Karabiber Yağı Faydaları

18.08.2019
260
Karabiber Yağı Faydaları
Modelistlik Kursu

Karabiber yağı, çeşitli kullanımları ve yararları olan çok amaçlı bir yağdır.  Yemekleri baharatlama ve yiyeceklerin tadını arttırma kabiliyeti ile bilinen karabiberin keskin tadı, onu etler, çorbalar ve mezeler için ideal baharat yapar. Ancak, karabiberin güçlü kimyasal bileşenleri nedeniyle, bu esansiyel yağ, mutfaktaki kullanışlı bir baharattan çok daha fazlasıdır. 

Karabiber yağı, antioksidan aktiviteleri ve en çok ihtiyaç duyulduğunda bağışıklık sistemini destekleme yetenekleri ile bilinen doğal kimyasallar olan monoterpen ve seskiterpenlerde yüksektir.

Karabiber esansiyel yağı, insan sağlığını geliştirmek için gerekli olan fiziksel ve zihinsel olarak uyarıcı birçok özellik sağlayan çeşitli bir yağdır. Sağlıklı hücre fonksiyonu için karabiber esansiyel yağı kullanılabilir. Sağlıklı bir dolaşım sistemini destekler ancak lokal olarak kullanıldığında, güçlü ısınma hissi nedeniyle dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır.

karabiber yağı faydaları

Karabiber Yağı Nelere İyi Gelir?

Karabiber yağının eşsiz özelliklerinden biri, lokal olarak uygulandığında sıcak duyumlar sağlama kabiliyetidir. Bu faktör rahatlatıcı bir masaj karışımında kullanılması mükemmel bir yağ yapar.

Bir ila iki damla karabiber esansiyel yağını, bir taşıyıcı yağ ile birleştirerek kendi rahatlatıcı masaj karışımınızı yaratın. Karabiber esansiyel yağını bir masaj karışımında kullanmak, bir masaj sırasında yalnızca kaslarınızı ısıtmakla kalmaz, aromatik bileşenleri de rahatlatıcı bir deneyim yaşatmanıza yardımcı olur.

Sinirleri yatıştırmak için iyi bir yola mı ihtiyacınız var? Karabiber esansiyel yağı endişeli duyguları hafifletmek için harika bir yoldur. Aromatik olarak kullanıldığında, karabiber yağı, yoğunlaştırılmış duyguları yatıştırmaya yardımcı olabilir. Endişeli duygulardan kurtulmak için, bir damla karabiber esansiyel yağını bir difüzöre damlatın veya aromatik faydalarını elde etmek için doğrudan kokusunu içinize çekin.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Karabiber şaşırtıcı kullanımları ve faydaları ile güçlü bir uçucu yağdır. Uçucu yağların doğru kombinasyonu ile etkileri arttırılabilir. Karabiber esansiyel yağını ardıç yağı ve sandal ağacı yağı ile birleştirdiğinizde, duyularınız ve duygularınız üzerinde sakinleştirici, topraklayıcı bir etki yaratabilir ve rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Arkadaşlarınız veya aileniz için lezzetli bir mangal yapmak mı istiyorsunuz? O halde, karabiber esansiyel yağını kullanmayı unutmayın! Unutulmaz bir biftek için, turşunun üzerine bir damla karabiber yağı ekleyin. Bu iyi bilinen baharat, tüm ailenizin, turşunuzun gizli bileşenini merak etmesini sağlar.

Huzurlu bir öğle uykusundan sonra, uykusuz kaldığınızda ya da kendinizi yorgun hissettiğinizde, karabiber esansiyel yağı, harika bir yağdır. Uyarıcı bir uyanma için birkaç damla karabiber esansiyel yağını bileklerinize uygulayın. Karabiberin cildinize verdiği ısınma hissi, uykulu bir durumdan hazır bir zihniyete geçmeniz için gereken desteği sağlayacaktır.

karabiber yağı zararları

Karabiber esansiyel yağı, vücudun doğal fonksiyonlarını destekleme konusunda önemli olan birçok doğal kimyasal içerir. Bu kimyasalların bazıları yutulduğunda antioksidan aktiviteleri ile bilinen monoterpenleri ve seskiterpenleri içerir. Vücudunuza daha fazla antioksidan destek sağlamak için, bir ya da iki damla karabiber esansiyel yağını bir kapsüle koyun ve yutun.

Bir sonraki yemeğinizde karabiber yağını kullanarak mutfağınızda deneyler yapın. Karabiber esansiyel yağı lezzetlidir ve çeşitli ev yapımı yemeklerin lezzetinin artmasına neden olacak bir baharat patlaması sağlayabilir.

Karabiber esansiyel yağını, yemeklerin lezzetini arttırmaya yönelik olarak etlerinize, çorbalarınıza veya mezelerinize eklemeyi deneyin ve lezzetli sonuçlar elde edin. Eğer bir yemeğin ekstra lezzetli olmasını istiyorsanız iki damla karabiber yağı, iki damla karanfil yağı ve iki damla kişniş yağını birleştirmeyi deneyin.

Bazen kış mevsiminin temiz ve berrak havalarında yürümek ruhun ihtiyacı olan şeydir. Karabiber esansiyel yağı kullanarak soğuk yürüyüşünüze doğru hazırlandığınızdan emin olun.

Bir damla karabiber esansiyel yağı ile bir taşıyıcı yağı karıştırın ve kış yürüyüşünüze çıkmadan önce ayağınızın altına uygulayın. Karabiberin kimyasal yapısı, lokal olarak uygulandığı alanda ısınma hissi verir.

Karabiber esansiyel yağı kullanarak ayağınızı sıcak tutun. Suya bir damla karabiber yağı eklemek, sağlıklı dolaşımı desteklemeye de yardımcı olabilir. Bu esansiyel yağ konforlu ve ferahlatıcı mevsimlik yürüyüş için ideal bir arkadaştır.

Karabiber uçucu yağı kullanarak en sevdiğiniz mevsimlerin tadını sağlıkla çıkarın. Karabiber, monoterpen ve seskiterpen gibi bazı doğal kimyasallara sahip olduğundan, en çok ihtiyaç duyulduğunda bağışıklık sistemini destekleyebilir.  Sağlığınızı daha iyi korumak için mevsimsel tehditlerin yüksek olduğu durumlarda yine suyunuza bir damla karabiber yağı ekleyerek içebilirsiniz.

Karabiber yağı gut hastalığını iyileştirmeye yardımcı olur. Çünkü bu esansiyel yağ, ısıtıcı etkisiyle lokal olarak cilde uygulandığında terlemeyi arttırır. Böylece vücuttaki ödem ve toksinler atılır. Karabiber yağı ürik asitin tamamen vücuttan atılmasını sağlar.

Karabiber yağı, vücuttaki acı ve ağrıları hafifletir. Karabiber esansiyel yağının ısınma etkisi, antienflamatuar ve antispazmodik özelliklere sahiptir. Karabiber esansiyel yağı, eklem ve kas ağrıları ile artrit ve romatizma semptomlarını azaltır. 

Bugün, bazı bakteri türleri ilaca dirençli hale geldi, ancak bunun bir çözümü olabilir. Dikkat çekici anti-viral özelliklere sahip olan karabiber yağı, bu ilaca dirençli bakteri türlerini hedef alabilir ve inatçı enfeksiyonu önleyebilir.

Karabiber esansiyel yağının kan dolaşımını arttırdığı ve kan akışını iyileştirdiği araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Bu sayede, ciltteki parlaklığı arttırmak için, ödem, su ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Karabiberin dış katmanı, yağ hücrelerinin parçalanmasını tetikleyen bir bileşik içerdiğinden karabiber esansiyel yağı, hızlı ve sağlıklı kilo vermeyi sağlar.

karabiber yağı ile cilt bakımı

Karabiber Yağı Yüze Sürülürmü?

Karabiber içerisindeki antioksidanlar, yaşlanma belirtilerine neden olan ve cildinize birden fazla şekilde zarar veren serbest radikallerle savaşır. Karabiber esansiyel yağı, kırışıklıklar, ince çizgiler ve hatta koyu lekeler dahil erken yaşlanma belirtileri ile savaşır.

Cildin güçlendirici etkilerini görmek için günlük beslenme düzeninize karabiber uçucu yağı ekleyebilirsiniz. Alternatif olarak sadece bir çay kaşığı karabiber yağını eşit miktarda bal veya zerdeçal ile birleştirin. Daha yumuşak bir kıvam için biraz su ekleyin. Bu cilt maskesini günde iki kez yüzünüze uygulayın.

Karabiber yağı, toksinleri cildinizden atmaya yardımcı olarak yumuşak ve ışıltılı bir cilde sahip olmanızı sağlar. Karabiber yağı ayrıca kan dolaşımını teşvik etmeye yardımcı olur ve cildinize daha fazla oksijen ve besin sağlar. Anti-enflamatuar ve antibakteriyel özellikleri sivilce ve akne oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Karabiber yağı satın almak için aktarlar veya doğal ürünler satan marketlere bakabilirsiniz. Fakat bu tür aromaterapi yağlarını mutlaka güvenilir yerlerden almaya özen göstermelisiniz.

karabiber yağı ile sigara bırakma

Karabiber Yağı Sigara Bırakma

Sigarayı bırakmak için de karabiber esansiyel yağını kullanabilirsiniz. Sigara içmek istediğiniz zaman, bir pamuğa birkaç damla karabiber yağı damlatın ve kokusunu içinize çekin. Bir süre sonra sigara içme isteğiniz azalacaktır. Bu uygulamayı düzenli olarak 3 gün üst üste yapan kişiler, sigarayı bıraktıklarını belirttiler. 

Karabiber Yağının Zararları

Karabiber, gıda ve yemeklerde, az miktarlarda kullanıldığı zaman insan tüketimi için güvenli olarak kabul edilir. Doz başına 5-20 mg piperin içeren takviyeler de güvenli görünmektedir. Ancak, büyük miktarlarda karabiber yağı tüketmek veya yüksek doz takviyeleri almak, boğaz veya midede yanma hissi gibi olumsuz yan etkilere neden olabilir. 

Dahası, karabiber, alerji semptomlarını hafifletmek için kullanılan antihistaminikler dahil, bazı ilaçların emilimini artırabilir. Bu, zayıf emilen ilaçlar için faydalı olsa da, başkalarının tehlikeli derecede yüksek emilimine de yol açabilir. Karabiber yağını yüksek miktarlarda almadan önce, olası ilaç etkileşimleri konusunda doktorunuzla görüşün.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.