Sakarya Ücretsiz Kamp Alanları

08.08.2019
326
Sakarya Ücretsiz Kamp Alanları
Modelistlik Kursu

Sakarya Ücretsiz Kamp Alanları, bu yazımızda sizlere Sakarya ücretsiz kamp alanları hakkında bilgiler vereceğiz. Sakarya kamp alanları oldukça iyidir. Sakarya başta İstanbul olmak üzere Kocaeli ve Bolu’dan da oldukça rağbet gören bir yerdir. Buraya genellikle hafta sonu için gelinir. Göl çevresinde kahvaltı yapılacak ve yemek yenilecek güzel yerler vardır. Bazen de kamp alanları için tercih edilmektedir.

Sakarya’nın birçok bölgesi tıpkı Kocaeli’nde olduğu gibi el değmemiş bakir ormanlardır. Burada özellikle kamp yapmak için gelen belirli gruplar vardır. Sosyal medyada buluşarak Sakarya başta olmak üzere birçok ile kamp yapmak için toplanırlar. Genellikle üniversite öğrencileri başta olmak üzere bu kamp gruplarında çocuklu aileler de bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere Sakarya’da kamp yapılacak ücretsiz kamp alanlarından bahsedeceğiz. İşte; Sakarya Ücretsiz Kamp Alanları

Sakarya Ücretsiz Kamp Alanları

Kırkpınar Kamp Alanı

Kırkpınar Sakarya’nın merkez ilçelerinden bir tanesidir. Burada şehirden uzaklaşmak istemeyen kişiler gelir ve kamplarını yapar. Aynı zamanda İstanbul’dan da sıklıkla gelenler vardır. Kırkpınar Kamp alanı Sapanca Gölü’nün yanında konumlandırılmıştır. Gölün büyüklüğü düşünüldüğünde Kırkpınar ilçesine düşen miktarı da göl çevresi kamp yapmak isteyen kişilere ayrılmıştır. Bu sayede özellikle akşamları gölün çevresinin ışıklandırılması ile beraber elektrik ve aydınlanma sorunu da kendiliğinden çözüme kavuşmuş olur. Burayı Google üzerinden arattığınızda haritalar size farklı bir yol tarifi verebilir. Bunun nedeni Kırkpınar yolunun henüz 2019 yılında bitmiş olmasından kaynaklıdır. Bu yol çalışmaları ile tren yolunun diğer tarafına geçerek harita üzerinden yanlış yönlenmek istemiyorsanız Kırkpınar’a geldiğinizde muhakkak yol tarifi almak için birilerine sormanız gerekmektedir.

Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Kamp alanında göl çevresinde çeşmeler bulunmaktadır. Bu sayede de su ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz. Ancak bölgede herhangi bir tesis olmadığı için duş ve tuvalet imkanı bulunmamaktadır.

Maden Deresi Kamp Alanı

Maden Deresi’nin en önemli özelliği Osmanlı döneminde maden ocağı olarak kullanılmasıdır. Bu maden ocağının işletmeleri de yabancı devletlerin elindedir. Bu nedenle de derenin adı Maden deresi olarak günümüze kadar gelmiştir. Başka ilde bulunanlar için Maden Deresi pek bilinmez. Çünkü Sakarya’nın içerisinde kalır. Fakat haritalar üzerinden internette aratma yaptığınız zaman birebir yol tarifi çıkmaktadır. Günümüzde kampçıların uğrak mekanı olarak bilinmektedir. En güzel serinlik ve doğal güzellikler burada bulunmaktadır. Bu nedenle de kamp için hafta sonu hafta içi fark etmeksizin herkes tarafından ilgi ile takip edilen bir yer olmuştur. Bu kamp alanı tam anlamı ile ücretsizdir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Çevre yerlerden su bulabilirsiniz. Fakat dere çevresinde ışık ya da lavabo gibi ihtiyaçları karşılayacak yer bulunmamaktadır. Ayrıca yemekleri de kampçılar kendileri hazırlamaktadır. Doğa ile baş başa olabileceğiniz eşsiz güzellikte bir yerdir. Ağaçların arasından akan dere tıpkı bir kartpostaldan fırlamış gibi bir hava yansıtır.

Sülüklügöl Ücretsiz Kamp Alanı

Sülüklügöl Kamp alanı oldukça yüksek bir tepede yer almaktadır. Burada bulunan gölün güzelliği ve kıvrımlı yolları ile temiz havanın ve oksijenin sağlıklı dokusunu da hissedebilirsiniz. Göl çevresi yaz aylarında hareketlenir. İlkbaharda ve sonbaharda genellikle kamp alanı olarak kullanıl az. Bunun nedeni de hem sineklerin olması hem de yerlerin ıslak olmasından kaynaklıdır. Fakat yaz aylarında belediyenin ilaçlamaları ile hem günübirlikçilere mangal yapmak için ideal ve eşsiz bir yerdir hem de kamp yapmak isteyenlerin en sık gittiği uğrak noktasıdır. Sülüklügöl yakınlarında yerleşim bölgesi bulunmamaktadır.

Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Sülüklügöl’den yukarı alanlar da orman olduğu için yiyecek ve içeceklerinizi yanınızda götürmenizde fayda vardır. Burada içme suyu bulunmamaktadır. Fakat çeşmelerden meyve sebze yıkamak için, lavabo ihtiyacınız için su kaynağı bulabilirsiniz.

Sülüklügöl Ücretsiz Kamp Alanı

Davlumbaz Yaylası Kamp Alanı

Yaz aylarında Sakarya ve çevresi oldukça sıcak olmaktadır. Bu nedenle alternatif olarak yaylalara çıkılmaktadır. Bu uygulama Karadeniz’de ve Akdeniz’de sıklıkla karşılaşılan bir yöntemdir. Yaz mevsimi geldiğinde yaylalara çıkılarak, yayla hayatının yaşanması ve burada etkinlik düzenlemesi yapılır. Davlumbaz Yaylası da tıpkı öyle bir yerdir. Zaten Batı Karadeniz de bulunması sebebi ile Karadeniz insanının ve Karadeniz ikliminin özellikleri görülür. Burada da Karadeniz rüzgarları esmektedir. Tertemiz yayla havası almak isteyenler ve oksijen ile tanışmak isteyenler Davlumbaz yaylasına kampa çıkar. Yayla alanında tuvalet ve su kaynağı bulunmamaktadır. Bu nedenle buraya araçlar ile çıkılır.

Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Su – elektrik – lavabo gibi ihtiyaçlar da kişiler tarafından kendi imkanları ile karşılanır. Yaylaya çıkmadan yol üzerinde birçok çeşme görebilirsiniz. Yanınızda damacana ya da kap bulundurmanız halinde bu çeşmelerden de günlük su temininde bulunabilirsiniz. Yoldaki çeşmeler dağlardan inen kaynak sulardan dökülmektedir. Bu nedenle çoğu içilebilir özelliktedir. Zaten çeşmelerin üzerinde de içilebilir ya da içilemez olarak yazmaktadırlar.

Davlumbaz Yaylası Kamp Alanı

Soğucak Yaylası

Soğucak Yaylası göl etrafında konumlandırılmış bir yayladır. Bu göl oldukça büyük olmasa da serinlik ve su ihtiyacını karşılayabilecek düzeydedir. Her köşesi yeşil olan Sakarya’nın bu yaylası da eşsiz güzellikler ile doludur. Bu kamp alanı ücretsizdir. Yayla üzerinde herhangi bir yere çadırınızı kurabilirsiniz. Soğucak yaylasına genellikle dağ yürüyüşü yapmak ve bisiklet binmek için gelirler. Sizler de aktivite alanınızı geliştirmek için çadırınızın yanında bisikletiniz ile de buraya gelebilirsiniz.

Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Lavabo ve yemek ihtiyaçları kişilerin kendileri tarafından karşılanır. Bu sayede de doğal bir kamp yapmış olursunuz. Su kaynakları yaylada yollarda bulunmaktadır. Buradan da temin edersiniz. Dilerseniz araba ile su taşımacılığı yapar dilerseniz de su kenarına çadırınızı kurarak su problemini çözersiniz. Yaylanın belirli alanlarına seyyarlar çekilmiştir. Buradan elektrik ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ancak elektrik ücretlidir.

Soğucak Yaylası

Karagöl Yaylası

Bu yaylaya günübirlik olarak fotoğraf çekimi için gelen kişiler daha fazladır. Özellikle fotoğrafçılık kursları tarafından oldukça popüler olan bir yerdir. Çünkü yaylada menderes doğa şekli yer almaktadır. Bu menderesler kenarına kamp yapmak için gelinmektedir. Genellikle il dışından da Karagöl yaylasına oldukça büyük rağbet vardır. Genellikle hafta sonu kampı için tercih edilmektedir. Alan oldukça geniş olduğu için hafta sonu da olsa çadır kurabilecek alan bulmak oldukça kolaydır.

Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Bölgede herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Bu nedenle tüm emel ihtiyaçlarınızı kamp alanına gelmeden önce temin etmelisiniz. Ayrıca, duş ve tuvalet imkanı da bulunmamaktadır.

Karagöl Yaylası

İl Orman Tabiat Parkı

Burası tabiat parkıdır. Ağaçlar ve endemik bitkiler yer almaktadır. İçeri giriş ücretlidir. Fakat fazla bir giriş ücreti bulunmamaktadır. Araba başına 5 lira ile 10 lira arası değişen bir ücrete tabidir. Bunun dışında içeri girdiğiniz zaman istediğiniz her yere çadırınızı kurabilirsiniz. İçeride çeşmeden su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca içeride ormanın belirli bir kısmı ışıklandırılmıştır. Bu sayede elektrik problemi de ortadan kalkmaktadır.

Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

İçeride belirli bir yere kadar ateş yakmak yasaktır. Bu nedenle yiyeceklerinizi buna göre götürmenizde fayda vardır.

İl Orman Tabiat Parkı

Poyrazlar Gölü

Sakarya’da bulunan Poyrazlar ölü genellikle piknik yapmak isteyenlerin uğrak noktasıdır. Fakat akşamları da burada kalınmasına bir mani yoktur. Çoğunlukla tercih edilmese de buraya kamp yapmak için gelen belirli bir kesim genç grup her zaman görmek mümkündür. Göl etrafında aydınlanma ihtiyacı belirli bir yere kadar karşılanmıştır. Bununla birlikte kamp alanında ateş yakılabilir ve yemek ihtiyaçlarını da kişilerin kendileri karşılaması gerekmektedir.

Kamp Alanı WC, Duş ve Market İmkanı

Göl etrafında bulunan birçok tesisten de yararlanmak mümkündür. Bu tesisler hem yemek yemek hem de lavabo ve su ihtiyacını karşılamak için idealdir. Bunun yanında göl çevresinde gezebileceğiniz ve yürüyüş yaparak kamp hayatının tadını çıkarabileceğiniz eşsiz bir yer olma özelliği bulunmaktadır.

Poyrazlar Gölü

Sakarya Ücretsiz Kamp Alanları hakkında vereceğim bilgiler bu kadardı. Çanakkale Ücretsiz Kamp Alanları yazımıza bakmayı unutmayınız.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.