Reklamlar
Sağlık

Propolis Nedir? Propolis Ne İşe Yarar? Propolis ile Corona Virüsünden Korunmanın Yolları

Propolis Faydaları Nelerdir?

Reklamlar İş makineleri operatörlük kursu

Propolis, son zamanlardaki en büyük tehdit olan corona virüsü için en iyi doğal ilaçtır. Soğuk algınlığı veya grip yüzünden hastalandığınızda, doktorunuzun bir antibiyotik reçete etmesi oldukça standart bir protokoldür. Tek bir sorun var. Antibiyotikler sisteminizdeki hem iyi hem de kötü bakterileri öldürür, bu da tüm dengeyi bozabilir. 

Tabii ki, hastalığınız hafifse ve ilaçsız bir rahatlamayı tercih ederseniz, bol miktarda doğal seçeneğiniz var. Belki de en etkili ve doğal olan şey, arılar tarafından üretilen reçine benzeri bir bileşik olan propolistir.

Propolisin sağlıklı yaşam dünyasının en önemli maddesi olduğunu söyleyebiliriz. Bu doğal bileşen, ciddi bağışıklık arttırıcı güçlere sahiptir aynı zamanda bağırsak ve cildiniz için de faydalıdır. Genellikle “arı tutkalı” olarak adlandırılır. Birçok bütünsel sağlık uzmanı bu konuda her şeyi bilir. Fakat bilmeyenler için anlatalım. Propolis tam olarak nedir, nasıl çalışır ve faydaları nelerdir?

Propolis Ne Demek?

“Arı tutkalı” gibi bir takma adı olan herhangi bir şey zaten faydalıdır. İnsanlar genellikle propolis ve balı karıştırıyor ancak propolis yapışkan, sert ve kovan duvarlarının astarı olarak kullanılıyor. Çiçek nektarlarından elde edilen balın aksine, ağaç reçinesi ve bitkilerden arıların ürettiği madde propolis kaynağıdır.

Reklamlar

Temel olarak kovanın bağışıklık sistemidir. Nihai koruyucu olarak kullanılıyor. Örneğin, bir fare bir kovanı işgal ettiğinde, aklınıza gelmeyebilecek bir şey ama her zaman olur, arılar sokar ve öldürür. Ama arılar, farenin ölüsünü kovandan dışarı sürükleyemezler. Arılar aslında fare ölüsünü propolis ile mumyalarlar ve bu da tüm ortamı steril tutmak için yeterlidir. Oldukça kaba bir tarif ancak maddenin gücünü doğru bir şekilde gösteriyor.

Propolis gerçekten çok güçlü, etkili ve doğal bir antibiyotiktir. Üstelik arılar güçlerini fark etmek konusunda yalnız değiller. Propolis kelimesi Aristoteles tarafından icat edildi ve şehrin savunucusu anlamına geliyor. Bilinen ilk kullanımı M.Ö. 300 yılına dayanmaktadır. İnsanlar bugün antibiyotikleri kullandığımıza oldukça benzer bir şekilde propolisi kullandılar. 

Neyse ki, bu bileşeni elde etmek için bir arı kovanını istila etmek zorunda değilsiniz. Çünkü propolis şimdi şişeleniyor ve sprey, sıvı ve kapsül şeklinde satılıyor.

Propolis Ne İşe Yarar?

Propolis, arıların ağaç tomurcuklarından topladığı malzemelerden üretilen reçineli bir maddedir. Bir antioksidan sınıfı olan flavonoidler açısından zengin olan propolis, bir dizi sağlık sorunu için doğal bir tedavi olarak uzun bir kullanım geçmişine sahiptir.

Reklamlar

Araştırmalar, propolisin antimikrobiyal, anti-fungal, anti-viral, anti-enflamatuar ve anti-tümör nitelikleri dahil olmak üzere birçok iyileştirici özelliğe sahip olduğunu göstermektedir.

Balda küçük miktarlarda bulunan propolis, takviye formunda yaygın olarak bulunur. Propolis ayrıca, doğrudan cilde uygulanan merhemler ve kremler gibi bazı tıbbi ürünlerde bir bileşen olarak kullanılır. Ek olarak, propolis bazen burun spreylerinde ve boğaz spreylerinde ayrıca gargara ve diş macunlarında bulunur.

Propolis, akne, bakteriyel enfeksiyonlar, yanıklar, acıyan yaralar, soğuk algınlıkları, uçuk, şeker hastalığı, giyardiyaz, uçuk, iltihap, grip, peptik ülser hastalığı ve  corona virüsü gibi sağlık sorunları ve hastalıklar için doğal bir tedavi olarak lanse edilir. Ek olarak, propolisin bağışıklık sistemini uyardığı ve diş çürümesini önlediği bilinir.

Propolis Nasıl İçilir?

Propolis, tabletler, spreyler, kapsüller, toz, ekstrakt ve pastil dahil olmak üzere birçok formda mevcuttur. Topikal olarak kullanıldığında, merhemlerde, kremlerde, losyonlarda ve diğer kişisel bakım ürünlerinde bulunur.

Farklı propolis ürünleri, farklı şekillerde tüketilir. Genellikle satın aldığınız ürünün üzerinde kullanma talimatları bulunur. Toz şeklindeki propolis su, süt, bal ve pekmez gibi gıdalarla tüketilebilir.

Propolis Fiyatı

Propolisin birçok farklı formu vardır. Bu propolis formlarının fiyatları değişik markalara göre 30 lira ile 350 lira arasındadır.

Propolis Faydaları 

Her ne kadar az sayıda klinik çalışma propolisin sağlık üzerindeki etkilerini test etmiş olsa da, propolisin birçok faydalar sağlayabileceğine dair kanıtlar vardır. İşte mevcut çalışmalardan birkaç anahtar bulgu…

Uçuk Tedavisinde Kullanılır

Ön araştırmalar, propolisin topikal olarak uygulanmasının soğuk algınlığının iyileşmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Örneğin, 2010 yılında Fitoterapi Araştırması’nda yayınlanan bir çalışmada, bilim insanları, propolis ekstraktlarının, uçuklara neden olan virüs olan herpes simpleks virüsü tip 1’e karşı nakavt etmeye yardımcı olabilecek virüsle mücadele etkilerine sahip olduğunu buldular.

Genital Herpes Tedavisinde Kullanılır

Bir araştırmaya göre, propolis bazlı bir merhem uygulamak, genital herpes ile ilgili yaraların tedavisine yardımcı olabilir. 10 günlük çalışma için, genital herpesli 90 erkek ve kadın, propolis kaynaklı flavonoidler içeren bir merhem, asiklovir içeren bir merhem (herpes ile ilgili yaraların ağrısını ve hızlı iyileşmesini azaltmak için kullanılan bir ilaç) veya bir plasebo merhem kullandı.

Çalışmanın sonunda propolis grubundaki 30 katılımcıdan 24’ü iyileşti (asiklovir grubunda 30 kişinin 14’üne ve plasebo grubunda 30 kişinin 12’sine kıyasla iyileştiler). 

Bu bulgu göz önüne alındığında, çalışmanın yazarları, propolis kaynaklı flavonoidler içeren bir merhemin, genital herpes ile ilişkili yaralarda hem asiklovir hem de plasebo merhemlerinden daha etkili olabileceği sonucuna vardı.

Yanık Tedavisinde Kullanılır

Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nden yapılan bir araştırmaya göre, propolis küçük yanıkların iyileşmesini teşvik edebilir. Çalışma için araştırmacılar, propolis bazlı bir cilt kreminin etkilerini, ikinci derece yanıkları olan hastalarda ikinci ve üçüncü derece yanıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir ilaç olan gümüş sülfadiazin ile karşılaştırdı.

Çalışma sonuçları, propolis ve gümüş sülfadiazinlerin yanıkların tedavisinde benzer şekilde etkili olduğunu göstermiştir. Dahası, propolis, gümüş sülfadiazinden daha fazla anti-enflamatuar fayda sağladı.

Gastrointestinal Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır

Araştırmalar, propolisin ülseratif kolit, gastrointestinal kanserler ve ülserler de dahil olmak üzere gastrointestinal bozuklukların tedavisinde yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Kafeik asit fenetil ester (CAPE), artepilin C, kaempferol ve galangin gibi propolis bileşenlerinin, H. pylori dahil patojenleri etkili bir şekilde ortadan kaldırdığı gösterilmiştir. 

Diyabet Hastalığının Tedavisinde Kullanılır

Hayvan temelli araştırmalardan elde edilen bulgular, propolisin diyabet tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermektedir. Örneğin, Farmakolojik Araştırma’da yayınlanan bir 2005 yılı çalışmasında, diyabetik sıçanlar üzerinde yapılan testler, propolis ile tedavinin kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü ve kolesterolü azalttığını gösterdi. 

Propolis Beeo 

Beeo markasının damla propolisin kullanım dozajları çocuklarda ve yetişkinlerde farklılık gösterir. Çocuklar, günde 10 ile 40 damla arası propolis içebilir. Yetişkinler ise günde 20-80 damla propolis içebilir. Bu ürünü bal, pekmez, yoğurt ya da ekmek gibi gıdalar ile tüketebilirsiniz.

Propolis Balparmak

Balparmak markasının propolis ürünü saf ve su bazlıdır. Tek kullanımlık şase formundadır. Tek bir şase, bal, pekmez ya da yoğurt gibi yiyeceklere karıştırılır. Aç karnına ya da tok karnına tüketilebilir.

Propolis Apitera

Balparmak Apitera markasının onlarca farklı propolis formu vardır. Kullanım talimatları ürünlerin üzerinde yazmaktadır.

Propolis Sprey

Propolis sprey genel olarak boğaz ağrılarının ve boğaz enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Bu spreyi günde üç kez, her seferinde iki fıs şeklinde kullanmalısınız.

Propolis Tablet

Bu tableti yalnızca yetişkin insanlar kullanabilir. Sabah ve akşam birer kez olmak üzere tüketilir.

Propolis Şurup

Propolis şurup kullanırken, şişenin kapağını ölçü kabı şeklinde kullanmalısınız. Çocuklar, günde iki kez 5 ml. propolis şurubu içebilir. Yetişkinler ise günde iki kez 10 ml. propolis şurubu içebilir.

Propolis Arı Sütü

Bu doğal ilaç genel olarak propolis, arı sütü ve ham bal karışımıdır.  Sabahları, aç karnına, 1 tatlı kaşığı propolis arı sütü tüketebilirsiniz.

Propolis Bozulur Mu?

Farklı propolis ürünlerinin son kullanma tarihi, ürünlerin ambalajında yazmaktadır. 

Reklamlar

2 Yorum

  1. Çok faydalı,çok güzel bilgiler,emeğinize sağlık.Piyasadaki işlenmiş ,endüstriyel Propolis ürünlerinin yanında doğal ham Propolis te özellikle üst ve alt solunum yolu rahatsızlıklarında kullanılabilir niteliktedir.Propolis doğadaki en güçlü antibiyotikten,antiviral den,antibakteriyel den 100 misli daha güçlüdür.Propolisin öldüremediği hiç bir zararlı mikroorganizma yoktur.Hiç birkimyasal bazlı sentetik antibiyotiğin öldüremediği,hatta ultraviyole ışınlarıylada öldürülemeyen,Ecoli,herpes,helicobacterflory,hiv ve influenza gibi dirençli bakteri ve virüsleri öldürebilen tek maddenin Propolis olduğu yapılan bilimsel araştırmalarla ıspatlanmıştır.Doayısıyla mutasyona uğramış İnfluenza türü bir virüs olan covid 19 ,corona virüsünüde öldürebilecek tek madde Dünya daki,doğadaki en üstün,en güçlü antiviral,antivirüs olan Propolis tir.Erzurum Ziraat mezunu 34 yıllık Apiterapistim. Saygılar.Kadir Onay

  2. Ben sıvı propolis kullanıyorum. Suya karıştırarak tüketiliyor. Faydasını gördüm. Özellikle mevsim geçişlerinde soğuk algınlığı başlangıcı hissettiğimde kullanıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu