Reklamlar
Sağlık

Egzama Nasıl Çabuk Geçer?

Reklamlar İş makineleri operatörlük kursu

Egzama nasıl çabuk geçer, egzama deride kuraklık yapıp, kaşıntı ile beraber vücutta kabarcıkların oluşmasına neden olan bir çeşit deri hastalığıdır. İşte; Egzama nasıl çabuk geçer? sorunuzun cevabını yazımızda sizlere vermeye çalıştık.

Egzama Nasıl Çabuk Geçer?

Egzama özellikle kış aylarında kişilerin cildini kurutarak kaşıntıya neden olan ve bazen de ciltte kabarcıklar oluşturan yapılardır. Esasında birçok sebebi vardır fakat oluştuktan sonra kişileri ciddi anlamda rahatsız eder. Bazen günlük yaşamın aksamasına neden olan egzamalar, kişilerin canını yakmakta ve sürekli kaşınmalarına neden olmaktadır.

Egzamanın çeşitli nedenleri vardır. Fakat tam olarak neden oluştuğu belirlenememiştir. Çoğu doktor kış aylarında hava yoluyla yayılan virüslerin neden olduğunu söylemektedir. Fakat hangi virüsün neden olduğu tam olarak belirlenememiştir.

Egzamanın birçok çeşidi bulunmaktadır. Genellikle kollarda, bacaklarda ve ellerin üstünde egzamalara rastlansa da, vücudun çeşitli yerlerinde de egzama oluşumu görülmüştür. Özellikle genital bölgede oluşan egzamalar bir hayli rahatsız edicidir ve kişileri çok zor durumda bırakmaktadır.

Reklamlar
Egzama İçin Neler Yapılmalı? | Prof. İbrahim Saraçoğlu

Egzama Nasıl Geçer?

Egzamaya neden olan faktör veya faktörler tam olarak saptanamadığından dolayı, egzamaya tam olarak neyin iyi geldiği de belirlenememiştir. Egzama nemlendiriciler ve kremler kullanılarak hafifletilebilir. En azından bir süreli kaşıntı durdurulabilir. Fakat bu kesin çözüm değildir. Egzama çoğu zaman belirli bir süre içerisinde geçse de, tekrarlamaktadır. Özellikle bir kez egzamaya yakalanmış olan kişiler, ciddi sıkıntılar yaşamaktadırlar. Çünkü bu hastalık soğuk hava ile bağlantılı olarak tekrar tekrar açığa çıkar ve kişiyi rahatsız eder.

Egzama Nasıl Geçer
Egzama Nasıl Geçer

Egzamanın şiddetine göre tedavi yöntemi de değişmektedir. Egzama için belirlenmiş birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunların başında bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar gelir. Bu egzama oluşumunu bir süreliğine engellese de, daha doğal çözümlere başvurmak en iyisi olacaktır.

Kişilerin derisini güçlendirecek bazı şampuanlar, egzama eldivenleri ve sabunlar bulunmaktadır. Kişilerin bir süre deterjandan uzak durması önemle belirtilir. Bunun dışında banyoda kullanılan şampuanlar, duş jelleri ve özellikle sıvı sabunlar da egzamayı tetiklemekte olduğundan kişilere bu konularda çeşitli öneriler sunulur. Egzama ilk başta basit görünebilir, fakat zaman ilerledikçe ve önlemi alınıp tedavisi yapılmadıkça egzamanın şiddeti artacak, kişiler için karşı konulamaz bir evreye ulaşacaktır.

Egzama kişinin vücudunda ise, kişilerin pamuklu ve penye kıyafetler dışında kıyafet kullanmaması gerekmektedir. Diğer oluşumlu kıyafetler, kişilerin sağlığını ciddi anlamda olumsuz etkilemektedir. Egzamayı tetikleyen ve güçlendiren bu kıyafetler, daha çok kaşınmaya neden olurlar. Eldeki egzama kaşınabildiğinden ve kişi sürekli dokunabildiğinden daha iyidir. Çünkü egzama eğer ki kişinin sırtında gelişmişse, kişi ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacaktır.

Reklamlar

Egzamaya Ne İyi Gelir?

Egzamalı bölge çok zor durumda kalınsa dahi kaşınmamaya çalışılmalıdır. Dokunmamaya özen gösterilmelidir çünkü eldeki bakteriler egzamayı tetikleyecektir. Egzamalı bölge sık sık havalandırılmalıdır. Hava ile temas egzamaya iyi gelecektir fakat bulunulan havanın ısısı dengelenmelidir. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk havalar egzamayı tetiklemektedir.

Çok sıcak suyla banyo yapmaktan, aşırı sert kese kulanmaktan kaçınılmalı ve mevsim şartlarına göre banyo sıklığı ayarlanmalıdır. Egzamalı bölge doktorun önerdiği bir krem, losyon veya jel ile sık sık nemlendirilmelidir. Egzamalı bölge ılık su ile yıkanmalı ve kurulamak için kesinlikle kağıt havlu kullanılmamalıdır.

Kişi egzaması bulunuyorsa günlük su içme miktarını ayarlamalıdır. Bol bol su içmek egzama için bir hayli etkili olacaktır. Kişi stresten uzak durmalı, açık havaya çıkmalı ve derin nefesler almalıdır. Egzama problemi diğer tüm problemler gibi, aşırı strese duyarlı olarak artmaktadır.

Egzamaya Ne İyi Gelir
Egzamaya Ne İyi Gelir

Kişi çiğ sebze ve meyvelere ve özellikle ete kesinlikle çıplak elle temas etmemelidir. Sağlıklı beslenmeli ve doktorun önerdiği egzama diyetini uygulamalıdır. Toz çeken ürünlerin olduğu odada kesinlikle uyumamalıdır. Çünkü toz egzamanın birebir tetikleyicisidir. Banyo sonrasında vücuduna doktorun önerdiği nemlendiriciyi sürmelidir ve bunu kesinlikle aksatmamalıdır. Kışın kullanılan yünlü giysiler vücuda direk temas etmemeli, kişi bunları kullanacaksa bile altına bir penye veya gömlek giymelidir.

Bu konuyla alakalı diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

 • Bebeklerde Egzama Neden Olur
 • Dishidrotik Egzama Neden Oluşur
 • Aspirin İle Egzama Tedavisi

Egzama korkulacak bir hastalık değildir düzgün tedavi ile başa çıkılacak bir deri hastalığıdır.

Bu konuya da göz atabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Yorum

 1. Bu yazıyı okuyup,belirtilenleri uygularsanız,,sağlıklı yaşamın
  şifrelerini ele geçirmiş olacak,bir daha hasta olmayacaksınız.
  En değerli hazinemiz sağlığımızdır.
  En mükemmel canlı,İnsandan sonra Arı dır.
  Arı ürünleri en etkili,en mükemmel,en güvenilir ürünlerdir.
  Apis Latince de Arı, terapi, tedavi yöntemi olup,Doğal tedavi
  yöntemleri içerisinde en üstünü Apiterapi dir.
  Gezegenimiz de hasta olmayan tek canlı Arı dır.Bununda sebebi
  kovanların yüzeyindeki yine bir arı ürünü olan Propolis tir.
  Pro güvenli,polis şehir,Propolis güvenli şehir anlamındadır.
  Propolis doğada,en çok antioksidan içeren,en güçlü antibiyotik,
  antimikotik,antienflamatuar,antiviral,antibakteriyel,
  antihistaminik,antifungal maddedir.Propolis en güçlü kimyasal
  bazlı sentetik antibiyotikten 100 misli güçlüdür.
  EGZAMA bir otoimmun,yani bağışıklık sistemi rahatsızlığıdır
  Hormonlu,gdolu,kimyasallı,katkılı işlenmiş endüstriyel gıdaların
  ve doğal olmayan batı tipi beslenme tarzının sebep
  olduğu hastalıkların modern tıpta ilaçla tedavisinin yapılamadığı
  veya yapılmadığı,herkesçe malumdur.
  Tüm hastalıkların APİTERAPİ ile kalıcı,güvenilir tedavisi mümkündür.
  Erzurum Ziraat Mezunu 34 yıllık Apiterapist ve İmmunoterapistim
  Saygılarımla, Kadir Onay

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu