Pirofen Tablet Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

07.02.2022
245
Pirofen Tablet Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?
Modelistlik Kursu

Pirofen tablet içerisinde 500 mg parasetamol etken madde bulunduran en temel olarak ateş düşürücü ve ağrı kesici özellikleri olan efsane bir ilaçtır. Vücudumuzda ortaya çıkan ağrıların kontrol altına alınması hem hasta bireyler hem de doktorlar için çok önemli bir konudur. Orta ve hafif şiddetteki ağrılarda tercih edilen bu ilaç şiddetli ağrılarda yerini opioid özellikli ağrı kesicilere bırakır. Ağrı kesicilerle ilgili olarak internet ortamında gezerken pirofen tablet kullananlar ve pirofen tablet kullananların yorumlarına denk geldim. Birçok kişinin yanlış kullanım yaptığını fark ettim. Şimdi siz değerli ziyaretçilerim için “En Detaylı Pirofen Tablet Rehberi” oluşturacağım. Haydi yazımıza geçelim.

Pirofen Tablet Nedir?

Pirofen tablet içinde etken maddesi olarak 500 mg parasetamol barındıran ağrı kesici özelliğine ek olarak ateş düşürücü özelliği de bulunan etkili bir ilaçtır. Doktorunuza reçete ettirmeden eczanelerden alabiliyor olsa da hala en etkili tedavilerin ayrılmaz bir bileşenidir. Vücuda alındıktan sonra kesin etki mekanizması tam olarak bilinemiyor olsa da temelde siklooksijenaz yollarını inhibe edici etki göstermesiyle ağrının hakkından geldiği bilinmektedir.

Bu ilacı kullanan bireyler ilacı bir hastalığın temel tedavisi sanabilirler ancak pirofen belirtilerin ortadan kaldırılması için kullanılan semptomatik bir ilaçtır. Opioid özelliği olmaması nedeniyle sıklıkla hafif ve orta şiddetli ağrıların giderilmesi maksadıyla tüketilir. Şiddetli ağrılarda ise opioid özelliği olan ağrı kesicilerle kombin edebilemektedir.

Ağrıyı Bitirir, Ateşi Düşürür!

Hemen hemen her türlü ağrının yok edilmesi amacıyla kullanılan Pirofen 500 mg 20 Tableti mutlaka doktorunuza muayene olup reçetenizde alarak kullanmanızı öneririm.

Pirofen Tablet Nasıl Kullanılır?

İnsanlar vücutlarında belirli bir bölge ağrıdığında çok sık olarak pirofen tablet kullanmaktadırlar. Pirofen tablet kullananlar, kullandıkları bu ilacın içerisinde parasetamol bulunmasından ötürü her ağrı olduğunda ya da her istedikleri gibi kullanım yapamamaktalar.

Pirofen Nasıl Kullanılır?

Pirofen tablet bir bardak ılık su ile beraber yutularak içilir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Ne Olursa Olsun Unutma !!!

Etken madde olarak parasetamol barındıran ilaçlar sadece belli dozlarda ve belli sıklıklarda kullanılabilirler.

1 Günde Kaç Tane Pirofen Tablet İçilebilir?

Yetişkin bireylerde ve belli bir kiloda 12 yaş üstü çocuklarda gerekmesi halinde 1 günde 4 tablete kadar kullanıma müsaade edilmektedir ancak bu müsaade doktor muayenesi sonrasında verilir.

Kaç Saat Arayla Pirofen Tablet İçilebilir?

Günde 4 defa içilebilen piforen tablet hakkında merak edilen hususlardan bir tanesi de iki kullanım arası ne kadar olması gerektiğidir.

Piforen Kaç Saatte Bir İçilir?

1 adet pirofen tablet içildikten sonra ikinci bir tablet yutabilmek için geçmesi gereken zaman aralığı 4 saattir. Bu ancak doktor önerisi ile belirlenebilir.

Pirofen Tablet Kaç Gün Kullanılır?

Parasetamol etken maddeli pirofenin hangi tedavinin parçası olarak kaç gün kullanılacağı sadece doktor önerisi ile belirlenebilir. Her hastada aynı kullanım şeklinin uygulanması oldukça yanlış bir yaklaşımdır.

Bu Bilgiyi Önemseyin!!!

Uzun süreler boyunca pirofen tabletin kullanılması vücutta istenmeyen bazı yan etkilere sebebiyet verebilir.

Pirofen Tablet Aç mı Tok mu Kullanılır?

Pirofen tablet bir bardak ılık su ile beraber yutulması koşuluyla tüketilmelidir. Peki aç karnına olmak mı yoksa tok karnına olmak mı daha doğrudur?

Pirofen aç ya da tok karnına alınabilir ancak aç karnına alındığında tok karnına oranla daha hızlı ve yüksek etki görülebilir. Bu nedenle açlık ya da tokluk kararını mutlaka hekiminize bırakınız.

Pirofen Tablet Ne İşe Yarar?

Pirofen Tablet Ne İşe Yarar?

Pirofen Tablet Ne İşe Yarar?

Zaman geçtikçe insan vücudunun bazı kesimlerinde çeşitli çevresel faktörlerle de ilişkili olarak ağrılar ortaya çıkabilir. Bu ağrıların giderilmesi için hastalar pirofen tablet kullanmaktadırlar. Peki pirofen tablet ne için kullanılır? Pirofen hangi hastalıklarda kullanılır?

 • Eklem bölgesi ağrıları
 • Bel bölgesi ağrıları
 • Sırt bölgesi ağrıları
 • Baş ağrıları
 • Adet dönemi ağrıları
 • Diş ağrıları
 • Gripte görülen ağrılar
 • Soğuk algınlığı ağrıları
 • Romatizmal ağrılar
 • Kas ağrıları
 • Kemikte hissedilen ağrılar
 • Regl dönemi ağrıları
 • Vücutta ateş çıkması

Madde madde pirofenin hangi durumlarda kullanılacağı ile ilgili bilgiler verdim. Burada yazmış olduğum maddeler dışında da kullanım alanları bulunmaktadır. Önemli olan nasıl kullanılması gerektiği bilgisidir. Bunların dışında idrar yollarında ya da farklı bir odakta ortaya çıkan enfeksiyon gibi durumlar ürolojinin ilgilendiği hastalıklar kategorisindedir. Bu gibi durumlarda pirofen sadece ana tedavinin yanında destek tedavisi olarak verilir. İleri okuma ve detaylar için aşağıdaki linke tıklayınız.

https://doktordanhaberler.com/uroloji-hangi-hastaliklara-bakar/

Pirofen Tablet Etki Mekanizması

Ağız yoluyla alınan bir ilaç olan Pirofen tablet, hızla emilerek kana karışır ve etki göstermeye başlar. Emilim tamamlandıktan sonra prostaglandin sentezlenmesini azaltarak ağrının ortaya çıkma yolunu blokelemektedir. Normal şartlar altında prostaglandin adı verilen maddeler ağrının oluşması ve hissedilmesi açısından kilit öneme sahiptirler. Doğal olarak inhibe edilmeleri neticesinde ağrının oluşumu azalacaktır.

Pirofen Tablet Etkisi Ne Zaman Başlar?

Emiliminin bitmesi ve kana karışması ile beraber ortalama 30 dakika gibi bir sürede etki göstermeye başlar ve bu etki giderek artış gösterir. Bu süre kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Aç veya tok olmak ya da hastanın kilosu bile bu gibi durumlarda önemlidir.

Pirofen Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Ortalama olarak etki süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte 30 dakikadır.

Pirofen Tabletin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Pirofenin oral yoldan alınmasından sonra etkinin başladığı , giderek arttığı ve düşüş gösterdiği dönemler bulunmaktadır. Etkinin başlaması 30 dakika gibi bir sürede başlarken ağrı kesici etki 3 ile 4 saat kadar sürebilmektedir. Daha sonra etki giderek azalır ve minimalize olur.,

Pirofen Tablet Etkisi Ne Zaman Maksimum Olur?

Etkinin pik yapması ya da maksimum düzeylere çıkması için gereken süre ortalama olarak 1 ile 3 saat civarındadır. Bun sürenin değişkenlik göstermesinin temel sebebi ilgili hastanın kilosu, aç veya tok olması gibi bir takım faktörlerdir.

İleri okuma ve diğer önemli detaylar için aşağıdaki linke tıklayınız.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18811827/

Gebelik Döneminde Pirofen Tablet Kullanılır mı?

Gebelik Döneminde Pirofen Tablet Kullanılır mı?

Gebelik Döneminde Pirofen Tablet Kullanılır mı?

Pirofen etken maddesi 500 mg parasetamol olan ve güvenilirliği nedeniyle hamileler tarafından çokça tercih edilen ağrı kesici özellikteki ilaçlardan birisidir. Peki gebelik döneminde pirofen kullanılır mı?

Hamile Kadınlar Dikkat Ediniz !!!

Pirofen tabletin hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda gebeye ve gebeliğe zarar verici etkisi gözlenmemiştir. Hamile kadınlar üzerinde yapılan çalışmalar olmadığı için bu durum hakkında net konuşmak gerçeği yansıtmayacaktır.

Toparlayacak olursak hamile kadınların bu ilacı kullanması yalnızca hekimlerinin muayene sonucunda reçete etmesi ile mümkün olmalıdır. Hekimler kar ve zarar dengesini gözeterek karar vermektedirler.

Lütfen Dikkat!

Gebelik süresince alınan pirofen tablet kana karıştıktan sonra bebeğin kanında da anne kanına benzer seviyeleri ulaşmaktadır.

İleri okuma ve gebelikte prasetamol kullanımı için linki takip ediniz:

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/190071

Pirofen Tablet Gebelik Kategorisi

Hekimlerin hastalarına reçete ettiği hemen hemen tüm ilaçların hamilelik dönemlerinde kullanılabilirliğinin tespiti için ilaç kategorileri oluşturulmuştur. Bu kategoriler A’dan başlayarak alfabe sırasınca ilerler.

Pirofen tablet gebelik kategorisi B’dir.

Emzirme Döneminde Pirofen Tablet Kullanılır mı?

Doğum sonrası lohusalık döneminde parasetamol ilaçlar emziren anneler tarafından sıkça kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalarda ağız yoluyla alınan parasetamol tabletlerin kana geçtikten sonra anne sütü yoluyla sadece yüzde 1’lik bir kısmının atıldığı gözlenmiştir.

Dolayısıyla emziren kadınlar pirofen tableti güvenle kullanabilir ancak bu durum sadece doktora muayene olunduktan sonra mümkün olmalıdır. Doktorunuza muayene olmadan ilaç kullanımı yapmayınız.

Pirofen Tabletin Yan Etkileri Var mı?

Piyasada hastalıkların tedavi edilebilmesi amacıyla kullanılan ilaçların hemen hemen tümünde bazı istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle mutlaka doktorunuza muayene olunuz ve reçete etmesi halinde kullanınız.

Pirofen Tabletin en çok karşılaşılan ve bilinen yan etkileri şunlardır:

 • İştahta kaybolma
 • Kabızlık
 • Karın bölgesinde ağrı
 • Gaitada renk değişmesi
 • İdrarın renginin değişmesi
 • Baş dönmesi
 • Midede bulanma
 • Mide ağrısı

Bu belirtilere ek olarak bazı hastalarda ani gelişen solunum yollarında daralma ve solunum güçlüğü, kızarıklık, boğazda şişme, kabarıklık gibi durumlarda en yakınınızda bulunan acil servislere başvurmanızı öneririm.

Pirofen Tablet Fiyatı 2022

Pirofen tablet güncel fiyatı 6.44 TL’dir.

Pirofen Tablet Muadili İlaçlar

İlaçların içerisinde aynı etken madde bulunsa bile birebir aynı etkiyi gösteremeyebilirler. Bu durum birçok ilaç için geçerlidir. İlaçların etkileri birbirine çok yakındır ve bu nedenle tercih edilirler. İşte pirofen muadili ilaçlar:

 1. Parol 500 mg tablet
 2. Tylol 500 mg tablet
 3. Tamol 500 mg tablet
 4. Panadol 500 mg tablet
 5. Minoset 500 mg tablet

Kimler Pirofen Tablet Kullanmamalıdır?

Sağlıklı bireylerde dahi bazı hastalıkların veya patolojik durumların ortaya çıkması halinde pirofen tablet kullanılmamalı ya da kullanımı sınırlandırılmalıdır. İşte kimler pirofen tablet kullanamaz sorusunun cevabı:

 • Akciğerlerinde hastalık olanlar
 • Böbrek hastalığı olanlar
 • Karaciğer hastalığı olanlar
 • Gilbert sendromu olanlar
 • Alkol kullananlar
 • Anemi hastalığı olanlar
 • Deride kızarıklık şikayeti varsa
YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.