi esansiyel yağı da onlardan biri. Ayrıca 7, 12 dimetil benzantrasen ve kroton yağı gibi kanserojen kimyasallara karşı da etkili bulunmuştur. Uyarılmış ODC aktivitesinin ve DNA sentezinin tersine çevrilmesine yardımcı olur.

Şeytantersi Yağı Güçlü Bir Antimikrobiyaldir

Şeytantersi esansiyel yağının diğer büyük sağlık yararı da, güçlü bir antiviral ve antibakteriyel ilaç olarak işlev görmesidir. Çeşitli mantar ve bakteriyel enfeksiyonlar için iyi bilinen bir bitkisel ilaçtır. Bacillus subtilis, Escherichia coli, Aspergillus niger, Pseudomonas aeruginosa ve Staphylococcus aureus gibi türler üzerinde etkili olduğu bulunmuştur.

Güçlü bir antioksidan olan bakterilerin yapısını bozar ve bakteriyel kolonilerin büyümesini engeller. Yağ viral enfeksiyon üzerinde eşit derecede etkilidir. Viral hücre duvarını kırar ve viral kolonilerin büyümesini önler.

Şeytantersi Yağı Karaciğer Hasarını Önler

Şeytantersi esansiyel yağı, karaciğer bozukluklarına karşı da etkilidir. Karaciğer hücrelerini korur ve glutamat oksaloasetat transaminaz, glutamat piruvat transaminaz ve alkalin fosfataz gibi yüksek serum enzim seviyelerini azaltır.

Şeytantersi Yağı Parazitleri Temizler

Şeytantersi esansiyel yağı, helmint enfeksiyonunda etkili bulunmuştur. Fasciola enfeksiyonuna karşı daha yüksek miktarlarda verilirse etkilidir. Helmintik enfeksiyonların tedavisinde daha yüksek bir dozun (100 mg / ml) etkili olduğu bilimsel araştırmalar sonucu bulunmuştur.

Şeytantersi Yağı Faydaları
Şeytantersi Yağı Faydaları

Şeytantersi Yağı Hangi Yağlar ile Karıştırılabilir?

Şeytantersi otu yağı fesleğen yağı, defne yağı, sarımsak yağı, kakule yağı, kimyon yağı, tatlı badem yağı, neem yağı ve bael yağı gibi aromatik yağlarla iyi uyum sağlar. 

Şeytantersi Yağı
Şeytantersi Yağı

Şeytantersi Yağı Nasıl Kullanılır?

Diğer esansiyel yağlar gibi, bu yağ da oldukça etkilidir ve dikkatli kullanılmalıdır. Birkaç damla şeytantersi esansiyel yağını, hindistan cevizi yağı, susam yağı veya jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltin. Karın ağrınız olduğunda karın bölgenize uygulayın. Bu, karın ağrınızı birkaç dakika içinde tamamen geçirir. 

Bir su bardağı suda bir miktar şeytantersi esansiyel yağı ve karanfili kaynatın. Karışım bir miktar soğuyuncaya kadar bekleyin ve daha sonra bu karışımı gargara olarak kullanın. Karışımı yutmadığınızdan emin olun. Bu uygulama diş ağrılarını iyileştirir.

Şeytantersi esansiyel yağını antiepileptik özellikleri için ylang ylang yağı, papatya yağı, yasemin yağı ve lavanta yağıyla karıştırın. Bu karışımı bir difüzörde buhar olarak dağıtın ve derin nefesler alarak buharı soluyun. Bu uygulama epilepsi hastalığınızı tedavi eder.

Şeytantersi esansiyel yağını uyumanıza yardımcı olacak şekilde bir difüzörde dağıtabilirsiniz ancak keskin kokusu olduğu için onu lavanta yağı ve papatya esansiyel yağlarıyla karıştırabilirsiniz.

Şeytantersi Yağı Maskeleri
Şeytantersi Yağı Maskeleri

Şeytantersi Yağı Maskeleri

Şeytantersi yağının sayısız faydasını sıraladıktan sonra bu yağ ile yapılabilen kırışıklık maskesi, yüz beyazlatma maskesi ve akne maskesi tariflerini paylaşalım.

Şeytantersi Yağı ile Kırışıklık Karşıtı Yüz Maskesi

Şeytantersi esansiyel yağı, inanılmaz bir yaşlanma karşıtı maddedir. Yüzdeki kırışıklıkları, ince çizgileri ve yaşlılık lekelerini azaltır. Etkili bir kırışıklık karşıtı yüz maskesi oluşturmak için gül suyu ve kil ile karıştırılabilir. Bu şaşırtıcı yüz maskesi kırışıklıklardan ve yaşlılık lekelerinden kurtulmanıza olanak tanır. 10 yaş daha genç görünmenize yardımcı olur. 

Biraz kil ve balı bir kasede karıştırın. Üzerine birkaç damla gül suyu ekleyin. Daha sonra karışıma birkaç damla şeytantersi esansiyel yağı ekleyin ve akışkan bir macun oluşturmak için iyice çırpın. Maskeyi yüzünüze 15 dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. Bu maskeyi haftada 1 kez yapabilirsiniz.

Şeytantersi Yağı ile Beyazlatıcı Yüz Maskesi 

Şeytantersi esansiyel yağı koyu lekeleri, akne izlerini ve ciltteki fazla yağı azaltan beyazlatıcı bir ajan olarak kullanılabilir. Doğal olarak ciltte tirozin üretimini engeller. Tirozin, insan cildinde melanin üretimini teşvik ederek cildin kararmasına, erken yaşlanmaya ve matlaşmaya neden olur. Bu cilt maskesini kullanarak lekesiz ve parlak, daha genç bir cilde kavuşabilirsiniz. Bu şaşırtıcı maske, doğal olarak 2 tona kadar cildinizin rengini açan bir yüz maskesidir.

Bir domates bir kasede ezin ve üzerine şeker ekleyin. Şeker, domates suyunda çözünene kadar çırpın. Akışkan bir macun oluşturmak için şeytantersi esansiyel yağından birkaç damla ekleyin ve karıştırın. Maskeyi cildinize uygulayın ve 10 dakika bekleyin. Daha sonra ılık suyla cildinizi durulayın. Bu maskeyi haftada 2 kez yapabilirsiniz.

Şeytantersi Yağı ile Akne Karşıtı Yüz Maskesi 

Cildiniz sorunlu ve sivilceli mi? Şeytantersi esansiyel yağı şu ana kadar cilt bakım rejiminde kaçırdığınız sihirli bileşen olabilir. Bu şaşırtıcı bitkisel formül, ciltte bakterilere neden olan akne üretimini engeller. Cilt koşullarını bakteri üremesi için elverişsiz kılar. Böylece, yıllar süren sivilce sorununuza son verir.

Bu şaşırtıcı yüz maskesi, sivilce ve sivilce izlerinden büyük ölçüde korunmanızı sağlar. Bu esansiyel yağ, ciltteki aşırı yağ oluşumunu kontrol eder. Gözeneklerinizi kir, yağ ve sebumdan korur. Böylece, sonunda sivilceleri tamamen ciltten temizler.

Kil ve gül suyunu bir kasede karıştırın. Yoğun kıvamlı bir macun haline getirin. Karışıma birkaç damla limon suyu ekleyin ve iyice karıştırın. Son olarak şeytantersi esansiyel yağından birkaç damla ekleyin ve tekrar karıştırın. Bu maskeyi cildinize uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Daha sonra ılık suyla cildinizi durulayın. Optimum sonuçlar için günde 2 kez düzenli olarak kullanın.

Şeytantersi Yağı Fiyatı

Şeytantersi yağı 30-45 TL arasında değişmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. hülya dedi ki:

    Şeytantersi çiçeğini her yerde görmek mümkün. Sarı çiçekli bu bitkiden elde edilen şeytan tersi yağının faydaları çok fazla. Kilo vermek, sindirimi kolaylaştırıp iyileştirmek, insülin direncini kontrol etmek, hafızayı geliştirmek, sinirleri yatıştırmak, mantar ve bakterileri iyileştirmek ve cildi yenilemek gibi pek çok faydası vardır. Şeytantersi yağı nasıl kullanılmalı? Kimyon yağı, kakule yağı ya da sarımsak yağı ile karıştırarak kullanılabilir. Maske yapımında da kullanılabilir.