Shea Yağı (Shea Butter) Nedir? Nasıl Kullanılır?

11.12.2023
507
Shea Yağı (Shea Butter) Nedir? Nasıl Kullanılır?
Modelistlik Kursu

Shea yağı, shea ağacının fındıklarından çıkarılan yağdır. Normal sıcaklıklarda katıdır ve kirli beyaz veya fildişi rengindedir. Shea ağaçları Batı Afrika’ya özgüdür ve çoğu shea yağı hala bu bölgeden gelmektedir.

Shea butter yüzyıllardır kozmetik bir bileşen olarak kullanılmaktadır. Yüksek vitamin ve yağ asitleri konsantrasyonu yayılması kolay kıvamıyla cildinizi yumuşatmak, yatıştırmak ve nemlendirmek için harika bir ürün haline getirir.

Hepiniz ciltte ve saçlarda zeytinyağı kullanma hayranı olduğumu biliyorsunuz. Ancak bu kullanımlar ve ev yapımı maskelerde başka bir yıldız doğal nemlendirici shea yağıdır. 

Bu lüks madde oda sıcaklığında çok katı ve serttir ancak doğal göz kremi, dudak kremi veya vücut yağı olarak kullanım için ideal olan tereyağlı bir kıvama sahiptir. Birçok çalışma, shea yağının cilde nüfuz etmesinin özellikle iyi olduğunu ve yüzde 60 yağ içerdiğini ortaya koymuştur. Bu yüksek yağ özelliği nedeniyle shea butter iyi bir yumuşatıcı maddedir.

Diğer bazı özel özellikler sayesinde, shea yağı nemlendirmekten daha fazlasını yapar… Cilde doğrudan anti-enflamatuar ve yaşlanma karşıtı yağ asitleri verir.

Neler Okuyacaksınız? →

Shea Yağı Nedir?

Shea yağı ya da karite yağı, shea ağacının meyvesinin tohumlarından gelen bir bitkisel maddedir. Hafif UV koruması sunabilir ve cilde esansiyel yağ asitleri ve kolajen üretimi için gerekli besinleri sağlar.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Shea butter Afrika’da ve diğer birçok yerde cilt ve saçları iyileştirmek için yıllardır kullanılmaktadır. Ayrıca, yara bakımı ve hatta cüzzam tedavisi gibi uzun bir tıbbi kullanım öyküsü vardır.

Ayrıca, ürünlerde hurma yağı kullandığımız gibi, dünyanın o bölgesinde de shea yağını gıda olarak tüketmek nadir değildir. Yemenin sağlıklı olup olmadığı konusunda farklı görüşler var ve bazı çalışmalar shea yağı alımının diğer proteinlerin sindirimine müdahale edebileceğini öne sürdüğünden, ben sadece harici olarak kullanıyorum.

Shea Yağı Nedir?

Shea Yağı Nedir?

Shea Yağı Faydaları

Bu doğal mucizenin insan sağlığına pek çok faydası vardır.

Shea yağı ağrıyı azaltır

Shea butter ile ağrıyan eklemlere ve iltihaplı bölgelere masaj yapıldığında eklemlerde rahatlama sağlar. Bu, shea yağını artritik ve romatizmal ağrıdan muzdarip insanlar için son derece yararlı hale getirir. Lavanta, roma papatyası veya helichrysum gibi uçucu yağlar, onu daha güçlü hale getirmek için shea yağının içine karıştırılabilir.

Egzersiz, spor uygulaması veya diğer yorucu faaliyetlerden kaynaklanan kas ağrısı, shea butter ile masaj yapılarak hafifletilebilir. Bu maddede bulunan triterpenler, iltihabı hafifleterek iyileşmeyi hızlandırabilir. Shea yağının egzersizden önce ve sonra uygulanmasının daha hızlı ağrıyı giderdiği kanıtlanmıştır. En iyi sonuçlar için rafine edilmemiş organik shea yağı kullanılmalıdır.

Soğuk algınlığı ve sinüzit tedavisinde rahatlama sağlar

Nijerya’daki insanların burun tıkanıklığını gidermek için shea butter kullandıkları bilinmektedir. Sinüs tıkanıklığını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Shea yağını, vazelin ve standart burun damlası Otrivin’i burun tıkanıklığını hafifletmedeki etkinliği açısından test eden deneysel bir çalışmada, Shea yağının 5-8 saat daha kalıcı bir etkisi olduğu görülüyordu ancak temizlenmesi bir dakika sürdü. 

İlaçlı burun damlası burun deliklerini temizlemede daha hızlıydı ancak tıkanıklık 2-4 saat içinde tekrar nüks etti. Daha da önemlisi, burun damlalarının tekrar tekrar uygulanması, burun tahrişine ve tıkanıklığına neden oldu. Vazelin ise hiçbir fark yaratmadı.

Shea yağı böcek ısırıklarını iyileştirir

Shea yağı geleneksel olarak böcek ısırıklarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Sinek ısırıklarının olduğu noktalara sürerseniz hızla acıyı yok eder. Şiddetli kaşıntı genellikle zehirli böcek ısırıklarını kötüleştirir çünkü zehiri çevredeki dokulara yaymaya yardımcı olur. Shea yağının anti-enflamatuar özelliği kaşıntı ve ağrıyı azaltır. Sivrisinek ısırıklarını ve arı sokmalarını tedavi etmek için kullanılabilir. Denizanası sokmalarının tedavisinde bile etkilidir.

Trekking veya kamp yapmak için gittiğinizde, shea yağını yanınızda taşımalısınız. Doğada shea butter oldukça kullanışlıdır. Isırma ve kan emici böcekleri önlemek için vücudun açıkta kalan kısımlarına uygulayın. Kimyasal böcek kovucular kadar etkili değilse de kesinlikle çok daha güvenlidir.

Cildinize güzellik ve sağlık kazandırır

Shea butter maddesinde bulunan doğal vitaminlerin ve yağ asitlerinin konsantrasyonu, cildi inanılmaz derecede besler ve nemlendirir. Genellikle kuru cildi iyileştirmek ve cildin doğal yağlarını korumaya yardımcı olmak için kullanılır.

2010 yılında yapılan bir araştırma, sinnamik asidi ve diğer doğal özellikleri nedeniyle shea yağının anti-inflamatuar olduğunu ortaya koydu. Özellikle bir bileşiğin, lupeol sinnamatın cilt iltihaplanmasını azalttığı ve hatta potansiyel olarak cilt mutasyonlarını önlemeye yardımcı olduğu ortaya konmuştur. Bu, aynı zamanda sivilcelerden muzdarip olan bazı insanlar için de yararlı olur.

Shea yağı cildin doğal kolajen üretimine yardımcı olur ve kurumayı önlemek için cildi koruyan ve besleyen oleik, stearik, palmitik ve linolenik asitler içerir. Uzun süreli kullanımda, cilt yumuşatma, güçlendirme ve kırışıklık azaltma etkileri vardır.

Shea Yağı Cilde Faydaları

Shea butter maddesinin yüz bölgesine ve cilde birçok farklı faydası vardır. Peki bu faydalar nelerdir? Gelin, hep birlikte öğrenelim!

Shea yağı cildi korur

Shea yağının bir antioksidan, antienflamatuar, cilt güçlendirme ve UV koruyucu ürün olduğunu söyleyerek başlayalım.

Shea yağı cildi nemlendirir

Shea yağının cildiniz için inanılmaz faydalarından biri, doğal vitaminlerle yüklü olmasıdır, bu nedenle vücudunuzu gerçekten iyi besler ve nemlendirir.

Shea yağı cildinizi pürüzsüz ve yumuşak hale getirir

Kuru ciltten muzdarip tüm bayanlar için shea butter cildinizi pürüzsüz hale getirebilir. Süper pürüzsüz bir etki için shea butter’ı dirsek ve dizlerinize uygulayabilirsiniz.

Shea yağı cildinizi iyileştirir

Bu doğal maddenin büyük bir yararı, döküntü, güneş yanığı veya hatta böcek ısırıklarında cildinizi gerçekten iyileştirebilmesidir.

Shea yağı doğal bir güneş kremi görevi görür

Güneş kremi için endişelenmeyin, shea butter zararlı UV ışınlarından sizi korur ve doğal bir güneş kremi görevi görebilir.

Shea yağı doğal bir yaşlanma karşıtı üründür

Çok sayıda yaşlanma karşıtı ürüne yüklenmeye gerek yok, shea butter en iyi doğal yaşlanma karşıtı ürünlerden biri olarak kabul edilir ve erken kırışıklıkları ve ince çizgileri önler.

Artık dudak balsamına gerek yok

Shea butter maddesini dudaklarınızda denedikten sonra asla vazgeçemeyeceksiniz! Shea yağının faydalarından biri, dudaklarınızı soğuk ve kuru havalardan korumasıdır. Çatlamış ve ağrılı dudaklardan sizi kurtarır. 

Shea yağı cilt elastikiyetini korur

Güven bana, belki shea butter maddesinin cildiniz için en önemli faydalarından biri cilt elastikiyetini korumasıdır. Cildinizi nemlendiren ve yumuşak tutan ve böylece elastikiyetini koruyan F vitamini ile yüklenir.

Tıraş kremi yerine shea yağı kullanabilirsiniz

Pürüzsüz ve ipeksi bir tıraş kremi mi arıyorsunuz? Normal tıraş kreminizi atın ve bunun yerine shea butter tercih ediniz.

Shea yağı peeling yapar

Shea yağını, hindistan cevizi yağı ve esmer şeker ile karıştırarak kendi vücut peelinginizi yapabilirsiniz. Sadece ölü cilt hücrelerinizden kurtulmakla kalmayacaksınız ayrıca cildiniz son derece pürüzsüz olacaktır.

Shea yağı çatlak topukları yumuşatır

Çatlamış topuklarınızdan muzdarip misiniz? Çatlamış topuklarınıza yatmadan önce shea yağı ile masaj yapın. Kalın ve pamuklu bir çorap giyin ve uyuyun. Ertesi gün büyük bir fark göreceksiniz.

Shea Yağı Saçlara Faydaları

Shea butter maddesi saç bakımında da kullanılabilir. Saçlar için pek çok faydası vardır.

Shea yağı saç yumuşatıcısı olarak kullanılabilir

Shea butter maddesinin kıvırcık saçları yumuşatma ve daha kolay taranmayı sağlama yeteneği, kendi ülkesindeki insanlar tarafından uzun süredir kullanılmaktadır. Sadece saç tellerine sürülebilir veya saç derisine masaj yapmak için kullanılabilir. Sıcak ve rüzgarlı hava şartları yaygın bir sorundur. Shea yağı saçlara uygulandığında, saçın kurumasını ve kırılganlaşmasını önler. Her saç telini ince, yağsız bir yağ tabakası ile kaplayarak nemi saçlara hapseder.

Saçlara uygulamak için bir tatlı kaşığı shea butter alın ve avuç içinde biraz ısıtın. Shea butter eridiğinde, iki elinizi kullanarak saçların küçük bir kısmına yayın. Tüm saçlar kaplanana kadar bu işlemi tekrarlayın. Her saç telini kaplamak için saçınıza bir fırçayla bu uygulamayı yapın.

Saç derisi için masaj yağı olarak kullanılabilir

Saçlara masaj yapıldığında, shea butter kepek gibi birçok saç derisi problemini hafifletmeye yardımcı olur. Saç derinizin kuru veya yağlı olup olmasına bakılmaksızın kullanılabilir. Yağlı saç derisinde, cilt bezleri tarafından aşırı yağ üretiminin azaltılmasına yardımcı olur. Kuru saç derisini nemlendirebilir ve kuruluk nedeniyle dökülmeyi azaltabilir. Shea yağının büyük bir avantajı saçları yağlı bırakmamasıdır. Ayrıca, daha sonra kolayca yıkanabilir.

Daha az kullandığınız elinizin avuç içine az miktarda shea butter alın. Shea butter eridiğinde, diğer elin parmaklarını sıvıya batırın ve saç derisine sürün ve ovalayın. Yağ neredeyse tamamen emilir. Haftada iki veya üç kez düzenli uygulama, sağlıklı saç uzamasını teşvik etmeye yardımcı olacaktır.

Shea yağı saçınızı UV ışınlarından ve çevresel etkenlerden korur

Shea butter maddesini, saçları veya saç derisini nemlendirmek için düzenli olarak kullanmasanız bile, evden çıkarken koruyucu etkilerinden yararlanabilirsiniz. Sadece biraz shea butter alın ve avuç içinizde ısıtın ve saçınızı düzeltin. Shea yağı, güneşe maruz kalmanın zararlı etkilerinden hızlı ve kolay bir koruma sağlar. Bu madde, havadaki kimyasal kirleticileri de engeller.

Shea butter genellikle hipoalerjeniktir. Ancak, kozmetik veya terapötik amaçlar için cilde uygulanan herhangi bir madde durumunda olduğu gibi, bir yama testi yapılmalıdır.

Rafine edilmemiş shea butter maddesinin doğal aroması genellikle cevizimsi olarak tanımlanır ancak bazı insanlar için rahatsız edici olabilir. Shea yağı, kokuların eklenmesine katkıda bulunur ve uçucu yağlar için iyi bir taşıyıcıdır. Hindistan cevizi yağı gibi daha hafif yağlarla iyi karıştığı için farklı dokulardaki cilt kremlerini ve losyonlarını yapmak için uygun bir bazdır.

Shea Yağı Kullananlar

“Ben Shea Butter sürüyorum her duştan sonra bol bol. 2 gün etkisi geçmiyor valla. Karnımı elliyorum hala nemli. Bacaklarıma sürmüyorum mesela alt bacaklarda çatlak olmaz diye. pul pul dökülüyor resmen. Shea yağı bayağı bir yoğun.”

“Sizden gördüm daha önce shea butter lı ürünler kullandım (l’occitane vs) ama kendisini görmemiştim ve bilmiyordum, ben tatlı badem yağı aldım organik biyolojik. Shea butter alıp ikisini elimde karıştırıp kullanacağım. 😊 Az miktarlarda tabii ki. Az yarar, çok zarar herşeyde…”

“Shea yagıda hindistan cevizi yagi gibi yogun aslında nemlendirmesi lazımdı sürdüklerinin.

Üzüldüm gönül isterki catlamasın ama annelik hep böyle fedakarlık napalım..

benimde sonlara dogru catlayacak gibi zaten cok kaşınıyor.”

“Yazamadım bir türlü. karnıma bacaklarima tatlı badem yağı (badem yağı tüylenme yapiyormus ama tatlı badem yağı yapmaz dediler) ve shea butter avucumda ovalayip sürmeye başladım. Hindistan cevizi yağı ilk gebeligimde almıştım ama kavanoz olduğu gibi duruyor hiç kullanmadım. O nedenle onu bilmiyorum pek etkisini. Meme uçlarına ise lanolin başladım. Bir de meme sarkmasini önlemek için günde iki kez soğuk duş diye okumustum, ben yumusak bir havluyla kisa surekli soguk kompres yapiyorum her gun 1 kez aksam.”

Shea Yağı Kullanmanın Yolları

Shea butter en çok yönlü doğal güzellik bileşenlerinden biridir ve her gün bir şekilde kullanıyorum. Yıllardır ev yapımı losyonlar, kremler ve orijinal magnezyum vücut yağlarından ev yapımı dudak balsamlarına ve iyileştirici merhemlere kadar her şeyde kullandım.

 • Doğal bir nemlendirici olarak yüz ve vücut için kullanılabilir.
 • Kolay kullanım için shea butter maddesini stick losyon olarak kullanabilirsiniz. 
 • Cildi yenilemek için güneşe maruz kaldıktan sonra kullanabilirsiniz. 
 • Çatlakları ve doğum izlerini önlemek için hamilelikte ya da normalde kullanabilirsiniz. 
 • Doğal kütikül kremi olarak manikürde kullanabilirsiniz. 
 • En iyi göz altı kırışıklık giderici ve göz altı torbalarını yok etmek için kullanabilirsiniz. 
 • Masaj yağı olarak kullanabilirsiniz. 
 • Ev yapımı, kadifemsi ve yumuşak vücut yağı yapmak için kullanabilirsiniz. 
 • Soğuk algınlığı veya grip sırasında burun tıkanıklığını açmak için kullanabilirsiniz. 
 • Ev yapımı losyonlarda baz olarak kullanabilirsiniz. 
 • Doğal olarak kollajen üretimine yardımcı olmak için yara izlerinde kullanabilirsiniz. 
 • Ev yapımı deodorant için bir baz olarak kullanabilirsiniz. 
 • Düşük dereceli güneş krem olarak kullanabilirsiniz. 
 • Magnezyum vücut yağına ekleyerek kullanabilirsiniz. 
 • Bebek bakım tariflerinde doğal bir bebek bakım ürünü olarak tek başına veya bileşen olarak kullanabilirsiniz. 
 • Tek başına dudaklarınızda veya ev yapımı dudak balsamlarında kullanabilirsiniz. 
 • Ev yapımı ışıltılı dudak parlatıcılarında kullanabilirsiniz. 
 • Daha uzun süre dayanması için makyaj yapmadan önce göz kapaklarında kullanabilirsiniz. 
 • Cildin elastikiyetini artırmak için ve selülitleri gidermek için kullanabilirsiniz. 
 • Saç veya saç derisinde kullanabilirsiniz. 
 • Ev yapımı sıvı krem ​​fondöten ve makyajda kullanabilirsiniz.

Shea Yağı ile Yapılan Yüz Bakım Maskeleri ve Saç Bakım Maskeleri

Shea butter ile evde kendiniz pek çok cilt bakım maskesi ve saç bakım maskesi hazırlayabilirsiniz.

Nemlendirici Shea Yağı Vücut Losyonu

Yarım çay bardağı rendelenmiş shea yağı, 2 yemek kaşığı susam yağı, 1 yemek kaşığı avokado yağı ve 1 yemek kaşığı rendelenmiş balmumunu ısıya dayanıklı bir cam kaba alın. Shea yağı ve balmumu hafifçe eriyene kadar mikrodalgada ısıtın. Eğer mikrodalga fırınınız yoksa benmari usulü de eritebilirsiniz. Fakat kaynamamasına dikkat edin. Daha sonra orta boy bir cam kavanoza karışımı alın ve soğumaya bırakın. Tekrar karıştırın. Vücudunuzun kuru bölgelerinde bu losyunu kullanın. Dizler, dirsekler için bu losyon harikadır ve çatlamış dudakları tedavi etmek ve daha yumuşak ve pürüzsüz dudaklara sahip olmak için bile kullanılabilir.

Nemlendirici Shea Yağı El Kremi

2 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı, 1 tatlı kaşığı badem yağı, 1 tatlı kaşığı kakao yağı ve 1 tatlı kaşığı shea yağını ısıya dayanıklı bir cam kaba alın. Shea yağı ve hindistan cevizi yağı hafifçe eriyene kadar mikrodalgada ısıtın. Eğer mikrodalga fırınınız yoksa benmari usulü de eritebilirsiniz. Fakat kaynamamasına dikkat edin. 

Daha sonra bu karışımı temiz bir cam kavanoza alın. Biraz karıştırın ve soğumaya bırakın. Krem soğuduktan sonra ellerinize masaj yapın. Bu ev yapımı el kremi, kış aylarında kullanmak için harika bir nemlendirici kremdir.

Vücut Çatlaklarını Önleyen Shea Yağı Nemlendirici Krem

3 E vitamini kapsülündeki yağı bir cam kaseye alın. Daha sonra cam kaseye 2 yemek kaşığı kakao yağı ve 1 yemek kaşığı shea yağı ekleyin. Çatlakları önlemek için günlük olarak karın, bel ve basen bölgesine masaj yapın.

Nemlendirici Shea Yağı Dudak Balmı

3 çay kaşığı rendelenmiş balmumu, 3 çay kaşığı hint yağını ısıya dayanıklı bir cam kaba alın. Shea yağı ve balmumunu  hafifçe eriyene kadar mikrodalgada ısıtın. Eğer mikrodalga fırınınız yoksa benmari usulü de eritebilirsiniz. Fakat kaynamamasına dikkat edin. 

Malzemeleri karıştırın ve ocaktan alın. 10 damla lavanta esansiyel yağı ve 1 çay kaşığı balı karışıma ekleyin. Biraz renk eklemek istiyorsanız, en sevdiğiniz rujun bir kısmını karışıma rendeleyerek ekleyin. Bu balmı, dudak kremi kutularına, küçük bir cam kavanoza veya ruj tüplerine alın. Yaklaşık 20 dakika boyunca açıkta soğumaya bırakın. 

Doğal Saç Çıkaran Shea Yağı Maskesi

Bu maskede yer alan her bir madde oldukça değerlidir. Maskede bulunan hindistan cevizi yağı, Hindistan’da çağlardan beri saç büyümesini artıran bir yağ olarak kullanılmaktadır ve ayrıca saçlarınızı yumuşak ve parlak hale getirir. Tatlı badem yağı, ayrılmış uçları ve hasarlı saçları tedavi etmek için harikadır ve hızlı saç uzamasını uyarıcı özelliklere sahiptir.

Hint yağı, doğal saçlar için bir mücevherdir. Saç uzamasını anında artırır ve ayrıca kaşıntılı ve tahriş olmuş saç derisinin tedavisine yardımcı olur. Biberiye esansiyel yağı, saç derisinde kan dolaşımını iyileştirir böylece saç uzamasını destekler.  Okaliptüs esansiyel yağı ise saç dökülmesini önlemek ve yeni saç büyümesini teşvik etmek söz konusu olduğunda etkilidir. 

Yarım su bardağı organik shea yağı ve 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağını bir ısıya dayanıklı cam kaba alın. Bu malzemeleri 15 saniye kadar mikrodalgada ısıtın. Ardından bu karışıma 2 çay kaşığı tatlı badem yağı ve 1 çay kaşığı hint yağını ekleyin. Sağlam bir çırpma teli kullanarak yaklaşık 5 dakika iyice karıştırın.

Ardından 7 damla biberiye esansiyel yağı ve 3 damla okaliptüs esansiyel yağını karışıma ekleyin ve tekrar karıştırın. Ev yapımı saç maskeniz hazır! Tatlı kokulu bu maskeyi temiz bir cam kavanoz ya da krem kutusunda saklayın. 2 aydan fazla kullanabilirsiniz. İçine su kaçmadığından emin olun ve almak için bir kaşık kullanın.

Saç Uzamasını Hızlandıran Shea Yağı Saç Maskesi

Shea yağını saç derinize bolca uygulayın. Parmak uçlarınızı kullanarak nazikçe masaj yapın.

Yaklaşık 30 dakika veya daha fazla saç derinize nüfuz etmesini bekleyin. Başınıza bir duş başlığı veya bone ile kapatabilirsiniz. Süre dolduğunda ılık su ve sülfat içermeyen bir şampuan kullanarak bu saç maskesini durulayın. 

Saçları Yumuşatan Shea Yağı Saç Kremi

½ su bardağı shea yağı ve 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağını ısıya dayanıklı bir cam kaba alın. Shea yağı ve hindistan cevizi yağını  hafifçe eriyene kadar mikrodalgada ısıtın. Eğer mikrodalga fırınınız yoksa benmari usulü de eritebilirsiniz. Fakat kaynamamasına dikkat edin. 

Daha sonra bu karışıma 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyin. Bu malzemeleri iyice karıştırın. 15 dakika buzdolabında bekletin. Böylece biraz katılaşır. Ardından karışımı bir mikserle iyice çırpın ve krem şanti kıvamına getirin. 12 damla gül esansiyel yağını karışıma ekleyin ve tekrar mikserle karıştırın. Bu saç kremini temiz bir cam kavanoz ya da temiz bir şampuan şişesine alın.

Serin bir yerde saklayın ve en iyi sonuçlar için bir ay içinde kullanın. 3 aya kadar buzdolabında saklayabilirsiniz. Kullanmak için biraz bu saç kreminden alın ve yeni şampuanla yıkanmış nemli saçlara uygulayın. Fazla uygulamayın çünkü saçınızı yağlandırmak istemezsiniz!

Parlak Saçlar İçin Avokado ve Shea Yağı Saç Maskesi

Eski Mısırlıların saçlarını iyileştirmek ve saçlarını hızlı uzatmaya teşvik etmek için avokado kullanıyordu. Bu meyve, saç ve saç derisi için besleyici özellikler sunan zengin yağlar ile doludur. İltihap ve enfeksiyon içermeyen sağlıklı bir saç derisi için önemli olan E vitamini açısından da zengindir. Derin besleyici saç bakımı için saç tellerinize avokado püresi uygulayabilirsiniz.

Shea yağı, saç tellerini onaracak, besleyecek ve güçlendirecek iyi yağ asitleri ve E ve A vitamini gibi vitaminlerle doludur. Saçlar için shea yağının temel güzellik yararı ultra nemlendirme özelliğidir çünkü kuru saç hücrelerine nemi kilitleyen bir dolgu maddesi görevi görür. Shea yağı içerisindeki yüksek E vitamini içeriği, saç köklerinin beslenmesine ve nemlenmesine yardımcı olarak saç büyümesini teşvik eder. Kökten uca shea yağı uygulamak, saçların güçlendirilmesine yardımcı olarak saçlardaki kırılmayı ve hasarı önler.

1 adet olgun avokadoyu yıkayın, ikiye bölün, çekirdeğini çıkarın ve bir kaşıkla içini oyun. Meyvenin içini bir blendırda pürüzsüz bir püre haline getirmek için yaklaşık 4 dakika karıştırın. Püre avakadoyu bir cam kaseye alın. Cam kasenin içine ¼ su bardağı organik shea yağı ve 1 yemek kaşığı tatlı badem yağı ekleyin. Tüm malzemeleri birkaç dakika boyunca blendır ile karıştırın. İşte hazır! Temiz bir cam kavanoza avokado ve shea yağı saç maskesini aktarın.

Saç maskeleriniz ve tedavileriniz için daima olgun bir avokado seçin. Çok olgunlaşmış bir avokado varsa, atmayın! Bu saç maskesi tarifi için mükemmel olur.

Pürüzsüz bir püre elde etmek için ilk önce avokadoyu blendırdan geçirdiğinizden emin olun. Topaklar varsa, daha sonra saçınızı durulamak zor olabilir.

Tatlı badem yağını favori yağlarınızdan herhangi biriyle değiştirebilirsiniz. İnce telli saçlar için kayısı çekirdeği yağı, aspir yağı ya da üzüm çekirdeği yağı gibi hafif yağları seçmek daha iyidir.

Shea Yağı Kadınlar Kulübü

“Bu arada kızlar meme ucundaki kaşıntı ve pullanmayı sordum doktora. Bol bol nemlendir doğal yağlarla dedi. Ben de süründüm bol bol Shea yağı. Göbüşüme de sürdüm oh”

“Merhaba ben hiç çatlamadım.

kakao yağı, gümüş suyu,argan yağı,badem yağı,e vitamini,shea yağı kullandım ve tabiki kıllandım =) ama sonuç çatlamaktansa lazer ile epilasyonu tercih ederim.”

“İnternette Shea Butter ile ilgili o kadar güzel bilgiler var ki en sevdiğim yağ diyebilirim. Özellikle gebelik çatlakları için öneriyorlar. Şimdiye kadar sadece gebelik için kullanmamıştım şükür sıra ona geldi”

“Herkese Merhaba,

Kolajen

Biotin

Keratin

Shea Butter

E, B vitamini

Dökülme ve hızlı uzama konusunda çok iyi diyorlar kolajen şampuanları sizce iyi mi dökülme için başka önerisi olan var mi çözüm bulan var mı herkesin ortak olan bu sorununa ?”

Shea Yağı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bu doğal mucize ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları bu bölümde sizler için yanıtladık.

Shea Yağı Saç Bakımında Kullanılır Mı?

Evet, shea butter saçların hızlı uzamasını ve gürleşmesini sağlar.

Shea Yağı Gratis Mağazalarında Satılır Mı?

Evet, Herbal Science markasının shea yağı Gratis’te satılmaktadır.

Shea Yağı Fiyatı Nedir?

Bu ürünün fiyatı 18 lira ile 100 lira arasında değişir.

Shea Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Shea yağı katı kıvamlıdır. Bu yüzden önce benmari usulü eritmeniz gerekir. Ardından soğuk su dolu bir kabın içine başka bir kapta shea yağını koyun ve soğutun. Hafif sıvı kıvamdayken cildinize sürebilirsiniz.

Shea Yağı Kokusu Nasıldır?

Genellikle yoğun ve ağır bir kokusu vardır.

Shea Yağı Alerji Yapar Mı?

Shea yağının alerjik riski oldukça düşüktür. Fakat eğer alerjik bir bünyeniz varsa doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Shea Yağı Yüze Kilo Aldırır Mı?

Evet, cilde shea yağıyla 10 dakikalık masaj yaparak cildi dolgunlaştırmanız mümkündür.

Shea Yağı Bebeklerde Kullanımı Nasıldır?

Doktorunuza danışmadan bu ürünü bebeklerde kullanmayınız.

Shea Yağı Bozulur Mu?

Shea yağının raf ömrü 2 yıldır. Bu süreyi aşınca bozulabilir.

Shea Yağı Nerede Bulunur?

Bu ürünü kozmetik marketlerden ve internet sitelerinden satın alabilirsiniz.

Shea Yağı Cilde Faydası Nelerdir?

Ciltteki iltihabı yok eder, ciltteki ince kırışıklıkları ve çizgileri giderir. Cilde genç, parlak ve canlı bir görünüm kazandırır.

Shea Yağı Çatlak Tedavisinde Kullanılır Mı?

Evet, oldukça etkilidir. Her gün bu yağ ile çatlak olan bölgelere masaj yapabilirsiniz.

Shea Yağı Dudak Kremi Olarak Kullanılır Mı?

Shea yağı dudakları nemlendirmek için harikadır.

Organik Shea Yağı Faydaları Nelerdir?

Organik shea yağının cilde ve saçlara pek çok faydası vardır. Sağlıklı, dolgun, pürüzsüz, yumuşak ve gergin bir cilt sağlar. Saçların dökülmesini önler ve saçları besler.

Shea Yağı Gözenekleri Tıkar Mı?

Hayır, gözenekleri tıkayan bir ürün değildir.

Shea Yağı Hamilelikte Kullanımı Nasıldır?

Doktorunuza danışmadan hamilelik sürecinde shea butter kullanmayınız.

Shea Yağı Hemoroid İçin Kullanılır Mı?

Bu ürün hemoroid için kullanılmaz.

Shea Yagi Tuylenme Yapar Mi?

Çok uzun süreli kullanımlarda böyle bir etki görülebilir.

Shea Yağı Kırışıklık Tedavisinde Kullanılır Mı?

Evet, bu krem kırışıklıkları ve ince çizgileri yok eder.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/sosyolacom

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. esra dedi ki:

  Çoğu kozmetik markası cilt bakım ürünlerinde shea yağına yer verir. Özellikle de dudak bakım ürünleri içeriğinde shea yağını görmeniz muhtemel. Bazı ürünlerin üzerinde de shea butter ya da shea yağı şeklinde yazar. Buna örnek verecek olursak, Nıvea markasının dudak bakım ürünlerini söyleyebiliriz. Shea yağı normal sıcaklıkta bile çok katı haldedir. Sert oluşu nedeniyle dudak balmı olarak kullanabilirsiniz. İnternette ve aktarlarda bu ürünü bulabilirsiniz.