Şems Arslan Kılcal Damar ve Varis Tedavisi Tarifleri

16.10.2019
297
Şems Arslan Kılcal Damar ve Varis Tedavisi Tarifleri
Modelistlik Kursu

Şems Arslan kılcal damar görünümü yani kuperoz hastalığı üzerine birçok öneri ve tarif vermektedir. Bu konuda, gündelik hayatta neler yapılması ve neler yapılmaması gerektiğine değinen ünlü güzellik uzmanı çeşitli önerilerde bulunur. Şems Arslan yüz maskeleri sayesinde yüzünüzde bulunan örümcek damarlar görüntüsünden kurtulabilirsiniz. Şems Arslan kılcal damar görünümünü dair tariflere ve önerilere geçmeden önce, bu kırık kılcal damar görüntüsünün nedenlerini ele alacağız.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]Güzellik Uzmanı Şems Arslan’ın tarifleri doğrultusunda hazırlanan diğer içerikleri de mutlaka inceleyin. Güzelliğinize katkı sağlayacak bu içeriklerin gözünüzden kaçmasını istemeyiz :)[/box]

[pt_view id=”87e0aedl47″]

Şems Arslan, kılcal damar hastalığı üzerine birçok öneri ve tarif vermektedir. Bu konuda, gündelik hayatta neler yapılması ve neler yapılmaması gerektiğine değinen ünlü güzellik uzmanı çeşitli önerilerde bulunur. Şems Arslan yüz maskeleri sayesinde yüzünüzde bulunan örümcek damarlar görüntüsünden kurtulabilirsiniz. Şems Arslan kılcal damar görünümünü dair tariflere ve önerilere geçmeden önce, bu kırık kılcal damar görüntüsünün nedenlerini ele alacağız.

Kılcal Damar
Kılcal Damar Sorunu

Yüzdeki Kılcal Damar Görünümü Nedenleri Nelerdir?

Yüzümüzdeki derinin altında, dolaşımdan sorumlu çok sayıda hassas kan damarı var. Birdenbire genişleyip daraldıklarında veya başka bir nedenden dolayı hasar gördüklerinde kalıcı olarak patlayabilir ve hassas hale gelebilirler. Bu da kırık kılcal damarlar dediğimiz kırmızı lekelere neden olur. Sıklıkla burun, yanaklar ve çenede görülürler, bazı kılcal damarlar küçük kırmızı noktalar şeklinde olur. Bazı başka kılcal damarlar, örümcek damarları gibi ağ şeklinde yayılırlar.

Alkol kullanımı

Kronik alkol tüketilmesi, kan basıncının artmasına ve kan damarlarının genişlemesine neden olabilir. Bu sık sık meydana geldiğinde, yüzün hassas kan damarları genişlemiş olarak kalabilir ve cilt yüzeyinde kolayca görülebilir. Klinik Dermatoloji tarafından yayınlanan bir incelemeye göre, aşırı alkol alımı ayrıca sedef hastalığı gibi diğer cilt hastalıklarını daha da kötüleştirerek daha fazla kızarıklık ve iltihaplanma ile sonuçlanabilir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Yaşlanma 

Yaşlandıkça cildimiz incelir ve cilt yüzeyinin altındaki kan damarları daha görünür hale gelir. Buna karşılık, bu kan damarları da incelir, böylece kırılma ve örümcük ağı gibi bir görünüme kavuşma eğilimi daha fazla olur. Amerikan Dermatoloji Akademisi, bu doğal incelme işleminin, bir dermatolog tarafından yönlendirilen kapsamlı bir yaşlanma karşıtı cilt bakım planı ile yönetilebileceğini öne sürüyor.

Hamilelik

Bir araştırmaya göre, hamile kadınların çoğunun yüz kısmında örümcek damarlar oluşuyor. Bunun nedeni hamilelik sırasında genel kan akışının artması ve yüzün narin damarlarının genişleme ve kırılmaya eğilimli olmasıdır. Benzer şekilde, ergenlik ve menopoz ile ilişkili hormonal değişiklikler de kuperoz hastalığını artırabilir.

Güneşe maruz kalma

Kronik güneşe maruz kalmanın neden olduğu cilt hasar genellikle yanaklar, burun ve çene boyunca kan damarlarının kırılmasına neden olur. Sıcaklık artışından dolayı, ciltteki hassas ve nazik olan kılcal damarlar genişler ve çatlar. Bu durum ciltte kızarıklık ve kırmızı lekelere sebep olur.

Rosacea

Yüzdeki görünür kan damarlarının rosaceanın birincil belirtisi olduğu bilinir. Rosacea diğer adı ile gül hastalığı, ciltte kızarıklık ve gözle görülebilir kırık kan damarlarında bir artışa neden olan kronik ve enflamatuar bir hastalıktır. Rosacea cilt bakım rejimleri, reçeteli ilaçlar ve durumu kötüleştirebilecek tetikleyicilerin önlenmesi ile tedavi edilir.

Şems Arslan
Kılcal Damar Görünümü

Kılcal Damar Görünümünü Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Genetik bir faktör varsa, kuperozdan kaçınmak zordur. Ancak herkes en azından örümcek damarları görünümü riskini en aza indirebilir. Risk faktörlerini önlemek için bazı adımlar atılarak gerçekleştirilebilir. 

Yüzünüze nazik davranın

Yüzünüze peeling yaparken, bir fırçayla temizlerken nazik davranmalısınız. Bunun dışında çok sıcak suda duş almamanız ve banyo yapmamanız gerekir. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bu, sık sık kırık kılcal damarlara yol açan sıcak, buharlı su ile oluşabilecek kan damarlarının hızlı genişlemesini önleyecektir. Yüzünüzü kurularken sert bir havlu yerine kağıt havlu kullanmalısınız. Kağıt havlu hem daha hijyenik hem de daha naziktir. Aksi halde kılcal damarlar zarar görebilir ve kızarıklıklar ortaya çıkabilir.

İyi bir güneş koruyucu krem kullanın

Bu tavsiyenin kelimenin tam anlamıyla asla modası geçmez. Güneş ışınlarının kırık kılcal damarlara neden olabileceği ve mevcut olanları büyütebileceğini bilmelisiniz. Bu yüzden SPF’si 30 ila 50 olan geniş spektrumlu bir yüz güneş kremi kullanmalısınız.

C vitamini takviyesi alın

C vitamini iltihabı azaltır, serbest radikal hasarlarıyla mücadele eder ve flavonoid bileşiklerin varlığından dolayı kan damarlarını güçlendirebilir. Bu da, sizin kırık kılcal damarlara maruz kalma olasılığınızı azaltabilir. Bu yüzden günde iki kez 1000 mg C vitamini takviyesi almanız gerekir.

Aşındırıcı kimyasal peeling ürünlerinden uzak durun

Sert fiziksel eksfoliyatörlerden ve aşındırıcı kimyasal peeling ürünlerinden kesinlikle uzak durmalısınız. Bu kozmetik ürünler, yüzünüz için çok fazla olabilir. Kuperoz hastalığına yatkınsanız, ölü cilt hücrelerini ve kiri çözmek için nazik bir enzim bazlı peeling kullanmayı  tercih etmelisiniz.

Kalın bir tabaka yüz kremi sürün

Aşırı sıcaklıklar ve şiddetli rüzgarların olduğu bir ortamdaysanız, yüzünüze ek bir koruma katmanı için makyajınızın altına merhem benzeri bir yüz kremi sürmeniz gerekir. Böylece bu kalın tabaka yüz kremi, cildinizi dış etkenlere karşı koruyacaktır.

Şems Arslan Kılcal Damar Sorununda Neler Yapılmamalı?

Şems Arslan katıldığı bir televizyon programında kılcal damar görünümünü olan kişilerin asla yapmaması gereken şeyleri açıkladı. Şems Aslan, kuperoz hastalığı olan kişilerin beslenme alışkanlıkları ve cilt bakım rutinlerinde değişiklik yapmasını önerdi. Şems Arslan cilt maskelerine geçmeden önce bu değişiklikler nelerdir, gelin hep birlikte öğrenelim…

Kılcal damar problemi yani kuperoz problemi yaşayan kişiler kesinlikle peeling yapmamalıdır. Örümcek damarları olan kişilere buhar banyosu yasaktır. Yüz masajı kesinlikle yapılmamalıdır. Isı çok aldıkça damarlar daha çok çatlar. Sıcak banyo yapılmamalıdır ya da sıcak duş alınmamalıdır. Termallere ve saunalara kesinlikle gidilmemelidir.

Agresif yoğurt maskeleri ve meyve asiti içeren maskeleri kesinlikle yapılmamalıdır. Kesinlikle buz kompresi yapılmamalıdır. Çünkü kılcal damarlar, daha çok ortaya çıkar. Acılı, baharatlı yiyeceklerden ve turşu tüketmekten kaçınmalısınız.

Şems Aslan Kılcal Damar Maskesi Tarifi

Şubat ayında sivilceler, cilt kuruluğu, çiller, kılcal damar görünümü ve cilt lekeleri çok fazla oluşur. Çünkü artık vücut yazı bekler. Doğal meyve ve sebzeler tüketmek gerekir çünkü bu mevsimde bağışıklık sistemi düşer. 

Paylaşacağım bu tarif kesinlikle hassas cildi tahriş etmez ve rahatlatır. Cilt dokusunu onarır. Kantoron yağı, herkesin evinde yaptığı muhteşem bir mucizedir. Bu maske için sarı kantoron yağı ya da kırmızı kantoron yağı kullanabilirsiniz. Yumurta sarısı cilt tahrişini rahatlatan ve cildi besleyen çok önemli bir proteindir. 

Bu maskeyi yapmak için 1 yumurtayı katı kıvama gelene kadar haşlayın. Yumurtanın kabuklarını soyun. Yumurtanın beyazını bir kenara ayırın. Yumurtanın sarısını geniş bir kasede çatal yardımıyla toz haline gelene kadar ezin. 

1 yemek kaşığı kadar, golf topu büyüklüğünde balmumunu bir tavada eritin. Balmumu tamamen eriyince yarım çay bardağı kantaron yağını ve yumurta sarısını ekleyin. 1 dakika boyunca malzemeleri çatal ile karıştırın. Bu karışımı soğuduktan sonra temiz bir cam kavanoza alın. Buzdolabında bu doğal kremi saklayabilirsiniz. Bu kremi göğüs bölgesi, dekolte bölgesi, boyun ve yüze uygulayabilirsiniz. İsterseniz varisli bölgelere de uygulayabilirsiniz. 

Şems Arslan Yüzdeki Kılcal Damarlar İçin Maske Tarifi

Güneş yanıkları, kılcal damar görünümünü gideren bir cilt maskesi tarifi vereceğim. Cilt dokusunu onaran, cildi rahatlatan ve ciltteki kızarıkları yok eden, kan dolaşımını arttıran bir maskedir. 

Tuzsuz ve çiğ cevizleri birkaç parçaya bölün ve temiz bir cam şişeye alın. 1 litrelik cam şişenin yarısına kadar cevizle doldurun. Temiz bir kavonoza kurutulmuş papatya, kurutulmuş nergis ve kurutulmuş aynı sefa bitkilerini koyun. Hepsini iyice karıştırın ve harmanlayın. Bu karışımdan cevizin olduğu şişeye koyun.

Şişenin yarısına kadar ceviz doldurun, kalan yarısını kurutulmuş bitkilerle doldurun. Tüm şişeye susam yağı dökün. Şişenin kapağını tamamen kapatın. 1 hafta serin ve kuru bir yerde bekletin. Daha sonra bu yağı süzmeden kullanabilirsiniz. Temiz bir sprey şişesine doldurun. Güneş yanıkları için bu doğal spreyi kullanın. 

Eğer kılcal damar yani kuperoz problemi yaşıyorsanız haftada 2 kez bu karışımı yüzünüze uygulayın ve 30 dakika bekletin. Daha sonra ılık suyla durulayın. 

Güneşte uzun süre kaldıysanız ve yüzünüzde yanma başladıysa önce yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Bir kaseye 1 tatlı kaşığı süt kaymağı alın ve hazırladığımız karışımdan 1 tatlı kaşığı ekleyin. Malzemeleri karıştırın. Bu maskeyi cildinize uygulayın. En az 1 saat bekletin. Daha sonra tekrar soğuk suyla durulayın.

Şems Arslan Varis Kremi Tarifi

Şems Arslan kılcal damar görünümünün yanı sıra bacaklarda oluşan varisler için de bir varis kremi tarifi paylaştı. Katıldığı bir televizyon programında Şems Arslan kılcal damar görünümü ve yüzdeki örümcek damarların yanı sıra bacaklardaki örümcek damarlar görünümünü azaltan bir varis kremi tarifi verdi. Şems Arslan kılcal damar görünümü için de uygulanabilecek olan bu tarifi bacaklarda oluşan varislere de uygulanabileceğini söyledi.

Bu varis kremi genel olarak damarlara elastikiyet kazandırır, örümcek damar görüntüsü yok olur ve yeni varislerin oluşmasını engeller. Bu kremi her gün uygulamanız gerekir.

200 gram zeytinyağını bir tavaya alın. 100 gram balmumunu ekleyin. 100 gram toz reçine ekleyin. Bu tavayı kaynayan suyun olduğu bir tencerenin üzerine koyun ve benmari usulü eritin. Tüm malzemeler eriyince 2 yemek kaşığı bal ekleyin. 2 gram propolis ekleyin ve 1 tatlı kaşığı mumya ekleyin. Tüm malzemeleri benmari usulü eritin. 

Bu kremi, soğuyunca temiz bir cam kavanoza alın. Aşağıdan yukarıya doğru nazikçe bu kremi sürün. Basınç uygulamayın ve masaj yapmayın. Sadece nazikçe kremi uygulayın.

Kılcal Damar Kremi Kullananlar

Yüzde kılcal damar çatlaması i̇çin krem olarak ROSALIAC AR INTENSE kremi tavsiye ediyoruz. Bu kremle ilgili birçok kullanıcı yorumunu aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

“Doğal içeriğiyle cildi rahatlatırken yatıştırması ve cilt tonunu eşitlenmesi harika.”

“Kızaran, kılcal damarlı, problemli olan cildime çok iyi geldi, yatıştırdı. Problemleri çözmeye yönelik bir ürün.”

“Cildimin hem hassas hem de çabuk gerilen bir yapısı var. Özellikle de alerjim olduğu için sıcak ve soğuk havalarda hatta takılarda bile korkunç sonuçlar yaşıyorum. Genelde yatıştırıcılarla birlikte termal suları kullanırım ama bu ürün ideal geldi bana. Cildin kızarıklığı ve gerginliğine de çare olacak gibi.”

“Yazın Rosaliac legere uv kullanmıştım. İçinde güneş koruması da olduğu için sabahları ayrıca bir daha güneş koruyucu krem sürmeme gerek kalmamamıştı. Yaz için hafif açık yeşil renkte cilde hemen emilen ve yatıştıran bir krem. Kızarıklıkları gidermede muhteşem bir etkisi olmasa da yatıştırıcı. Kış icin ise o yetmedi ve bölgesel pullanma gerilme yaşamama adına intense ürününe geçtim. Cildim neme doyuyor ve sakinleşiyor. Kızarıklık giderme adına mucize beklemeyin ama cildiniz durulacak emin olun. Şimdiye kadar bu özellikte kullandığım en iyi ürün!”

Aspirin Kılcal Damarlar İçin İyi Midir?

Aspirinin kan sulandırıcı etkisi vardır. Bu yüzden kesinlikle kılcal damar tedavisinde kullanılmaz. Aspirin kullanımı örümcek damarları görünümünü daha kötü hale getirir.

Üzüm Çekirdeği Yağı Kılcal Damar Tedavisinde Kullanılır Mı?

Üzüm çekirdeği yağı, çok güzel bir cilt nemlendiricidir. Antienflamatuar özelliklere sahiptir ve antioksidanları da vardır. Bu nedenle sivilce ve kılcal damar görünümü gibi çeşitli cilt problemleri için çok faydalıdır. Cildi sıkılaştırması ve cildin gözeneklerini kapatması nedeniyle büzücü özelliklere sahiptir. Göz altındaki koyu halkaları temizlemek için harika çalışır.

Aynı zamanda enfes bir yaşlanma karşıtı bileşendir. Cildinizi nemli tutmak ve cildin doğal elastikiyetini korumak için çok yararlıdır. Cildinizi iyileştirmek için de yararlıdır. Bu yüzden cildiniz için harika bir ürün. Ayrıca, kırık kan damarlarının lekelerini yüzünüzden temizlemek için de harikadır.

Üzüm çekirdeği yağından birkaç damla alın ve etkilenen cilde nazikçe masaj yapın. İlk önce ve sadece birkaç damla alın, daha fazla yağa ihtiyaç duyarsanız, biraz daha alabilirsiniz. Yağın içine batırılmış bir pamuk topuyla gözlerinizin altına da üzüm çekirdeği yağı uygulayabilirsiniz. Böylece hem göz altındaki kılcal damar görünümü yok olur hem de göz altı halkalarının görünümü azalır. Kırık kan damarlarının lekelerinden tamamen kurtulana kadar bu uygulamayı günlük olarak tekrarlamalısınız.

Üzüm çekirdeği yağı kullanmanın bir yolu daha var. Çırpılmış tereyağı ile karıştırarak harika bir yüz maskesi hazırlayabilirsiniz. Yumuşak tereyağını biraz oda sıcaklığından bekletin ve daha sonra mikserle yüksek ayarda iyice çırpın. Çırpılmış tereyağını bir kaseye alın ve birkaç damla üzüm çekirdeği yağı karıştırın. Bu maskeyi, yüzünüze uygulayın. 20 dakika bekleyin. Sonra hafif bir yüz temizleme ürünüyle ve ılık suyla cildinizi durulayın.

En İyi Kılcal Damar Kremi

Yüzdeki kılcal damarlar i̇çin krem olarak Pond’s Cold Cream Cleanser ve Neutrogena Oil-Free Moisture Hassas Ciltler için Nemlendirici ürünlerini tavsiye ediyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.